Матеріали для проведення Тижня математики у школі, які можна використати для проведення лінійки або турніру. Учасниками заходу можуть бути учні 6-11 класів. Я для кожного учасника виготовила корону з назвою науки, яку він представляє.
Місто без математики
Матеріали до Тижня математики
Ведучий. Уявіть собі невелике місто, де живуть науки. В прекрасних струнких храмах мирно походжає мудра Філософія, Історія, строга Хімія і Фізика, древня Астрономія, сучасна Кібернетика, Мистецтвознавство. І як єдина володарка господарює в місті Математика.
Одного разу науки вирішили провести свій форум: підбурені тонкою дипломатією, вони заявили, що повністю обійдуться без математики і вирішили її не запрошувати. В загальній сумі голосів потонув голос Фізики, яка хотіла щось заперечити.
Музика. Оголошується перший вальс. Приготувалися! Раз, два… Стоп! Раз, два… Стоп!
Ведучий. Науки, які приготувалися закружляти у вальсі, зупинилися посеред залу.
Хімія. Що з оркестром? Музиканти, як у відомій байці Крилова: грають, а толку немає.
Музика. Музиканти не можуть підрахувати ритм. Адже ви вирішили обійтися без математики.
Історія. Ну то що ж, прошу всіх до столу.
Ведуча. Виявилося, що не вистачає приборів. Перерахувати б? Але як? Адже Математику не запросили. Традиційну кавуприйшлося відмінити і всі вирішили розпочати збори.
МИСТЕЦТВО. А я думаю, що Математику потрібно було запросити.
Історія. Киш! Кому-кому, а тобі Математика не потрібна. Може ти хочеш заспівати романс «Під радикалом»? Мені затанцювати танець «Синусоїда»?
Мистецтво. (сміється) А я зараз в самих тісних зв’язках з Математикою. Ви чули про мою нову галузь – мистецтвометрію?
Хімія. Що це за диво? Хіба можна вимірювати мистецтво сантиметрами чи кілометрами?
Мистецтво. Уявіть собі, що можна мене вимірювати. Чи задумувалися и коли небудь над тим, яких змін зазнав словесний матеріал з часів Ломоносова чи Маяковського? Та зовсім ніяких! На ЕОМ підраховано, що Державін і Маяковський користувалися однаковою кількістю дзвінких і глухих приголосних.
Лінгвістика. Я – сестра мистецтва. Мої вчені математичними методами поставили крапку у довгій суперечці: скільки авторів у давньогрецьких поем «Іліада» та «Одісея»? Вони довели, що такий автор – один. А от дослідження частотних словників «Біблії» показало, що її писав не один автор, а принаймі п’ять.
Ведучий. Всі науки подивилися на Мистецтвознавство. Філософія, яка довгий час мовчала, глибоко зітхнула і промовила.
Філософія. Я довгий час претендувала на головне місце серед наук, але мої прадіди Піфагор і Архімед першими зрадили мене. Вони віддали перевагу Математиці.
Ведучий. І враз сталося несподіване. Хімія рішуче сказала.
Хімія. Цей рік - рік мого друга - Тріумфа. Але Математика завжди моєю вірною подругою і супутницею. Якщо я не буду дружити з Математикою, я не принесу ніякої користі. Адже тільки в дружбі я можу творити дива, прекрасний одяг з нафти, могутні космічні кораблі – з газу!
Техніка. А мої досягнення всі опираються на математичні теорії. Та й видатні інженери за освітою – математики. Вони проектують та будують літаки і кораблі, дороги і мости.
Біологія. Сьогодні всі відкриття в біології основані на математичному моделюванні молекулярних процесів у клітинах. А ми знаємо, що майбутнє за молекулярними технологіями.
Ведучий. Всі науки мовчали. І серед цього загального мовчання почувся голос Фізики.
Фізика. Фізики повинні зрозуміти, що їх наука безсила без Математики.
Астрономія. Як ви забули, що Адамс і Ліверьє відкрили планету Нептун «на кінчику пера», виключно шляхом математичних обчислень. І ніхто ніколи не побачить своїми очима нових світів і планет, якщо я не буду дружити з Математикою.
Географія. У мене також є математичні відкриття. Спочатку дослідники порахували, що повинна існувати земля у Північному Льодовитому океані, яка перешкоджає кризі потрапляти у Баренцове море, а вже потім, у 1873році, виявили у названому районі великий архіпелаг, який назвали Земля Франца Йосифа.
Кібернетика. Без Математики я загину. Математика – основний засіб для керування всіма процесами.
Медицина. Нині і я не можу розвиватися без математики. Адже є математичні закони діяльності всіх органів людини і математичні методи обробки діагностичних та лабораторних досліджень.
Економіка. Я не зможу без математики планувати виробництво і настане хаос: зупиняться заводи, електростанції, транспорт. Просто – катастрофа.
Статистика. А я, сестро, не зможу вести облік твоїх досягнень без чисел і формул.
Історія. Так, ви дійсно переконали нас в тому, що нам не обійтися без Математики. А що скажеш ти, астрологія?
Астрологія. Світ побудований за законами чисел. Ще 2000 років тому Піфагор вважав, що числа впливають не лише на характер людини, а й на її долю.
(Всі науки покивали головами. Звучить марш.)
Ведучий. В широко відчинені двері під звуки музики ввійшла вона, красуня з прекрасними очима. Увійшла, як переможниця, як цариця всіх наук.
Математика. Щастя і радість будуть постійно зростати в цьому світі для тих, хто присвятив себе цій благородній науці. На знак нашого примирення хочу вручити вам ось ці грамоти.
(Математика вручає наукам грамоти. Науки розгортають і читають кожна свою грамоту.)
Історія. «Число – це закон і зв’язок світу, сила, яка царює над богами і смертними. Число є сутність всіх речей.» Філософія. Філософія віщує природу. Але зрозуміти її може тільки той, хто навчився розуміти її мову, за допомогою якої вона говорить з нами. Ця мова – математика.
Хімія. Хімія – права рука фізики. Математика – її очі.
Мистецтво. В поезії потрібно натхнення, як і в математиці.
Кібернетика. Для інженера математика – це інструмент такий, як зубило і молоток для слюсаря, пила і сокира для лісоруба.
Астрономія. Політ – це математика.
Фізика. Практика народжується від взаємодії фізики і математики.
Філософія. Філософія віщує природу. Але зрозуміти її може тільки той, хто навчився розуміти її мову, за допомогою якої вона говорить з нами. Ця мова – математика.
Хімія. Хімія – права рука фізики. Математика – її очі.
Лінгвістика. В поезії потрібно натхнення, як і в математиці.
Техніка. Для інженера математика – це інструмент такий, як зубило і молоток для слюсаря, пила і сокира для лісоруба.
Астрономія. Політ – це математика.
Кібернетика. Вивчайте, а розуміння прийде потім.
Астрологія. Математика повинна стримувати політ нашого розуму, вона - його опора.
Мистецтво. Вчитися можна тільки весело, щоб вчитися добре.
Географія. Ворота і ключ до великих відкриттів – математика.
Економіка. Математика – це мова, плюс міркування, це наче мова і логіка вкупі.
Статистика. Статистико, муза сувора,
Ти здатна крізь долі пройти.
Тягар тобі будь-який впору,
Нікого не скривдила ти.
Медицина. Життя – як розв’язування задачі.
В невдачі зумій ти добути
Корінь удачі.
Біологія. Математика вчить мислити й разом з тим вселяє віру в безмежність сили людського розуму.
Всі науки разом. Так! Математика – цариця всіх наук!