Майстер-клас «Весняний віночок з фоамірану» 15 березня 2018 рік
Завдання: ознайомити з конструкційним матеріалом фоаміраном, його властивостями, технікою виготовлення квітів з фоамірану;
ознайомити з технологією виготовлення штучних квітів;
навчити користуватися клейовим пістолетом, склеювати деталі квітів із фоамірану;
закріпити навики і вміння працювати з ножицями, праскою;
розвивати дрібну моторику рук;
розвивати творчі здібності, уяву, фантазію.
Хід заняття
Організаційний момент
-
(слайд 2) Історична довідка .Фоаміран – (або спінена гума, або штучна замша) - декоративний пінистий матеріал, до складу якого входить полімер етилен вінілацетат (EVA) (використовується у виробництві плівки, гумових іграшок).
* Інші назви: спінена гума, пластична замша, штучна замша.
* Назву отримав від однойменної компанії Foamiram Co (Ісламська республіка Іран).
*У даний час компанія є найбільшим світовим виробником фому «FoamEva».
* Виготовляють фоаміран також у Китаї, Туреччині.
* Фоаміран виготовляється у вигляді м’яких тонких листів, середня товщина 1 мм, в палітрі від 20 до 24 кольорів
-(слайд 3) із фоамірану виготовляють штучні квіти, прикраси для волосся( вінки, заколки), сумки, аплікації, дитячі іграшки, аксесуари для одягу та предметів домашнього вжитку.
2. ( слайд 4) Властивості фоамірану:
-
добре піддається розтягуванню при тепловій обробці, легко ріжеться і вирубується фігурним дироколом, ножами і за допомогою інструментів для тиснення;
-
не токсичний, нешкідливий для навколишнього середовища;
-
м’який, злегка пористий, пластичний і приємний на дотик матеріал, з ним зручно працювати;
-
спочатку може мати характерний запах, який досить швидко вивітрюється;
-
не змінює свій колір під дією сонячного проміння;
-
не гігроскопічний, легко миється;
-
в листі допустимі кілька наскрізних пор, що не є браком.
-
(слайд 5)Види фоамірану.
На ринку України є різні види фоамірану. Серед майстринь особливою популярністю користуються іранський (прекрасно приймає форму, зберігає згини і прожилки) і китайський «Зефірний» (тонкий, ніжний). Для початківців найкраще спробувати китайський звичайний .
-
(слайд 6)Інструменти для роботи з фоаміраном.
Шпажки – перенесення контуру деталі на основу,
ножиці, ніж канцелярський – для вирізування деталей,
дирокол фігурний – для вибивання дрібних деталей,
праска, плойка – для нагрівання деталей,
пінцет – для фіксації дрібних деталей.
5.(слайд 7)Пристосування для роботи з фоаміраном.
Молди і вайнери, гофрований папір –для надання необхідної форми,
фарби акрилові, пастель – для підфарбовування,
запальничка – для обробки країв.
6. (слайд 8)Клейовий пістолет: призначення, правила роботи.
-
Пістолет термоклейовий призначений для швидкого склеювання різноманітних матеріалів. Причому, один із з’єднуваних предметів, як правило, повинен мати порівняно з іншим невеликі розміри. Тому не дивно, що цей пістолет став улюбленим інструментом дизайнерів, які займаються декоруванням, виготовленням різного роду сувенірів і елементів інтер’єру.
-
Принцип дії даного інструмента полягає в термічному впливі на спеціальні клейові стрижні, внаслідок якого вони набувають необхідну плинність, і, отже, проникаючу і клейову здатності. Тому найголовнішим елементом в його будові є тепловий контур.
-
Він являє собою металевий резервуар, поверх якого розташований електронагрівач – ТЕН. З тильного боку пістолет «заряджається» клейовим стрижнем відповідного діаметру, один кінець якого безпосередньо поміщається в резервуар. Розплавлений термоклей для пістолета виштовхується через сопло простим натисканням на курок, механізм якого створює необхідний тиск для подачі стержня в резервуар. Таким чином, за допомогою курка отримують необхідну порцію клею.
-
Сопло термоклейового пістолета виготовлено з металу, причому, для захисту від опіків і залипання клею воно може бути закрите гумовою насадкою. Всередині нього, як правило, знаходиться спеціальний ніпель, який запобігає мимовільному витіканню клею.
-
У передній (носовій) частини пістолета розташована ніжка-підставка, на яку спирається весь корпус інструменту, перебуваючи в похилому положенні соплом вниз. Таке положення не тільки найбільш зручне для подальшого взяття пістолета в руку, але і є оптимальним з точки зору пожежної безпеки, а також перегріву самого інструменту.
-
Робота з термоклейовим пістолетом вимагає певних навичок. Оскільки справу доводиться мати з розплавленим складом, нагрітим до високої температури, необхідно не тільки остерігатися прямого попадання його на тіло, але навіть в такі місця склеюваних матеріалів, де присутність «ляпів» є небажаним. Слід використовувати певну вправність – гарячий клей, остигаючи, може «схопитися» вже через хвилину. За цей час потрібно встигнути щільно притиснути склеювані деталі. Тому для кращого зчеплення клейового складу з поверхнями матеріалів звичайно застосовують так звану точкову склейку.
-
Коли здійснюється робота з пістолетом, забороняється торкатися руками його носика, а також торкатися до клею, який ще не застиг. Це може призвести до утворення опіку.
-
Безперервно працювати з його допомогою можна не більше 20 хвилин. Після цього необхідно зробити паузу, так як пристрій повинен охолонути. Це потрібно робити обов'язково, так як перегрів пістолета загрожує його поломкою.
-
Поки термопістолет клейовий для рукоділля повністю не охолоне, заборонено його перевертати або вертіти в руках. Якщо зробити необережні рухи, клей може розтектися по корпусу і потрапити в механізм, що відповідає за роботу клейового стрижня. Це призведе до повної поломки приладу.
7. (слайд 9)«Секрети» роботи з фоаміраном.
Виготовляти вироби з фоамірану своїми руками дуже просто, якщо знати кілька ключових моментів щодо роботи з ним:
-
величина розтягування матеріалу не має перевищує 10%. Цього достатньо, щоб трохи деформувати лист – наприклад, прогнути його, округливши, чи скрутити, стиснути, додати ефект гофре;
-
якщо перегріти деталь, то вона зменшується у розмірі;
-
обробляючи краї запальничкою, не підносити близько до вогню: дуже швидко плавиться .
8. Інструктаж з ТБ.
9. (слайд 10)Перегляд моделей-аналогів .
10. (слайд 11)«Біологічна» хвилинка.
-
Кульбаба лікарська (Taraxacum officinale, пустодуй, літучки) – це трав’яниста багаторічна лікарська рослина. Належить до родини складноцвітних (айстрових) і має стрижневу кореневу систему. Стебла безлисті, круглі, дудчасті, містять одиничні кошики, їх висота 10-30см. Листя зібране у прикореневу розетку. Квіти двостатеві, язичкові, яскраво-жовтого забарвлення. Плоди- сім’янки. Цвіте з травня по вересень.Кульбаба лікарська зустрічається всюди на території нашої країни: серед чагарників, на луках, городах, у садах, біля доріг та будинків.
-
Ліки з цієї рослини застосовуються як засіб для покращення апетиту і травлення.
11. Виготовлення віночка (слайди 12,13)
Інструкція:
-
По ширині листа жовтого кольору відмічаємо дві смужки шириною 2 сантиметри, і смужку 10 см шириною 1,5 см.
-
На всіх смужках необхідно зробити нарізку у вигляді бахроми,( чим тонше нарізка, тим природніше згодом буде виглядати квітка). Надріз потрібно робити неглибокий, залишаючи недоторканою смужку близько 0,5 см.
-
Для того, щоб бахрома розпушилася і квітка придбала природний вигляд, прикладаємо смужки до гарячої праски на декілька секунд, притримуючи шпажкою.
-
Для серцевини охайно накручуємо смужку шириною 1,5 см на шпажку бахромою всередину, періодично змащуючи клеєм. Далі – смужки шириною 2 см бахромою назовні до кінця.
-
Для чашолистика нам знадобиться фоаміран зеленого кольору. Обводимо по шаблону коло. Якщо ви хочете, щоб чашолисток виступав вище жовтих пелюсток, діаметр збільшується пропорційно вашому баченню квітки.
-
Визначаємо орієнтовний центр кола і робимо надрізи з чотирьох сторін, потім по колу нарізаємо бахрому.
-
Для того, щоб бахрома розпушилася і чашолистик придбав природний вигляд, прикладаємо його до гарячої праски на декілька секунд, притримуючи шпажкою.
-
Склеюємо квітку з чашолистиком.
-
Приклеюємо квіти на обруч.
12.Підсумки роботи
https://blog.hmstudio.com.ua
http://poradumo.com.ua
http://100idey.com.ua
Інструкційна карта «Віночок з фоамірану»
Матеріали : фоаміран жовтого, зеленого кольорів, обруч
Інструменти, пристосування: лінійка, ножиці, шпажка, праска, термоклейовий пістолет
№ з/п
|
Послідовність виконання роботи
|
Графічне зображення
|
1.
|
Для квітів по ширині листа жовтого кольору відмічаємо дві смужки шириною 2 сантиметри, і одну смужку довжиною 10 см шириною 1,5 см.
|
|
2.
|
На всіх смужках необхідно зробити нарізку у вигляді бахроми,(чим тонше нарізка, тим природніше згодом буде виглядати квітка). Надріз потрібно робити неглибокий, залишаючи недоторканою смужку близько 0,5 см.
|
|
3.
|
Для того, щоб бахрома розпушилася і квітка придбала природний вигляд, прикладаємо смужки до гарячої праски на декілька секунд, притримуючи шпажкою.
|
|
4.
|
Для серцевини охайно накручуємо смужку шириною 1,5 см на шпажку бахромою всередину, періодично змащуючи клеєм. Далі – смужки шириною 2 см бахромою назовні до кінця.
Виготовляємо 5-6 квіток(по величині обруча)
|
|
№ з/п
|
Послідовність виконання роботи
|
Графічне зображення
|
5.
|
Для чашолистиків нам знадобиться фоаміран зеленого кольору. Обводимо по шаблону коло. Якщо ви хочете, щоб чашолисток виступав вище жовтих пелюсток, діаметр збільшується пропорційно вашому баченню квітки.
|
|
6.
|
Визначаємо орієнтовний центр кола і робимо надрізи з чотирьох сторін, потім по колу нарізаємо бахрому.
|
|
7.
|
Для того, щоб бахрома розпушилася і чашолистик придбав природний вигляд, прикладаємо його до гарячої праски на декілька секунд, притримуючи шпажкою.
|
|
8.
|
Склеюємо квітки з чашолистиками.
|
|
9.
|
Приклеюємо квіти на обруч.
|
|