Різні методи та прийоми роботи, використані на уроці, активізують розумову діяльність кожного учня, сприяють розвиткові логічного та критичного мислення, уяви, самостійності, мобілізують увагу, залучають першокласників до діяльності. Різноманітні ігрові дії підсилюють інтерес дітей до навчання.
Тема: «Звук [м]. Позначення його буквами Мм. Перехід до читання прямих складів типу злиття ПГ.»
Мета: - ознайомитись з артикуляцією звука [м]; буквами Мм, які на письмі позначають цей звук;
Обладнання: презентація до уроку.
Тип уроку:урок вивчення нового звука і букви.
Хід уроку
l. Організаційний момент.
А цікаво, вам, дізнатись,
Що сьогодні може статись?
Ну, то всядьтеся зручніше,
Попрацюємо скоріше.
ll. Повторення раніше вивченого.
1. Повторення вивчених букв.
Слайд 2
2. Створення ситуації успіху.
• Звуко – складовий аналіз слова «Мая».
Слайд 3
lll. Повідомлення теми і мети уроку.
lV. Артикуляційно – слухові вправи.
- Що любить збирати бджілка у своєму садочку? (мед - натиснути)
• Звуко – складовий аналіз слова «мед»:
- вимова слова;
- інтонування звуків; називання ланцюжка звуків у слові;
- характеристика звуків; (виходять)
- поділ слова на склади;
- визначення наголосу.(односкладове – наголос не ставимо)
2.Вимовляння і спостереження за артикуляцією.
- Який спільний звук чуємо у словах Мая,мед?
- Вимовте цей звук.
- Чи зустрічає видихуване повітря перешкоду? Яку?
- Який це звук?
- Приголосний звук [м].( Губи міцно стулені. Повітря частково проходить через ніс, а також розриває перепону, створену губами.)
- Вимовте і дослідіть, який звук за участю голосу і шуму?
• Позначення його фішкою.
•
3. Визначення місця звука [м] у словах: морж, мишка, лимон, килим.(за предметними малюнками)
4. Самостійний добір дітьми слів зі звуком [м] у різних позиціях.
- Назвіть слова - назви овочів із [м].
- Назвіть слова - назви фруктів із [м].
5.Синтетичні звукові вправи.
- До поданих звуків додати звук [м] і назвати слово, яке утворилось: та – м, со – м, ло – м, грі – м, Кри – м, Кли – м.
V. Знайомство з буквами Мм.
Слайд 4
Слайд 5
Два горбки у верблюда,
Дві гори у степу,
Як погляну, то всюди
Букву «ем» я знайду.
• Фізкультхвилинка. (з імітацією рухів)
Дружно вправними руками
Допоможемо ми мамі.
Посуд гарно перемиєм,
Витрем насухо, складем
І при цьому не поб׳єм.
Пил зітремо й підметем –
Скрізь порядок наведем.
• Розміщення букви в набірному полотні.
• Розфарбування букв.
розмалюйте в синій колір, а рядкову букву «м» - у червоний колір.
• Моделювання букви « ем» з паличок.
- Подивіться, як друкується буква «ем». (натиснути)
Слайд 6
Паличка (натиснути), ще паличка (натиснути),
І між ними галочка (натиснути двічі).
Стало зрозуміло всім -
Що вийшла буква «ем» .
- За допомогою паличок змоделюйте букву.
• Друкування букв «Мм».
- Відкрийте зошити. Покладіть їх правильно. Роздивіться уважно зразок літер. (Учитель показує зразок друкування букв на дошці й пояснює.)
- Самостійно надрукуйте букви «ем» до кінця рядка.
Vl. Вправи із читання.
Слайд 7 (працює сам)
(діти утворюють склади, двічі натиснути на бекспейс – знову з’являються склади)
• Читання складів – злиття ГП. . (щоб не відкрився наступний слайд, натиснути знову двічі на бекспейс)
- Вирішила Мая завітати в гості до кожної квітки –букви, і кожній принесла подарунок – букву «М».
- Прочитаймо склади, обернені, приєднуючи звуки один до одного, на першому місці – голосний, а до нього приєднується приголосний.(натиснути)
- Давайте ще раз прочитаємо склади.
Слайд 8
(натиснути двічі на бекспейс, діти утворюють склади)
• Читання складів – злиття ПГ.
- Квіткам дуже сподобався подарунок. На другий день вони вирішили завітати до Маї у гості і принесли їй свої подарунки – теж букви. Якщо «М» стане поруч із будь якою з них, то утвориться склад. Ми повинні утворити і прочитати ці склади, вимовляючи приголосний і голосний звуки злито. (натиснути)
- Ще раз прочитаймо склади. (разом, по одному)
Слайд 9
• Читання слова «мама»
Найрідніша, наймиліша,
Всіх вона пестить, тішить.
Завжди скрізь буває з нами.
Відгадайте, хто це? (мама)
Слайд 10
(натиснути, діти читають склади, а потім слово)
• Гра «З якими словами дружить літера М».
Буква «ем», як мама мила – (натиснути)
Мелодійна і мрійлива,
Має стільки слів на «ем».
Тож давайте їх назвем. (читаючі діти читають слова)
• Читання речень за «Букварем». (c. 31)
а) Підготовка до сприймання (розгляд малюнка).
- Кого зображено на малюнку?
- Дайте ім’я дівчинці, яке б починалося літерою «ем».
- Що робить мама?
- Подумайте, які слова треба поставити, щоб вийшло речення?
б) Читання речень вчителем.
• Перевірка розуміння.
- Що у мами?
- Кого малює мама?
в) Голосне індивідуальне читання речень учнями.
Vll.Розвиток мовлення.
• Складання розповіді: «За що я люблю свою маму?».
Vlll. Підсумок уроку.
Слайд 11
Слайд 12
2. Знайомство з рукописною буквою «ем».
Слайд 13
- Подивіться, як пишуться букви Мм.
Слайди 14,15,16,17,18,19
3.Гра «Виправ слово».
В морі плескається корж.
Все ж не корж, а швидше … (морж)
В нірку враз сховалась тиша. В лісі виросла Галина
Та не тиша, може … (миша). Не Галина, а … (малина).
Муку меле старий тин. Там на клумбі росте бак.
Ні, напевно, меле …(млин). Ой, не так, ой, не так –
Там на клумбі росте … (мак).
4.Фронтальна бесіда.
Слайд 20
lХ. Рефлексія уроку.
Слайд 21