Тема: Роль дієслів у мовленні. Змінювання дієслів за числами. Залежність числа дієслова від іменника. Звуковий аналіз слів. Дієслова протилежні за значенням.
Мета: поглиблювати знання учнів про дієслово, вчити вживати дієслова протилежні за значенням; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати вміння застосовувати здобуті знання на практиці; виховувати працелюбність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
— Прочитайте підкреслені дієслова, поставивши до них питання.
2. Каліграфічна хвилинка
— Запишіть каліграфічно. Вв ов вч слівце деревце
В рідній мові своїй Доглядати його,
Мусиш вивчити кожне слівце. Як старий садівник деревце.
Б. Чалий
— До чого автор закликає в своєму вірші?
— Знайдіть і назвіть у вірші дієслова.
— Назвіть звуки у слові своїй ( с в о й і й ) 6 зв., 5 б.
3. Бесіда
— Яку частину мови ми з вами вивчаємо?
Розумники Ч5. Т1. З.3
Запам’ятай. Слова, які називають дії предметів або осіб , відповідають на питання що робити? що робить? що роблять? що робив? що зробив? що буде робити? що зробить? – це дієслова.
Розумники Ч5. Т2. З.9
Вибери дієслова , які є головними словами у реченнях. І ти побачиш трюк юного фокусника.
(2 сцени)
— На які питання відповідають дієслова?
— Що вони називають?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
ДВА БРАТИ
Два брати жили на світі. Був один з них працьовитий,
А другий — ледачий дуже. Слухай казку про них, друже.
Той хоробрий і правдивий. Той брехливий,полохливий.
Той розумний, той дурний, Той великий, той малий.
День і ніч брати сварились І ніколи не мирились.
Все, що перший будував. Другий миттю руйнував.
Кожен рать повів свою. Стрілись вороги в бою.
Із високим стрівсь низький. На товстого йшов тонкий,
Стрів білявого чорнявий. Огрядного — худорлявий.
На сумного йшов веселий. На тендітного дебелий.
Ця кривавая війна — Нині сива давнина.
Хоч брати вже й помирились. Після них слова лишились.
Дуже горді, незалежні, Абсолютно протилежні.
В мові ці слова живуть, їх антонімами звуть.
А. Свашечко
— Сьогодні ми будемо вчитися відшукувати дієслова, протилежні за значенням.
VI. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 103-104)
Вправо 1
— Прочитайте прислів'я. Поясніть його значення.
— Спишіть. Підкресліть дієслова, протилежні за значенням. Вправо 2
— Прочитайте текст. Назвіть головного героя оповідання.
— Куди пішла мама?
— Що вона наказала Степанкові?
— Чому не боявся Степанко?
— Як хлопчик хазяйнував?
— Що мама принесла Степанкові з магазину?
— Чому підкреслені слова в першому абзаці пишуться з великої букви?
— Випишіть із першого абзацу іменники й пов'язані з ними дієслова за зразком.
— Спишіть останній абзац. Підкресліть дієслова. Від якого дієслова утворилося підкреслене слово?
Фізкультхвилинка Вправа З
— Прочитайте прислів'я. Спишіть, уставляючи слова з довідки.
Робота в групах. Кожна група обирає прислів'я і складає за ним невеличку розповідь, розкриваючи зміст прислів'я.
— Назвіть і підкресліть протилежні за значенням слова.
2. Робота в парах. Гра «Протилежності».
Розумники Ч5.Т4.З.5
До поданого дієслова добери протилежне за значенням.(4 сцени)
Учні «ланцюжком» зачитують утворені пари. З однією парою слів (за ви бором) скласти і записати речення.
3. Фронтальна робота
Розумники Ч.5.Т.3.З.9
Прочитай . Доповни речення відповідними дієсловами так, щоб утворився текст.
(5 сцен)
Розумники Ч.5. Т.4.З.6
До виділених дієслів добери протилежні за значенням.
(2 сцени)
V. Підсумок уроку.
— Які слова вчилися добирати на сьогоднішньому уроці?
— Для чого в нашому мовленні використовуються слова, протилежні за значенням?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С 105, завдання після вправи 3.