Урок зарубіжної літератури
у 7 класі за темою «О.Грін «Пурпурові вітрила». Ассоль і Грей. Символіка образу пурпурових вітрил»
Учитель зарубіжної літератури
В.А Герасименко
Тема. О.Грін «Пурпурові вітрила». Ассоль і Грей. Символіка образу пурпурових вітрил.
Мета: розвивати образне та критичне мислення, глибоке усвідомлення ідейно-художнього
змісту та естетичної привабливості твору; формувати основні вміння аналізу та
інтерпретації художнього твору, характеризувати літературних персонажів,
виявляти засоби виразності; виховувати повагу до духовних надбань людства та
загальнолюдських цінностей, прагнення до реалізації своїх мрій, любов до класичної
зарубіжної літератури.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти
кінофільму.
Тип уроку: формування умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Оголошення теми та мети уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
- « Знову Ассоль заплющила очі, боячись, що все це зникне, коли вона дивитиметься. Грей
Узяв її руки, і, знаючи вже тепер, куди можна безпечно йти, вона заховала мокре від сліз обличчя на грудях друга, що прийшов так чарівно. Обережно, але сміючись, сам зворушений і здивований тим, що настала невимовна, недосяжна ні для кого дорогоцінна хвилина, Грей підняв за підборіддя це давно-предавно вимріяне обличчя, і очі дівчини нарешті ясно розкрилися. У них було усе найкраще людини.
Тепер ми відійдемо від них, знаючи, що їм треба залишитись самим. Багато у світі слів у різних мовах і різних наріччях, але всіма ними, навіть і приблизно, не передати того, що сказали вони цього дня один одному».
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Стислий переказ третьої частини твору.
2. Літературний диктант.
1. Ким був батько Ассоль? (моряком)
2. Чому він виховував доньку сам? (дружина померла від хвороби)
3. Чим заробляв Лонгрен на життя? (виготовляв іграшки)
4. Чому в селі не любили Лонгрена? (був відлюдькуватим)
5. Який випадок остаточно посварив його і доньку з односельцями? (не допоміг під
час шторму)
6. Чим займалася Ассоль, коли підросла? (вела господарство, продавала іграшки)
7. Хто сказав Ассоль про принца на кораблі з пурпуровими вітрилами? (Егль,
збирач фольклору)
8. У якій родині зростав Грей? (багатій і знатній, але байдужій до нього)
9. Як він став моряком? (утік із дому)
10. Як Грей познайомився з Ассоль? (випадково натрапив на сплячу, потім розпитав)
11. Що Грей залишив Ассоль на знак дива? (перстень)
12. Як поставилася до Грея Ассоль?(упізнала свою мрію зі снів)
( учні здійснюють самоперевірку)
IV. Формування умінь та навичок
1. Визначте, які образи-символи є у казці-феєрії. (пурпурові вітрила – романтична мрія, що здійснюється; Каперна – обивателі, сіра груба маса; море – бурхливе життя та ін.)
2.Характеристика героїв твору
Робота в групах
Завдання: скласти паспорт-характеристику головних героїв (за зразком)
Паспорт-характеристика
(під час роботи творчих груп здійснюється «вітамінна хвилинка» - учні смакують фрукти)
3. Знайти у творі описи (портрети, пейзажі, речі), визначити їхні художні
особливості.
4. Перегля уривків із кінофільму «Пурпурові вітрила».
5. Міні-диспут
- Дайте відповіді на питання: «Чи потрібно вірити в казку? Чи не шкідлива пуста мрія?
Що треба зробити для здійснення мрії?»
V. Підсумок уроку.
1. Інтерактивна вправа «Займи позицію»
Такі книги, як «Пурпурові вітрила» потрібні сьогоднішнім учням?
(так, можливо, ні; аргументувати відповідь).
VI. Оцінювання
VII. Домашнє завдання