Розробка уроку на тему «Музична казка»

Про матеріал
Мета : - навчальна: закріпити знання про колискові та ліричні пісні ; надати знання про жанр оперного мистецтва , познайомити учнів із творчістю М.В.Лисенка (із його дитячою оперою «Коза –дереза») - розвивальна: розвивати інтерес до народних пісень, вокально - хорові навички, вміння інтерпретувати музичний твір; образно мислити під час слухання музичних творів - виховна: виховувати повагу та шану до української народної музичної творчості
Перегляд файлу

Урок 11.  Музична казка.

Мета :                     

-      навчальна: закріпити знання про  колискові та ліричні пісні ; надати знання про жанр оперного мистецтва , познайомити учнів із творчістю  М.В.Лисенка (із його  дитячою оперою «Коза –дереза»)

-      розвивальна: розвивати інтерес до народних пісень, вокально - хорові навички, вміння інтерпретувати музичний твір; образно мислити під час слухання музичних творів

-      виховна: виховувати повагу та шану до української народної музичної творчості

Музичний матеріал:Кирило Стеценко, опера «Лисичка, котик і півник», фрагменти першої дії:

• пісня Котика «Ти, мій брате Півнику»;

• пісня Лисички «Півнику-братику, ясний соколику»;

• пісня Півника «Котику-братику, несе мене Лиска».

Кирило Стеценко, Гра лисенят у «Вовка» з другої дії опери

«Лисичка, котик і півник».Микола Лисенко, пісня Кози, пісня Лисички, пісня Вовчика, пісня Рака з опери «Коза-дереза» (повторення однієї з тем опери на вибір вчителя); «Ухтимко» Вірші О. Вратарьова Музика О. Злотника

Елемент інтеграції:  «Лисичка, котик і півник» у. н. казка (фрагменти м/ф)

Основні поняття: «музична казка».

Тип уроку: урок поглиблення теми

Обладнання: музичний інструмент, ноти,фонохрестоматія, програвач, ілюстрації, портрети композиторів, підручники.

 

Хід уроку.

 

Учні входять до класу під музичний супровід

(пісня Лисички з опери « Коза-дереза» М . Лисенка..)

1.     ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

             Музичне вітання.

2.     ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Народні пісні входять до репертуару багатьох співаків. Композитори також використовують музичний фольклор у своїй творчості. Тож, у чому секрет такої популярності народної пісні? Може в тому, що в народних піснях ідеться про життя людей, про їхні турботи, почуття, емоції…

 

 

 

3.     ОСНОВНА ЧАСТИНА

 

Відомий український композитор Кирило Стеценко був учнем Миколи Лисенка, і, як учитель, також захоплювався народною піснею. Для дітей композитор написав дві опери, у яких використав народні пісні.

Слухання Кирило Стеценко, опера «Лисичка, котик і півник» (фраг-

менти першої дії):

 

ЛИСИЧКА, КОТИК І ПІВНИК

Українська народна казка

Були собі котик та півник. Поставили вони хатку на курячій ніжці. Півник сидить дома, а Котик ходить на полювання. От Лисичка прибіжить та до Півника: «Півнику-братику, одчини!» — «Лисичко-сестричко, Котик не велів». — «Ну ж бо, півнику-братику, одчини!» — «Лисичко-сестричко, Котик не велів». Таки випрохала; він взяв і одчинив. Викрала вона його.

А Півник кричить:

Котику-братику,

Несе мене Лиска

По каменю-мосту

На своєму хвосту,

Так той Котик як почув, та догнав Лисичку і Півника одняв. Приніс до-

дому його та й сказав: «Не відчиняй двері, будь обережним!» Знову пішов Котик добувати їжу, а Лисичка все ж таки вмовила Півника відчинити двері та вкрала його. Довго звав Півник Котика, але Котик був дуже далеко і не почув. Котик прийшов додому і бачить —Півника нема. І давай по слідові бігти, скільки лише духу було. Прибіг до лисиччиної ями, вийняв із міш-

ка скрипку і почав грати. Стара лисиця почула музику, вийшла з ями,

дивиться, хто так гарно грає. А Котик стук Лисичку та в мішок, і зав’язав її там. Грає далі. Почули малі лисенята музику і почали по одному виходити з ями. А Котик усе цап та в мішок. І так усіх піймав, склав у мішок, зав’язав добре, узяв палку і давай колотити палицею по мішку. Вишмагав їх так, що більше не будуть чіплятися до Півника. Потім Котик узяв Півника і поніс додому. Півник сидів на печі, обскубаний, і вже нікому двері не  відчиняв. І жили вони так дружно та мирно довгі-довгі роки.

 

      пісня Котика «Ти, мій брате Півнику»;

• пісня Лисички «Півнику-братику, ясний соколику»;

• пісня Півника «Котику-братику, несе мене Лиска».

      Які герої виникли у твоїй уяві?

      Як музика розповіла про казкові події?

 

Слухання  Кирило Стеценко, Гра лисенят у «Вовка» з другої дії опери

«Лисичка, Котик і Півник».

 

У цьому уривку К. Стеценко використав українську народну пісню «Ой дзвони дзвонять». Зверни увагу на її нотний запис.

 

-        Чи вдалося вам  почути народні мотиви? Які саме?

 

    Перегляд мультфільму «Котик і півник»

Фізкультхвилинка

Вокально-хорова робота

Розспівування

Розучування «Ухтимко» Вірші О. Вратарьова Музика О. Злотника

 

4.     ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Учитель :

-      Сподобалась вам опера? Які персонажі більш сподобалися? Чому?

-      Пісеньку якого персонажа пам’ятаєте?

Про що розповіли персонажі у своїх піснях?

Обери слова, що характеризують музичну мову кожного

персонажа опери К. Стеценка «Лисичка, Котик і Півник»

Мелодія :схвильована поривчаста стримана сувора сумна журлива спокійна світла співуча героїчна енергійна збуджена весела грайлива маршова тривожна

Ритм: рівномірний чіткий маршовий виразний постійни одноманітний нерівномірний збуджений нерішучий твердий рвучкий  енергійний танцювальний млявий

Темп: повільний помірний швидкий дуже швидкий

Динаміка: дуже тиха, тиха затихаюча наростаюча гучна дуже гучна контрастна

 

 

3.     ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Отже, під час уроку ми познайомилися з цікавою музикою, що допомогла нам здійснити подорож казками.

 

Усне оцінювання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
28 березня 2020
Переглядів
1089
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку