(Українська мова, 5 клас)
Тема: ВСТАВНІ СЛОВА,
ВИДІЛЕННЯ ЇХ НА ПИСЬМІ КОМАМИ.
(Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами (практично). Правопис. Виділення вставних слів на письмі комами. Культура мовлення. Правильне інтонування речень зі вставними словами.)
Мета:
- навчальна: ознайомити учнів із поняттям «вставні слова»; навчити визначати їх у реченні; формувати вміння виділяти в тексті вставні слова комами; учити правильно інтонувати речення зі вставними словами;
- розвивальна: розвивати вміння школярів складати висловлювання на вказану тему; працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;
- виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу.
Внутрішньо предметні зв'язки: пунктуація, лексикологія, орфографія. Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Орфографічна хвилинка
► Запишіть слова. Поясніть орфограми.
Бе…журно, ро…ширити, бе…порадний, ро…плавлений, ро…чистити, ро…шукати, ро…ширений, ро…чарувати, бе…словесний, бе…страшний.
Спостереження над мовним матеріалом
► Чим відрізняються речення? Який відтінок вносить виділене слово?
Варіант 1
Завтра не варто вирушати в похід. Завтра буде сонце.
Варіант 2
Мабуть, завтра не варто вирушати в похід. На щастя, завтра буде сонце.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Лінгвістичне дослідження
► Проаналізуйте наведені речення. Заповніть праву колонку таблиці, вписавши значення вставного слова.
Здається, погода обіцяє бути теплою. |
|
Усі шкільні предмети, без сумніву, дуже важливі. |
|
На диво, я швидко виконав(ла) усі домашні завдання. |
|
За свідченням вчених, людство наближається до екологічної кризи. |
|
Він, як завжди, запізнився. |
|
Отже, ми повинні вчити всі уроки. |
|
Посміхайтеся, будь ласка. |
|
Але, між нами кажучи, мова – це найголовніший шкільний предмет. |
|
► Зробіть висновок про те, де можуть стояти в реченні вставні слова і що вони можуть означати.
Пояснювальний диктант
► Запишіть речення. Знайдіть вставні слова, поясніть їхнє значення та розділові знаки в реченнях зі вставними словами.
1. Осінь була суха, отже, зима буде суровою. 2. Здається, це річка блищить здалеку тонкою смужкою. 3. Дивна річ, холодне повітря робить людину бадьорішою, моторнішою. 4. Земля, як завжди, найбагатша. 5. На жаль, зима затрималася надовго. 6. Уявіть собі, саме журавлі принесли на своїх крилах весну.
Аудіювання:
► Прослухайте уважно текст.
Кожне суспільство має свої моральні цінності, що передаються з покоління в покоління. «Не хлібом єдиним живе людина» — це одна з моральних засад, що існує в суспільстві. Людина досягає успіху тоді, коли вона дбає не тільки про матеріальні речі. Чи можуть дім, машина, комп'ютер бути найважливішим для людини? Звичайно, ні. Матеріальні речі є лише помічниками. А духовну насолоду дають людині шанування родини, збереження духовних традицій, відданість у дружбі, закоханість у рідну мову, рідну пісню. Коли людина дбає про духовне, вона сама стає кращою, у неї поліпшуються стосунки з довколишнім світом і вона стає успішною в усіх своїх починаннях.
Бесіда за змістом тексту
▼ Чи згодні ви з головною думкою тексту?
▼ Чому дім, машина, комп'ютер - не найважливіше для людини?
▼ Знайдіть у тексті вставне слово, поясніть його значення.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Монологічне висловлювання
► Складіть монологічне висловлювання з теми «Не хлібом єдиним». Уживайте вставні слова.
Пояснювальна робота
► Прочитайте речення. Знайдіть звертання та вставні слова.
► Поясніть розділові знаки.
1. Діти, зрозуміли умову задачі?
2. Діти, напевно, зрозуміли умову задачі.
3. Друзі, одержали листа від київських школярів?
4. Друзі, безумовно, одержали листа від київських школярів.
► Прочитайте ще раз, спостерігаючи за вимовою речень.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Творча робота
► Доповніть указаний текст вставними словами. Запишіть, розставляючи розділові знаки.
Синиця
Цю пташку зустрінеш ... у місті і в селі. Зимою вона ... прилетить до вікна. Постукає дзьобиком нагадає про себе. Діти нагодуйте мене! Зате влітку синиць не видно. Весь літній день вони ... у справах, їм треба ... нагодувати своїх діточок. Ось і в’ються пташки від гнізда до яблуні гусениць збирають.
Синтаксичний розбір речення
► Зробіть синтаксичний розбір речення.
Сонечко, ти, можливо, зігрієш нас у цей зимовий прохолодний час.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
► Заповніть таблицю, оцінивши свої знання з теми.
Назва теми |
Усе розумію і вмію |
Знаю теоретично, але допускаю помилки |
Не розумію |
Однорідні члени |
|
|
|
Звертання |
|
|
|
Вставні слова |
|
|
|
Тестування. Оберіть правильну відповідь.
А) Ніхто, певна річ, не зміг дати правильні вказівки.
Б) Нарешті встановилася добра погода.
В) Все можливо сьогодні на уроці.
А) Ластівка прилетіла до мого віконця.
Б) Ластівко моя, як я люблю тебе!
) Ластівки шукали їжу для своїх діточок.
А) Щастя її було безмежним.
Б) В сінях на щастя не було стелі.
В) Щастя мета кожної людини.
А) Коли б ти нічко швидше минала (Леся Українка).
Б) Запам'ятайте це місце.
В) Ой на морі хвиля грала.
А) Краю мій, краю кращого за тебе я в житті не знаю (В. Сосюра).
Б) Краю мій краю, кращого за тебе я в житті не знаю (В. Сосюра).
В) Краю мій, краю, кращого за тебе я в житті не знаю (В. Сосюра).
вставному слові?
А) Гірських вершин досягають, на жаль, не тільки орли (О.Довженко).
Б) Гірських вершин досягають на жаль, не тільки орли (О.Довженко).
В) Гірських вершин досягають, на жаль не тільки орли (О.Довженко).
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Складіть 4-5 речень про своє хобі, використовуючи вставні слова.