Роберт Льюїс Стівенсон. "Вересовий трунок як героїчна балада.

Про матеріал
Комбінований урок засвоєння нових знань. При підготовці використано історичний матеріал, текст балади та біографічні дані письменника.
Перегляд файлу

Тема: Роберт Льюїс Стівенсон (1850 – 1894). «Вересовий трунок» як героїчна

           балада. Уславлення в ній подвигу в боротьбі з іноземними

            загарбниками. Фольклорні елементи в творі.                        

Мета:   поглибити знання учнів про героїчну баладу; ознайомити  

              семикласників з фактами біографії  письменника; розвивати навички

              аналізу балади

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації, епіграф.

 

Хід  уроку

                                  Ви можете вбити тіло, але не душу…

                                                                                 Р.Л.Стівенсон

1. Перевірка домашнього завдання.

Читання творів-мініатюр «Хто справжній переможець: вороги чи народ (за баладою А.Міцкевича «Світязь»?

2. Оголошення теми уроку.

Учитель. На сьогоднішньому занятті ми продовжимо вивчення літературної балади і познайомимося з твором відомого письменника Роберта Льюїса Стівенсона. На його пригодницьких романах виросло вже багато поколінь людей. Величезна кількість дітей та підлітків мандрувала з його героями по морях та океанах, ризикувала, шукала скарби, втікала від піратів, дорослішала.   А з сьогоднішнього дня ви будете знати, що Стівенсон писав не тільки прозу, а й вірші, зокрема балади. 

3. Вивчення нового матеріалу.

Повідомлення учня-біографа. Життя Стівенсона минуло здебільшого на чужині: у  Франції та Америці, в подорожах по Бельгії, Італії та Німеччині, в плаваннях по морях, а в останні роки на острові Уполу архіпелагу Самоа. Та живучи далеко від рідної Шотландії, письменник усією душею рвався туди, думав і писав про неї. Багата героїчна історія рідної землі була важливою темою творчості Стівенсона.

Учитель. Звертання Стівенсона до жанру балади не випадкове. Своїм учителем він вважав Роберта Бернса, творця багатьох балад. Саме під впливом творів Бернса Стівенсон почав звертатися до фольклорних традицій, старовинних легенд. 

Повідомлення учня-дослідника. У баладі «Вересовий трунок» розповідається про піктів – народ, який жив на самій півночі Шотландії. За переказами, вони були маленькими на зріст, але мужніми і волелюбними. Їхні  південніші сусіди, скотти, загарбали землі піктів і підкорили їх. Від назви скоттів походить назва Шотландії, буквально – країна скоттів. Існувала легенда про напій із вересу, що вміли варити лише пікти . Верес – це низький вічнозелений медоносний кущ із лілово-рожевими квітами. Верес вважається одним із символів Шотландії, бо ціїю рослиною вкриті її скелясті землі.

Словникова робота.

Трунок – напій.

Броварі – пивовари.

Можновладець – правитель, володар.

Васал – знатний підданий, який служить своєму монархові.

Пучина, нурт – вир.

Бурун – навальна піниста хвиля.

4.Виразне читання балади вчителем.

5.Бесіда про первісне сприйняття твору.

---Яке враження справила на вас балада?

---Чим ви зможете довести, що цей твір справді балада?

---Які запитання за змістом твору ви хотіли б поставити однокласникам?

6. Аналіз балади. Стратегія «Методика взаємних запитань».

---Як жили пікти до приходу шотландців?

---Яким зображується шотландський король?

---У чому проявляється його жорстокість?

---Які засоби виразності допомагають нам це усвідомити? (метафори, епітети, пряма характеристика).

Складання схеми «Антитеза у баладі «Вересовий трунок»

Слабкість маленького народу;               Сила зброї і влади короля;

Мирне життя піктів                               Війна і знищення їх ворогами;

Квітучі вересом гори                         Могили  « під квітом червоним»;

Краса літнього  дня                               «Можновладець похмурий»;

«Червоний верес» - життя                     «Клекіт пучин» - смерть.

7. Обговорення балади.

---Як ви розцінюєте вчинок старого батька?

---Чи варте, на вашу думку, його життя та життя його сина таємниці виготовлення напою?

---У чому ще трагізм твору? ( загинув великий народ, а разом з ним і його культура)

---Чому автор не зображує смерті героя, хоча трагічний кінець зрозумілий?

8. Робота з епіграфом до уроку.

---Як ви розумієте вислів? Чи співзвучний він баладі «Вересовий трунок»7

---Чи можна сказати, що таємниця вересового трунку – це свого роду душа піктів?

---Чи вдалося шотландцям її знищити, убивши останнього пікта?

9. Питання для узагальнення.

----Про що балада  «Вересовий трунок»?

----На чиєму боці перемога? Чому?

----Який фінал твору: оптимістичний чи песимістичний?

10.  Домашнє завдання.

      1. Вивчити  напам’ять уривок з балади.

       2. Виписати із додаткової літератури крилаті вислови про волю.

                                                                                                               

 

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                 Хід уроку

                                                                                    Ви можете вбити тіло, але не душу…

                                                                                                                            Р.Л.Стівенсон

                                                                          

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Maievska Liliya
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Зарубіжна література 7 клас (Волощук Є.В.)
Додано
19 вересня 2023
Переглядів
1237
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку