Тема. Лінійні рівняння з однією змінною
«Подорож математичним океаном».
Мета: навчальна:узагальнити і систематизувати знання про лінійні рівняння, вдосконалювати вміння учнів знаходити корінь лінійного рівняння з однією змінною з використанням елементів хмарних технологій та розв'язувати текстові задачі на складання лінійних рівнянь;
розвиваюча: розвивати логічне мислення, культуру математичної мови і записів;
виховна: виховувати самостійність, інтерес до математики, взаємодовіру.
Показати застосування набутих знань в практичній діяльності.
Розвивати вміння аналізувати, робити висновки, знаходити власні способи доведення.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань і вмінь.
Обладнання: танграм (карта математичного океану), макет "Корабля", картки самоконтролю, ноутбук(елементи хмарних технологій),роздавальний матеріал,карточки з умовами задач, правила проведення інтерактивної вправи «Мозкова атака» (пам'ятка), правила проведення інтерактивної вправи «Мікрофон» (пам'ятка),кейси.
Хід уроку
План уроку
№ з/п |
Назва етапу уроку |
Час,
|
Методи та прийоми |
|
1 |
Організаційний момент Мотивація навчальної діяльності |
2 |
Гра - подорож |
|
2 |
Пояснення правил гри |
|
Танграм |
|
3 |
Активізація опорних знань |
7 |
Розв’язати рівняння ст.190 (риба) |
|
4 |
Закріплення вмінь і навичок |
|
Гра « |
|
|
1. Підготуй корабель 5 |
4 |
«Мікрофон»
|
Аукціон продажу квитків
|
|
2. Підводні рифи
|
6 |
Хто швидше сяде в корабель?
|
Сходи
Роздавальний матеріал
|
|
3. Порт Задачний
|
7 |
Елементи гри «Мозкова атака» |
Задача рибалки№868 Робота з підручником
|
|
4. Безлюдний острів
|
4 |
Гра «Відгадай число» те |
Роздатковий матеріал |
|
5.Бухта «У полоні в піратів».
|
5 |
Задача про піратів
|
Роздавальний матеріал |
|
Фізкультхвилинка Відпочинемо активно
|
1 |
|
|
|
6. Незвичайний шторм
|
3 |
Вікторина « Чи рівносильні рівняння?»
|
Хмарні технології
|
|
7. Айсберг « Рівнянь» |
3 |
Розв'язати рівняння
|
Пазл ( елементи хмарних технологій)
|
5. |
Заповнення листа самоконтролю |
2 |
Самооцінка
|
На роздавальних картках |
6. |
Домашнє завдання |
1 |
Підсумкова рефлексія( емоція)
|
|
І.Організаційний момент.
ІІ. Постановка мети уроку і мотивація навчальної діяльності.
Урок проводиться у вигляді гри-подорожі. Ліворуч від дошки вивішується танграм, Учням на парти дається конверт,кейс у якому є танграм з макетом.
Вірш"Рівняння"
Ці рівняння – дивна штука,
Знайти корінь-це наука!
Та властивості ми знаєм –
Швидко корінь відшукаєм.
До обох частин додати,
Множити, ділить, відняти
Одне і те ж можна число –
І сумнівів як не було!
Й доданки можна переносить -
Лиш знак змінити у них досить!
Недаремно я вам прочитала уривок вірша, бо все, що ми будемо сьогодні розв'язувати, обчислювати, обмірковувати, стосується рівнянь.
Доведемо, що дійсно «Рівняння – це золотий ключик,який відчиняє всі математичні сезами». (С.Коваль, польський математик).
IIІ. Активізація опорних знань.
Сьогодні в нас урок узагальнення за темою "Лінійні рівняння з однією змінною".
Діти, перед нами сьогодні стоїть завдання потрапити у віртуальну реальність. А для того нам треба обрати вид транспорту, щоб туди потрапити.
— А яким видом транспорту ви хотіли б подорожувати?
Я пропоную вибрати один із зручних видів транспорту. А що це буде за транспорт, ви дізнаєтесь, коли розв'яжете наступне завдання.
(Записати дату і розв’язати рівняння )
Знайти суму коренів рівнянь 3(х-10)=240 (90) і 12х+ 36=2(118+5х) (100)
(Відповідь 190)
Хоч плавати нелегко через моря наук,
Знання вам допоможуть, як рятувальний круг!
Ось перед вами карта (танграм) океану ( карта, на якій вказано маршрут подорожі від порту «Старт» до порту « Перемога»).
Погляньмо на карту і вирушимо до першого пункту .
ІV.Закріплення вмінь і навичок
1.Фігура №1.« Підготуй корабель».
Для того,щоб вирушити командам у дорогу , треба підготувати корабель.
Аукціон розпродажу путівок.
Інтерактивна гра « Мікрофон»
Рівність з невідомим значенням змінної називають рівнянням з однією змінною.
Значення змінної, для якого рівняння перетворюється у правильну числову рівність
3. Скільки коренів може мати рівняння?
має єдиний корінь
a = 0 і b≠0 , то коренів немає.
a = 0 і b = 0, безліч коренів.
4.Що означає розв'язати рівняння?
Знайти всі його корені або довести ,що їх немає.
5.Яке рівняння називається лінійним? Наведіть приклади.
Рівняння виду ax = b, у якому a і b – деякі відомі числа, а x – змінна
6.Які рівняння називаються рівносильними?
Два рівняння рівносильні, якщо вони мають одні й ті ж корені ,або такі рівняння, які не мають коренів.
7. Назвіть основні властивості рівняння.
Властивість 1. У будь-якій частині рівняння можна розкрити дужки або звести подібні доданки.
Властивість 2. Будь-який доданок можна перенести з однієї частини в іншу, змінивши його знак на протилежний.
Властивість 3. Обидві частини рівняння можна помножити або поділити на одне і те ж, відмінне від нуля число.
За правильні відповіді учні отримують путівку - лист самоконтролю.
Корабель готовий, і ми вирушаємо у подорож.
На нашому шляху Математичним океаном буде чимало несподіванок і труднощів.
2. Що ж нам приготувала фігура №2. «Підводні рифи»
Учитель. Ми наближаємося до підводних рифів! Тривога!
Учитель. Кожен із рифів у нашому математичному океані - це рівняння. Розв'язати рівняння правильно - означає оминути риф . Рифи підготували для нас гру « Хто швидше сяде в корабель».
Учитель роздає картки із завданням.
|
|
8у-(15+2у)=9 |
|
|
|
|
||
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5+3(3у-6)=23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
6х-(10+3х)=2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Фігура№3. « Порт Задачний »
Увага! Ми наближаємося до порту Задачного. Поблизу розташоване рибальське селище.
На березі ми зустріли двох рибалок, які попросили нас обчислити вагу спійманої ними риби.
Задача рибалки №868,
Робота над задачею:
Усвідомлення змісту задачі.
Розв'язання
Голова - х
Тулуб – (х+150 )г,
Хвіст -150 г,
(х+150 )+150=х
Х=450 г-голова
450+150=600 г – тулуб
Вся риба 450+600+150=1200 г
А що це за безлюдний острів на нашому шляху?
Фігура №4. Чим цікава фігура №4?
Повідомлення. На листку стерті деякі записи, спробуємо відновити їх.
Перебуваючи на безлюдному острові, Робінзон Крузо навчив рахувати свого папугу Боба від 1 і до деякого числа. Якби це число подвоїти і до результату додати 25,8, то отримаємо37,8 . До якого числа умів рахувати папуга Робінзона Крузо?
Розв'язання
Нехай невідоме число х. Тоді складемо рівняння:
2х+25,8=37,8
2Х=12
Х=6
Отже, папуга вмів рахувати до 6.
Фігура №5 « У полоні піратів».
Наступний пункт нашої подорожі – бухта . Тут ми зустріли піратів. Щоб оминути цю бухту, нам необхідно виконати піратські вимоги, а саме розв'язати завдання, і ми звернулися до них:
У полоні піратів Задача «Добрий день, 60 піратів!» Але їхній ватажок Однооке Здоровило відповів: «Нас не 60. Нас було б 60, якби нас було стільки, скільки зараз, і ще раз стільки, і ще півстільки, і чверть стільки, і п'ята частина стільки, та ще й коли б ти був піратом. То скільки ж нас?» |
Розв'язання :
Нехай всіх піратів – х,тоді складемо рівняння:
х + х+ + + 5+1=60,
20х+20х+10х+5х+4х+20=60∙20,
59х+20=1200,
59х=1200-20,
59х=1180,
х=20.
Отже, піратів було 20.
Включити проектор.
Фізкультхвилинка( відпочинемо активно)
Долаючи перешкоди,ви втомилися, і тепер саме треба відпочити.
Прошу двох учнів, які мені допоможуть:
5*9 45 стали рівно біля парт;
5*5 25 починаємо ми старт;
4*9 36 руки вгору, руки вниз;
6*7 42 подивилися на всіх;
6*4 24 головою покрутили;
8*8 64 потім разом і присіли;
3*9 27 піднялись , понагинались
6*6 36 і здоровими зостались.
Увага! Один, два, три! І знову в путь!
Фігура №6. Незвичайний шторм. Наступний пункт – острів Таємничий.
На острові ми проведемо Вікторину(елемент хмарних технологій).
Вікторина
1.Чи рівносильні рівняння 5х+5=10 і х=1?
1)так
2)ні
2. Скільки коренів у рівнянні 2(х+5)=10+2х?
1)один
2)безліч
3)немає
3. Скільки коренів має рівняння 2х-5=5+2х?
1)один
2)безліч
3)немає
4) Чи рівносильні рівняння 3х-4=5 і х=3?
1)так
2)ні
5) Скільки коренів має рівняння 5х-2=-2-5х?
1)один
2)безліч
3)немає
6) Чи рівносильні рівняння 3(х-3)=6х+3 і х=-4?
1)так
2)ні
Скільки ж математичних кілометрів ми сьогодні пропливли, все ближче і ближче наближаючись до порту « Фініш».
Фігура №7. Айсберг «Рівнянь»
На горизонті з'явився айсберг . Мабуть, ви здогадалися,що рівняння для вас теж приготували цікавий конкурс. Учні об'єднуються у групи (робота в малих групах) відповідно до їх навчальних досягнень.
Пазл( елементи хмарних технологій).
Відкриваємо один із прийомів хмарних технологій
« learningapps.org ". Вибрати правильну відповідь.
Відповіді до пазлу
2х-5=5 (5) |
7х-21=0 (3) |
81-5х=66 (3) |
25-3х=10 (5) |
90-2х=70 (10) |
68+2х=88 (10) |
Ось, як бачите, наш корабель заплив у віртуальну реальність.
Ось і закінчилася наша подорож.
Про ваш емоційний стан я можу судити з піктограм настрою. (піктограми на партах).
Закінчилась подорож.
Закінчилася гра.
І закінчувати урок
Вже настала пора.
Шановні діти!
Ви до знань зробили нині крок,
У навчанні бажаю удачі.
Хай цікавим буде кожен ваш урок
І розв'язуються правильно задачі.
V. Самооцінка учнів
На початку уроку учні отримали картки самоконтролю, учитель пропонує учням заповнити їх, оцінивши свою роботу на уроці і виставте собі від 0 до 3 балів за кожний із критеріїв.
Листок самоконтролю
Оцініть свою роботу на уроці і виставте собі від 0 до 3 балів за кожний із критеріїв.
1. Я допомагав(ла) іншим учням, заохочував(ла) їх до роботи_______.
2. Я вносив(ла) вдалі пропозиції, які були враховані в ході розв'язування.______
3. Я активно працював(ла) у класі _______.
4. Я узагальнював(ла) думки інших та просував(ла) роботу класу вперед________.
Вкладіть листок в зошит.
VI. Підсумок уроку.
А тепер я хочу почути, що вам сподобалося на сьогоднішньому уроці, а що можна замінити на краще.
Учитель пропонує учням перелік запитань:
— Що ми робили на уроці?
— Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Навіщо ми це робили?
— Чи досягли очікуваних результатів?
Учні спочатку говорять про позитивне в занятті («плюс»), а потім про моменти, які можна замінити, включаючи роботу своїх товаришів. Цей метод навчає їх дипломатично висловлювати свою думку, зважаючи на почуття оточуючих.
VII. Виставлення оцінок .
VІІІ. Домашнє завдання. §21,22
Із збірника №12,18( непарні),30 (задача) варіант 2.