Розробка " Подорож до країни Книг"

Про матеріал
Мета цієї розробки познайомити учнів з історією виникнення і розвитку книгодрукування, закріпити у свідомості дітей переконання, що книга - це друг і порадник людини. Повторити та узагальнити знання казок, виховувати любов до народної творчості. Привчати учнів до систематичного читання, розвивати читацькі інтереси, пам’ять, мовлення. Формувати комунікативні навички в процесі театралізованої діяльності. Виховувати та прищеплювати бережне ставлення до книги.
Перегляд файлу

Розробка

виховного заходу

«Подорож до Країни Книг»

 

МЕТА:  познайомити учнів з історією виникнення і розвитку книгодрукування, закріпити в свідомості дітей переконання, що книга - це друг і порадник людини. Повторити та узагальнити знання казок, виховувати любов до народної творчості. Привчати учнів до систематичного читання, розвивати читацькі інтереси, пам’ять, мовлення. Формувати комунікативні навички в процесі театралізованої діяльності. Виховувати та прищеплювати бережне ставлення до книги.

Обладнання: карта казкової Країни Книг, виставка малюнків-ілюстрацій  до    

                                         улюблених казок, предмети для ігр та театралізації, виставка            книг

 

Хід заняття

 

 Вступне слово вчителя:

- Cьогодні ми помандруємо в дивовижну країну. З нею ми нерозлучні в дитинстві, але й дорослими не забуваємо про неї. Бо мудрість, доброта, краса її невичерпні. Отже, ми помандруємо до казкової Країни Книг.

 

 

Перша зупинка «Історична»

 

Учитель. У стародавні часи на землі не було книжок, бо люди ще не вміли їх робити. Але потреба записувати, передавати іншим якісь відомості, досвід виникла у людей дуже давно. Тож сторінками найдавніших книжок ставали камені, стіни печери. Писали на всьому, бо ж не було тоді ані паперу, ані пер і олівців, не знали люди і літер, їх замінювали малюнки.

Згодом люди винайшли перші абетки, додумалися писати на глиняних табличках, які потім сушили і випалювали на вогні. Ці книжки були дуже важкі! Коли якийсь учений збирався в дорогу і брав із собою 2-3 таких “ книги”, то йому потрібна була ціла підвода або віз.

З часом люди навчилися робити зручні і легкі книжки з тонкої козячої або телячої шкіри. Першу таку книжку зробили в стародавньому місті Пергамі понад 2 тис. років тому. Такий папір називався пергаментом.

Але ці книжки були дорогі, бо на виготовлення однієї книжки потрібні були шкури з цілої череди телят. Отож люди шукали, з чого робити книги, щоб вони були дешеві і прості, і знайшли.

У далекій Африці, на берегах повноводних річок простяглися зарості болотяної рослини - папірусу. Той папірус люди використовували на будівництві. Якось один чоловік помітив, що, висихаючи на сонці, волокниста серцевина перетворилася на сухі вузенькі стрічки, здатні вбирати фарбу. Відтоді з’явилися сувої з папірусу.

Писати на папірусі було зручно, але через кілька років такі книги ламалися і розсипалися.

Книжка ще з часів Київської Русі була у великій пошані. Так, в одній давній книзі читаємо: “Ум без книги, як птиця без крил.” В часи князювання Ярослава Мудрого у Києві при Софійському соборі засновується перша бібліотека. Сиділи переписувачі в соборі, переписували книги, перекладали з інших мов. Книги були дуже дорогі. Виготовлялись вони з пергаменту, а палітурка оздоблювалась коштовним камінням, сріблом, золотом.

Пройшло багато років. У 18 столітті в Європі навчилися виготовляти папір, схожий на той, яким ми користуємося сьогодні.

У 1563 році Іван Федоров і Петро Мстиславець у Москві почали складання книги «Апостол». Згодом Федоров переїздить до Львова, де продовжує друкування книг, серед яких перший слов’янський «Буквар».

Ми перегорнули лише кілька сторінок з історії появи книг. А закінчити розповідь я хочу такими словами: «Книги - мов ріки, які наповнюють собою увесь світ, це – джерело мудрості, в книгах бездонна глибина, ми ними втішаємося в печалі... І якщо старанно пошукати в книгах мудрості, то знайдеш велику утіху і користь для своєї душі». (Додаток 1)

( Демонстрація виставки книг, перегляд медіа за темою)

 

Друга зупинка “ Народна мудрість”

-Діти, назвіть прислів’я та приказки про книгу.

     Книжка – маленьке віконце, а через нього увесь світ видно.

     Книга – ключ до знань.

     Книгу читають не очима, а розумом.

     Одна книга тисячі людей навчає.

     Книга добру вчить, від поганого відвертає.

     Книга мовчить, а розуму вчить.

     Книга вчить, як на світі жить.

 

-А які ви знаєте загадки про книгу?

     Не дерево, а з листочками, не сорочка, а зшита, не поле, а засіяне?

     Що мовчить, а розуму вчить, язика не має, а розуму навчає?

     Хто говорить мовчки?

     Дуже я потрібна всім – і дорослим, і малим.

Всіх я розуму учу,

 А сама завжди мовчу.

 

Третя зупинка “ Бережлива

- Діти, послухайте вірш Т.Волгіної і пригадайте правила поводження з книгами.

«Буває книгам лячно»

Скільки книг у цій книгарні!

Книги різні, дуже гарні.

От краса, якби ти зміг

Прочитати, друже, їх!

Покупці стоять юрбою,

Шарудять по сторінках...

Мила книго, що з тобою?

Чом ти дивишся з журбою

І тріпочеш у руках?

Лячно книжкам: хто їх купить?

Раптом купить, хто не любить?

Той у книжку, от порода! –

Запихає бутерброда...

Той, - чи є бруднулі гірші?

Залива чорнилом вірші...

 

- Назвіть, будь ласка, правила поводження з книгою.

 

Четверта зупинка « Казкова»

1) -Діти, листоноша приніс нам телеграми від казкових героїв. Вони почули про свято і вирішили відгукнуться. Ой, а підписів немає! Що ж, будь ласка, підкажіть мені імена авторів телеграм.

 

«З’їв семеро козенят – болить живіт»

(Вовк із казки «Семеро козенят» )

«Боюсь розтанути від тепла ваших посмішок»

(Снігуронька із казки «Снігуронька»)

 

«Дорогі гості, допомагайте, Павука-злодія зарубайте!»

(Муха з казки «Муха-цокотуха» К.Чуковського)

 

«Ніяк  не знайду свого золотого ключика»

( Буратіно з казки О.Толстого)

 

«Дуже хотілося б потрапити на свято, але соромлюся

своєї гидкої зовнішності»

(Гидке каченя з казки Г.Х.Андерсена)

 

«Загубила свій черевичок, тому не можу вчасно завітати на свято»

(Попелюшка з казки братів Грім)

 

2) Складання казки «Колобок» на новий лад

 

- Діти, ми переконалися, що казки ви знаєте. Але ніколи не було б казки без доброго чарівника-казкаря. А давайте пригадаємо, чи у всіх казок є автор? Хто автор народних казок? Оскільки ці казки виникли раніше, ніж письмо, то їх не записували, а переказували один одному. І як це часто буває, при переказі казка трохи змінювалась. Тому ви можете прочитати декілька варіантів однієї казки. А ім’я автора забувалося за давністю. І стала казка народною.

- А зараз ми з вами теж спробуємо стати авторами казки, а якої- відгадайте:

«Від діда та баби утік я із хатки,

  У лісі зустрівся з ведмедем, зайчатком.

Котився весь день по зеленій травичці,

Аж доки на зуби потрапив лисичці»

 

Так, це казка «Колобок».

 

Вчитель ставить перед дітьми проблему:

 

-Що сталося б із колобком, якби він утік від лисиці?                  Пропонуються такі ситуації:

  1. Колобок повернувся додому.
  2. Колобок зустрівся з яблуком.
  3. Колобок зустрівся з м’ячиком.       

Діти складають колективну казку.

 

Гра «Помагайки»

 

Треба допомогти героям потрапити до своїх казок. Кожна правильна відповідь наближає героїв казок до своєї домівки.

     «Мій котику, мій братику, несе мене лиска за крутії гори, за бистрії води. Порятуй мене!»

(Півник із казки «Котик та півник»)

 

     «Гуси-гуси, гусенята, візьміть мене на крилята...»

( Телесик із казки « Івасик-Телесик»)

 

     « Круглий, свіжий та рум’яний-

  Я тільки що з печі.

  Втік від діда, втік від баби,

  Втечу й від малечі!»

(« Колобок»)

 

     «Ти мене, напевно, знаєш, якщо казочки читаєш. Працювала я у хатці, танцювала у палаці. Є така у мене звичка – десь губити черевичка»

(« Попелюшка»)

 

                       « Вигнав дід козу із хати –

Та й пішла вона блукати.

В зайця хатку відібрала,

Всі козу ту виганяли,

Рак козуню ущипнув, зайцю хатку повернув»( « Коза-дереза» )

«Знайшов Півник колосок, змолов борошна мішок.

Спік негайно у печі пиріжки та калачі.

Мишенят не пригощав, бо жоден з них не помагав» ( « Колосок»)

 

«На городі виростала, сили набиралась.

А потім достигла, великою стала.

Став дід тоді всіх гукати:

«Час красуню нашу рвати!» ( «Ріпка»)

 

«Я – бичок-третячок, смалений в мене бочок.

Із соломи дід зробив, бік смолою засмолив» ( «Солом’яний бичок»)

 

«Сидить дівчинка в корзині

На ведмежій дужій спині.

   А чому вона сховалась

До ведмедя, не призналась»(« Маша та ведмідь»)

 

«Запросили вовк, ведмідь, дикий кабан і зайчик лисичку з ним на обід.

-               Добре, я з ним прийду, а ви поховайтеся, бо він розірве вас»(«Пан      Коцький»)

 

«Жила-була маленька дівчинка, мама дуже любила її, а бабуся ще дужче. На день народження бабуся подарувала їй червону шапочку» («Червона шапочка»)

 

«В далекому відкритому морі вода така синя, немов пелюстки волошок, і така прозора, ніби найчистіше скло – ох і глибоко ж там. Жоден якір не дістане дна. Там внизу живуть дівчата, та не прості, бо замість ніг у них були риб­­­­­­’ячі хвости» («Русалонька»).

 

«Стали дід з бабою її брати, коли дивляться, аж у неї ніжка переломлена. Вони взяли її тихенько, принесли додому, зробили їй гніздечко, обложили його пір’ячком і посадили її туди»(«Кривенька качечка»)

   

4)Артистичний конкурс на краще знання казок

-Яку пісеньку співав Колобок? 

(- Я Колобок, Колобок,

По коморі метений,

По сусіку шкрябаний,

На сметані мішаний,

На маслі студжений ,

Я від діда втік,

Я від баби втік,

Я від зайця втік...)

 

-Що співала Коза своїм козенятам?

(-Ой ви діточки мої, козеняточка,

Відімкнітеся, відчинітеся,

Ваша мати прийшла,

Молока принесла.)

 

Що співав півник, коли був в зубах у лисиці?

( Несе мене лисиця

За темнії ліси

Та за бистрії ріки,

За високі гори!

Котику-братику,

Порятуй мене!)

 

-Якою пісенькою відлякувала Коза-Дереза своїх ворогів?

(Я Коза-Дереза, за три копи куплена,

Півбока луплена,

Тупу-тупу ногами, сколю тебе рогами,

Ніжками затопчу, хвостиком замету,

Тут тобі й смерть!

 

          

    Настав час прощатися з Країною Книг і на прощання послухайте пісеньку «Нас чекає бібліотека»

- Ми побували в казці, пора повертатись додому. Казкова країна книг не прощається з вами, а запрошує до бібліотеки, щоб ви прочитали й інші твори художньої літератури. (Огляд виставки книг.)    

 

                             

 

 

 

                        

 

 

                          

 

 

 

 

                    

 

 

 

 

doc
Додано
21 грудня 2023
Переглядів
184
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку