Розробка уроку "На новій землі"

Про матеріал
Розробка уроку злітературного читання, для учнів 4класу. В розробці використовувались елементи інтерактивних методів навчання,цеглинки Лего,метод6 капелюхів.
Перегляд файлу

   Літературне читання

 Тема. Сторінка з історії життя наших співвітчизників за океаном. І. Боднарчук «На новій землі».

 Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозового твору;вчити визначати головну думку твору; розширювати знання учнів про життя українців за кордоном; сприяти розвитку пам'яті, уяви,образного мислення , пізнавального інтересу,вміння передавати  емоційне забарвлення твору; створити комфортні умови для  формування ціннісного ставлення до суспільства і держави.

                                     ХІД УРОКУ

І Організація класу

II. Мовна розминка

1.Артикуляційна зарядка (пряники)

Пропоную вам виконати артикуляційну зарядку. Необхідно повторювати рухи губами так, як зображено на фігурах.

 

 

2.Вправа з техніки мовлення

1) Читання прислів'я на одному видиху з дошки.

Нашого цвіту - по всьому світу.

2)  Читання прислів'я з різною інтонацією (радісно,здивовано,перелякано.)

ІІІ Актуалізація знань учнів

  1. Бесіда із відеосюжетом про переселенців.

В якій країні ми живемо? Як називають людей, які народились в Україні?

— Отже, ми — українці, бо ми народ, який живе в Україні. Пропоную вам переглянути відео сюжет про переселення українців багато років тому.

— Вчені-історики стверджують, що понад сто років тому багато українських селян  поїхали у далекі чужі країни шукати роботу і кращого життя. Виїжджали вони здебільшого до Канади, Америки, Бразилії. І там наполегливо і сумлінно працювали, облаштовувались на нових, неосвоєних землях.

Минали роки, десятиліття… У них виростали діти, онуки. Але українці не забували своєї мови, історії, звичаїв, тобто того, що пов’язувало їх з батьківщиною.

На чужих землях виникали товариства й організації, що об'єднували українців.

І зараз в тих країнах, де живуть українці, їхні нащадки вивчають рідну мову.

ІV. Повідомлення теми уроку

Ось і сьогодні на уроці ми будемо читати оповідання Івана Боднарчука з «Читанки» для дітей-українців, які живуть у Канаді і вивчають українську мову.

V. Опрацювання оповідання І. Боднарчука «На новій землі»

5.1. Слухання твору учнями за фонохрестоматією.

- Які почуття у вас викликало це оповідання?

5.2. Словникова робота.

1)Читання за вчителем.

Скриня готувала зупинились

незнаний складала посміхається

краєвиди посідали скинули

крамниці пересіли підспівував

2)Пояснення значень слів (робота в парах)

А тепер попрацюємо в парах. До слів лівого стовпчика доберіть тлумачення з правого стовпчика.

Скриня                       магазин.

Образ                         місцевість,що відкривається перед очима;пейзаж.

Тріска                          великий ящик з кришкою і замком для зберігання одягу.

Краєвид                      ікона.

Крамниця                    шматок, відколотий від деревини.

5.3.  Читання твору комбінованим способом.

Вчитель починає, учні продовжують.

5.4.Перевірка первинного сприймання твору. Тестування із застосуванням цеглинок  ЛЕГО.

Цеглинка жовтого кольору – варіант відповіді А, зеленого – варіант Б, синього – варіант В.

1.Хто любив розповідати дітям про Америку?

а) дід Максим;   б) батько Андрій;   в) дядько Андрій

2.Скільки років виповнилося оповідачеві?     

а) 8;   б)18;   в) 88

3. Що брала матуся з собою в дорогу?

а) зілля, буквар;   б) хліб, воду;    в) пригоршню рідної землі

4.Шлях пролягав через

а) села;    б) море;     в) пустелю

5. На новій землі жили

а) в розкішному будинку;     б) в землянці;     в) в лісі

5.5. Фізкультхвилинка

5.6. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання .

— Скільки років було дядькові Андрієві?

— Прочитайте, як мати готувалась до подорожі?

— Про що питали її діти? Що вона відповідала?

— Що говориться про труднощі далекої дороги?

— Як сприймали переїзд діти, мати, батько?

— Які труднощі долали сім’ї переселенців?

— Що порадив дядько Андрій? Як ви розумієте його пораду?

5.7. Вправи для розвитку швидкості читання.

1) Гра  «Розвідники»

— Знайдіть у тексті речення з такими словами: палубу; забажає; посміхається; скринею; корчували; сокиру; сказилось; Вінніпезі; малюкам; під містком.

5.8. Робота в групах

1)  Встановлення послідовності подій в оповіданні.

Кожна група отримає картку із написаними подіями за оповіданням, яке ми з вами читали. Вам необхідно побудувати вежу із цеглинок так, щоб всі ці події були у правильній послідовності.

На виконання цього завдання у вас є 4 хвилини.

         А потім узялись ми за працю…

        “ Оце вам, діти, нова земля… Радійте і моліться, що врешт ступимо на сушу…”

         Пересіли ми на залізницю і далі в дорогу.

         Пустились ми в дорогу, в незнаний світ.

         А море…немов сказилося: кидало кораблем, мов тріскою.

         Пересідаємо на вози.

  • Перевіряємо, чи правильно ми встановили послідовність.

 

2) Робота за методом «6 капелюхів»

Пропоную попрацювати за методом 6 капелюхів. Кожний колір капелюху має своє значення.

                                                               

               

1група  Стислий переказ оповідання.

2група  Які позитивні моменти були в оповіданні?

3група  Які негативні моменти були в оповіданні?

4 група Які емоції викликало у вас продовжили це оповідання?

5 група Як би ви це оповідання?

6 група Які висновки можна зробити прочитавши це оповідання? Чого воно нас вчить?

VI. Підсумок уроку

6.1. Бесіда.

— Який твір сьогодні читали?

— Чого навчає нас автор?

— Яка головна думка твору?

— Пам’ятайте, діти: де б ви не були, куди б не закинула вас доля, ви — українці.І нехай у кожному серці живуть мудрі і безсмертні слова великого Кобзаря

Учітеся, брати мої,

Думайте, читайте,

І чужого научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

6.2. Мікрофон

  • Сьогодні на уроці я ...
  • Цікавим для мене було ...
  • Я зустрівся з трудністю при ..
  • У мене добре вийшло …
  • Раджу самому собі ...

VII. Домашнє завдання

1 варіант Читати, переказувати оповідання. Скласти план.

2 варіант. Виразно читати, відповідати на питання. Проілюструвати оповідання.

 

docx
Додано
14 листопада 2019
Переглядів
1990
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку