Розробка уроку на тему «ПЕРЕВІР СЕБЕ!»

Про матеріал
Мета уроку : Навчальна: узагальнити з учнями матеріал з теми семестру «Жанри камерно-інструментальної та симфонічної музики»; перевірити знання учнів за темою (тематична атестація); поглибити знання учнів на основі варіативного матеріалу навчальної програми; Розвивальна: розвивати співацькі здібності учнів, творчі якості особистості, уміння знаходити причинно-наслідкові зв'язки; Виховна: стимулювати прагнення учнів досягти найкращого результату; прищеплювати зацікавленість творами музичного мистецтва, класичною та народною музичною спадщиною.
Перегляд файлу

УРОК № 34  ПЕРЕВІР    СЕБЕ!

Мета  уроку :

 

Навчальна: узагальнити з учнями матеріал з теми семестру «Жанри камерно-інструментальної та симфонічної музики»; перевірити знання учнів за темою (тематична атестація); поглибити знання учнів на основі варіативного матеріалу навчальної програми;

 

Розвивальна: розвивати співацькі здібності учнів, творчі якості особистості, уміння знаходити причинно-наслідкові зв'язки;

 

Виховна: стимулювати прагнення учнів досягти найкращого результату; прищеплювати зацікавленість творами музичного мистецтва, класичною та народною музичною спадщиною.

 

Музичний матеріал: твори, що вивчали та виконували впродовж семестру.

 

Наочні посібники: нотна хрестоматія, тести, картки.

 

Обладнання: ТЗН, фонохрестоматія.

 

Тип уроку: урок узагальнення знань, умінь і навичок.

 

ХІД УРОКУ

Учні входять до класу під музичний супровід («Скерцо» Й. С. Баха).

 

1. ВСТУПНА ЧАСТИНА Організаційний момент

Повідомлення теми, мети, завдань уроку

(теми семестру та уроку написані на дошці)

 

2. ОСНОВНА ЧАСТИНА

Виконання тестів за темою «Жанри камерно-вокальної музики»

 

Варіант № 1

Початковий рівень (кожна правильна відповідь — 0,2 бала)

1. Позначками «+» чи «-» відзначте правильність тверджень:

  • увертюра — зміст опери або балету;
  • концерт — жанр камерної музики;
  • скерцо у перекладі — «день гніву»;
  • романс — вокальний твір для голосу в інструментальному супроводі;
  • прелюдія — означає вступ;
  • сюїта — цикл з 4 або більше самостійних частин, поєднаних  спільним задумом;
  • у складі симфонічного оркестру 3 групи інструментів: струнні, духові дерев'яні, ударні;
  • рондо — у перекладі з французької означає коло;
  • Ф. Ліст — польський композитор;
  •  соната — п'єса для фортепіано з оркестром.

Середній рівень (кожна правильна відповідь — 0,5 бала)

2. Упродовж другого семестру ви вивчали тему (теми):

а) «Жанри камерно-інструментальної музики»;

б) «Жанри симфонічної музики»;

в) «Жанри камерно-інструментальної музики» та «Жанри симфонічної музики».

3. Ноктюрн — це:

а) фортепіанний твір задумливого, мрійливого характеру;

б) спів без супроводу;

в) жанр народної пісні.

4. Симфонія — це:

а) великий музичний твір для симфонічного оркестру, що складається з чотирьох частин;

б) музичний твір для симфонічного оркестру, що складається з двох частин;

в) твір для симфонічного оркестру вільної форми.

5. Варіація — це:

а) музична форма, яка складається з теми та її видозмінених повторень;

б) народна пісня-танець;

в) танець.

6. Скерцо — в перекладі означає:

а) нічна; б) коло; в) жарт.

7. Елегія — це:

а) жалібна пісня; б) весела пісня; в) повільний танець.

8. Рапсодія — це:

а) симфонічний твір вільної форми, який складається з двох частин;

б) вокальній або інструментальний твір вільної форми, який складається з кількох контрастних частин;

в) фортепіанний твір, який складається з трьох контрастних частин.

9. Назва однієї з симфоній Ф. Й. Гайдна:

а) «Вітальна»; б) «Прощальна»; в) «Жартівлива».

10. Хоровий концерт — це:

а) жанр духовної музики;

б) жанр танцювальної музики;

в) жанр симфонічної музики.

11. Найбільшу кількість творів Ф. Шопен написав для:

а) фортепіано;

б) симфонічного оркестру;

в) скрипки.

Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 0,5 бала)

12. Установіть відповідність між прізвищами композиторів, назвами їхніх творів та батьківщинами цих композиторів.

