11 травня о 15:00Вебінар: Закінчення навчального року: документи, звіти, аналіз, планування та власний емоційний стан

РОК-КУМИРИ 70-80рр. ХХ ст.

Про матеріал

Урок має на меті формувати уявлення учнів про рок –музику як мистецьке та суспільне явище, розширювати знання про напрями рок –музики, про найяскравіших представників року 70-80 рр.ХХст. Учні набудуть навичок командної роботи під час підготовки короткотривалого проекту.

Перегляд файлу

КОНСПЕКТ УРОКУ                                                                                       7 КЛАС

ТЕМА: РОК-КУМИРИ 70-80рр. ХХ  ст.

МЕТА: продовжувати  формувати  уявлення  учнів про   рок –музику як мистецьке та суспільне  явище, розширювати знання про напрями рок –музики, про найяскравіших представників  року 70-80 рр.ХХст,вчити  впізнавати та розрізняти  вивчені напрями сучасної  музики розвивати  креативне мислення прищеплювати  фнтерес до кращих зразків рок –музикик,  виховувати  естетичні  смаки, культуру  слухання  музичних творів, спілкування, почуття взаємоповаги; розвивати та  вдосоконалювати  вокально –хорові навички; закріплювати навички  складання  опорного конспекту.

Тип  уроку: комбінований

Музичний матеріал:  для повторення фрагменти

 • Інструментальний джаз (Л.Армстронг, Д.Еллінгтон)
 • Авторська пісня (Б.Окуджава, В.Висоцький, А.Горчинський, Л.Горова)
 • Рок-н- рол(Е.Преслі)
 • Шансон (Е.Піаф, Ш.Азнавур)
 • Поп-музика (“Бітлз”, -“Вчора”)
 • Вокальний джаз (Д.Смітт, Е.Фітцджеральд)

Для  вивчення нового матеріалу

 • Твори “Пінк Флойд”, “Квін”.

Обладнання : фото Фредді Мерк’юрі, “Пінк Флойд”,”Діп Перпл”,”Роллінг Стоунз”,       

                            інші з наявних; роздатковий матеріал для учнів.

Епіграф: “Щоб щось  любити чи нелюбити, це треба знати, а не відкидати”.

 

                                                              ХІД  УРОКУ

1.Музичне  вітання

                               “Ми піснею дзвінкою  розбудим нашу радість,

                                Розбудим нашу дружбу, і вірність і любов”.

2.Оголошення теми і мети  уроку.

 Поділ класу на дві  групи – Журналісти  ЗМІ  І -“Відео” ,   ІІ- “Радіо”.

3.Актуалізація.

Вчитель:

                 Простежимо шляхи розвитку  сучасної естрадної  музики.

(вчитель  роздає  кожній  групі аркуші з назвами напрямів сучасної музики. Учні  кожної групи по черзі кажуть  слова – характеристики кожного з напрямів.Інша група  повинна відгадати, про що  мова. Наприклад:

1.-Його основа – імпровізація, твори ніколи не записуються на папері,  а  кожен раз  звучать по – новому. Це - …. (ДЖАЗ).

(Слухаємо твори у  виконанні Л.Армстронг, Д.Еллінгтон) та визначаємо правильність відповіді.

 

2.-…вона складається з  серйозних роздумів про життя людини, головним у ній є віршований  текст,  який  спонукає до роздумів. Це - АВТОРСЬКА ПІСНЯ .

( Слухаємо пісню у виконанні  одного з бардів).

 

 

Останнє завдання -  про  рок – музику  та  групу  “Бітлз”.

 

4.Хоровий спів:

Усі разом  виконують  пісню  “Бітлз”  “Вчора “ англійською  мовою.

5.Засвоєння  нової теми.

Вчитель:

У 50-60ті рр. ХХ ст  в суспільстві  виникають такі молодіжні проблеми,  як потяг до анархії, небажання підкорятись  суспільним нормам поведінки й моралі, загострилась проблема безробіття та наркоманії. Музика батьків не  відповідала  потребам  сучасної молоді, їй потрібна  була  музика,  яка, якщо не допомагала б вирішувати  проблеми, то хоча б відволікала від них на деякий час, а саме надзвичайно гучна, ритмічна, сучасна ( тобто з  використанням  електроінструментів). Так  як молодь  усе більше й більше  деградувала  інтелектуально, то й тектсти пісень   відображали культурний  рівень  цього прошарку  -  незмістовні, з нецензурною лайкою,  із закликом  до  жорстокості,  вільного  сексу,  анархії та навіть  вбивств і  самогубств. Після “Бітлз”  молодіжних груп,  які  співали несуразні пісні,  було дуже  багато, тому  рок- музика  стала  асоціюватись  саме  як негативне  явище в сусіпільстві. Проте не  всі  виконавці року були невігласами. Були й такі молоді музиканти, які на  початку   свого творчого шляху теж  імітували “Бітлз”, повторювали  загальні тенденції, та в процесі  свого розвитку вони “зростали” як в плані  музики, так і в  текстах, поволі  стаючи прогресивними музикантами свого  часу, загальновизнаними кумирами. Їхнє зростання  проявилось у створенні нових напрямів  і стилів рок –музики.

Кумирами 70-80- х років після “Бітлз” стали британські рок –гурти “Діп Перпл”, ”Роллінг Стоунз”, “Пінк Флойд”  та “Квін”.

Сьогодні  ми ближче  познайомимось з двома  прогресивними групами того  часу та кумирами 70 –80х – гуртами “Пінк Флойд” і “Квін”. Про неординарність  і  професійний  рівень фронтмена гурту “Квін” Фредді Мерк’юрі свідчить той  факт,  що пісні цього  музиканти популярні ще й досі, інтерпретуюються та  виконуються  сучасними співаками.

Ви  розділені на  дві групивідео – та радіожурналістів. Кожна з  груп  готуватиме  музичну передачу ( не забудьте дати їй назву),  в  якій  розкаже про  творчість одного з  цих гуртів.В групі вам необхідно розділити ролі – режисер, звукорежисер,

 2-3 кореспонденти,  ведучий,  відеооператор,- й кожен матиме  свої обов’язки. Підготувавши програму,  ви повинні  видати її в “ефір” – продемонструвати перед  учнями  класу. Саме  вони  вирішуватимуть,  яка  програма  була  цікавіша – відео  чи радіо.

(Учні готують завдання,  вчитель корегує  їхню діяльність, допомагає “звукооператорам” підібрати необхідні  музичні  фрагменти). Представлення програм.

6.Підсумок  уроку.

Дати  відповіді  на  запитання:

 1.Я абсолютно нічого  раніше не знав про рок – музику та її представників, а після цього уроку………..

2.Я раніше не любив і ніколи не  слухав таку музику,  вважав рок вульгарним   і нецікавим,  але після  сьогоднішнього  уроку……………, буду шукати записи………

3. Я  трохи  знайомий з  рок –музикою,  мені доводилось  її  слухати (Де?) у  виконанні (кого?). Цей  урок розширив………………………

4.Я  цікавлюсь рок-музикою,  мої  улублені  виконавці -……………………………..

Нові знання  про………………, отримані на  уроці, допомогли  мені глибше зрозуміти призначення  рок –музики:  я вбачаю його в …………………

5.Рок –музика – найкраще, що вигадало  людство в музичному мистецтві! Яслухаю цю  музику  постійно і люблю за те, що вона…………………………………….

Моїми  кумирами є виконавці………………………………………………………………

Джерело  моїх знань…………………………………………………………………………

 

РОЗДАТКОВИЙ  МАТЕРІАЛ ДО  УРОКУ

 

 Pink  Floyd

Одним з найпопулярніших  гуртів  англійського року після “Бітлз” став гурт “Pink Floyd”, який зберігав  своє лідерство до середини 80-х років ХХ ст. Спочатку “Pink  Floyd  виконував  переважно  блюзові  композиції,  але з  часом  творчі експерименти привели  виконавців  до нового, незвичайного стилю. Один  із засновників групи Сід Баррет був  автором  слів пісень,  музику до яких  писав  інший  член  групи Роджер Уотерс. Захопившись  сюрреалізмом,  Баррет почав писати поезії у  цьому  стилі. Його  вірші  були насичені   космічними  видіннями: прибульці зявлялись на Землю  і їх приліт  супроводжувала дивна, незвичайна  музика.

   Усе це  супроводжувалось незвичними світловими ефектами, які пізніше назвали “психоделічними”,  а  стиль рок –музики – психоделічний  рок.

  До світової  скарбниці рок - музики гурт “Pink  Floyd” увійшов завдяки тому, що музиканти були  людьми творчими й не зупинились на досягнутому. У 1972р  гурт працює над альбомом “Зворотній бік Місяця”, після  виходу  якого “Pink  Floyd” стає  всесвітньо відомими. У  піснях з цього альбому  музиканти звернулись до  найважливіших проблем  сучасності – божевільною гонитвою за багатством, карєризмом, байдужістю до ближніх. Це, застерігають  автори, призводить до моральної  деградації, однак , невідомо, де   вихід: ”Так де шукати порятунок? На зворотньому боці Місяця?”

     Цей альбом – яскравий  приклад  поліфонічного року – ще одного з  творчих досягнень “Pink  Floyd”. Цей  стиль року характеризується тим, що до музичної  тканини  вплітаються  гудки та  клаксони  автомобілів, вигуки, дзвінки,  стукіт гральних автоматів, серцевий  пульс, гуркіт двигунів та  інші  звуки.Такі  “звукові колажі”- один з  улюблених прийомів гурту.

Пісні “Pink  Floyd” донині  популярні  й продовжують жити в звуковому  просторі

ХХІ  ст.

 

 

                                           Queen

  У тому ж  1972 р. починається  шалений  успіх  і світове  визнання  іншої  англійської рок – групи “Queen” (“Королева”).На рахунку  цієї  групи багато такого, що  завдяки їм відбулося  вперше. Наприклад, у 1981р.група  цілу ніч  давала концерт  на   величезному  стадіоні. І в першу ж ніч концерт  відвідало  понад 131 тис. глядачів, а  Queen” увійшла до  рок –історії  як перша група, що зібрала таку  кількість людей на концерті одного  виконавця.

Queen” також  був  першою групою, лідер  якої записав  спільний  альбом з оперною  співачкою –Монсеррат Кабальє (“Барселона”).Врешті –решт,  композиція “Богемська  рапсодія” саме групи “Queen” поєднала  в  собі  елементи різних  музичних стилів та напрямів  - елементи поп- та рок –музики,  фольклорні мотиви та елементи  опери.Відео, що було зняте до “Богемської рапсодії”  вважають першим  у світі кліпом до музичного твору.

   Лідером гурту був  обдарований  музикант та шоумен Фредді Мерк’юрі ( Фарух Бульсара). Саме  завдяки  йому “Queen” завоювала  популярність і мала  своїх  прихильників у всьому  світі, які й зараз люблять пісні гурту, хоча її лідер  помер  у 1991р. від СНІДу.

 

Музичні фрагменти Музичні фрагменти “”Богемська рапсодія”,  We are the  Champions” (“Ми –чемпіони”).

 

                                      Для  повідомлень  кореспондентів

 

Фредді Меркюрі

1_________________________________

Фредді Мерк’юрі (справжнє  ім’я Фарух Бальсара) – відомий  рок – співак,соліст групи

Queen”, який у 70-ті роки придбав  титул “короля рок –музики”. За дипломом Фарух був художником – грфіком,   пробував  себе як танцюрист балету і  як  співак. Поступово музика  повністю заволоділа  юнаком, але художня  освіта теж знадобилась артистові, тому що дизайн обкладинок альбомів  гурту Фарух розробляв сам.

