Позакласне читання
2клас
Урок№_______________________
Тема: Людина починається з добра
Мета: ознайомити учнів з творами В.О.Сухомлинського; удосконалювати навички правильного свідомого читання; вчити формувати оцінні судження щодо ознак добра і зла; розвивати вміння колективно обговорювати прочитане та уважно слухати відповіді однокласників, зв’язне мовлення, пам'ять; збагачувати словник учнів; виховувати бажання творити добро
Обладнання: ІКТ, літери, кольоровий папір з клейкою смужкою
Хід уроку
І. Організаційний момент
-Доброго дня, діти! Поверніться одне до одного і подаруйте посмішку: лагідну, щиру і веселу.
Усміхнемось всім навколо –
Небу, сонцю, квітам, людям –
І тоді обов’язково
День для вас привітним буде!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Гра «Збери слово»
На дошці хаотично розвішані літери. Діти складають слово. (ДОБРО)
-Що таке добро?
2. Виразне читання вірша Лесі Вознюк «Твори добро» вчителем
Ти усміхнися небу,
Усім, хто біля тебе:
І братику, й сестричці,
І сонечку, й травичці.
Люби усіх довкола,
Удома та у школі,
І ця любов із неба
Повернеться до тебе.
Прощай дрібні образи
І помирись одразу.
Хто вміє всім прощати,
Сильнішим здатен стати.
Твори добро, дитино,
І у твоїй родині
Воно знайде домівку
Віднині і довіку.
-До чого закликає автор вірша Леся Вознюк?
-Доброта – це квітка, яка розпускається у душі кожного із нас. Вона росте разом з нашими добрими справами. Щира усмішка, добре слово, добрі вчинки мають дуже велику силу, вони здатні творити дива.
(Діти демонструють свої малюнки про добро)
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку (1-й слайд)
- Тема нашого уроку «Людина починається з добра». Сьогодні ми ознайомимося з мудрими творами В.О.Сухомлинського.
ІV. Сприймання й засвоєння нового матеріалу
1. Довідкове бюро (2-й слайд)
Учні розповідають про В.Сухомлинського
(3-й слайд)
1-й учень: Василь Олександрович Сухомлинський дуже любив дітей, тому і став педагогом. Це видатний педагог сучасності, людина з полум’яним серцем. 35 років свого життя він віддав школі. Сухомлинський – заслужений учитель України.
(4-й слайд)
2-й учень: Василь Олександрович Сухомлинський – не тільки видатний педагог, вчений, але ще він й дитячий письменник.
(5-й слайд)
3-й учень: Для дітей він написав 1500 художніх мініатюр – казок, оповідань, легенд. Герої Василя Сухомлинського – павучок та мурашка на землі, журавлиний ключ у небі, лелеки, горобчики, берізка, калюжа, маленьке кошеня і звичайнісінькі діти, їхні батьки, бабусі, дідусі.
2.Читання «дощиком» казки В.Сухомлинського «Сьома дочка»
3. Бесіда за змістом
- Скільки доньок було у матері?
- Знайдіть у тексті, що говорила кожна донька своїй мамі?
- Як ви розумієте відповіді доньок?
- Яка дочка по-справжньому любила матір? Обґрунтуйте свою відповідь словами з тексту.
- Продовж речення: По-справжньому любити маму – це значить…
4. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (6-й слайд)
5. Читання оповідання В.О.Сухомлинського «Ледача подушка» технікою «буксир»
6. Аналіз прочитаного з елементами вибіркового читання
Словникова робота (7-й слайд)
Рано-пораненьку – дуже рано.
Схопилася – швидко встала.
Робота в парах
-Що непокоїло маленьку Яринку? (1 ряд)
-До кого вона звернулася за допомогою? (2 ряд)
-Що порадив дівчинці дідусь? (3 ряд)
-Чому усміхався дідусь? Чи сподобалася вам порада дідуся?
V. Закріплення й осмислення знань
1. Технологія «Дерево знань»
-Як ви вважаєте, що означає бути добрим?
-Скажіть, добрим бути просто чи непросто? Чому?
-Добро – це безкорислива допомога, за яку людина не чекає винагороди.
2. Гра «Якщо ти добра людина, то повинен…»
- Якщо ви згодні – поплескайте у долоні, якщо ні – похитайте головою.
• Допомагати слабким, маленьким, хворим.
• Робити комусь зле, коли цього ніхто не бачить.
• Жаліти себе, а не інших.
• Берегти природу та охороняти її.
• Шанувати працю інших людей.
• Галасувати, коли хтось відпочиває.
• Обманювати, сваритися, хвалитися.
• Ображати інших.
• Допомагати друзям у біді.
• Бути стриманим, вихованим.
• Красти.
• Захищати слабшого.
• Любити своїх батьків та близьких.
3. ФІЗПАУЗА ДЛЯ ОЧЕЙ (Звучить спокійна мелодія)
Міцно замружити очі. Полічити до 3, розплющити очі та подивитися вдалечінь. Полічити до 5.Повторити 4-5 раз.
4. Робота над прислів’ями (8-й слайд)
- З давніх-давен люди любили і шанували добро. Про це складено багато прислів’їв і приказок.
- Складіть та поясніть прислів’я.
Добре діло … воно дорожче золота.
За добро … добром платять.
Роби добро, … роби сміло.
5. Творча робота (9-й слайд)
Виготовлення знаків – символів добра (малюнки)
-З якими знаками-символами можна порівняти людську доброту? (сонечко, сердечко, веселка, квіти, образи яких асоціюються з образами добра)
-Які добрі слова, побажання можна написати на своїх малюнках?
Малюнки прикріплюємо на дошці в намальоване сердечко.
VІ. Підсумок уроку (10-й слайд)
Гра «Мікрофон»
-Над якою темою працювали на уроці?
-Що ви запам’ятали про В.О.Сухомлинського?
-З якими творами цього письменника ми познайомилися?
-Чого вони нас навчають?
Старайтесь робити добро
День і ніч, і кожну хвилину,
Щоб серденько, як сонце, цвіло,
Це хорошою робить людину!
VІІ. Домашнє завдання (11-й слайд)
-Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Ой, весна, весна, днем красна». Завдання на вибір:
1 група: намалювати малюнок до твору В.Сухомлинського «Ледача подушка».
2 група: скласти розповідь на тему: «Мої добрі справи».