Тема: Початок Української революції. Утворення Української Центральної Ради (УЦР). Михайло Грушевський
Мета:
Очікувані результати:
Тип уроку: комбінований з елементами інтерактивних технологій.
Обладнання: роздатковий матеріал, кольоровий папір, фломастери, пк, проектор, підручник.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Графічний диктант
1) Царський уряд було звинувачено у некомпетентному керівництві;
2) значні людські жертви і матеріальні втрати в першій Світовій війні;
3) руйнація народного господарства призвела до зникнення товарів широкого вжитку і продовольства;
4) посилювались опозиційні настрої в Державній Думі: висувалися вимоги провести демократичні реформи і припинити репресії щодо українців;
5) зменшення посівів пшениці;
6) розпуск Думи; встановлення Двовладля в Петрограді.
7) голод; безробіття; зростання цін;
8) нестача кваліфікованої робочої сили;
9) зростання страйкового руху робітників, селянські бунти.
10) Економічна криза;
Орієнтовні відповіді учнів «Прояви кризи»
Економічні |
Політичні |
2) значні людські жертви і матеріальні втрати в першій Світовій війні; 3) руйнація народного господарства призвела до зникнення товарів широкого вжитку і продовольства; 5) зменшення посівів пшениці; 7) голод; безробіття; зростання цін; 8) нестача кваліфікованої робочої сили; 10) Економічна криза; |
1) Царський уряд було звинувачено у некомпетентному керівництві; 4) посилювались опозиційні настрої в Державній Думі: висувалися вимоги провести демократичні реформи і припинити репресії щодо українців; 6) розпуск Думи; встановлення Двовладля в Петрограді. 9) зростання страйкового руху робітників, селянські бунти.
|
Оголошення результатів сл.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Робота з історичним документом
Із пророцтва Серафима Саровського (перша третина 19 ст.)
… Ріки крові проллються. До народження антихриста пройде велика тривала війна і страшна революція в росії …кровопролиття буду найжахливіше: бунт разінський, пугачовський, Французька революція – ніщо порівняно з тим, що буде в росії. Відбудеться загибель безлічі вірних вітчизні людей; пограбування церковного майна та монастирів.
Слово вчителя: Як ви вважаєте про які сторичні події йдеться в пророцтві(документі)? Оголошення теми, мети уроку та очікуваних результатів сл.
ІV. Вивчення нового матеріалу. Сл.
1. Причини, рушійні сили та періодизація Української революції 1917–1921 рр.
Робота з поняття. Записати в зошит. Сл.
Українська революція — це період визвольних змагань українського народу за утворення суверенної, соборної, соціально справедливої української національної держави в 1917-1921 рр.
Робота в групах. Об’єднання у групи за допомогою кольорів червоний, зелений, жовтий.
Створення групового пазлу «jigsaw reading»
Висновок повинні зробити учні та зазначити, що в Україні відбувся могутній спалах національної активності, який переростає в національно – демократичну революцію.
Орієнтовна схема-таблиці:
Причини Української революції (4 березня 1917р. – 1918р.) |
||||
Економічна і політична залежність України від двох імперії – Російської і Австро-Угорської |
Невирішеність аграрного питання і соціальна незахищеність робочого класу |
Піднесення українського національно-визвольного руху, створення партій |
Національне гноблення |
Перша світова війна порушила стабільність Російської і Австро-Угорської імперій |
Привід: Лютнева демократична революція 1917 року в Росії. Відречення Миколи ІІ від престолу. |
||||
Характер революції: національно - демократичний |
||||
Мета |
Рушійні сили |
|||
Здобуття автономії як перший крок до незалежності |
Українська національна інтелігенція, селяни, військові, робітники. |
Розповідь вчителя, під час учні записують дати та основні положення в опорному конспекті. Робота з поняттями (на дошці): сл.
Українська Центральна Рада (УЦР) – український представницький орган влади (парламент), створений представниками українських політичних партій для керівництва революцією.
Автономія – самоуправління певної території держави, що наділена самостійністю у вирішенні питань місцевого значення у межах, установлених центральною владою.
Розповідь вчителя, під час учні записують дати та основні положення в опорному конспекті.
Основні події та тези:
4 березня 1917 р. була заснована Українська Центральна Рада (УЦР).
Головою УЦР було обрано М.Грушевського.
Основу УЦР становили:
6-8 квітня 1917 р. відбувся Український національний конгрес у Києві, на якому було вирішено:
- обрати курс на національно-територіальну автономію у складі федеративної демократичної республіки Росії;
- УЦР визнано представницьким законодавчим органом України, розширено її склад;
- обрано комітет із 20 осіб для ведення роботи між сесіями УЦР, який згодом отримав назву Мала Рада.
Робота з роздатковим матеріалом. Опрацюйте матеріал та заповніть пропуски в таблиці та дайте відповіді на запитання.
1) Які українські політичні партії увійшли до складу Центральної Ради?
2) Яким вони бачили майбутнє України?
Склад Центральної Ради |
|||
Ліві |
Центр |
Праві |
|
УСДРП Українська соціал-демократична робітнича партія |
УПСР Українська партія соціалістів-революціонерів |
УПСФ Українська партія соціалістів-федералістів — колишня ТУП |
УДХП Українська демократично-хліборобська партія
|
Лідери |
|||
С.Петлюра, В.Винниченко М.Порш |
|
|
|
Основні положення |
|||
Проголошення автономії України. Розбудова національно-культурного життя |
|
|
|
Висновок учнів: стрімкий зліт національно-визвольного руху переріс в національно-демократичну революцію. Подальший розвиток подій залежав від політичних сил, лідерів та прагнення самого народу.
Робота з qrcode. Відскануйте код та перегляньте відео фрагмент про
« М.Грушевський».
Робота за принципом «історичне фехтування». Групи по часовій стрілці задають питання. Перша група задає запитання другій групі, друга група задає запитання третій групі про М.Грушевського і так почерзі, поки вся інформація не буде висвітлена.
VІ. Систематизація й узагальнення нових знань і умінь.
Сенкан. Створення сенкану по групам.
Перша група Початок Української революції.
Друга – УНР.
Третя група – М.Грушевський.
Метод незакінчене речення
1.«На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було...»
2. «Ця інформація дозволяє нам зробити висновок, що...»
3. « Це рішення було прийнято тому, що...» тощо.
VІІ. Підведення підсумків уроку, рефлексія
Метод резюме
VІІІ. Пояснення домашнього завдання.
1. Опрацювати навчальний матеріал параграф підручника,
2. Написати твір-есе «Чи міг би стати М.Грушевський героєм нашого часу?»