Тема. Словом, як листом стеле, а ділом, як голками коле. Українська народна казка „Лисиця та їжак”.
Мета: вчити вмінню правильно висловлювати свої думки, вмінню вислуховувати думки інших, удосконалювати діалогічне мовлення, розвивати усне мовлення; виховувати потребу жити в суспільстві за певними моральними законами.
Обладнання: ілюстрації їжака і лисички, картки для словникової роботи.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: урок – подорож.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Читання в особах казки „Рукавичка”. Учні розповідають, яку кінцівку казки придумали.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
У казці „Рукавичка”, яку ми тільки що прочитали, дід мандрував лісом. А чи не хочете ви відправитись у подорож казковим лісом? Може і нас ждуть не менш цікаві пригоди? Тож вирушаємо.
ІV.Мовна розминка. (Робота в парах.)
1.Ми у ліс вирушаємо,
На шляху дерева зустрічаємо.
Склади слова зі складів і ти дізнаєшся, які дерева ростуть у лісі.
6. ки |
11. сос |
8. ни |
5.си |
7. кле |
12. ни |
1. бе |
10. би |
2. ре |
9. ду |
4. о |
3. зи |
Берези, осики, клени, дуби, сосни.
2.Довго лісом ми ходили
І звіряточок зустріли.
Закресли однакові букви і прочитай слова – назви звірів.
Б о е і с й л е й к с а о (білка)
З і а ю є о ц і ю ь о (заєць)
Ї у т ж с а у т к с (їжак)
3. Допоможи їжачкові втекти від лисиці. Скоромовка. Читають один одному по черзі.
Їжачок, їжачок наїжачив свій бочок.
І малі їжаченята наїжачились, як тато.
V. Опрацювання казки „Лисиця та їжак”.
1. Вступне слово вчителя.
Ми допомогли їжачкові втекти від лисички. Казка, з якою ми сьогодні познайомимося, так і називається „Лисиця та їжак”.
2. Повідомлення лісовичка.
Ой, тихіше! Всі мовчок!
До нас іде лісовичок!
Їжак (показує ілюстрацію)– це звір невеликого розміру, тіло вкрите колючками. У разі небезпеки відразу згортається клубочком. Це всеїдна дика тварина. Живиться як рослинною, так і тваринною їжею. Вони живуть у лісах, населених пунктах. На зиму їжак впадає у сплячку.
Завдяки своєму захисному колючому панциру їжаки майже не мають ворогів. Тільки лисиця (показує ілюстрацію лисиці) зрідка примушує їжака розгорнутися, закотивши його у воду.
3. Опрацювання казки „Лисиця та їжак”.
А тепер ми вийшли на казкову галявину. Тож сідайте зручно і слухайте казку.
1)Читання казки вчителем до слів „виводок тетеревенят пасеться”.
- Назвіть головних героїв казки.
- Звідки йшла лисичка?
- Кого зустріла?
- Що розповіла їжакові про себе?
2) Прогноз казки.
- Як ви гадаєте, що могло б бути далі?
3) Словникова робота. Заповнення стіни слів.
Читання пояснень слів у кінці тексту.
4) Повторне читання казки вголос окремими учнями.
- Хто ж правильно передбачив її кінцівку?
5) Фізкультхвилинка. Роздуми „Чому в лісі не можна шуміти?”
Трави ростуть низько – низько, (Діти присідають.)
Дерева ростуть високо! (Тягнуться на носочках.)
А ми ідем тихо – тихо, (Діти крокують.)
Щоб не зробить нікому лиха.
6) Аналіз казки з елементами вибіркового читання.
- Коли лисичка зустріла їжака?
- Чому їжачок згорнувся у клубочок?
- Що запропонувала лисичка їжачку?
- Чи повірив їй їжак? Чому?
- Прочитайте, про що повідомив їжак лисицю.
- Якою була реакція лисиці? Чому вона так себе повела?
7) Читання казки в особах.
- Як треба читати слова лисиці? А їжака?
8) Мовно-логічне завдання.
З’єднай слова першого і другого стовпчиків.
улеслива
кмітливий
Лисичка брехлива
хижа
Їжачок хитрий
обережний
VI. Дискусія між групами.
1.По галявині ходили,
На пеньочок тихо сіли.
А тепер давайте ми
Поміркуємо усі.
- Хто позитивний герой казки?(Їжачок.)
- Але ж він сказав лисичці неправду.
2. Поділимось на дві команди (стверджувальну і заперечну). Тема дискусії: „Чи варто завжди говорити правду?” ( Дається час на підготовку. Діти обговорюють можливі докази, наводять життєві приклади. Після цього проводиться дискусія.)
3. Висновок.
Правду треба говорити, але щоб вона нікому не шкодила.
- Чому обманув їжачок лисицю? (Щоб врятувати своє життя. Отже, його обман виправданий.)
VII. Підсумок уроку.
VIII. Домашнє завдання.
Казку читати в особах, намалювати малюнок, якою ви уявляєте собі правду.