Методичний коментар. У наведеній далі таблиці подано правильну відповідність карток одна щодо одної. Учні отримують картки впереміш.

Композитор

Назва твору

Країна

В. А. Моцарт

«Рондо в турецькому стилі»

Австрія

Е. Ґріґ

Ноктюрн для скрипки

Норвегія

Ф. «Піст

Етюд «Кампанелла», «Угорська рапсодія»

Угорщина

Л. ван Бетховен

Соната № 14 «Місячна»

Німеччина

М. Лисенко

«Героїчне скерцо»

Україна

Д. Шостакович

«Святкова увертюра»

Росія

 

Високий рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)

13. Знайти та підкреслити в кожному рядку ключове поняття, що об'єднує решту:

а) варіація, соната, рондо, сюїта, рапсодія, камерно-інструментальний жанр, етюд, скерцо;

б) лад, темп, тембр, засоби виразності музики, динаміка, регістр, склад музики, мелодія.

Варіант № 2

Початковий рівень (кожна правильна відповідь — 0,2 бала)

1. Позначками «+» чи «-» відзначте правильність тверджень:

  •     ноктюрн — це фортепіанний твір задумливого, мрійливого характеру;
  •     варіації — це музична форма, яка складається з теми та її видозмінених повторень;
  •     елегія — п'єса стрімкого, бурхливого, радісного характеру;
  •     лад, темп, тембр, динаміка — засоби виразності музики;
  •     рапсод — мандрівний співець, виконавець героїчних оповідей  у Давній Греції;
  •     симфонія зазвичай складається з 5 частин;
  •     скерцо — частина сюїти;
  •     у складі симфонічного оркестру 2 групи музичних інструментів;
  •     Ф. Шопен — угорський композитор;
  •     опера-буффа — італійська комічна опера.

Середній рівень (кожна правильна відповідь — 0,5 бала)

2. Упродовж другого семестру ви вивчали тему (теми):

а) «Жанри камерно-інструментальної музики»;

б) «Жанри симфонічної музики»;

в) «Жанри камерно-інструментальної музики» та «Жанри симфонічної музики».

3. Концерт зазвичай складається з:

а) п'яти частин; б) трьох частин; в) чотирьох частин.

4. Соната складається з:

а) двох частин; б) трьох частин; в) чотирьох частин.

5. Увертюра — це:

а) п'єса камерного жанру;

б) оркестрова п'єса-вступ до опери, оратори, балету, драми;

в) п'єса для соліста з оркестром.

6. Рондо в перекладі означає:

а) коло; б) жарт; в) танець.

7. Прелюдія — це жанр:

а) вокальної музики;

б) інструментальної музики;

в) народної музики.

8. Сюїта в перекладі означає:

а) коло;

б) змінення;

в) послідовність.

9. Симфонія № З Л. ван Бетховена називається:

а) «Героїчна»;

б) «Патріотична»;

в) «Лірична».

10. Балада — це:

а) пісня-розповідь;

б) спів без слів, на голосний або склад;

в) твір для симфонічного оркестру.

11. Хоровий концерт — це жанр:

а) духовної музики;

б) танцювальної музики;

в) симфонічної музики.

Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 0,5 бала)

12. Установіть відповідність між прізвищами композиторів, назвами їхніх творів та батьківщинами цих композиторів.

Методичний коментар. У наведеній далі таблиці подано правильну відповідність карток одна щодо одної. Учні отримують картки впереміш.

Композитор

Назва твору

Країна

С. Баштан

Варіації на народні теми

Україна

В. А. Моцарт

Фантазії

Австрія

Е. Ґріґ

«Ноктюрн»

Норвегія

Ф. Шопен

«Святкова увертюра»

Польща

Дж. Россіні

Увертюра до опери «Семіраміда»

Італія

Й. С. Бах

Скерцо із сюїти № 2

Німеччина

Високий рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)

13. Знайти та підкреслити в кожному рядку ключове поняття, що об'єднує решту:

а) симфонія, увертюра, симфонічна музика, концерт, сюїта;

б) лад, темп, тембр, засоби виразності музики, динаміка, регістр, склад музики, мелодія.

Вокально-хорова робота

Розспівування

Виконання пісень за вибором учителя та учнів

3. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

  • «Мені сьогодні вдалося...»;
  • «Для мене виявилося складним...».

4. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до проведення «Музичного калейдоскопу».

Учні виходять із класу під музичний супровід («Вальс- фантазія» М. Глінки).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
30 березня 2020
Переглядів
1464
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку