Розробка уроку "Коло.Круг"

Про матеріал
Тема. Коло. Круг Цілі: сформувати поняття кола, круга, елементів кола та круга; сформувати вміння розв’язувати задачі, які передбачають застосування цих понять; активізувати пізнавальну діяльність учнів; розвивати вміння виділяти головне в досліджуваному матеріалі; виховувати творче ставлення до справи; уважність, спостережливість.
Перегляд файлу

Тема. Коло. Круг

Цілі: сформувати поняття кола, круга, елементів кола та круга; сформувати вміння розв’язувати задачі, які передбачають застосування цих понять; активізувати пізнавальну діяльність учнів;

розвивати вміння виділяти головне в досліджуваному матеріалі;

виховувати творче ставлення до справи; уважність, спостережливість.

Обладнання: підручник «Геометрія» 7 клас (авт. Єршова А.П.); креслярські приладдя; мультимедійна презентація PowerPoint на тему «Коло. Круг»

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.

Хід уроку

І. Організація уроку

(Слайд 1.)

1. Привітання

2. Перевірка готовності учнів до уроку

(Слайд 2.)

Епіграф уроку:  Коло – найпростіша і найдосконаліша фігура. 

ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності

1. Бесіда

(Слайд 3.)

  •            Яка фігура зайва? Чому?

(Зайвий круг, бо решта фігур – це многокутники.)

(Слайд 4.)

Відгадування загадки:

У круга є близький знайомий –

Його впізнають всі довкола.

Показує він межі круга,

І звуть його, звичайно, ... (колом).

(Слайд 5.)

Які  знайомі вам предмети мають форму круга, а які форму кола?

ІІІ. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку

(Слайд 6.)

Тема уроку: «Круг і коло».

(Слайд 7.)

Завдання уроку:

  1.               З’ясувати відмінності між колом та кругом.
  2.               Вдосконалювати навички користування креслярським приладдям для побудови кола.
  3.               Повторити відомі та вивчити нові елементи фігур та їх властивості.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя (з демонструванням презентації на екрані)

(Слайд 8.)

  •            Який креслярський інструмент потрібний, щоб зобразити на папері круг або коло? (Циркуль.)

(Слайд 9.)

Завдання № 1: Поетапна побудова кола на папері.

(Слайд 10.)

Визначення записати в зошити:

К о л о – це замкнена лінія, яка складається з усіх точок площини, рівновіддалених від заданої точки.  Точка О – центр кола.

Запитання:

  •            Як коло «перетворити» на круг?

(Зафарбувати середину кола.)

(Слайд 11.)

Визначення записати в зошити:

К р у г – це всі точки площини, обмеженої колом.

(Слайд 12.)

Завдання № 2: Поетапна побудова радіусів кола. (Визначення записати в зошити)

Відрізок, який зєднує центр кола з будь-якою точкою на колі, називається

 р а д і у с о м.

(Слайд 13.)

Порівняння радіусів кола.

Записати в зошити:

ОА = ОМ = r

 

2. Хвилинка відпочинку для очей

Подивились вправо, вліво, вгору, вниз, собі на ніс! Знову вправо, знову вліво і покліпали очима!

3. Перевірка первинного сприймання

(Слайд 14.)

Перевір себе!

Запитання:

  •            Від чого залежить, радіус кола і якого розміру буде коло? Чи потрібна лінійка для побудови кола?

(Слайд 15.)

Радіус кола залежить від розхилу циркуля. Який радіус матиме коло, якщо розхил циркуля буде таким, як показано на малюнку?

(Слайд  16.)

Завдання: Поетапна побудова діаметра кола.

Визначення записати в зошити:

Д і а м е т р – це відрізок, що з’єднує дві точки на колі  і проходить через його центр.

(Слайд 17.)

Порівняння діаметра та радіуса.

Записати в зошити:

АК = d , d = 2r.

 ВС - хорда – сполучає дві точки кола.

(Слайд 18.)

4. Практична робота з паперовими моделями.

Робота в групах.

Будьте дослідниками!

  1.               Візьміть паперовий круг. Перегніть його навпіл так, щоб обидві половинки сумістилися.
  2.               Розкрийте круг і подивіться на лінію згину. Що вона показує?
  3.               Складіть круг вчетверо. Розгляньте лінії згину. Що можна визначити на фігурі тепер?

 

 

Коло на папері зображують за допомогою циркуля. На місцевості для побудови можна використовувати мотузку, як показано на мал. 354 підручника.

Означення круга

Кругом називається частина площини, обмежена колом, разом із самим колом. 

Центром, радіусом, діаметром і хордою круга називаються відповідно центр, радіус, діаметр, хорда кола, що є грани цею даного круга.

Теорема про властивость елементів кола

Теорема 4 (властивість діаметра кола, що проходить через середину хорди). Діаметр кола, що проходить через середину хорди, яка не є іншим діаметром, перпендикулярний до цієї хорди.

Д о в е д е н н я. Нехай діаметр AB проходить через точку L — середину хорди MN, яка не є іншим діаметром кола (мал.).Доведемо, що AB MN.

Описание: C:\Users\ОКсанка\Desktop\Новый рисунок.bmpMON— рівнобедрений, бо MO=NО (як радіус). OL — медіана рівнобедреного трикутника, проведена до основи. Тому OL є також висотою. Отже, OL MN, а тому і AB MN.

Теорему доведено.

 

 

 

 

V. Засвоєння нових знань, формування вмінь

1. Робота за підручником

 

VІ. Підбиття підсумків уроку

  1.               Діаметр – найбільша хорда;
  2.               Діаметр з будь-якої точки кола видно під прямим кутом;
  3.               Діаметр кола, перпендикулярний до хорди, ділить її навпіл;
  4.               Діаметр кола, що проходить через середину хорди, яка не є іншим діаметром, перпендикулярний до неї;
  5.               Круг – це коло разом з частиною площини, яку воно обмежує.

Виконання завдань на картках з друкованою основою

Чи правильне твердження? Поставте позначку «Так» або «Ні» у відповідній комірці таблиці.

Варіант 1 Варіант 2

Твердження

Так чи ні?

Одну й ту саму фігуру можна назвати колом або кругом

ні

Діаметр – найбільша хорда

так

Довжина радіуса кола вдвічі менша від довжини діаметра цього кола

так

Круг – це коло разом з частиною площини, яку воно обмежує 

так

Діаметр кола, перпендикулярний до хорди, ділить її навпіл

так

Діаметр з будь-якої точки кола не видно під прямим кутом

ні

 

Твердження

Так чи ні?

Коло – це лінія, а круг – частина площини

так

Радіус і діаметр кола можуть мати однакові довжини

ні

Діаметр – найбільша хорда

так

Довжина діаметра кола вдвічі більша за довжину радіуса цього кола

так

Діаметр кола, що проходить через середину хорди, яка не є іншим діаметром, перпендикулярний до неї

так

Діаметр з будь-якої точки кола не видно під прямим кутом

ні

 

VII. Домашнє завдання

§ 19 №545, №553

 

1

doc
Додано
11 листопада 2019
Переглядів
8017
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку