Розробка до курсу "Азбука споживача"

Про матеріал
Учні ознайомляться з поняттям "чек",його призначенням, інформаційною наповнюваністю, важливістю та корисністю для споживача,правилами поводження з чеками. Можливість використовувати в урочній та позаурочній діяльності.
Перегляд файлу

Розробка  до курсу «Азбука  споживача»

Тема: Чек

Мета:  Ознайомлення учнів з поняття « чек», його призначенням, вдосконаленням, інформаційною наповнюваністю ,важливістю та корисністю для споживача, правилами поводження з чеками. Розвиток уважності,спостережливості. Виховання поваги до продавця,касира і продавця до покупця.

 ТИП УРОКУ:  Урок засвоєння нових знань.

ПОНЯТТЯ ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ :чек, касовий апарат.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:

Учень розуміє:             - що таке чек;

Має уявлення про:       - чеки з касових апаратів;

Пояснює:                      - призначення чеку;

Усвідомлює:                 - інформація з чеку важлива для споживача.

ОБЛАДНАННЯ: Таблиці « Види чеків» (збільшені за розміром чеки), білети за проїзд в автобусі ,потягу ,білет до театру чи музею,картки з зображенням касира , продавця, справжні чеки з магазину,пошти,аптеки, АЗС  тощо.

ХІД УРОКУ

  1.              ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
  1. Бесіда.
    •                  Пригадайте, що таке ціна? (Вартість одиниці товару або послуги, яка виражена у грошах ) .
    •                  Як ви вважаєте, чому різні товари та послуги мають різні ціни?( Різні затрати на виробництво тощо).
    •                  А що таке гроші? ( Це особливі знаки,які дозволяють споживачеві робити покупки) .
    •                  Для чого потрібні гроші?( Відповіді дітей)
  2. Гра « Коли куплено товар?»

Коли ви купуєте  товар в сезон (тобто зимові речі взимку, літні-влітку і т.д.) , ви можете отримати знижку на 1-5грн., не більше ,а коли сезон закінчується-до 50% (зменшення ціни вдвічі) . Визначте,коли було куплено товар.

Ковзани – ціна 80 грн.    ВИДИ ЧЕКІВ

 

  1.     Ковзани – ціна 80 грн

Куплені за 75 грн. (Взимку)

  1.     Туфлі літні- 30грн.

Куплені за15  грн (восени).

  1.     Костюм літній –ціна 60грн.

Куплено за 59 грн. (Влітку).

  1.     МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

У  великому супермаркеті біля каси відділу іграшок зібралася черга. Це вчорашні покупці, що придбали ляльку «Барбі». Але вона виявилася несправною (повинна була говорити і співати,але лялька «мовчала»). Одним покупцям повернули гроші за несправний товар, а іншим-ні. Чому? Як ви гадаєте?

  1.     ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

Частина покупців викинули або не взяли чек і не змогли довести,що саме в цьому магазині вони брали товар. Отже, на повернення грошей вони не можуть розраховувати. А повернули гроші лише ти покупцям, що зберегли чек. То ж,сьогодні на уроці ми будемо говорити про те, які бувають чеки, що видають споживачам під час купівлі будь-якого товару чи отримання послуги, і як слід поводитися з чеком, щоб не потрапити в подібну ситуацію , у яку потрапили деякі покупці зіпсованої ляльки «Барбі» .

  1.     СПРИЙНЯТТЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ .
  1.     Словникова робота.

Вчора нові чобітки

Купувала мати,

А сьогодні в магазин

Понесла здавати.

      Що за чоботи такі?

      Що із ними сталось?

      Та за день ці чобітки

      У мами порвались.

Їй грошей не повернули…

Засмутилась мати:

Що ж учора вона в касі

Позабула взяти?( Чек).

 

 

ЧЕК- це документ, який підтверджує купівлю товару.

Це може бути талон із каси,одержаний від покупця за товар,або в касу від продавця з позначенням суми, які слід сплатити.

  1. Для допитливих.

Слово « чек» багатозначне.

Чек( англ. Check , cheque)  1) цінний папір,що  є розпорядженням власника певного рахунку банку  виплатити новому власникові чека вказану суму;

2) касовий талон з вказанням суми, одержаної від покупця за товар.

Щоб  не носити  із собою  велику суму  грошей люди  придумали банківську   картку. Банківська  платіжна картка (БПК)-це  персоніфікована пластикова картка з магнітною смугою ,яка   є ключем  доступу   до управління банківським  рахунком  і  надає  її

 власнику  можливість безготівкової оплати товара або  послуг в різних  підприємствах.Після   оплати   банкомат видає  чек .

 

 

 https://lh3.googleusercontent.com/4FtAyj_acGycwuJpmgrGo0HuDvm12FCcNsuI2xUxjPFJqJxntkfLPkrYSzz-g2WnjgK54dY=s114

    

 Найчастіше людина користується чеком ,що є квитанцією касового апарата  про прийом грошей від покупця в магазині,який  к і здачу рекомендовано перевіряти , «не відходячи від каси».

  1. Види чеків та інформація ,яку вони містять.

а) Інформація ,яку містить чек:

  •    Назва підприємства ,номер магазину;
  •    Адреса магазину;
  •    № чеку та № каси;
  •    Назва товару;
  •    Ціна і кількість товару;
  •    Сума,яку слід заплатити покупцеві;
  •    Валюта (грн.) ;
  •    Дата (число,місяць ,рік) і час видачі чеку покупцеві.

 

    ВИДИ ЧЕКІВ

  1.              Чек з магазину  « АТБ»

  

 

 

 

  

 

               

   

м. Старобільськ Магаз.4

«АТБ»

Площа  Базарна  

Чек №00000060472

Відд. 1. Касир 1.

СЕРВЕТКА 2 грн,60 к.

 

1=               2,60

 

Сума           2,60

 

 

Готів.

Валюта (грн.)    2,60

 

 13/01/07          08:58

 

           Назва підприємства,номер магазину

 

 Номер чеку та каси

 

 Назва товару,ціна.

 Кількість товару

 

 Сума,яку слід заплатити     покупцеві

 

 

    валюта

 

 дата і час видачі чеку

 

 

 

2.Чек з аптеки

  

 

Аптека  Центральная 

м,Старобільськ  вул.Слобожанська 21а

      ПН306877712122

      ФН 1212001199

 4,40*2

 

Анальгетики                              4,40 А

 

 

СУМА 8,80

 

Готівкою                                  8,80

 

Касир                                       /1/

 

13-01-2007                      10:17 №1676

 

 

**ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК**

 

 Назва підприємства

 

 Адреса аптеки

  Назва товару

 

 Ціна одиниці товару

 

 

 Сума, яку слід заплатити покупцеві

 

 

 

 Номер каси

 

 Дата,час придбання товару

 

 Номер покупки

 

  1.              Інші чеки (за послуги «Укрпошти» ,білет на автобус, білет до кінотеатру ,чек на бензин з АЗС тощо)
  •                 Де можна отримати чек на придбаний товар? У супермаркеті,магазині,аптеці ,на пошті тощо.
  •                 А де не можна отримати чек? На базарі, в кіоску,на ярмарку.
  1.              Фізкультхвилинка.
  2.              Особливості чеків, їх  значення для підприємства – продавця і для споживачів.

а)Бесіда.

Разом із покупкою ,споживач  від касира отримує і чек.  Таким чином підприємство- продавець фіксує продані товари.

  •                А для чого чек потрібен споживачеві?

Є документом, що підтверджує купівлю товару.

  •                Отже, якщо чек є  документом, його потрібно зберігати.

Для чого?

                      б)Обмін товарів за чеком.

                     1) Товар можна обміняти за чеком протягом 14 днів,якщо:

  •                Товар виявився бракованим;
  •                Не підійшов покупцеві (малий  чи великий тощо);
  •                Товар має гарантійні строки зберігання;

                      2)Якщо товар має гарантію,то чек краще зберігати протягом всього строку гарантії . (Наприклад,чек на телевізор -1 рік ,на холодильник-3 роки)

                      3)Товари,які не підлягають обміну:

  1.               Дитячі гумові іграшки;
  2.              Дитячі м’які іграшки;
  3.               Зубні щітки,гребінці;
  4.               Натільна білизна;
  5.              Постільна білизна;
  6.               Парфуми;

є) всі продовольчі товари;

  1.            Лікарські препарати;
  2.               Засоби і предмети особистої гігієни тощо;
  1.              Практична робота учнів.

а) Робота з підручником (с.18)

    

Завдання 2.

Розглянути чек(табл. №1) . Яку корисну інформацію він містить для споживача.

Завдання 3.

Порівняйте чеки із супермаркету та продовольчого магазину. У чому різниця?

В) робота с прислів’ями

«Довіряй,але перевіряй»

(Перевіряй здачу та наявність чеку при покупці  товару)

«Посієш  вчинок-виросте звичка»

(Якщо ти завжди перевіряєш здачу та береш чек під час купівлі товару – ти є більш захищеною людиною від обману) тощо.

Г) Гра « Найкраща порада»

 Клас поділяється на три групи. Кожна група отримує завдання.

І група : скласти 2-3 поради  покупцям

ІІ група: скласти 2-3 поради продавцям;

ІІІ група : скласти 2-3 поради касирам.

Можливі варіанти порад:

Покупцям:

  1.                    Заплатіть гроші в касу;
  2.                    Отримайте здачу і візьміть чек на товар;
  3.                    Подякуйте за гарне обслуговування.

Продавцям:

  1.              Допоможіть вибрати товар покупцеві;
  2.              Запакуйте товар;
  3.              Подякуйте за покупку;

    Касирам:

  1. Візьміть гроші за товар
  2. Видайте здачу і чек
  3. Подякуйте за покупку

Якщо дітям важко виконати такі завдання,то вчитель читає поради ,а діти вибирають кому вони адресовані.

 

  1.                   ПЕРВИННЕ ЗАСТОСУВАННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ

 

  1.                   Вибери правильну відповідь

Чек –це…

А)все,що можна купити;

Б)документ,що підтверджує купівлю товару;

В)місце продажу і купівлі товару.

  1.             Гра  «Виправ помилку»

А)Люди не беруть чек для того,що мати підтвердження купівлі товару;

Б) Продавець не обов’язково повинен давати чек разом із здачею;

Учитель повільне читає речення. Діти знаходять помилки.

(«не зайве»)

  1.             Ситуації.

А) Учора в рибному магазині

      Я купувала рибу «хек»

      Продавщиця запитала:

      «Вам потрібен чек?»

  •                 Як ви гадаєте, чи правильно поводився продавець рибного магазину?

(Ні. Продавець обов’язково повинен видати чек)

  •                 А як повинен вчинити покупець?

(Обов’язково видати чек)

            Б)  Тьотя Зіна увесь день

                  Взуттям торгувала.

                  Лише знайомим покупцям

                   Чеки видавала?

  •                 Чи правильно робила тьотя Зіна?(думки дітей)

 

 

  1. ПІДСУМОК УРОКУ.

Подумайте  і виберіть правильну відповідь.

- Для чого потрібно брати чеки?

А)Щоб збирати їх як фантики?

Б) Щоб мати підтвердження купівлі товару і гарантію  його заміни в разу непридатності?

 

-Що обов’язково повинен робити касир?

А)Видати покупцеві чек разом із здачею.

Б) Привітатися

 

-А що повинен обов’язково робити покупець?

А) Перевірити здачу і наявність чеку

Б) Швидко вийти з магазину.

 

                          

docx
Додано
1 квітня 2020
Переглядів
523
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку