Розробка логопедичного заняття "Диференціація в-ф" Затяття №1

Про матеріал
Розробка логопедичного заняття сприятиме подоланню вад писемного мовлення в дітей з порушеннями мовленнєвого розвитку та для дітей інших нозологій що мають порушення писемного та (або) усного мовлення. Дана розробка може бути використана логопедами та суттєво скоротить час підготовки до заняття.
Перегляд файлу

Комунальний заклад «Черкаський навчально-реабілітаційний центр Черкаської обласної ради»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розробка логопедичного заняття

по подоланню дизграфії

 

ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ [ф] – [в]

Заняття №1

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор розробки

Новіцкас Любов Іванівна,

вчитель-логопед вищої категорії,

вчитель методист

 

 

 

 

 

 

 

2026

Заняття № __1__                        Група ________                Дата

Тема: Диференціація [ф] – [в]

Мета:  відпрацювати  чітку  артикуляцію  звуків;  активізувати  мовно-руховий  аналізатор; привчити  дітей  не  тільки  слухати,  але  й  чути  варіанти  фонем,  усвідомлювати,  як  відбувається  артикуляція  кожного  звука.

Обладнання: артикуляційний профіль

Хід заняття

І Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

Поява казкового персонажа із профілями звуків   [ф] – [в]

ІІ. Артикуляційна база

1.  Порівняйте  звуки [ф] – [в]   за  артикуляцією  і  звучанням. 

-  Що  ми  чуємо  під  час  вимовляння  звука  (ф)?

-  Що  ми   чуємо  під  час  вимовляння  звука  (в)?

2.Інтерактивна технологія «Мікрофон»

(Говорить той, у кого в руках уявний мікрофон)

  •          При вимові якого звука чуємо вібрацію голосових зв'язок?
  •          Який парний глухий звук до дзвінкого звука [в]? 

ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття.

ІV. Закріплення артикуляції звуків   [в] – [ф]  

1.  Прочитайте  склади.    Чітко вимовляйте звуки [ф] – [в]   у складах.

 ва----фа  ви---фи  афа---ава  ифи---иви

 во---фо  ве---фе  офо---ово  ефе---еве

          ву---фу  ві---фі  уфу---уву  іфі---іві

2.Порівняйте  букви  Ф  і  В  за  графічним  зображенням.  Яка  різниця  у  їх  написанні?  А  у  вимові?

2.Різниця  у  вимові  звуків  (ф),  (в)  на  прикладі  моделей  

 Мета:  покращити  уяву  дітей   про звуковий  склад  мови,  домагатися  розрізнення  звуків  і  запам`ятовування  артикуляційного  укладу,  правильної  вимови  і  навичок  написання  слів  з  дзвінкими  та  глухими  приголосними.

Губи.  При  вимові  звука  (ф)  нижня  губа  наближена  до  краю  верхніх  різців  (на  моделі  дугоподібної  фігури),  а  при  вимові  (в)  нижня  і  верхня  губи  зближені  (на  моделі  прямокутник).

Язик.  При  вимові  звука  (ф)  кінчик  язика  біля  нижніх  різців,  але  відсунутий  назад  (на  моделі  кружок  нижче  фігури),  а  при  вимові  звука  (в)  язик  біля  нижніх  різців,  але  більш  відсунений  назад  (на  моделі  кружок  під  прямокутником).

На  моделі  показано,  що  звук  (в)  дзвінкий  (на  моделі  дзвоник).

V. Розвиток писемного мовлення

  1.  Які  слова  побудовані  на  основі  артикуляційних  моделей  пропонує  Буратіно?

Прочитайте  і  запишіть  слова  зі  звуком  (ф),  що  відповідають  на  питання  що?,  потім  слова,  Які  відповідають  на  питання  який?

                                             Алгоритм  списування.

  .  Прочитайте  слово.

  .  Записуйте  кожне  слово,  голосно  проговорюючи  його  по  складах.

  .  Виділить  звуки  (ф)  (в).

  .  Порівняйте  свій  звис  зі  зразком,виправте  помилки.

         арфа                        вода                             фруктовий

         афіша                      вата                              ввічливий

         телефон                  вікно                             вишневий

         дельфін                   вагон                            фабричний

Інтерактивна  технологія  «Мікрофон».

  (Говорить  тільки  той,  у  кого  в  руках  «уявний»  мікрофон).

  .  Спосіб  вимовляння  обох  звуків…  (абсолютно  однаково).

  .  Вимовляючи  звукові  пари  вголос,  чуємо…(шуми,  голос).

  .  Звук  (ф)  вимовляємо…(глухо).

  .  Вимовляємо  звук  (в)…  (вібрують  голосові  зв`язки).

  .  Щоб  правильно  записати  слово  зі  звуком  (ф),  (в)  треба…(вимовити  голосно).

 

VІ. Підсумок заняття

 

docx
Додав(-ла)
Новіцкас Любов
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
2 березня
Переглядів
41
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку