КОНСПЕКТ УРОКУ
з виробничого навчання
ЗПБ №1 (дистанційно)
Тема програми :
Вступне заняття. Безпека праці та пожежна безпека на підприємствах ресторанного господарства.
Тема уроку:
Безпека праці та пожежна безпека на підприємствах ресторанного господарства.
Навчальна мета – сприяти формуванню готовності учнів до ознайомлення з кондитерським підприємством, та з його приміщеннями, і засвоєнням знань із безпечної праці за обраної професією, закріплення у учнів знань, щодо правила поведінки в навчальній майстерні, безпеки праці, пожежної безпеки, поняття умов праці кондитера.
ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Хід уроку:
У нас сьогодні з вами перший вступний урок – це ознайомлення підприємством ресторанного господарства, з кондитерським виробництвом, де ви зможете зрозуміти, що собою являє ця галузь обраної вами професії.
Більшість підприємств харчування — це об’єкти з масовим перебуванням людей. Щоб уберегти життя і здоров’я відвідувачів та персоналу цих підприємств, необхідно дотримуватися правил пожежної безпеки.
На підприємствах харчування є дві функціональні групи приміщень: де обслуговують відвідувачів та де виготовляють кулінарну продукцію. Із огляду на це величина таких підприємств характеризується місткістю — кількістю місць в обідній залі — та продуктивністю — кількістю виробів, що випускають за зміну.
Небезпечні чинники на підприємствах харчування
У приміщеннях підприємств харчування наявні горючі матеріали та речовини, жирові відкладення на поверхнях кухонного обладнання, системах вентиляції, електроприлади зі значною потужністю.
Під час пожежі у цих приміщеннях на відвідувачів та персонал можуть впливати, зокрема, такі небезпечні чинники:
Нормативне регулювання
Під час проектування підприємств харчування необхідно дотримуватися протипожежних вимог таких нормативних документів:
Вимоги пожежної безпеки на підприємствах харчування.
Загальнодоступні підприємства харчування можна вбудовувати або прибудовувати до житлових, громадських чи виробничих будинків. Важлива умова — дотримуватися протипожежних вимог з урахуванням нормативних документів, чинних на момент проектування. Водночас мають зберігатися всі функціональні параметри як самого підприємства, так і об’єкта, у який його вбудовують.
У житлових будинках можна розміщувати вбудовані або прибудовані підприємства харчування місткістю не більше ніж 50 посадкових місць, з режимом функціонування до 22 години.
У будинках підприємств харчування слід облаштувати роздільні входи і сходи для відвідувачів та персоналу. Входи до підприємств, розміщені в житлових будинках, мають бути відокремленими від входу до будинку.. Входи до підприємств, розміщених в адміністративних і побутових будинках виробничих підприємств, можна суміщати з входами до цих будинків.
Якщо підприємство або його частина розміщені у підвальних поверхах, його площа на поверсі не має перевищувати 300 м2. Приміщення для відвідувачів має містити не менше двох евакуаційних виходів. Один із виходів має вести безпосередньо назовні.
Під час розрахунку евакуаційних проходів у залах підприємств харчування потрібно передбачити не менше ніж 0,2 м2 площі шляху евакуації на кожну людину.
Не можна улаштовувати евакуаційні виходи через завантажувальні приміщення.
На підприємствах із кількістю місць у залах понад 50 мають бути окремі виходи для відвідувачів та обслуговуваного персоналу. Якщо місць у залах 50 та менше, один із евакуаційних виходів для відвідувачів можна суміщати з евакуаційним виходом для обслуговуваного персоналу. Тоді під час розрахунку шляхів евакуації відвідувачів можна враховувати виходи та сходи для обслуговуваного персоналу, якщо вони сполучаються із залами безпосередньо або за допомогою коридору.
На підприємствах варто встановити пристрої для автоматичного припинення подачі газу у разі пожежі, зблоковані з автоматичною пожежною сигналізацією, а також пристрої для ручного припинення подачі газу, розміщені на рівні землі. Не можна розміщувати газове обладнання у підвальних поверхах.
В обідніх залах слід постійно утримувати вільними основний прохід завширшки не менше ніж 1,35 м, що веде до евакуаційних виходів, а також проходи до окремих посадкових місць.
Установлювати в обідніх залах тимчасові естради, помости, освітлювальну й електромузичну апаратуру, прокладати кабелі та проводи варто так, щоб не погіршилися умови евакуації.
Підприємства необхідно обладнати системами протипожежного водопостачання, пожежної сигналізації, автоматичного пожежогасіння, оповіщення про пожежу та керування евакуацією людей, проти димного захисту тощо.
Крім того, на підприємствах харчування потрібно встановити системи пожежної сигналізації (СПС) та автоматичні системами пожежогасіння (АСПГ) залежно від призначення. Щоб дізнатися, в яких приміщеннях їх потрібно встановлювати та який тип системи передавання тривожних сповіщень обрати, скачайте витяг з Переліку однотипних за призначенням об’єктів, які підлягають обладнанню системами пожежної сигналізації та пожежогасіння, і тип системи передавання тривожних сповіщень (таблиця А1 ДБН В.2.5-56:2014).
Згідно з таблицею підприємства харчування з кількістю місць від 50 до 200 необхідно обладнати системами оповіщення про пожежу 2-го типу; понад 200 — системами 3-го типу. Приміщення харчування, розміщені у підвальному, цокольному поверхах, потрібно обладнати системами оповіщення про пожежу 2-го типу. Щоб загасити пожежу при загорянні жиру в зонах із кухонним обладнанням на підприємствах харчування з кількістю посадкових місць 50 та більше, необхідно використовувати модульні системи локального пожежогасіння.
Інструкція
з охорони праці з професії «Кондитер»
1.3. Кондитер зобов'язаний дотримуватися вимог інструкції з охорони праці для кондитера, негайно сповіщати свого безпосереднього керівника про будь-які ситуації, які загрожують життю і здоров'ю людей, про кожний нещасний випадок, що стався на виробництві, про погіршення стану свого здоров'я, у тому числі про появу перших ознак захворювання.
1.4. Кондитер зобов’язаний :
залишати свій верхній одяг, взуття, головний убір, особисті речі в гардеробі;
2. Вимоги безпеки перед початком роботи кондитера.
2.1. Кондитеру слід застебнути санітарний одяг на всі гудзики (зав'язати на всі зав'язки), не допускаючи звисаючих кінців одягу. Не допускається заколювати одяг за допомогою шпильок, не дозволяється тримати в кишенях одягу гострі, колючі предмети.
2.2. Необхідно перевірити роботу штучної вентиляції і оснащеність робочого місця всім необхідним для роботи обладнанням, інвентарем, пристроями та інструментами.
2.3. Кондитеру слід підготувати своє робоче місце для безпечної роботи:
2.3.1. забезпечити наявність вільних проходів на робочому місці;
2.3.2. перевірити стійкість виробничого столу, стелажу, надійність кріплення обладнання до підлоги та підставок;
2.3.3. надійно встановити, закріпити пересувне обладнання та інвентар на робочому столі, на підставці;
2.3.4. зручно і стійко розмістити в робочій зоні запаси сировини, продуктів, робочі інструменти й пристосування у відповідності з частотою їх використання і витрачання;
2.3.5. Перевірити за допомоги візуального огляду:
достатність освітлення робочої зони;
справність робочого інвентарю, пристосувань та інструментів:
2.4. Кондитеру необхідно правильно зібрати попередньо розібране робоче обладнання, правильно встановити і надійно закріпити зйомні деталі та механізми.
2.5. Необхідно перевірити роботу механічного обладнання, пускорегулювальної апаратури на холостому ходу.
2.6. Про всі виявлені несправності робочого обладнання, інвентарю, электропроводки та інші неполадки необхідно доповісти своєму безпосередньому керівнику і приступити до виконання роботи тільки після їх повного усунення.
2.7. В процесі експлуатації тістомісильних і збивальных машин, електричних жарильних і пекарських шаф, холодильного обладнання слід суворо дотримуватися вимоги безпеки, вимоги інструкцій з охорони праці при роботі з цим обладнанням, інструкції заводу-виробника з експлуатації.
3. Вимоги безпеки під час роботи кондитера.
3.1. Кондитеру дозволяється виконувати ту роботу, за якою він пройшов навчання, інструктаж з охорони праці, до якої допущений особою, відповідальною за безпечне проведення робіт.
3.2. Не дозволяється допускати до роботи ненавчених і сторонніх осіб, порушувати інструкцію з техніки безпеки для кондитера харчоблоку.
3.3. Слід застосовувати необхідне для безпечної роботи справне устаткування, інструменти та пристосування; використовувати їх допускається тільки для тих робіт, для яких вони призначені.
3.4. Необхідно дотримуватися правил переміщення в приміщенні харчоблоку та на території закладу, для переміщення використовувати тільки встановлені проходи.
3.5. Необхідно утримувати своє робоче місце в належній чистоті, своєчасно прибирати з підлоги розсипані (розлиті) продукти, жири та ін.
3.6. Не допускається захаращувати робоче місце, проходи до нього та між робочим обладнанням, столами, стелажами, проходи до пультів управління, рубильників, шляхи евакуації та інші проходи порожньою тарою, робочим інвентарем, зайвими запасами продуктів.
3.7. Слід застосовувати засоби захисту рук під час зіткнення з гарячими поверхнями робочого інвентарю та кухонного посуду (ручки котлів, листи та ін).
3.8. Під час роботи з ножем, необхідно дотримуватися особливої обережності, оберігати руки від порізів.
3.9. Під час перерв у роботі слід вкладати ніж в спеціальний футляр. Не дозволяється переміщуватися і нахилятися з ножем в руках, а також переносити ніж.
3.10. Пересувати візки, пересувні стелажі, подкатні діжі необхідно в напрямку "від себе".
3.11. Переносити продукти і сировину слід тільки у справній тарі. Не допускається завантажувати тару більше номінальної маси брутто.
3.12. Не допускається використовувати для сидіння випадкові предмети (ящики, коробки та ін), робоче устаткування.
3.13. Під час роботи з електричним обладнанням кондитеру необхідно :
суворо дотримуватися всіх вимог безпеки, викладених в експлуатаційній документації обладнання заводів-виробників;
3.14. При використанні електромеханічного обладнання кондитеру:
- не здійснювати роботи зі знятими з обладнання загороджувальними і запобіжними пристроями, з відкритими дверцятами, кришками, кожухами;
3.15. Для запобігання несприятливого впливу на організм інфрачервоного випромінювання необхідно максимально заповнювати посудом робочу поверхню плит, своєчасно вимикати електрошафи, секції електроплит або переключати на меншу потужність.
3.16. Для запобігання попадання у повітря шкідливих речовин кондитеру необхідно:
3.17. Суворо заборонено проштовхувати тісто руками, підсувати руки під захисні огорожі і протирати вальці під час роботи тісто розкочувальної машини.
3.18. Очищення подових листів від залишків продуктів, прибирання полиць і стелажів слід проводити за допомогою щіток, йоржів і дерев'яних лопаток.
3.19. У разі використання механізму для подрібнення горіхів не допускається перемішувати горіхи руками.
3.20. Для розбивання яєць необхідно застосовувати спеціальне пристосування. Не дозволяється розбивати яйця за допомогою ножа.
4. Вимоги безпеки після закінчення роботи.
4.1. Після закінчення роботи кондитеру необхідно вимкнути і надійно знеструмити робоче обладнання.
4.2. Слід розбирати, очищати і мити робоче обладнання: механічного – після зупинки рухомих частин з інерційним ходом, теплового – після повного охолодження нагрітих поверхонь.
4.3. Не допускається здійснювати прибирання сміття і відходів безпосередньо руками, слід використовувати для цих цілей щітки, совки та інші пристосування.
4.4. Не дозволяється охолоджувати нагріту поверхню жарочного шафи, плити та іншого теплового обладнання з допомогою води.
4.5. Згідно даної інструкції з охорони праці для кондитера харчоблоку їдальні дошкільного навчального закладу слід після закінчення роботи виконати вологе прибирання харчоблоку і вимкнути витяжну вентиляцію.
4.6. Необхідно зняти з себе спецодяг і ретельно вимити обличчя і руки з милом.
5. Вимоги безпеки в аварійній ситуації.
5.1. У разі виникнення несправності робочого обладнання, що загрожує аварією на робочому місці слід негайно припинити його експлуатацію, а також подачу до нього електроенергії, газу, води, сировини, продукту та ін. Про виниклу ситуацію та вжиті заходи щодо її усунення необхідно сповістити свого безпосереднього керівника, далі слід діяти у відповідності з отриманими вказівками.
5.2. В аварійній ситуації необхідно оперативно сповістити про небезпеку оточуючих людей, поставити до відома свого безпосереднього керівника про те, що трапилося і діяти у відповідності з планом усунення аварії.
5.3. Якщо під час роботи відбулося забруднення робочого місця жирами або просипаними порошкоподібними речовинами (борошном, крохмалем тощо), необхідно зупинити виконання роботи до повного видалення забруднюючих речовин.
5.4. Пролитий на підлозі жир слід видалити за допомогою дрантя або інших поглинаючих жир матеріалів. Забруднене місце необхідно промити нагрітим розчином кальцинованої соди і витерти насухо.
5.5. Для видалення просипаних порошкоподібних речовин необхідно надіти окуляри і респіратор індивідуальний. Невелику кількість дозволяється обережно видалити вологою ганчіркою або пилососом.
5.6. У разі загоряння жиру не слід заливати його водою, необхідно зупинити нагрівання і накрити кришкою або іншим предметом, що перешкоджає доступ повітря в зону горіння.
5.7. Потерпілому, в разі отримання травми, отруєння чи раптового захворювання, необхідно негайно надати першу долікарську допомогу і, за необхідності, організувати його транспортування до найближчого медичного закладу.
Техніка безпеки при експлуатації МЕХАНІЧНОГО обладнання:
На підприємствах громадського харчування до механічної обробки продуктів відносять процеси сортування, миття, змішування, збивання, порціонування і деякі інші. Машини, які роблять вказані операції, складаються з трьох основних частин – двигуна, передавального механізму і робочого органу. В робочому стані частини машини, що рухаються, представляють велику небезпеку для обслуговуючого персоналу.
Небезпечними зонами являються: зони деталей, що рухаються; передачі: ремінна, клинково-ремінна, ланцюгова, зубчата, черв’ячна та інші; гострі ножі, пили, мішалки, шнеки.
Для захисту обслуговуючого персоналу використовують: огороджуючи пристрої, блокувальні пристрої, автоматичне блокування.
11.Усі неполадки усувають тільки при вимкненому з мережі двигуні.
12.Після закінчення роботи машину вимикають із мережі.
ПРАВИЛА ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ ПРИ РОБОТІ НА ОКРЕМИХ ВИДАХ МЕХАНІЧНОГО ОБЛАДНАННЯ
ПРОТИРАЛЬНО – РІЗАЛЬНИЙ МЕХАНІЗМ:
М’ЯСОРУБКА:
ПРОСІЮВАЧ БОРОШНА:
ТІСТОМІСИЛЬНА МАШИНА:
Заборонено:
використовувати машину з несправними блокуванням і заземленням;
усувати неполадки при ввімкненому двигуні;
під час замісу нахилятися над діжею, брати проби тіста.
ТІСТОРОЗКОЧУВАЛЬНА МАШИНА:
Заборонено:
Працювати з несправними блокуванням і заземленням ;
Під час роботи обчищувати валки та інші механізми;
Просовувати руки під запобіжну решітку.
ЗБИВАЛЬНА МАШИНА:
додавати на ходу компоненти,
змішувати продукти ложкою або іншими предметами під час роботи машини,
встановлювати і змінювати насадки при ввімкненому двигуні,
усувати неполадки, чистити, мити машину при ввімкненому двигуні,
залишати ввімкнену машину без нагляду.
МАШИНА ДЛЯ НАРІЗУВАННЯ ГАСТРОНОМІЧНИХ ПРОДУКТІВ:
УНІВЕРСАЛЬНИЙ ПРИВІД:
Техніка безпеки при експлуатації ЕЛЕКТРОТЕПЛОВОГО обладнання:
Домашнє завдання:
Опрацювати матеріал.