 

 2__________________________________ 

Фредді Мерк’юрі  мріяв про те, щоб “Queen” був найвизначнішим гуртом  усіх  часів, і сам  багато робив для високого  рейтингу  гурту. Їхні  виступи перетворювались на   супершоу, тому що  музиканти   з професіоналізмом  підходили  до  усіх деталей – від  костюмів, рухів  і поз   до   світлових ефектів.

 3_______________________________________

Одна з  кращих  пісень “The Show must go on” (“Шоу  повинно тривати”) – остання пісня  з останнього альбому, в запису  якого брав  участь Меркюрі. За день до  смерті він  виступив  із заявою для преси:” Я підтверджую , що  смертельно хворий на СНІД. Я  не розповсюджував  цю  інформацію  раніше,  аби не зашкодити  особистому життю близьких  мені людей. Однак настав  час донести правдк до моїх друзів і шанувальників в усьому світі,  і я сподіваюсь, що  вони підтримають мене ,  моїх лікарів і усіх тих людей, хто бореться з  цією  страшною хворобою”.

       У 1996 р. у швейцарському місті Монтре було  встановлено пам’ятник  Фредді Меркюрі.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pink  Floyd

1_______________________________________________

сюрреалізм в живописі

 

2___________________________________________________

У 1972р  гурт працює над альбомом “Зворотній бік Місяця”, після  виходу  якого “Pink  Floyd” стає  всесвітньо відомими. У  піснях з цього альбому  музиканти звернулись до  найважливіших проблем  сучасності – божевільною гонитвою за багатством, карєризмом, байдужістю до ближніх. Це, застерігають  автори, призводить до моральної  деградації, однак , невідомо, де   вихід: ”Так де шукати порятунок? На зворотньому боці Місяця?”

3____________________________________________________________________

У  1979р. Pink  Floyd  створили  рок –оперу “Стіна”, що є найвищим досягненням  гурту.Грандіозне  шоу відбулось 29 разів  - уЛондоні,

Нью –Йорку,Лос –Анжелесі. На основі рок –опери видатний  режисер Алан Паркер  зняв Стрічку “Стіна”, в  якій піднімаються вічні теми – життя і смерть, війна і мир, любов і ненависть та  самотність людини у суспільстві.

 

 

                  Виконавські  обов’язки працівників ЗМІ (відео та радіо):

 

 • режисер – добирає  матеріал для  майбутньої передачі, будує хід програми, тобто визначає, де за  сценарієм інформацію  подаватиме  вудучий, де  вставити повідомлення кореспондентів, а також  музичні заставки, рекламу, відео чи  фото ряд;    - 90%  успіху програми!
 • ведучий – веде передачу,  користуючись  вказівками режисера. Від  емоційності  ведучого,  його культури  мовлення, тембру голосу, зовнішнього вигляду та, головне,поінформованості з даного питання залежить успіх програми, тобто чи будуть її дивитися ( слухати )–

80 % успіху  програми!

 • кореспондент – збирає додаткову цікаву інформацію про обєкт

                    дослідження,  яка може  пожвавити  інтерес до програми та сам         

                  її повідомляє в прямому  ефірі;-  40% успіху програми!

 • Звукорежисер – добирає  музичні  твори, які посилюють  сприймання              

                   інформації  та  викликають інтерес до неї.- 35% успіху передачі!

 • Відеооператор – добирає відеоряд, тобто ілюструє  майбутню  програму
                                 Фотографіями, відеороликами – 50% успіху програми!

 

Якщо  весь  колектив працює злагоджено  та креативно – 100% успіх програмі  гарантовано, а  це 1 місце у рейтингу!

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Мистецтво (інтегрований курс) 7 клас (Масол Л.М., Гайдамака О.В., Кузьменко Г.В.. Лемешева Н.А.)
Додано
23 серпня 2018
Переглядів
876
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку