Розробка уроків .6розділ.Україна в роки Другої світової війни

Про матеріал
Презентація-конспект для групових ,індивідуальних та класних робіт.Розділ 6.Україна в роки Другої світової війни..Практичні.Узагальнення.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Картку підготувала Мотенко І.О.

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Початок масової депортації євреїв Західної та Центральної Європи в табори смерті В`язні концтабору Нацисти створили 1634 концентраційних таборів, 900 трудових. Наслідком поєднання системи таборів із політикою масового вбивства стала поява таборів смерті. Табір смерті— територія, спеціально виділена і обладнана для масового знищення людей. Шість таборів смерті (Аушвіц, Треблінка, Собібор, Майданек, Хелмно, Белжець) були створені для знищення євреїв.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Українських євреїв знищували в три етапи. На першому – з 22 червня 1941 р. – до зими 1941 – 1942 рр. нацисти ліквідували переважну більшість євреїв рейхскомісаріату «Україна» (у 1941 р. було знищено 518 тис.). На другому – протягом 1942 р. – були знищені майже всі євреї дистрикту «Галичина», генерального округу «Волинь – Поділля» рейхскомісаріату, атакож «воєнної зони» (у 1942 р. було знищено 778 тис.). На третьому – з початку 1943 р. до визволення України у жовтні 1944 р. - вбивали всіх євреїв, які ще залишилися живими (у 1943 р. було знищено 150 тис.; 1944 р. – 110 тис. євреїв). Переважну більшість євреїв (понад 70%) – вбили, 22–23% – отруїли газом, близько 5%, в основному у румунській зоні окупації, померли у ґетто від хвороб і голоду. Загалом нацисти знищили близько 1 мільйона 500 тисяч євреїв України (приблизно 60% довоєнної кількості єврейського населення). У західних районах і в Трансністрії були створені гетто. На окупованій нацистами території України існувало 50 гетто. Найвідомішим і найжорстокішим було Львівське гетто. На східних теренах гетто нацисти не створювали, а вбивали євреїв майже відразу. Убивства здійснювались спеціальними оперативними групами СС (айнзацгрупами) та місцевим населенням, завербованим після вторгнення оперативних груп у СРСР. Карта Голокосту в Україні

Номер слайду 7

29 вересня 1941 року в окупованому нацистами Києві в Бабиному Яру почались масові розстріли мирного населення міста. За два дні у Бабиному Яру зондеркомандою 4а айнзацгрупи «С» під керівництвом штандартенфюрера СС Пауля Блобеля за підтримки двох підрозділів полку поліції «Південь» було розстріляно 33 771 чоловік. Бабин Яр - символ трагедії євреїв України під час Голокосту. Із показань німецького шофера Хефера про знищення євреїв у Бабиному Яру 29-30 вересня 1941 р.: «Роздягнутих євреїв направляли до яру, приблизно 150 метрів у довжину, 30 метрів у ширину та цілих 15 метрів у глубину. До цього яру пролягали 2 чи 3 вузькі проходи, по яким спускалися євреї. Коли вони підходили до краю яру, шуц-поліцейські (німецькі) хапали їх та складали на трупи розстріляних євреїв, що вже знаходилися там. Це відбувалося дуже швидко. Трупи лежали рядами. Як тільки єврей лягав, підходив шуц-поліцейський із автоматом та стріляв лежачому у потилицю…Розстріл проводили всього два шуц-поліцейських. Один із них діяв у одному кінці яру, дру-гий – в іншому. Я бачив, як вони, стоячи на вже складених тілах, стріляли у них – в одного за другим». За оцінками, за три роки у Бабиному Яру було розстріляно від 70 000 до 200 000 чоловік. Пам'ятний знак «Менора» на честь євреїв, що загинули у Бабиному Яру

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Наказ керівника нацистських військ СС у дистрикті Галичина щодо заборони допомоги євреям Медаль Праведника народів світу

Номер слайду 10

Номер слайду 11

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ОПРАЦЮВАТИ ПАРАГРАФ СКЛАСТИ “ГЛОСАРІЙ”,ВИВЧИТИ ОПРАЦЮВАТИ ГЕНОЦИД УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ МЕТОДОМ “ФІШБОУН”

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Окупація України військами Німеччини та її союзниками. «Новий порядок». Запишіть дату і тему уроку. Мотенко І. О.

Номер слайду 2

Нацистський «новий порядок» в Європі Суть «нового порядку» зводилася до ліквідації незалежності й суверенітету, усіх демократичних і соціальних здобутків поневолених країн, нещадної економічної експлуатації та свавілля окупантів. Польща була перетворена на німецьке генерал-губернаторство, Чехія та Югославія розділені, судетські землі приєднані до Третього рейху, Богемія та Моравія перетворені на «протекторат», Словаччина проголошена «незалежною державою», Греція поділена на три зони окупації — німецьку, італійську та болгарську. У Данії, Норвегії, Бельгії, Нідерландах окупанти поставили до влади маріонеткові уряди. Люксембург був долучений до складу Німеччини. В особливому становищі перебувала Франція. Окупанти зберегли у «вільній» зоні її уряд, який провадив політику співробітництва з ними. Окупована частина була підпорядкована німецькій адміністрації.

Номер слайду 3

Протягом одного року німецькі війська та їх союзники окупували територію України (червень 1941 — липень 1942 рр.). Наміри гітлерівців були викладені в плані «Ост»— плані знищення на­селення та «освоєння» окупованих територій на Сході. За цим планом, зокрема, передбачалося:часткове онімечення місцевого населення;масова депортація, у тому числі українців, до Сибіру;заселення німцями окупованих земель;підрив біологічної сили слов'янських народів;фізичне знищення слов'янських народів. План «Ост»Запишіть , що передбачав план «Ост»

Номер слайду 4

Зони фашистської окупації УкраїніЗапишіть назви зон окупації та знайдіть їх на карті(наступний слайд)

Номер слайду 5

Зони фашистської окупації УкраїніДистрикт «Галичина»

Номер слайду 6

ЗАВДАННЯ:1)З наступних слайдів та тексту підручника складіть глосарій (словник термінів) до теми. Визначення можна не писати.2) Складіть речення з трьома з них

Номер слайду 7

Нацистський «новий порядок» в Україні в 1941—1944 рр.«Новий порядок», запроваджений загарбниками, включав: систему масо­вого знищення людей; систему пограбування; систему експлуатації людських і матеріальних ресурсів. Особливістю німецького «нового порядку» був тотальний терор. Із цією метою було створено систему каральних органів — державну таємну поліцію (гестапо), збройні формування служби безпеки (СД) і націонал-соціалістичної партії (СС).

Номер слайду 8

Завдання нацистського окупаційного режиму в Україні Забезпечити продовольством, матеріальними та людськими ресурсами потреби Третього Рейху та аррмії. Вивільнити від українського населення шляхом фізичного його знищення, депортацій та вивезення на роботу до Німеччини, землі України і заселити їх німцями Вивезти на роботу до Німеччини якомога більше працездатного населення

Номер слайду 9

Колабораціоні́зм (співробітництво) —співпраця населення або громадян держави з ворогом в інтересах ворога-загарбника на шкоду самій державі чи її союзників і участь у переслідуванні патріотів країни, громадянином якої є колаборант. У роки Другої світової війни колабораціонізм був явищем розповсюдженим — і мав місце практично в кожній окупованій країні.

Номер слайду 10

Колабора́нт — особа, яка усвідомлено співпрацює із окупаційною громадською чи військовою владою на шкоду власній країні. На відміну від загального трактування поняття колабораціонізму, комуністичні режими Східної Європи були схильні розглядати як колаборантів людей, які:пасивно виконували громадські обов'язки без скоєння злочинів;були до цього змушені — це порушення своїх обов'язків агресором, а не окупованим населенням;були військовополоненими;

Номер слайду 11

Остарбайтери («східні робітники») —особи, які були вивезені гітлерівцями зі східних окупованих територій, переважно з Рейхскомісаріату Україна, протягом Другої світової війни на примусові роботи до Німеччини. За роки окупації з України було вивезено 2 млн. 400 тис. осіб , 48% від усіх примусово вивезених із території СРСР.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Дослідник Павло Полян зазначає: «Ті, хто виїхав до Німеччини раніше цього терміну, можливо, і зробили це більш-менш добровільно: їх грубо обманули, але принаймні не шантажували і не погрожували. Ті ж, хто потрапив до Німеччини пізніше, включно з можливими добровольцями, вербувалися примусово, їхньою особистою думкою і волею вже перестали цікавитися ». Навесні 1942 року нацисти почали проводити масові облави серед місцевого населення, залучаючи до цих акцій поліцію і солдатів Вермахту. Приблизно на середину квітня 1942 року припадає завершення добровільного виїзду в Німеччину.

Номер слайду 14

Концентраці́йний та́бір — табір-в'язниця для військовополонених і цивільних у воєнний час або у країнах з тоталітарним режимом. Концентраці́йні табори

Номер слайду 15

У роках (1933—1945) приблизно 5 тисяч концентраційних таборів створено нацистами в Німеччині й в окупованій ними Європі. За канцлерства Гітлера у 1933 серед найбільш сумнозвісних німецьких таборів існували такі: Бельзен. Бухенвальд. Дахау. Майданек. Собібор. ТреблінкаІнші концтабори були так званими «трудовими таборами». У них також здійснювалася програма «Знищення через працю».

Номер слайду 16

Домашнє завдання1. Виписати та вивчити поняття2. Підготувати коротке повідомлення про концтабір за вибором. Теми розподіліть між учнями класу1. Аушвіц (Освенцим)2. Бухенвальд3. Саласпілс4. Треблінка5. Дарниця6. Собібор……

Номер слайду 17

Урок 61 Друга частина

Номер слайду 18

Табори смерті на території України. Табори на окупованих східних територіях мали найбільш жорстокий характер, що визнають і німецькі дослідники. У всіх таборах на території окупованої України спостерігалася висока смертність, голод, відсутність медичної допомоги, тортури, знущання над в'язнями, масові знищення. До концентраційних таборів на території України належать концтабір у Львові (Янівський) та Києві (Сирецький). 78 виправно-трудових таборів і таборів примусової праці для євреїв. 7 виправно-трудових таборів15 таборів примусової праці304 ґетто23 пересильні табори66 гестапівських тюрем 242 табори для військовополонених

Номер слайду 19

Концтабір "Уманська Яма"На місці глиняного кар'єру розміщувався концтабір "Уманська Яма". Глибина кар'єру досягала 10 м, площа перевищувала 300 кв.м. На території ями ніяких споруд не було - полонені цілими днями знемагали під пекучим сонцем на голій землі. За весь час тут побували понад 75 тисяч полонених. Від голоду, ран і хвороб кожну добу гинуло близько 100 осіб. За даними німецького командування 14 серпня 1941 в Уманському таборі перебувало 50 000 радянських військовополонених.

Номер слайду 20

Голокост в Украї́ні — систематичне винищення євреїв на українських територіях, окупованих нацистською Німеччиною в 1941–1944 роках. За період з 1941 до 1945 року на українських землях загинуло близько 6 000 000 цивільних осіб, з яких близько 900.000 євреїв, що проживали в Україні. Голокост в Україні. Бабин Яр. Масові розстріли єврейського населення відбулися в урочищі Бабин Яр 29 і 30 вересня. Загинуло близько 34 тис. євреїв. Ці два дні перетворили Бабин Яр на символ Голокосту в Україні. Загалом окупаційна влада знищила в Бабиному Яру понад 100 тис. осіб.

Номер слайду 21

Багато українців, ризикуючи життям, рятували євреїв від знищення. Вдалося встановити 2 363 прізвища рятівників-українців, які одержали почесне звання «Праведник народів світу». Хто такі «Праведники народів світу»?. Відомий випадок, коли в Галичині було страчено 100 українців за те, що вони намагалися порятувати євреїв. Були випадки, коли вся громада села рятувала єврейські родини. Активно протистояв винищенню євреїв Митрополит Андрей Шептицький. Він надіслав відкритий лист з протестом проти винищення євреїв. Шептицький був єдиним священиком такого рангу в окупованій Європі, який виступив на захист євреїв. На це не спромігся навіть тодішній папа римський Пій XII. За згодою Шептицького значна кількість євреїв переховувалась у греко-католицьких монастирях і навіть у митрополичій резиденції. Митрополит Андрей Шептицький

Номер слайду 22

«Праведники народів світу»Олена Вітер — українська релігійна діячка, мати-ігуменя, Праведник народів світу. За порятунок єврейських дітей під час Голокосту уряд Ізраїлю 1976 року удостоїв Йосифу титулу «Праведник народів світу» (її ім'я вписане у Почесну стіну Праведників у Єрусалимі). Олена Вітер стала першою українкою, удостоєної цього титулу.

Номер слайду 23

Завдання1. Вивчити поняття,події,дати2 Підготуйте презентацію до проекту «Концтабори. Злочин перед людством».

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Рух Опору в Україні«Велика лісова війна» ( боротьба партизанських загонів)  була складовою частиною війни в Україні. За німецькими даними, майже 10% сил вермахту були зайняті боротьбою з партизанами. Мотенко І. О. ЗАПИШІТЬ ДАТУ І ТЕМУ УРОКУ

Номер слайду 2

Основні дати та подіїЧервень 1941 р. – початок розгортання радянського партизанського руху30 червня 1941 р.- “Акт відновлення Української держави”8 липня 1941 р. – рішення ОУН (Б) про перехід до підпільної боротьби30 травня 1942 р.- утворення Українського штабу партизанського руху (УШПР)14 жовтня 1942 р.- створення УПА1943 р. - операція ЦШПР “ рейкова війна ”

Номер слайду 3

Причини розгортання руху Опору. Окупація батьківщини нацистськими загарбниками. Жорстокість окупаційного режиму. Цілеспрямована діяльність радянського керівництва в організації руху Опору на окупованих територіях

Номер слайду 4

Форми діяльності руху Опору в Україніпасивнівідмова від співпраці з окупантамирізноманітна допомога партизанамсаботаж заходів окупаційної влади:ухиляння від робіт;зрив поставок продовольства для окупаційної армії;випуск неякісної продукціїактивніпартизанський рухдіяльність підпілля:диверсійна діяльність;пропагандистська діяльність по розповсюдженню анти окупаційної інформаціїпостачання інформації фронту

Номер слайду 5

Номер слайду 6

течії руху Опору {0505 E3 EF-67 EA-436 B-97 B2-0124 C06 EBD24}характеристикарадянськанаціоналістичнапольськамета. Визволення від гітлерівських загарбників. Відновлення радянської влади Відновлення української держави. Відновлення польської держави, повернення їй західно-укр. земельорганізаційне оформлення1941-1942 рр.- партизанські загони,з'єднання; радянське підпілля1942 р.- похідні групи, УПА та інші загони, підпілля ОУН1941-1942 рр. – Армія Крайова та Армія Людовакількість учасників200-600 тис. чол.50-200 тис. чол.10-20 тис. чол.основні райони діяльностіПолісся, Чернігівщина, Сумщина. Волинь, Галичина, Полісся. Волинь, Полісся. ЗАПИШІТЬТАБЛИЦЮ

Номер слайду 7

Радянський партизанський рух. Партизанський рух найбільш успішно развивався в лісистих районах (Поліссі) північної України та в прифронтовій зоні. Центром формування великих партизанських загонів на Україні в 1941 р. стали Сумщина, Чернігівщина та Житомирщина. Сидір Ковпак командир партизанського з'єднання

Номер слайду 8

Радянський партизанський рух

Номер слайду 9

Радянський партизанський рух

Номер слайду 10

Створення УШПРВ травні 1942 було утворено  Український штаб партизанського  руху (УШПР), який очолив  зам.наркома внутрішніх справ УРСР Тимофій Строкач. Утворенням штабу партизанского руху та укріпленням партійного підпілля завершилась робота по створенню системи централізованого керівництва радянським партизанським рухом. В розпорядження УШПР було надано радіовузли, шпиталі, зброя, транспортні літаки тощо. Діяла школа по підготовці партизанських кадрів та мінерів

Номер слайду 11

Радянський партизанський рух. Найбільшими партизанськими утвореннями були з’єднання  С. А. Ковпака , з’єднання О. М. Сабурова  та А. Ф. Фёдорова. Загальна чисельність радянських партизан та підпільників на території України в 1941—1944 роки становила близько 220 тис. чол. в складі 53 партизанських з’єднань, 2145 партизанських загонів і 1807 партизанських груп

Номер слайду 12

Нагороджений двома орденами Леніна. Похований у Львові. Легендарний розвідник Микола Іванович Кузнєцов тривалий час діяв у Рівному під виглядом гітлерівського офіцера Пауля Зіберта.

Номер слайду 13

Партизанськими стежками Яке враження на вас справили ці світлини ? Чому ?

Номер слайду 14

Операція “рейкова війна” 1943«Рейкова війна» — операція радянських партизанів у період з початку серпня до середини вересня 1943 в тилу німецьких військ на території Росії, Білорусі та частини України з метою одночасного масового зруйнування залізничного полотна та станційних споруд. Під час операції, в якій брало близько 100 тис. бійців, було підірвано 25 тис. рейок, багато мостів та станційних споруд, що значно ускладнило перегрупування сил  противника в період вирішальних битв на Курській дузі. Протягом 1943 р. українські партизани пустили під укіс 3688 поїздів, тобто в 15 разів більше, ніж у 1942 році

Номер слайду 15

Результати діяльності партизан У ЦИФРАХрозгромили 56 штабів, 411 гарнізонів, опорних пунктів та поліційних дільниць;зруйнували та знищили 607 залізничних мостів, 1599 мостів на автошляхах, 31 паромів та понтонів, 44 залізничні станції, 248 радіостанцій та вузлів зв’язку, 59 електростанцій, 94 нафтовежі, 42 водокачки, 915 складів, 1990 км ліній зв’язку, 309 км залізниць, 66 087 тонн палива, 102 миномети, 264 кулемети, 1799 гвинтівок та автоматів;потопили 22 пароплави, 54 баржі та 29 катерів. Яке враження на вас справили ці цтфри? Чому ?

Номер слайду 16

Національно-визвольна течія Руху Опору в УкраїніМета. Райони діяльностіВідродження незалежної Української держави як від Німеччини, так і від СРСР. Волинь, Галичина, українське Полісся

Номер слайду 17

Я. Стецько і С. Бандера 30 червня 1941 року в окупованому німецькими військами Львові проголосили Акт відновлення Української Держави.

Номер слайду 18

Акт відновлення Української держави. Акт відновлення Української Держави — проголошення 30 червня 1941 року Українськими Національними Зборами, з ініціативи ОУН під проводом Степана Бандери, декларації про відновлення Української держави. Акт застав гітлерівців зненацька, тому, спочатку ніякої реакції на цю ініціативу оунівців не було…

Номер слайду 19

Українське Державне правління. Українське Державне Правління (УДП) — головний виконавчий орган відновленої Української Держави, проголошеної Українськими Національними Зборами з ініціативи Організації українських націоналістів у Львові 30 червня1941 р. УДП опублікувало кілька заяв і вислало меморіал до німецького уряду, відбуло в неповному складі кілька нарад. Голова УДП Ярослав Стецько

Номер слайду 20

Андрій Мельник. Олена Теліга (1907 – 1942), поетеса, активна учасниця ОУН Мельника, розстріляна разом з групою українських націоналістів у Бабиному Яру на околиці Києва.

Номер слайду 21

Картосхема. Територія поширення влади УДПУДП

Номер слайду 22

Нацистська відповідь5 липня 1941 р. терміновій нараді у А. Гітлера шеф політичної поліції Генріх Гіммлер отримав завдання розібратися з ситуацією щодо УДП. Згодом гестапо був заарештований Степан Бандера.11-12 липня 1941 р. айнзацгруппою СС на чолі з проф. Баєром з Головного Штабу Г. Гіммлера та А. Кольфом був заарештований Ярослав Стецько

Номер слайду 23

Номер слайду 24

“Поліська січ”підпільна збройна формація, створена на Поліссі влітку 1941 року, в с. Немовичі Сарненського р-ну, що на Рівненщині. Отаманом Тарасом Бульбою було видано перший наказ про початок боротьби і створення повстанської армії. Основу організації було закладено ще у 1940 році, а перші збройні формації було утворено із початком німецько-радянської війни у червні 1941 року. Бульбівці воювали як проти нацистів, так і проти радянських військ, періодично співпрацюючи з однією із сторін Тарас Бульба-Боровець

Номер слайду 25

Створення УПАЗ осені 1942 року почали паралельно створюватися збройні загони ОУН на Поліссі й Волині, очолені Степаном Бандерою, що також прийняли назву УПА. Датою заснування УПА вважається 14 жовтня 1942 р. УПА постала на Зх. Поліссі й Волині, передусім, як для оборони населення перед німецьким терором, так і для оборони перед радянськими партизанами, які взимку 1942—43 наступали з білоруських лісів, грабували населення — та своїми акціями провокували ще сильніші німецькі репресіїТарас Бульба – Боровецьорганізатор УПА

Номер слайду 26

Територія діяльності УПА в 1943-1944

Номер слайду 27

Діяльність УПАУ липні-серпні 1943 р. німці, з метою знищити загони УПА, силами 10 батальйонів мотопіхоти та 10 000 німецьких і польських поліцейських під командуванням генерала Еріха фон дем Бах-Залевські провели наступ на територію південної Волині. Проте наступ провалився. На переломі 1943—44 УПА була найчисленнішою за весь час свого існування, об'єднуючи не менше 40 000 осіб

Номер слайду 28

Польські партизани Армії КрайовоїА́рмія Крайо́ва ( дослівно — Вітчизняна армія) — збройні формування польського підпілля в роки Другої світової війни, що діяли в межах довоєнної території  Польської держави. АК була основною організацією польського руху Опору. АК боролась проти УПА, українських та білоруських колаборантів. За деякими даними, АК також займалась етнічними чистками українського населення

Номер слайду 29

“Волиньська різня” 1943 Воли́нська траге́дія («Волинська різанина») — обопільні етнічні чистки українського і польського  населення здійснені Українською Повстанською Армією та польською Армією Крайовою за участю польських батальйонів шуцманшафту  (№107, 202), та радянських партизанів у 1943 році під час Другої світової війни на Волині.

Номер слайду 30

З газети «ДТ. Україна» №25,2016"Німцям польсько-українська боротьба була в руку. Потужні ділянки польської поліції, що змінили українську, знаходились в Кобрині, Ковелі, Ружинцях, Клевані та малих містечках. Ця поліція приймала участь в «пацифікаціях» українських сіл. Генерал Тадеуш Бур-Комаровський (командуючий Армії Крайової) 19 серпня 1943 р. доповідав в Лондон: "Німці перекинули також батальйон поліції з генерал-губернаторства, та вчиненим нелюдським акціям надають характер польської помсти«…В липні 1943 р. підрозділи узбеків, польської поліції та німців «пацифікували» Малин, де було вбито 850 чоловік — українців та чехів. 14 листопада 1943 р. козаки, німці та польська поліція зухвало расправились з Дерманню ІІ (велике селище на півдні Волині, з міцними українськими культурними традиціями). Провокаційно-упереджені акції здійснювала такоже польська самооборона: в вересні 1943 р. підрозділи самооборони атакували Яцковіце, де були вбиті восьмеро людей та спалено 48 будинків…

Номер слайду 31

Колабораціонізмбажання помститися радянській владі за кривди що вона завдала (репресії, розкуркулення тощо);ідеологічне не сприйняття радянської влади та комуністичної ідеології, антисемітизм;страх за своє життя та життя близьких;кар’єризм, прагнення пристосуватися до нових умов життя;позиція радянського керівництва до полонених, як до зрадників;омана нацистської пропаганди;прагнення за підтримки гітлерівської Німеччини боротися за незалежність України;

Номер слайду 32

Українські колабораціоністилегіон українських націоналістів (2 батальйони - 680 чол.- “Роланд”, ”Нахтігаль”)сд вафен СС “Галичина” (9-12 тис. вояків) – 28.04.1942 р.; з 1944 р. – 1 укр. д УНАполіцейські батальйони. Всього у складі німецької армії на 1944 р. воювало 220 000 українців. SS-Freiwilligen Division «Galizien»

Номер слайду 33

Листівка-агітка дивізії “Галичина”

Номер слайду 34

22 вересня - День партизанської слави. Свято з’явилося в календарі  після того, як 30.10. 2001 р., «в підтримку ініціативи ветеранів війни та з метою всенародного вшанування подвига партизан і підпільників в роки Великої Вітчизняної війни 1941—45 років, увічнення їх памяті», в  Києвї, президент України Леонид Кучма підписав Указ «Про День партизанської слави», який припадає щорічно на 22 вересня.

Номер слайду 35

ЗАВДАННЯ:1. Опрацюйте параграф 332. Скласти порівняльну таблицю(Діяльність С. Бандери,С. Ковпака. Спільне ,відмінне)

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Вигнання німецьких військ з Правобережної України. Визволення України від нацистськихзагарбників. Мотенко І. О.

Номер слайду 2

Корінний перелом у Другій світовій війні почався після битви під _________________, яка завершилася ____________ 194__ р. Саме з цього часу починається перехід стратегічної ________________ до рук радянського командування широкомасштабний наступ ___________________Армії. Вставте пропущені слова в текст

Номер слайду 3

Корінний перелом у Другій світовій війні почався після битви під Сталінградом, яка завершилася 2 лютого 1943 р. КОРІННИЙ ПЕРЕЛОМ У ВІЙНІСаме з цього часу починається перехід стратегічної ініціативи до рук радянського командування широкомасштабний наступ Червоної Армії. Вставте пропущені слова в текст

Номер слайду 4

Робота з картою. А) Який населенний пункт в Україні було звільнено першим і коли? Б)В ході яких операцій звільнено міста: Ворошиловград (Луганськ)Харків. Київ. Охтирку. РОЗДИВІТЬСЯ КАРТУ (на наступному слайді) І ПРИГАДАЙТЕ:

Номер слайду 5

Визволення Харкова. Перший раз Харків було звільнено 16лютого 1943 р., але загроза оточення змусила відступити. У ході Білгородсько-Харківської операції війська Степового фронту звільнили Харків 23 серпня 1943р. 

Номер слайду 6

Перший етап (серпень – вересень 1943 р.)• розгром німців на Лівобережній Україні, у Донбасі ( Донбаська операція) та вихід до Дніпра в районі Дніпропетровська. Визволення Лівобережної України. Другий етап (жовтень – грудень 1943 р.)• створення власних стратегічних плацдармів на правому березі Дніпра в районі Києва та Кременчука.

Номер слайду 7

Корюківка на Чернігівщині післякаральної операції нацистів. ПРИГАДАЙТЕ: Яке розпорядження рейхскомісара України. Е. Коха булоо дане представникам німецької адміністраціївід 6 вересня 1943 р.?В результаті каральної акції у Корюківці було знищено близько 7 тисяч мирних мешканців, спалено 1390 будівель. 5612 жертв масового вбивства залишаються невпізнаними. Корюківка була практично повністю спалена, населення, яке тут проживало, винищено

Номер слайду 8

ПРИГАДАЙТЕ:1. Що таке « Східний вал»?2. Назвіть генералів українців , які командували військами у битві за Київ.3. Коли був визволений Київ?

Номер слайду 9

Особливість: наказ Сталіна про взяття міста до річниці Жовтневої революції. Визволення Києва. Перший етап. Наступ на Київ з плацдарму в районі с. Великий Букрин (Букринський)міцна німецька оборона і великі втрати з радянської сторони ідея про перенесення напрямку наступу. Другий етап. Наступ на Київ з плацдарму поблизу с. Лютіж (Лютіжський)Таємна переправа сил на північ Києва. Прорив німецької оборони

Номер слайду 10

Взяття Києва - 6 листопада 1943 р.- Визволення частинами І Українського фронту;- першими до міста увійшли частини танкової армії П. Рибалка;- участь у визволенні міста 1-ої окремої чехословацької бригади - втрати – близько 480 тис., з них – 260 тис. вбитих. Битва за Київ

Номер слайду 11

Визволення території України 1943-1944рр. {3 C2 FFA5 D-87 B4-456 A-9821-1 D502468 CF0 F}Дата Подія Складітьхронологічну таблицю подій

Номер слайду 12

Звільнення Правобережної України24 січня – 7 лютого 1944 р.- Корсунь- Шевченківська операція (“Другий Сталінград”)Суть: оточення і знищення німецької армії “Південь”. Значення: відкрито шлях до визволення Правобережної України.

Номер слайду 13

27 січня – 11 лютого 1944 - Рівненсько- Луцька операція. Суть: очищено від окупантів Правобережну Україну і частину західноукраїнських земель.

Номер слайду 14

30 січня – 29 лютого 1944 р. - Нікопольсько- Криворізька операція. Звільнення Південної України. Суть: звільнено райони, багаті марганцевими та залізними рудами.

Номер слайду 15

26 березня – 14 квітня 1944 р.-Одеська операція. Суть: звільнення Одеси та частини причорноморських територій. Частини Червоної армії проходять вулицями звільненої Одеси 10 квітня 1944 р.

Номер слайду 16

8 квітня – 12 травня 1944 р. – Кримська операція. Суть: розгромлено Кримське військове угруповання фашистів і визволено Кримський півострів.

Номер слайду 17

“Депортація” – вигнання, примусове переміщення окремих осіб, груп чи цілих народів за межі держави чи певного регіону. Депортація кримських татар18 – 20 травня 1944 р. Основна причина:- звинувачення в співпраці знацистськими окупантами. Території, до якихвідбулася депортація:• Узбекистан;• Казахстан;• Марійська АРСР;• Урал.

Номер слайду 18

Домашнє завдання: {3 C2 FFA5 D-87 B4-456 A-9821-1 D502468 CF0 F}Дата Подія Скласти хронологічну таблицю подій

Зміст слайдів
Номер слайду 1

УКРАЇНА НА ЗАВЕРШАЛЬНОМУ ЕТАПІ ВІЙНИ. КАРТКУ ПІДГОТУВАЛА МОТЕНКО І.О. Запишіть дату і тему уроку

Номер слайду 2

МЕТА: ПРИЧИН ТА ХАРАКТЕРУ ІІ СВІТОВОЇ ВІЙНИ; ЗМІСТУ УКРАЇНСЬКОГО ПИТАННЯ НАПЕРЕДОДНІ ТА НА ПОЧАТКУ ІІ СВІТОВОЇ ВІЙНИ; ПОДІЙ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ, ПРИЧИН ПОРАЗОК ЧЕРВОНОЇ АРМІЇ НА ПЕРШОМУ ЕТАПІ ВІЙНИ; ХАРАКТЕРУ ОКУПАЦІЙНОГО РЕЖИМУ В УКРАЇНІ; ОСНОВНИХ ТЕЧІЙ РУХУ ОПОРУ НА УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ; НАСТУПАЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ ЧЕРВОНОЇ АРМІЇ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ В 1943-1944 РР. ТА ЇХ НАСЛІДКІВ; ПРОЦЕСУ ЗАВЕРШЕННЯ ВОЗЗ’ЄДНАННЯ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ; ПІДСУМКІВ ТА УРОКІВ ІІ СВІТОВОЇ ВІЙНИ.

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Карпатсько-Ужгородська операція Результат: Яссько-Кишинівська операція Результат: Львівсько-Сандомирська операція Результат: Кримська наступальна операція Результат: , Одеська операції Результат: Проскурово-Чернівецька, Умансько-Батошанська, Березнегувато-Снігурівська Житомирсько-Бердичівська, Кіровоградська операція Результат: Корсунь-Шевченківська операція Результат: Заповнітьть схему “Наступальні операції 1944 р. Визволення України” Назва операції та її результат

Номер слайду 6

УЧАСТЬ УКРАЇНСЬКИХ ФРОНТІВ У ВЗВОЛЕННІ ВІД НАЦИЗМУ КРАЇН ЄВРОПИ 1944 Будапештська операція Жовтень 1944  - лютий 1945 війська Другого і Третього Українських фронтів

Номер слайду 7

Визволення Чехословаччини та Австрії. Весна 1945 р Другий Український фронт Віденська наступальна операція Звільнення Праги

Номер слайду 8

Визволення Болгарії Весна 1945 р Третій Український фронт

Номер слайду 9

Визволення Польщі (Вісло-Одерська операція ) весна 1945 Перший Український фронт

Номер слайду 10

Визволення Німеччини Силезька операція весна 1945 Перший Український фронт

Номер слайду 11

Капітуляція Німеччини Берлінська операція 8  травня 1945  р Перший Український фронт У ніч на 1 травня 1945 року, уродженець Сумщини, лейтенант Олексій Берест разом з М. Єгоровим і М. Кантарія встановили прапор Перемоги над рейхстагом

Номер слайду 12

9 травня в СРСР оголошено Днем Перемоги Парад перемоги 1945 рік

Номер слайду 13

Другого Українського фронту була перекинута на Далекий Схід і взяла участь у розгромі Квантунської армії 2 вересня 1945 року 1945 Генерал К. Дерев’янко від імені СРСР підписав на борту лінкора «Міссурі» Акт капітуляції Японії. Констянтин Дерев’янко

Номер слайду 14

ПОВЕРНЕННЯ РАДЯНСЬКОЇ ВЛАДИ 1944 Відновлення громадського порядку, Ліквідація безробіття, Створення мінімальних умов для проживання Відновлення карально-репресивних органів відбудова народного господарства власними силами до середини 1944 р. в Україні відновили свою робо- ту 2376 підприємств, З німецького полону в радянські табори Повернення репатрійованих створено 100 «фільтраційних таборів» для перевірки солдатів на благонадійність

Номер слайду 15

РУХ ОПОРУ НА ЗАВЕРШАЛЬНОМУ ЕТАПІ ВІЙНИ. 1944 Радянський підпільний і партизанський рух набирав усе більшого розмаху тісна взаємодія з армією січень—квітень - Львівсько-Варшавський рейд Першої Української партизанської дивізії з’єднання С. Ковпака під командуванням П. Вершигори. рейд західноукраїнськими землями з’єднання під командуванням М. Наумова

Номер слайду 16

РУХ ОПОРУ НА ЗАВЕРШАЛЬНОМУ ЕТАПІ ВІЙНИ. 1944 Націоналістичниий рух У лютому- заарештований А. Мельник, у травні страчений один із керівників підпілля ОУН(М) О. Ольжич У листопаді. УПА видала окреме звернення, щодо планів та цілей німецької влади У вересні 1944 р. після втрати території України нацистський уряд звільнив з концтаборів лідерів ОУН С. Бандеру, Я. Стецька, А.Мельника Дії Вермахту Дії ОУН-УПА Дії радянської влади 5  жовтня 1944  р. невдала зустрч С.Бандери з німецьким генералом Г.  Бергером, Направлені підрозділи військ НКВС після поранення командувача Першого Українського фронту генерала М. Ватутіна Боротьба на два фронти проведено понад 39 тис. операцій, убито 110,7 тис. осіб, заарештовано 15,9 тис депортовано понад 200 тис. осіб Вереснь - налічувалось 48 партизанських зєднань, 227 загонів Три великі операції проти УПА 21-25 квітня – найбільша битва НКВС та УПА на Рівненщині с. Гурби Травень- вбили генерала САЛютце 5  жовтня 1944  р. Невдала зустрч С.Бандери з німецьким генералом Г.  Бергером, 1вересня - біля Коломиї останній бій УПА з німцями Червень-липень - сформовано Українську головну визвольну раду / мета створення Самостійної Соборної держави/

Номер слайду 17

МІСЦЕ УКРАЇНИ В  ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ. ГЕРОЇЗМ УКРАЇНЦІВ. У лавах Радянської армії воювало понад 7 млн українців Кожен другий загинув на фронті, кожен другий із тих, хто залишився живим, дістав інвалідність. . Серед вищих офіцерів, командувачів фронтів та армій чимало осіб українського походження: А. Єрьоменко, С. Тимошенко, Р. Малиновський, М. Ватутін, І. Черняхівський, П. Рибалко, К. Москаленко, П. Жмаченко, С. Руденко, І. Кириченко 2072  особи удостоєні звання Героїв Радянського Союзу, 32    — двічі льотчик-винищувач Іван Кожедуб тричі. В лавах УПА 500 тис. осіб 120 тис. в арміях антигітлерівської коаліції (США,Канади, Франції, Польщі, Чехословаччини) «Місто-герой» присвоєно Києву, Одесі, Керчі , Севастополю

Номер слайду 18

За допомогою діаграми Вена визначте спільне та відмінне в заходах, які здійснювала радянська влада щодо різних народів жителів Криму та західноукраїнських земель

Номер слайду 19

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ОПРАЦЮЙТЕ ПАРАГРАФ ВИВЧІТЬ ОСНОВНІ ПОДІЇ,ДАТИ,ДІЯЧІВ

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Україна на початку німецько –радянської війни. Українці в польській армії. ОУН. Картку підготувала Мотенко І. О.

Номер слайду 2

Мета:знати основні воєнні дії, що відбувалися на території України в період Другої світової війни;- розуміти природу Другої світової війни як найбільшої за проявами і наслідками трагедії в історії людства;природу виникнення та наслідки тактики «випаленої землі»;- уміти встановити хронологічну послідовність і синхронізувати події Другої світової війни в Україні та поза її межами; використовувати карту як джерело інформації про оборонні операції на території України, пересування ворогуючих сторін і рух лінії фронту; охарактеризувати і висловити аргументовані судження щодо діяльності історичних постатей часів війни.

Номер слайду 3

Створити “Глосарій”-словник термінів -Основні поняття та терміни: бліцкриг –теорія ведення швидкоплинної війни, відповідно до якої перемога досягається в короткі терміни, перш ніж противник розгорне свої військові сили;- евакуація – виведення населення й ресурсів з території, яку може захопити ворог;- мобілізація– комплекс заходів, спрямованих на переведення державної інфраструктури та військових сил країни у військовий стан;- тактика «випаленої землі» - знищення всього, що слугуватиме життєзабезпеченню військ противника й цивільного населення на території, яку може захопити ворог.

Номер слайду 4

Соціально-економічне в Україні напередодні війни: 1938р. - початок третього п’ятирічного плану;Активна мілітаризація економіки (випуск нових зразків озброєння);Будівництво на західних кордонах нових прикордонних застав, аеродромів, складів, полігонів для розташування військ;1940р. – запровадження жорстких заходів для зміцнення трудової дисципліни(трудова книжка, тюремне ув’язнення за запізнення тощо);Система трудових резервів з примусовою мобілізацією учнів професійно-технічних шкіл.

Номер слайду 5

План «Барбаросса» – план нападу Німеччини на СРСР. Передбачав «бліц-криг»(блискавичну війну) протягом 4-6 тижнів План передбачав наступ групи армій «Південь» на територію України – 3 німецькі, 2 румунські армії, корпус угорськоїармії, танкова група. Загалом – 1,556 млн.солдатів, 1190 танків,1778 літаків, 16 тис. гармат і мінометів, 29 румунських бойових кораблів.

Номер слайду 6

22 червня 1941 року о 3-й годині 30 хвилин війська вермахта завдали могутнього удару. Оборона Києва11 липня – 19 вересня 1941р.(69 днів)15 вересня – оточення 5 радянських армій біля м. Лохвиця, утворення Київського котла (м. Баришівка-м. Яготин, до 26.09) В котлі – бл. 800 тис, 100 тис.- загинуло, 665 тис. – здалися в полон, 30 тис. – вирвалися.

Номер слайду 7

Діяльність націоналістичних організацій. ОУН за допомогою «похідних груп» (10-15 чол.) прагнула поширити свій вплив на східні і південні області України. Українська народно-революційна армія, спочатку — УПА «Поліська Січ» — підпільна збройна формація, створена на Поліссі (Північна Україна) влітку 1941 року, в селі Немовичі Сарненського р-ну, що на Рівненщині. Отаманом Тарасом Бульбою було видано перший наказ про початок боротьби і створення повстанської армії.

Номер слайду 8

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 34-35 Вивчити поняття,дати,подіїПереглянути презентацію https://youtu.be/Vk. ACk. R8i. Hrc

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема 6. Україна в роки Другої світової війни. Урок1. Бойові дії 1941-1942 рр. Опір окупантам.(Поліська Січ. Тарас Бульба)Урок2. Окупація України військами Німеччини та їх союзників підготувала Мотенко І. О.

Номер слайду 2

Мета: Виявляти як відбувалися воєнні дії в червні 1941 - липні 1942 рр. Розкрити процес та перебіг діяльність націоналістичних організацій. Визначити вплив руху опору та їх течії

Номер слайду 3

Воєнні дії в червні 1941 - липні 1942 рр.. План «Барбаросса» – план нападу Німеччини на СРСР. Передбачав «бліц-криг» (блискавичну війну) протягом 4-6 тижнів. План передбачав наступ групи армій «Південь» на територію України – 3 німецькі, 2 румунськіармії, корпус угорськоїармії, танкова група. Загалом – 1,556 млн.солдатів, 1190 танків,1778 літаків, 16 тис. гармат і мінометів, 29 румунськихбойових кораблів.

Номер слайду 4

Воєнні дії в червні 1941 - липні 1942 рр.. Війська Південно-Західного(генерал М. П. Кирпонос) і Південного фронтів(генерал І. В. Тюленєв) СРСР мали:1,412 млн. особового складу, 26580 гармат і мінометів, 8069 танків, 4696 літаків, сили Чорноморського флоту - корабельний склад якого налічував 1 лінійний корабель, 6 крейсерів, 3 лідери і 14 есмінців, 2 сторожових кораблі, 12 тральщиків, 24 малих мисливців за підводними човнами та інші. Основну ударну групу становили 47 (44 боєготових) підводних човнів, 78 торпедних катерів та військово-повітряні сили (625 літаків різних типів) і доволі сильна берегова оборона.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Воєнні дії в червні 1941 - липні 1942 рр.. Оборона Києва1 липня – 19 вересня 1941р.(69 днів)15 вересня – оточення 5 радянських армій біля м. Лохвиця, утворення Київського котла (м. Баришівка-м. Яготин, до 26.09) В котлі – бл. 800 тис, 100 тис.-загинуло, 665 тис. – здалися в полон, 30 тис. – вирвалися Оборона Одеси5 серпня – 16 жовтня 1941р. (тривала 73 дні)24 жовтня 1941 р – захоплення після 2 тижневих боїв м. Харкова. Оборона Севастополя30 жовтня 1941р.- 4 липня 1942 р.(250 днів)«Це була найсильніша фортеця в світі» – так називалася стаття військового кореспондента Вернера Кольте в газеті «Der Kamf» від 3 липня 1941 року. Отже протягом літа-осені 1941р. німці та їх союзники захопили майже всю територію України крім сх.районів Харківської, Донецької і Луганської областей.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Причини поразок Червоної Армії: 1. Атмосфера страху в суспільстві;2. Прорахунки керівників країни і армії в оцінці воєнно-політичної ситуації;3. Репресії серед військових;4. Підготовка ЧА до наступальної, а не оборонної війни;5. Головна. Небажання захищати злочинну радянську владу. ( Лише 1941 р. в полон здалися 2 млн. чоловік, 710 тис. дезертирували!, а за даними історика Ігоря Буніна – 7 млн. зникли, розчинились і перейшли на бік ворога!!)

Номер слайду 10

Номер слайду 11

4. Діяльність націоналістичних організацій. Барезень 1941 – перші контакти ОУН з Вермахтом і абвером. Березень - квітень 1941 р. – створення з членів ОУН батальйонів «Нахтігаль ім. С. Бандери» (соловей, капітан Р. Шухевич)і «Роланд ім. Є. Коновальця і С. Петлюри»(майор Є. Побігущий) Роман Шухевич

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 34-35 Скласти таблицю з перебігом подій41-42років (До теми 2)Опрацювати параграф 36 (ст.212-214)Проаналізувати документ ст.214,відповівши на питання ст .215(До теми 1)

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Опір окупантам.(Поліська січ. Тарас Бульба) Окупація України військами німеччини таїх союзниками. Картку підготувала Мотенко І. О.

Номер слайду 2

Мета:– визначити суть Руху Опору в Україні, проаналізувати причини розгортання, його течії та форми боротьби, внесок у перемогу над фашизмом. – розвивати інтерес до історії власного народу, уміння встановлювати причиново – наслідкові зв'язки, аналізувати події та об'єктивно оцінювати історичні події.

Номер слайду 3

Терор окупаційної влади викликав широкий рух Опору в Україні. «Народ мій український, – записав 21 червня 1942 р. у щоденнику Олександр Довженко, – чесний, спокійний і працьовитий, який ніколи в житті не прагнув чужого, страждає і гине, пошматований, знедолений в арійських застінках». На Волині й Поліссі розгорнувся самооборонний націоналістичний повстанський рух. Великі надії покладали провідники ОУН на «похідні групи», що були заздалегідь створені обома напрямами організації – бандерівцями й мельниківцями. Організацію радянського партизанського руху з початку війни було покладено на працівників НКВСМаршрут підгрупи «Південь» ОУН (б)

Номер слайду 4

Тож до руху Опору в Україні в роки Другої світової війни належали сили, що обстоювали протилежні політичні позиції, мали різну мету. Об’єднувало їх одне – боротьба проти нацистських окупантів. Рух Опору складався з:2) українського націоналістичного підпілля (ОУН і УПА); 1) радянського підпілля і партизанського руху; 3) польського руху Опору (Армія Крайова, що підпорядковувалася польському еміграційному урядові в Лондоні). Кожна сила мала власний шлях боротьби з окупантами: одні вели її з першого року війни, інші почали пізніше; хтось вдався до тимчасового союзу з ворогом, а хтось діяв безкомпромісно. Утім, кожна сила робила свій внесок у перемогу. Коли територію України було звільнено від німецьких, румунських та угорських окупантів, партизанські загони НКВС розформували й приєднали до складу Червоної армії. УПА продовжувала вести героїчну боротьбу проти НКВС на території України аж до середини 1950-х рр. – жертовна боротьба українських націоналістів тривала впродовж десяти повоєнних років.

Номер слайду 5

Варто запам,ятати21–25 серпня 1943 р. Третій надзвичайний великий збір ОУН(б)11–15 липня 1944 р. Ство рення Української головної визвольної ради (УГВР)20 червня 1942 р. Створення Українського штабу партизанського руху (УШПР14 жовтня 1942 р. Символічна дата створення Української повстанської армії7 лютого 1943 р. Напад першої сотні УПА на німецьку комендатуру в м. Володимирець Рівненської області. Перша бойова операція УПА12 червня 1943 р. Початок Карпатського рейду Сумського партизанського з’єднання С. Ковпака У чому особливості радянського партизанського руху . 29 червня 1941 р. ПозитивніНегативніВизначте Позитивні та негативні риси партизанського руху

Номер слайду 6

Партизанський рух розгорнувся в лісових масивах Північної України після налагодження централізованого керівництва. Наприкінці 1941 р. утворилися партизанські загони О. Федорова на Чернігівщині, С. Ковпака та С. Руднєва на Сумщині, О. Сабурова – на території Сумської і Брянської областей. На основі цих загонів згодом було організовано великі партизанські з’єднання. Москва забезпечувала їх зброєю, усім необхідним для бойової, диверсійної та розвідувальної діяльності. З метою налагодження регулярного зв’язку з партизанами у червні 1942 р. було створено Український штаб партизанського руху (УШПР) на чолі з Т. Строкачем. Упродовж червня – жовтня 1943 р. відбувся Карпатський рейд Сумського партизанського з’єднання. Завданням рейду було здійснення диверсій на нафтопроводах і комунікаціях противника

Номер слайду 7

нову організації було закладено ще у 1940 р., а перші збройні формації було утворено після початку німецько-радянської війни у червні 1941 р. Бульбівці воювали як проти німців, так і проти радянських військ, періодично співпрацюючи з однією зі сторін. Влітку 1943 р. примусово об’єднана з УПА.

Номер слайду 8

Домашнє завдання. Опрацювати параграф. Вивчити дати ,події ,діячів. Скласти історичний портрет Т. Бульбі(Боровцю)Успіхів!

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Звільнення України від нациських загарбників. Бойові дії1942-1943 РР.(Чорносвитники. Битва за Дніпро БИТВА ЗА ДНІПРО.) Запишіть число тему уроку. Картку підготувала Мотенко І. О

Номер слайду 2

План уроку:1. Початок визволення України від німецько-фашистських загарбників.2. Битва за Дніпро, падіння «Східного валу».3. Чорносвитники

Номер слайду 3

Поняття УПА  Мета Територія Етапи формування     Командири Результати Пригадай!Визначте особливості та результати діяльності національної течії Руху опору. 

Номер слайду 4

Складіть хронологічну таблицю подій. Рейхскомісар України Е. Кох вимагав :«… Необхідно добитися того, що при відходів з районів України не залишалося жодної людини, жодної голови худоби, жодного центнеру зерна, щоб не зберігся жоден дім, жодна шахта, щоб не залишилося жодного колодязя, який би не був отруєний. Все повинно бути спалене і зруйноване ». Подумайте ,в яких обставинах опинились люди?Сталінградська битва(19 листопада 1942 р. — 2 лютого 1943 р.) {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Дата. Подія. Результат19 листопада1942 р.-2 лютого1943 р. 5 липня –23 серпня1943 р.    Вересень - листопад 1943 р.  

Номер слайду 5

БИТВА ЗА ДНІПРО«СХІДНИЙ ВАЛ«стратегічний оборонний рубіж німецьких військ восени 1943

Номер слайду 6

Номер слайду 7

1. Що таке « Східний вал»?Назвіть генералів українців , які командували військами у битві за Київ.3. Коли був визволений Київ?Визначте наслідки воєнних дій кінця 1942 – 1943 рр. Чорнопіджачники (чорна піхота, чорносвитники, піджачники рос. «чернопиджачники») — умовна назва піхотних підрозділів Червоної Армії, які були сформовані з цивільного населення окупованих територій після їх звільнення. В бій вводились не підготовленими, без належної амуніції та зброї.

Номер слайду 8

Домашнє завдання1. Опрацювати &34 підручника2. Заповнити хронологічну таблицю. Успіхів!

Зміст слайдів
Номер слайду 1

1. Культура України в роки Другої Світової війни.2. Практична робота “Волею Українського народу.....”Запишіть дату і тему уроку. Картку підготувала Мотенко І. О.

Номер слайду 2

Мета:

Номер слайду 3

Друга Світова Війна стала величезною загрозою для культури України. Було знищено надзвичайно багато її цінних пам'яток, розграбовано музейні та приватні колекції, тисячі музейних експонатів були вивезені за кордон і не повернуті після закінчення війни. На окупованій території фашисти пильно контролювали національне життя. Наприкінці 1941 р. вони заборонили публічні зібрання, створення товариств. На початку 1942 р. у Галичині було заборонено всі українські організації, встановлено ретельний контроль за діяльністю засобів масової інформації, нагляд за діячами літератури і мистецтва. Школи закривались, дозволялося працювати лише початковим класам. Почалися масові розстріли інтелігенції. Так, у Києві були розстріляні поетеса Олена Теліга, поет І. Ірлявський, редактор газети "Українська дійсність" І. Рогач та ін. Величезних масштабів набуло пограбування окупантами мистецьких та історичних цінностей українського народу, відчутних втрат зазнали історичні та краєзнавчі музеї, бібліотеки, картинні галереї.

Номер слайду 4

Наука Над науковим вирішенням найважливіших проблем воєнного часу працювало понад 70 ВУЗів, евакуйованих з України до Казахстану, Туркменії, Узбекистану, Киргизії. На базі промислових підприємств продовжували працювати Інститут електрозварювання у Нижньому Тагілі, Інститут енергетики — у Копейську (Челябінська обл.), Інститут чорної металургії — у Свердловську, фізико-технічний інститут — в Алма-Аті. Інститути історії, економіки, археології, мовознавства і літературознавства були об'єднані в Інститут суспільних наук. Історики видали праці «Боротьба українського народу проти німецьких загарбників», серію брошур про народних героїв України. Ці видання, авторами яких були відомі історики України М. Петровський, К. Гуслистий, М. Супруненко та інші, мали важливе значення в ідеологічній боротьбі з ворогом. Г. К. Григорович. Н. И. Супруненко

Номер слайду 5

Військова наука. Науково-дослідні роботи проводила Академія наук УРСР. Фахівці фізико-технічного інституту АН УРСР реалізовували оборонну програму: вони розробили прилади для військової авіації, радіолокації, пеленгації. Інститут електрозварювання АН УРСР, очолюваний Є. Патоном, розробив метод автоматичного дугового зварювання під флюсом під час складання корпусів танків Т-34. Цей метод дозволив поліпшити міцність та якість бойових машин. Медицина. Українські вчені розробили нові ефективні методи лікування поранених. Інститут клінічної фізіології на чолі з академіком О. Богомольцем створив препарати для лікування ран та переломів кісток. Співробітники Харківського інституту переливання крові організували пункти заготівлі та консервування крові, підготували спеціалістів для роботи в них та відправили пораненим бійцям кілька тонн консервованої крові. Інститут біохімії АН УРСР на чолі з академіком О. Палладіним створив препарат, що прискорював згортання крові. Євген Патон. Олександр Палладін

Номер слайду 6

Освіта Окупанти в Україні чинили справжній вандалізм у сфері народної освіти. Тільки в Києві десятки шкіл були перетворені на конюшні, а вчителі вимушені були працювати прибиральниками, вантажниками, на різних підсобних роботах. Освітня політика фашистів в Україні була спрямована на онімечення українського населення. Преса. Культурно-освітні установи республіки з початком війни тимчасово припинили свою діяльність. Зупинилося друкування книжок, випуск газет, журналів. Згодом евакуйовані з України видавництва об'єдналися в Українське державне видавництво, що знаходилося в Саратові, а потім у Москві, де видавало політичну та художню літературу, журнали, листівки, газети.

Номер слайду 7

Письменники, що залишились на окупованих німцями землях, вважали, що співпраця з новою владою ослабить тиск на національну культуру, намагалися налагодити видавничу діяльність, оживити літературне життя. Однак ці надії не виправдалися. Так, у Києві були закриті «Українське слово» і «Литаври», а їх організатори, члени ОУН, поетеса Олена Теліга і поет Іван Ірлявський страчені гестапо.

Номер слайду 8

Визначте основні досягнення української культури у роки Другої світової війни. В окупації В евакуації та після

Номер слайду 9

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Узагальнення. Тематичний контроль”Україна в роки Другої світової війни“. Картку підготувала Мотенко І. О

Номер слайду 2

Номер слайду 3

https://youtu.be/jox. Xyw1a. Fr8https://youtu.be/H7 L0b. E3f. Z74 Пригадай!Переглянь відео сайту “едера”(Інтернет ресурс)Поняття. ДіячіПодіїДати

Номер слайду 4

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}I-варіант. II-варіант. Початковий рівень.1. Німецький план післявоєнного «нового порядку» для України та інших радянських земель отримав назву: А) «Вайс»;   Б) «Цитадель; В) «Ост;  Г) «Бліцкриг». Початковий рівень.1. Укажіть перший населений пункт, який був звільнений радянською армією на території України. А) Півнівка; Б) Мілове; В) Краснодон; Г) Барвінкове.2. Україна в її сучасних кордонах була визволена від німецьких окупантів: А) 6 листопада 1943р.; Б) 8 жовтня 1944 р.;В) 28 жовтня 1944р.; Г) 9 травня 1945р.2. Укажіть дату підписання пакту про ненапад між СРСР та Німеччиною. А) 23 серпня 1939 р.;  Б) 1вересня 1939 р.; В) 17 вересня 1939р.; Г) 22 жовтня 1939 р.3. Український штаб партизанського руху очолив: А) С. Ковпак;Б) О. Сабуров;В) Т. Строкач;Г) М. Наумов.3. Німецький план «блискавичної війни» проти Радянського Союзу отримав назву: А) «Барбаросса»;  Б) «Цитадель»;В) «Роланд»;  Г )«Вайс».

Номер слайду 5

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}I-варіант. II-варіант4. Оборона Севастополя тривала: А) 73 дні;Б) 150 днів;В) 30 днів;Г) 250 днів.4. Визволення території України від німецько-фашистських загарбників розпочалося: А) 22 липня 1942 р.; Б) 18 грудня 1942 р.;В) 23 серпня 1943 р.; Г )6 листопада 1943 р.5. «Рейкова війна» – це А) військово-диверсійні операції Червоної Армії проти залізничних панцерних частин вермахт;Б) операції передових радянських військових частин на Лівобережній Україні влітку 1943 р. із широкомас-штабним використанням бронепоїз-дів;В) операції підпілля ОУН і загонів УПА зі знищення великих залізничних вузлів і станцій Галичини та Правобережної України впродовж липня – серпня 1942 р.;Г) операції радянських партизанів із руйнування залізниць, мостів, знищення ешелонів, здійснені напередодні та під час Курської битви.5. Остарбайтери — це: А) радянські військовополонені, яких вивозили до Німеччини в роки Другої світової війни;Б) населення, яке примусово вивозили для роботи до Німеччини в роки Другої світової війни; В) населення, що залишилось під окупацією в Україні й працювало на німців;Г) радянські військовополонені, які вступали до лав збройних сил Німеччини.

Номер слайду 6

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}I-варіант. II-варіант6. Відповідно до «пакту Молотова – Ріббентропа» розмежування сфер впливу між Німеччиною та СРСР відбулося по лінії річок А) Нарев, Вісла, Дністер. Б) Вісла, Сян, Збруч. В) Збруч, Одер, Буг. Г) Нарев, Вісла, Сян.6. Коли місто Київ було звільнено від фашистської окупації?А) Грудень 1942 р.;Б) серпень 1943 р.;В) вересень 1943 р.;Г) листопад 1943 р. Середній рівень:7. Розкрити зміст поняття:«Новий порядок» - це…8. Укажіть імена історичних діячів. Середній рівень.7. Розкрити значення терміну: Евакуація – це…8. Укажіть імена історичних діячів. АБВАБВ

Номер слайду 7

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}I-варіант. II-варіант9. Установіть відповідність між назвою наступальної операції та її результатами.1) Корсунь-Шевченківська;2) Нікопольсько-Криворізька;3)Березнегувато-Снігурівська; 4)Львівсько-Сандомирська;А) звільнено значну територію Право-бережної України і Молдови; радянські війська вийшли на державний кордон СРСР із Румунією;Б) розбито групу армій «Північна Україна», звільнено західні області України;В) оточено десять німецьких дивізій і одну мотори зовану бригаду ,створено сприятливі умови для визволення Правобережної України;Г) звільнено райони, багаті на марган-цеві та залізні руди; створено умови для розгортання наступу радянських військ на півдні України;Д) радянські війська вийшли до річок Інгулець і Південний Буг, створили умови для визволення Одеси. Достатній рівень.9. Встановіть відповідність між назвою наступальної операції та її результатами.1) Проскурівсько-Чернівецька;2) Умансько-Ботошанська;3) Яссько-Кишинівська;4) Карпатсько-Ужгородська;А) повністю розгромлено групу армій «Південна Україна», військові дії перенесено на територію Румунії;Б) радянські війська вийшли до перед-гір’я Карпат, перерізавши основні кому-нікації ворога;В) звільнено значну територію Право-бережної України і Молдови; радянські війська вийшли на державний кордон СРСР із Румунією;Г) завершено визволення всієї території України у її сучасних кордонах;Д) звільнено райони, багаті на марган-цеві та залізні руди; створено умови для розгортання наступу радянських військ на півдні України.

Номер слайду 8

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}I-варіант. II-варіант10. Складіть історичний портрет представника Руху Опору в Україні, вміщеного на фото, за наведеним планом.10. Складіть історичний портрет представника Руху Опору в Україні, вміщеного на фото, за наведеним планом.1) Назвіть прізвище та ім’я діяча. 2) Укажіть, яку течію Руху Опору він представляв?3) Назвіть найбільш вагомі його досягнення.4) Висловіть власну оцінку його діяльності та внеску в справу визволення України.1) Назвіть прізвище та ім’я діяча. 2) Укажіть, яку течію Руху Опору він представляв?3) Назвіть найбільш вагомі його досягнення.4) Висловіть власну оцінку його діяльності та внеску в справу визволення України.

Номер слайду 9

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}I-варіант. II-варіант. Високий рівень. Високий рівень.11) Охарактеризуйте український Рух опору в роки Другої світової війни.11) Охарактеризуйте та розкрийте зміст нацистського «Нового порядку» в Україні.  12) Назвіть наших земляків, Героїв Радянського Союзу.12) Назвіть наших земляків, Героїв Радянського Союзу. АБВАБВ

zip
Додано
5 липня 2021
Переглядів
1731
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку