Розробка бінарного уроку
англійська та німецька мова
Тема: “Great Britain and Germany. The bridge of friendship”
7 клас
Вчитель англйської мови Поляничка С.М.
7 клас
Бінарний урок (англійська мова і німецька мова)
Тема: Great Britain. Germany. Friendship Bridge.
Мета:
Практична: Закріпити вивчений лексичний матеріал по темі « Велика Британія», вживання часових форм Present Simple, Past Simple, Future Simple.
Освітня: Розширити кругозір учнів по темі та поглибити лексичний запас.
Розвиваюча: Розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення, читання та перекладу тексту на слух, поширювати активний словниковий запас.
Виховна: Виховувати толерантне ставлення до співрозмовника, почуття поваги до іноземних мов. Мотивувати учнів вивчати іноземні мови.
Засоби навчання:
Хід уроку
Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання
T1Good day dear children. Today we are having a binary lesson of English and German. I'm glad to see you here at the English lesson. I hope you are ready to work hard to master your English.
T2 (in German)
(слайд 1)
2. Повідомлення теми та мети заняття. (Aim)
T1Today you'll read and translate the new words and text; you’ll listen to some interesting information and answer my questions; you’ll do many grammar and lexical exercises
I want you to build bridge between two countries.
T2 ( in German)
Основна частина уроку
3. We have 2 reporters today.
Vlada is from Germany and Dasha is from Great Britain.
( They ask questions to pupils)
What is your favorite subject?
Are you multilingual or bilingual?
What language do you speak with your family?
4.We have some news from GB and Germany.
(діти читають та перекладають новини)
(слайд 2)
5. Also we have video from one Ukrainian girl with her story about her summer holidays. Let’s watch it.
(перегляд відео)
6. What prominent English and German people do you know?
Англійські: Керрол, Принцеса Діана, Королева Єлизавета.
Німецькі: Брати Грим, Моцарт, Бетховен.
(слайди3,4,5) – читають та перекладають інформацію про відомих людей англійською та німецькою мовами)
7. Do you know that English and German are from one language family?
They are brothers. Now we prove it.
(слайд 6)
8. Now we are reading a dialogue in English and German.
You should write words which similar in both languages.
( morning – morgen)
( слухать діалог та записуть у дві колонки пари слів)
-Guten morgen!
-Good morning! My name’s Jane.
-Mein name ist Tom. Sind Sie meine Kollegin.
-Yes, I am. I’m your colleague.
-Ich habe viele probleme.
- I have no problems. I like my job.
-Meine hous ist nicht weit vor der schule.
- My house is fae from school too.
-I like sport. I like tennis and basketball.
- Ich liebe Sport. Ich liebe Tenis.
English |
Deutsch |
name |
name |
colleague |
Kollegin |
problem |
probleme |
school |
schule |
house |
hous |
sport |
Sport |
have |
habe |
tennis |
Tenis. |
good |
Guten |
My |
Mein |
|
|
9.Let’s read English and German proverbs and sayings. You task is to match English and German proverbs with Ukrainian ones.
( слайд 7)
Краще пізно ніж ніколи.
Не все те золото, що блищить.
Як з очей, так і з думки.
Любиш кататися, люби й саночки возити.
10. You have the English text but some words are written in German. You have to change them into English.
Great Britain
1.The United Kingdom is made up of vier Länder/ _________________: England, Scotland, Wales and Northern Ireland.
2.Their Hauptstadt/________________are London, Edinburgh, Cardiff and Belfast.
3.The British Isles are separated from the European Konteinent/_____________ by the North Sea and the English Channel.
4.The western coast of GroßBritanien/_____________________ is washed by the Atlantic Ozean/____________ and the Irish Meer/______________.
5. Bergen/___________ are not very high. Ben Nevis is the highest Berg/____________.
6.There are a lot of Fluss/____________in Great Britain, but they are not very lang/_________.
7.The Thames is the deepest and the most haupt/___________ one.
8.The Eiwohner /_______________of the country is over siebenundachzigMillione/________________________________________.
11. Today we are trying to build a language bridge, it’s a bridge of friendship. You have bricks with words but some are extra.
(піднімають лише ті слова, які допомагають будувати мости між країнами – мир, музика, культура, історія, наука)
12. Підсумок уроку.Summarizing.
T1 Our lesson is over. We’ve done a lot. We’ve learned a lot.
Thanks for your work at the lesson. I enjoyed it. Thank you for being active at the lesson. Your marks for the lesson are following .
(вчитель оцінює роботу учнів на занятті).
13. Домашнє завдання. Home Tasks.
T1 Now, please write down your home task.
Good-bye! See you next lesson.