Тема. Айзек Азімов (1920-1992). «Фах». Роздуми про майбутнє людини і людства. Утвердження сили людського інтелекту, самостійності мислення, творчої уяви, моральних цінностей.
Мета: ознайомити учнів з основними етапами творчого шляху Айзека Азімова, з його науковими передбаченнями. Створити образ відомого вченого, неперевершеного письменника-фантаста, цілеспрямованої творчої особистості. Розвивати уміння аналізувати, оцінювати та узагальнювати біографічні відомості, творчу уяву та акторські здібності. Виховувати любов до книги, прагнення до знань.
Обладнання: портрет А. Азімова, виставка творів письменника, відео «Життя А. Азімова».
Я можу творити і творитиму,
хочете ви цього чи ні
А. Азімов «Фах»
Хід уроку
І Організаційна частина
Вступне слово учителя
Уявіть собі школу майбутнього. Навчання проходить за єдиною системою: день Читання, день Освіти, Олімпіада. У ці дні на дитячі голови одягають спеціальні шоломи з великою кількістю дротиків, вмикається відповідна система і видається результат: учень отримав навики читання, фах дипломованого лікаря, металурга, історика , чорноробочого і т. п. А під час Олімпіади за кожним фахівцем полюють спеціалісти з інших планет, або Зоряних галактик. Кожен учень прагне отримати роботу на високорозвиненій планеті класу А. Ви скажете, фантастика, що це неможливо. Але саме таку систему освіти показав
А. Азімов в оповіданні «Фах».
ІІ Мотивація навчальної діяльності
ІІІ Оголошення теми уроку
IV Формування мети уроку (разом з учнями)
Коментар учителя
Айзек Азімов – відомий американський письменник-фантаст. Відомо, що народився в Білорусії, але все життя прожив у Америці. А більше про нього дізнаємося з оглядової екскурсії.
V Сприйняття нового мтеріалу
І зала Дитинство і юність письменника (використовуються імпровізовані експонати)
Екскурсовод-біограф
Айзек Азімов народився 1920 року в містечку Петровичі під Смоленськом у єврейській родині. Його сім’я виїхала до США, коли хлопчикові було три роки. Там батько купив крамницю, у якій малий Айзек постійно працював. Хлопчик ріс допитливим, у п’ять років навчився читати. З того часу книги стали основним заняттям. Навчався в Нью-Йоркській школі. У 1929 році до рук йому потрапив один із випусків першого в світі журналу наукової фантастики, який заснував американський письменник Х. Гернсбек. Це й стало причиною захоплення подорожами у часі і просторі на все життя, не зважаючи на те, що батько був проти.
Невдовзі А. Азімов сам став писати науково-фантастичні оповідання. Перше з них «Космічна спіраль» не було надруковане, але це не засмутило письменника. Журнал «Емейзінг сторіз» опублікував його повість «Покинуті на Весті».
Азімов закінчив Колумбійський університет (1939) за спеціальністю «біохімія», а в 1941 р. отримав звання магістра.
Помер письменник у 1996 році у Нью-Йорку.
ІІ зала Азімов – учений
Екскурсовод- дослідник
Азімов наполегливо займався наукою. У 1941 році він здобув знання магістра хімії, а з 1946 року почав читати лекції в Колумбійському університеті, проводив дослідження у галузі біохімії, математики, став доктором наук, згодом — професором, а також відомим ученим. В цей же час продовжує писати науково-фантастичні твори. В 1948 році здобув ступінь доктора наук та був запрошений до Гарвардського університету, де в 1955 році зайняв посаду професора. Мав 14 почесних наукових ступенів різних університетів світу.
ІІІ зала Письменник – фантаст
Екскурсовод- літературознавець
Всесвітню славу принесли йому саме науково-фантастичні твори. За своє життя А. Азімов створив їх аж понад 500! Цікаво, що автор оповідань про космічні подорожі сам боявся літати, тому численні міжнародні премії йому вручали прямо в квартирі. В Азімова-фантаста дві центральні теми: створення і використання роботів; розселення людей у космосі, освоєння ближніх планет, а потім вихід за межі Галактики. Найвідоміші його твори – цикл оповідань «Я, робот», романи «Кінець вічності», «Самі боги», «Стальні печери», «Оголене серце». У своїх творах він показує, як земляни почали заселяти інші планети, навчилися спілкуватись з неземними істотами. Застерігає людство від грандіозних космічних катастроф. Автор закликає до розвитку не лише науки і техніки, а й самої людини, щоб вона сама визначала свою долю.
IV зала Азімов –особистість
Екскурсовод-біограф
Надзвичайно широкий діапазон зацікавлень Азімова
Він захоплювався замолоду зоологією, серйозно вивчав історію, пізніше багато уваги приділяв природознавству, математиці. Став відомим спеціалістом у галузі хімії, згодом захопився біохімією. Як зізнавався письменник, він багато чого зміг досягти завдяки працелюбству, наполегливості та любові до свого фаху. Його вабив великий «сад науки». Життя не вистачить обійти увесь сад, але можна оглянути його зверху, а потім поділитися знаннями з іншими, викласти на папері те, що відкрилося з «висоти».
Айзек Азімов — неодноразовий лауреат багатьох національних і міжнародних літературних премій, у тому числі найвищих нагород у жанрі американської фантастики. За характером письменник — типовий кабінетний учений, який не любив подорожувати, уникав непередбачуваних, несподіваних змін, гострих відчуттів, що могли б порушити напружений робочий ритм.
V зала «Фах» - гімн людському розуму
Довідкове бюро. Ячні зачитують значення термінів, пояснюють, коли вони використовувалися у творі?
Фах
Квота
Логістика
Гіпермеханіка
Гравітологія
Гідропоніст
Скімер
Новія
Що таке фантастика? Які ознаки науково - фантастичної літератури?
Я вважаю……, тому що…… .
Наприклад, ……. .
Отже, …… .
Коментар учителя
Головним героєм оповідання є Джордж Плейтен. Це вісімнадцятирічний юнак який понад усе мріяв стати дипломованим програмістом і працювати на планеті класу А. Його мрії так і залишилися нездійсненними, адже його очікувала зовсім інша місія. На уроці присутній герой, який розповість нам про своє життя, для цього нам потрібно скористатися машиною часу.
Журналіст. Доброго дня, Джордже! Ви наш гість з Майбутнього, тому нам дуже цікаво дізнатися про ваше життя. Розкажіть нам про свою родину.
Джордж Плейтен. Вітаю усіх землян! Мій батько був дипломованим трубоукладачем, а мати дипломований спеціаліст з домашнього господарства.
Журналіст. Ми є учнями загальноосвітньої школи, то ж нам цікаво дізнатися про освіту Майбутнього. Якою вона була?
Джордж Плейтен. На мій погляд, нічого цікавого. У вісім років ми йшли до школи на День Читання, де зразу ж отримували потрібні навики. Носіями інформації для швидкого і безболісного опанування технікою читання були «стрічки освіти». У період з 8 до 18 років отримували певні знання з потрібного фаху з допомогою таки же «стрічок». У вісімнадцять років на мене та моїх однолітків чекав так званий «День Освіти», який мав підтвердити або спростувати прагнення молодих людей оволодіти певним фахом.
Журналіст. Ви знаєте, мабуть багато хто з наших сучасників заздрять вам, адже не потрібно прикладати ніяких зусиль до навчання - прості «стрічки» закачували необхідний програмовий матеріал у мозок і все.
Джордж Плейтен. Так-то воно так. Але мені було мало цього. Я потайки читав літературу, щоб більше знати про свій майбутній фах, адже був переконаний, що це принесе користь, отримавши звання дипломованого програміста.
Журналіст. Але, на скільки нам відомо, ви так і не отримали фах дипломованого спеціаліста. Чому?
Джордж Плейтен. Для мене цей день мав стати надзвичайно щасливим, тому що саме поняття «отримати освіту» означало «бути щасливим». Проте у визначений День Освіти після медичного обстеження мені винесли безрадісний вирок: я ніколи не зможу оволодіти ніяким фахом, тому що будова мого мозку та фізичний стан не задовольняли жодних вимог з усіх можливих варіантів професійної підготовки.
Журналіст. І ви змирилися з цим рішенням?
Джордж Плейтен. Цей день став фатальним для мене. Змиритися з поразкою я не міг. Приректи себе на довічне добровільно примусове ув’язнення я не міг, тому вирішив довести самостійно, що я зможу принести користь будь-якій розвиненій планеті. Ось така історія мого життя. Але ви знаєте, що це не все. Чим закінчилась моя подорож на Олімпіаду? Розкажіть, будь ласка.
VI Підсумок уроку
|
|
1. |
|
|
|
|
|||||||||||
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
Ключове слово: знання
VII Домашнє завдання.
Підготуватися до дискусії: якою повинна бути освіта майбутнього.
Підготувати цитати до характеристики героїв твору