Тип матеріалу:
Предмет:
Навчальний рівень:
План – конспект уроку з географії для 8 кл вчителя вищої категорії Запорізького колегіуму «Елінт» Гери О. М.
Тема уроку:
Українські Карпати
Мета:
Охарактеризувати природу Українських Карпат, проаналізувати причини висотної поясності гірського регіону, розвивати вміння учнів давати загальну характеристику гір, розвивати вміння робити висновки, виділяти головне та виступати перед аудиторією
Обладнання: фізична карта України, атласи, підручник
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Методи: бесіда, проблемний підхід, робота з підручником та картами атласу, робота в групах
Хід уроку
Організаційний момент
Поділ класу на 5 груп:
Говерла, Петрос, Синевір, Чорногора, Бескиди
Мотивація навчальної діяльності.
Ви коли небудь ходили на екскурсію, а похід? Хто з вас піднімався на вершину гори?
Сьогодні, я пропоную нам разом вирушити на найвищу точку України.
КРАСА КАРПАТ, НЕПИСАНА КРАСА
Карпатських гір торкнулася душа,
Яке це диво Божої природи:
Смереки ніжно ріжуть небеса,
Так величаво сонце з гір виходить.
А трави пахнуть,краще всіх парфум,
Мов килими, квітують полонини,
Трембіти голос розганяє сум,
Купаються у хмарах верховини.
Смарагдові ялини гомінкі
Легенди вітру тихо вповідають
У говір той вливаються струмки,
Про край карпатський все пісні співають.
Краса Карпат, неписана краса
В тих синьогорах і духмяних луках
Навіки розчиняється душа
І серце із Прутом не зна розлуки.
Леся КВІТ
Вивчення нового матеріалу:
Сьогодні ми знайомимось з природою Українськиї Карпат
Робота в експедиційних групах, використовуючи матеріал підручника, карти атласу, інформацію інтернету.
Групи працюють за такими напрямками:
Говерла – рельєф, геологія та тектоніка гір
1. охарактеризувати особливості геологічної будови та рельєфу Карпат:
- тектонічні структури в межах складчастої системи Карпат
- основні гірські хребти, найвищі вершини та перевали гір
- мінерально – сировинна база гір
2. заповнити табл.
Фізико – географічна обл |
Геологічна будова |
Тектонічна будова |
Корисні копалини |
|
|
|
|
3* чим зумовлена повздовжна протяжність гірських хребтів Карпат
Петрос – клімат Українських Карпат
1. Характеристика клімату Карпат;
- основні кліматотвірні чинники
- температурні показники клімату Карпат
Повітряні маси гір
2. заповнити табл.
Територія Карпат |
Температурні показники С |
Кількість опадів |
Повітряні маси |
Передкарпаття |
|
|
|
Гори Карпати |
|
|
|
Закарпаття |
|
|
|
3* чим зумовлений нерівномірний розподіл опадів Українських Карпат
Синевір – внутрішні води Українських Карпат
1. Дати характеристику річкової системи Карпат:
2. заповнити таблицю
Назви головних річок |
Витік Гпрло |
Притоки |
Режим та живлення |
Озера Карпат |
|
|
|
|
|
3* Чому в Карпатах одна з най густіших річкових мереж України?
Чорногора – природні явища та процеси гір
1. Охарактеризуйте стихійні природні явища і процеси в Карпатах:
- стихійні явища та процеси
- причини їх виникнення
- райони поширення
- негативний їх вплив на природу та діяльність людини
2. заповнити табл..
Види несприятливих явищ та процесів |
Причини виникнення |
Райони поширення |
|
|
|
3* Чим зумовлена активізація ерозійних процесів в Карпатах
Бескиди – висотна поясність
1. охарактеризуйте висотні пояси Українських Карпат:
- назвати чинники формування висотної ландшафтної поясності
-визначити тип грунтів гір
- рослинний та тваринний світ гір
2. Накресліть схему зміни природних зон гір з висотою
3* зробити висновок про закономірності формування висотної поясності Українських Карпат
Групи біля карти обмінюються інформацією
Підсумок уроку та закріплення:
1. Показати на фізичній карті Українські Карпати, що ви знаєте про їх географічне положення?
2. На території яких адміністративних обл. розташовані гори
3. на території яких держав є Карпати?
4. Найвищі вершини Карпат
Метод «ГЕОГРФІЧНИЙ ЛАНЦЮЖОК або СНІГОВИЙ КОМ»
Учні по черзі називають відомості про Карпати один від одного по всьому класу
Домашнє завдання.
Використані джерела:
1. https://korali.info/usna-tvorchist/virshi-ta-pisni-pro-karpati.html
2. Бойко В. М. Дідчук І. Л. Заставецька Л. Б. Географія підручник для 8 кл загальноосвітніх середніх шкіл, 2016 р