Географія
8 клас
Тема уроку. Природні умови та ресурси Чорного моря.
Мета уроку. Розкрити особливості природних умов та ресурсів Чорного моря. Формувати навички творчої роботи з опису природи моря. Розвивати вміння учнів аналізувати, порівнювати, робити висновки. Сприяти екологічному вихованню (формувати в учнів переконаність в необхідності охорони природи).
Обладнання. Підручники, зошити, презентація, мультимедійний комплекс, роздатковий матеріал.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
Метод «Асоціації»
Вчитель говорить твердження, учні повинні на їх основі, вказати назву природної зони чи країни.
Перевірка (слайд)
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Яскраве сонце, золотий пісок, прозора морська вода, свіжий ранковий та вечірній бриз, ласкаві хвилі, дельфіни і чайки – все це постає перед очима, коли ми думаємо про море.
Слайд
…В морі хвиля за хвилею рине,
Море наче здіймається вгору,
А склепіння небеснеє синє,
Край свій ясний купає у морю.
…Море! Море! Без краю просторе,
Руху повне і разом спокою!..
Леся Українка «Подорож до моря»
Слайд. Репродукція картини І. Айвазовського «Дев’ятий вал»
Будь-яке море, його таємнича стихія з давніх-давен привертала до себе людину. Море – одвічна загадка, що турбує людину всіма своїми проявами. Отже, сьогодні ми будемо говорити про море.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Щоб дістатися від Сомівки до Чорного моря, ми з вами оберемо автобус. (слайд)
Робота з картою.
Завдання. Яку відстань (в км) вам необхідно подолати від Сомівки, щоб дістатися до чорноморського узбережжя.
Випереджальне завдання.
Учні повідомляють гіпотези про походження назви моря.
Робота в групах. Дослідити своє питання за допомогою атласів, підручника, додаткової літератури, мережі Інтернет.
1 група «Математики»
Площа, максимальна глибина, середня глибина, довжина берегової лінії, об’єм води
2 група «Кліматологи»
Кліматичний пояс, температура повітря (взимку, влітку), кількість опадів.
3 група «Картографи»
Берегова лінія, лимани, затоки, протоки, острови, півострови, до басейну якого океану належить.
4 група «Гідрологи»
Температура морської води, замерзання моря, температура води на глибині, висота хвиль, течії.
5 група «Екологи»
Корисні копалини, лікувальне значення моря, забруднення моря, екологічні проблеми.
6 група «Хіміки»
Солоність води моря, наявність сірководню.
7 група «Міністерство з охорони природи»
Тваринний і рослинний світ.
Природні заповідники узбережжя Чорного моря.
Фізкультхвилинка.
Звіти спікерів груп.
V. Закріплення нових знань та вмінь учнів.
Прийом «Вірю – не вірю»
1. Чорне море – це море басейну Індійського океану. (Ні)
2. Омиває береги України, Грузії, Туреччини, Болгарії, Румунії, Росії. (Так)
3. Море займає площу 422,3 тис. км2. (Так)
4. Найбільша ширина Чорного моря 265 км. (Ні)
5. Середня глибина моря становить 1256 м. (Так)
6. Клімат Чорного моря має риси екваторіального. (Ні)
7. Температура глибинних вод протягом року змінюється. (Ні)
8. Солоність поверхневих вод становить 17 – 18 проміле. (Так)
9. Щорічно річки приносять у Чорне море близько 310 км3 прісної води. (Так)
10. Довжина берегової лінії в межах нашої країни становить 1000 км. (Ні)
11. Сірководневий шар – це шар в якому існує життя. (Ні)
12. Основними причинами погіршення екологічного стану Чорного моря є: сильне забруднення стічних вод нітратами і фосфатами, вилив нафти, та траловий вилов риби. (Так)
Взаємоперевірка.
VІ. Підсумок уроку.
Заключне слово вчителя.
Закінчіть речення :
- Сьогодні на уроці я дізнався…..
Прийом «Віршовані рядки»
Уявіть, що письменники і складіть сенкан за темою сьогоднішнього уроку.
Іменник
Два прикметника.
Три дієслова
Речення по темі.
Синонім до першого рядка.
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний текст підручника.