Тема. А. Григорук. «В гурті й пісня в лад іде».
Мета: Вчити учнів виразно, правильно, свідомо читати, дотримуватися наголосів, пауз, інтонацій речення, використовуючи вибіркове читання і читання в особах. Розвивати чіткість діалогічного мовлення, мислення, увагу, пам'ять, уміння зв’язано висловлювати думки, збагачувати словниковий запас школярів. Виховувати повагу, любов до членів свої родини, до усної народної творчості.
Тип уроку: комбінований.
Методи і прийоми: читання, перечитування, бесіда за змістом прочитаного.
Обладнання: портрет А.Григорука, роздатковий матеріал, музичний супровід, касета.
Структура уроку
-
Організаційна частина – 0,5 хв.
-
Мотивація навчальної діяльності школярів на уроці. Мовно-логічна розминка – 4,5 хв.
-
Перевірка домашнього завдання – 6 хв.
-
Оголошення теми і мети уроку – 2 хв.
-
Ознайомлення з новим твором – 21 хв.
-
Підсумок уроку – 5 хв.
-
Домашнє завдання – 1 хв.
Хід уроку
-
Організаційна частина
Добрий день, дозвольте вам сказати
І з уроком читання вітати.
Я знайшла у ваш прекрасний клас,
І жаринки радості та щастя
Заіскрили впевненість в очах.
-
Мотивація навчальної діяльності школярів на уроці. Мовно-логічна розминка
1. Гра «Букварний диво грай»
-
Діти, уважно погляньте навколо себе, знайдіть предмети, які схожі на букви. (Наприклад: ножиці схожі на «Х», стіл, на – «П», указка на – «І» і т. д.)
2. Гра «Відшукай всі букви І»
Завдання: швидко прогляньте весь текст. Підкресліть всі букви «І».
(текст у кожного на парті).
В.О.Сухомлинський «Опудало й пісня»
Жила в саду співуча пташка. Слухали її пісню люди, милувалися і красивою пташкою, й милозвучною піснею.
А поруч із садом стояв будиночок. У ньому жила похмура, мовчазна, зла людина, яку діти прозвали Сухарем. Любив Сухар засушувати метеликів. Піймає ото, приколе голкою до картону й зберігає собі .
Піймав Сухар пташку, вбив, зняв із неї шкуру з пір’ячком, зробив опудало й поставив у своєму будиночку.
Стоїть пташка – красива, але мертва. І сад став зовсім не той. Був гомінкий і співучий, а став мовчазний і похмурий. Бо зникла Пісня.
Дивується сухар: чому це діти тепер не ходять до його саду?
-
Підкреслили?
-
А скільки слів ви змогли прочитати?
-
Чи зрозуміли, про кого і про що розповідається в тексті?
-
До цього оповідання ми з вами ще повернемося, а поки що підготуйтеся до перевірка домашнього завдання.
-
Перевірка домашнього завдання
-
Індивідуальна перевірка виразності та правильності читання оповідання «Хто міняє, той нічого не м».
-
Детальний переказ твору.
-
Збір ілюстрацій до твору «Хто міняє, той нічого не має».
-
Підсумок домашнього завдання.
-
Оголошення теми і мети уроку
-
Давайте знову повернемося до оповідання В.О.Сухомлинського «Опудало й пісня». Що хотів підкреслити автор цим твором?
-
Так, дійсно, поки пісня жива, доки щастя й радості сповна. І ви в йому ще раз переконаєтеся, опрацювавши оповідання Анатолія Григорука «В гурті й пісня в лад іде».
-
Ознайомлення з новим твором
-
Бесіда.
-
Що вам відомо про життєвий і творчий шлях Анатолія Григорука?
-
Які його твори вивчали?
-
Хто запам’ятав, з яким твором ознайомимося сьогодні?
-
А які українські народні пісні ви знаєте?
Молодці.
-
Первинне ознайомлення з твором. Читання вчителем з завданням.
- Що любить робити сім’я Бубликів, зібравшись разом?
-
Словникова робота.
а) Читання складних слів:
упораються
мовчакуватий
попримовкають
заспівувач
поприходять
дослухаючись
усміхаючись
впівголоса
б) Тлумачення слів:
господа – господарство;
нищечком – тихенько;
спроквола – не поспішаючи;
цибатий – на високих тонких ніжках;
віниччя – рослина з високим пишним стеблом і дрібним листям, що використовується для виготовлення віників;
погребня – надбудова над погребом.
-
Самостійне читання оповідання учнями з завданням.
- Хто головні герої оповідання?
-
Відтворення змісту прочитаного. Вибіркове читання.
-
Зачитайте, діти, що любить робити сім’я Бубликів увечері.
-
Як у родині ставляться до пісні?
-
Хто є першим заспівувачем у сім'ї?
-
А як ви гадаєте, чому саме дідусь є заспівувачем у родині?
-
Хто підхоплює пісню дідуся? Зачитайте.
-
Коли підключались усі інші?
-
Яку пісню любили співати у цій сім'ї? Прочитайте.
-
Зачитайте пояснення дідуся, що означає вислів «пустити півня».
-
Чи похвалив дідусь Дениса, коли той не зовсім добре заспівав?
-
Кого із героїв стосується прислів’я «В гурті й пісня в лад іде»? Чому?
-
Що автор показав цим твором?
-
Читання – гра «Знайди помилку».
Один учень читає текст, періодично називає слово помилкою, а всі інші діти виправляють хором.
-
Стислий переказ оповідання за малюнком.
-
Читання в особах.
-
Узагальнююче слово вчителя.
-
Чого навчає даний твір?
-
Так, дійсно українська пісня жива.
-
Ось як В.О.Сухомлинський у своєму оповіданні «А пісня жива» пише про пісню: «… Заспівала пісня. Заспівало й колосся, як сопілка. Співає уся земля, співає небо, співає уся Країна Зелених Луків. Пораділи люди, поробили собі нові сопілки й знову заграли…»
-
Підсумок уроку
-
Бесіда.
-
З творами якого письменника ознайомилися?
-
Чим цікаві для вас його твори?
-
Про життя якої родини пише Анатолій Григорук?
-
Що ви дізналися про сім’ю Бубликів?
-
Хто з цієї сім'ї вам найбільше сподобався? Чому?
-
Які прислів’я і приказки, вжиті у текстах, вам запам’ятались?
-
Прочитайте прислів’я після оповідання на сторінці 86.
-
Якого твору А.Григорука воно стосується й кого з його героїв?
-
Гра «Відгадай мелодію».
Завдання: звучить мелодія української народної пісні, діти впізнають її й називають назву пісні.
-
«Два кольори».
-
«Ой на горі два дубки».
-
«Чорнобривці».
-
«Ой у лузі калина».
-
«Червона рута».
-
«Одна калина».
-
Домашнє завдання
-
Підготувати виразне читання оповідання «В гурті й пісня в лад іде»
-
Відповідати на запитання після тексту.
-
Опрацювати В.О.Сухомлинського оповідання «Все в лісі співає» (за вибором)
-
Ось і закінчився наш урок. Під час цього уроку ви змогли показати свої міцні знання з читання. Щиро дякую за активну участь і увагу!
Вам, я, діти, побажаю
Розвиватись, як весна
Хай дитинство ваше буде,
Наче пісня гомінка.