26 січня о 18:00Вебінар: Співпраця вчителя з батьками дитини з особливими освітніми потребами

Розробка інформаційної хвилинки "Мжнародний день рідної мови"

Про матеріал

21 лютого, починаючи з 2000 року, у всьому світі відзначається Міжнародний день рідної мови, проголошений 30-ю сесією Генеральної конференції ЮНЕСКО запропозицією держав-членів організації 17 листопада 1999 року.

Перегляд файлу

Рибак Н.А.

Розробка інформаційної хвилинки Міжнародний день рідної мови

Ведучий 1:  Першим до нас приходить слово... З колисковою материнською піснею, тихою казкою, доброю ласкою… За допомогою слова ми пізнаємо світ, відкриваємо таємничість і складність інших наук... Словесність ─ джерело, з якого починається струмок знань, що набирає сили й розливається могутньою рікою. Українська мова змістом, багатством, глибиною й різноманітністю переживань, відбитих у ній, красою й мелодійністю посідає одне з перших місць серед мов народів світу. Саме вона підтримує свідомість національної єдності українського народу, любов до Батьківщини й пошану до себе.

Ведучий 2: Щорічно 21 лютого, починаючи з 2000 року, у всьому світі відзначається Міжнародний день рідної мови, проголошений 30-ю сесією Генеральної конференції ЮНЕСКО за пропозицією держав-членів організації 17 листопада 1999 року.

Ведучий 1: У Міжнародний день рідної мови всі мови визнаються рівними, тому що кожна з них є унікальною живою спадщиною, яке потрібно всіляко оберігати, підтримувати й передавати з покоління до покоління. Кроки зі сприяння поширенню рідних мов спрямовані не тільки на збереження мовної різноманітності і багатомовної освіти, розвитку більш повного знайомства з культурними традиціями в усьому світі, але й сприяють зміцненню солідарності, яка базується на взаєморозумінні, толерантності та діалозі.

 

Ведучий 2: Міжнародний день рідної мови спрямований, перш за все, на захист умираючих мов. Це дуже важлива і актуальна задача, тому що, за статистикою, кожного місяця у світі зникають приблизно дві мови. Будь-який народ має свою власну неповторну культуру, традиції, спосіб життя, історію та мову. Зберегти мовну базу і великого народу, і нечисленної народності –важливе завдання для людства.

Ведучий 1: Пропонуємо дізнатися нове про нашу мову. Ось декілька цікавих фактів:

Першим букварем, виданим в Україні, був «Буквар» («Азбука»), надрукований у 1574 р. у Львові першодрукарем Іваном Федоровим. Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання і короткої читанки. До нас дійшов лише один примірник, який знайдено в Римі 1927 р. Зберігається в бібліотеці Гарвардського університету (США). Факсимільне видання було здійснено в Києві 1964 та 1974 рр.

Ведучий 2: Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше українська мова було прирівняна до рівня літературної мови в кінці XVIII століття після виходу у 1798 році першого видання “Енеїди”, автором якої є  Іван Котляревський. Саме його і вважають засновником нової української літературної мови.

 

Ведучий 1: Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера “п”. Також на цю літеру починається найбільша кількість слів. Тоді ж як найрідше вживаною літерою українського алфавіту є “ф”. В українській мові слова, які починається з цієї літери, в більшості випадків запозичені з інших мов.

Ведучий 2: Найбільшу кількість разів перекладений літературний твір – «Заповіт» Т.Г.Шевченка:  147 мовами народів світу.

Ведучий 1: Найбільша кількість псевдонімів була у поета Олексндра Кониського – 141, у І.Франка – 99, письменник Осип Маковей користувався 56 псевдонімами.

Ведучий 2: Найпершим вищим навчальним закладом в Україні була Острозька колегія, заснована в 1576 р. у місті Острог князем Костянтином Острозьким. Другий вищий навчальний заклад – Києво-Могилянська академія, заснована у 1623 р. шляхом об’єднання Київської братської і Лаврської шкіл. Це були на той час єдині вищі школи у східнослов’янському світі.

Ведучий 1: Найдовше слово в українській мові. 31 літеру містить слово «рентгеноелектрокардіографічного». Спробуйте повторити!)

Ведучий 2: Найчастіше серед іменників вживається слово «рука», серед дієслів — «бути», прикметників — «великий», займенників — «він». Останні місця в таблиці частотності займають слова «мутація», «баклажка», «радист», «білочка».

Ведучий 1: Згідно з «Коротким словником синонімів української мови», у якому розроблено 4279 синонімічних рядів, найбільшу кількість синонімів має слово «бити» — 45.

Ведучий 2: Українська мова – найбагатша в світі! Мовознавці кажуть, що у  словнику української мови налічується більше 200 тисяч слів!

Ведучий 1: Українська мова займає друге місце в світі за мелодійністю (після італійської).

Ведучий 2: А тепер давайте перевіримо ваш рівень знання української мови. На екрані ви побачите ілюстрації з питаннями.

Будь ласка, щоб надати відповідь, необхідно підвести руку. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ведучий 1. 

І  залишається додати: «Не забувайте, дбати про чистоту рідної мови».

 

pdf
Додано
29 жовтня 2018
Переглядів
975
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку