9 клас. Українська література
Тема : Життя і творчість філософа , просвітителя , поета Г.С. Сковороди (1722 –1794)
Мета : ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом письменника , розглянути
філософські погляди Г.Сковороди ;
розвивати навички роботи учнів з підручником , додатковою літературою ,
творче мислення , словниковий запас учнів ;
виховувати в учнів прагнення до самопізнання та самовиховання , риси
активної життєвої позиції
Тип уроку : урок – портрет
Обладнання : учнівські презентації , відеофільм « Обличчя відомих українців.
Г.Сковорода » , тлумачний словник
ХІД УРОКУ :
Світ ловив мене , та не впіймав ( Г.Сковорода ).
Предтеча – той , що попереду. Г.С.Сковорода передував І.П. Котляревському і Т.Г.Шевченку, які вчилися на його життєвому прикладі.
Сковорода – науковець – учитель – філософ – просвітитель – поет – музикант – байкар…
Робити те , що дано природою ? Чи згодні ви ?
Багато хто , потоптавши природу , вибирає ремесло наймодніше і найприбутковіше , але цим вони ошукують себе. Багатство живить лише тіло , а душу звеселяє споріднена праця. Яка ваша думка щодо цього ?
Прочитати уривок філософського трактату Г.Сковороди « Алфавіт , або Буквар
світу » .
Дати відповідь на питання : ким бути , який шлях обрати в житті (за поглядами
Г.Сковороди ).
( ідея «сродної праці» )
С - скромний , серйозний
К - кмітливий
О - освічений
В - вільнолюбний , вчитель
О - обачний
Р - розумний
О - об’єктивний
Д - допитливий
А – активний , аскетичний
Благословенні ви , сліди , не змиті вічності дощами ,
Мандрівника Сковороди з припорошілими саквами ,
Що до цілющої води простує , занедбавши храми.
М.Т.Рильський
- На уроці я був вражений...
Домашнє завдання : 1. Виписати і вивчити напам’ять 5 афоризмів Г.Сковороди -
1 група
2. Прочитати і скласти літературний паспорт байки « Бджола та
Шершень » - 2 група
3. Скласти твір – мініатюру « Г.Сковорода і наш час » - 3 група