Українська мова.
2 клас
Тема: Рід іменників: чоловічий, жіночий. Середній. Поділ іменників на скла-
ди.
Мета: Формувати в учнів уміння визначати рід іменників; розвивати мовлен- ня школярів, пам’ять, увагу; збагачувати словниковий запас; виховувати бажання вивчати рідну мову.
Хід уроку.
I.Організаційна частина.
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи швидше в клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб урок пройшов не марно.
II. Каліграфічна хвилинка.
1. Відгадайте загадку.
Маю жовтий вусок,
Запашний колосок.
Буде з мене мука
Й паляниця м’яка.(Пшениця)
2 . Презентація « Пшениця».
3. Коментоване письмо
- Запишіть прислів’я:
Землю прикрашає сонце, а людину – праця.
Зерно дозріває в землі, а людина в труді.
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Вивчення і систематизація отриманих знань.
1. Робота за вправою 271 (с. 113)
2. Письмо з пам’яті.
- Прочитайте вірш із вправи 271 кілька разів.
-Спробуйте повторити його не підглядаючи в підручник.
- Запишіть вірш з пам’яті.
Перевірка написаного. Виправлення помилок.
-До якого роду належать виділені іменники?
3. Доберіть «музичні іменники» . Запишіть їх. Визначте їх рід.
Дорога (ж. р.), ремінь (ч.р.), місто (с. р. ), фартух (ч. р.), парасолька (ж. р.),
Лялька (ж. р.), сіно (с.р.)
* Фізкультхвилинка.
4. Відеоказка «Рід іменників».
5. Вибіркове списування ( вправа272, с.113)
- Прочитай текст, розкриваючи дужки.
- Чи можна назвати Петруся допитливим хлопчиком? Чому?
- Випишіть виділені іменники за зразком на с. 113
Ч. р. (він, мій) хлопчик, тато, кінь.
Ж. р. (вона , моя) смуга, зірка, мить.
С. р. (воно, моє) поле, небо, зернятко.
- Випишіть із тексту слова з префіксами по-, ви- та позначте їх. ( Вийшов,
Пообіцяв, посвітлішало, побачити, погасне.
-Знайдіть у тексті власні іменники. Поясніть їх правопис.
6. Робота в парах. ( вправа273, с. 114)
- Прочитайте текст, уставляючи слова з довідки.
- Спишіть утворений текст. Визначте рід уписаних іменників. Перевірка
виконаної роботи.
7. Робота по карточах в групах. (Диференціація )Поділити іменники на роди.
8. Гра «Ланцюжок».
Учитель називає будь – який іменник чоловічого роду, наприклад: дім.
Гравці з кожної із трьох команд по черзі мають швидко дібрати іменник
Такого самого роду, що починається останнім звуком попереднього слова.
Наприклад: 1-ша команда – мак, 2-га – корабель, 3-тя – лід. У разі помилки
або затримки вчитель викликає учня з іншої команди, який поповнює розірваний ланцюжок. За кожне правильно назване слово команда одержує один бал. Переможцем стає команда, яка набрала більше балів.
V. Підсумок уроку. Релаксація.
- Якого роду бувають іменники?
- Які слова допомагають визначити рід іменників?
- Що цікавого почули на уроці?
- У чому зазнали труднощів?
VI. Домашнє завдання.
Вправа 274, с.114. Вивчити правило.