Розробка уроку "Ненаголошені е, и в корені слова"

Про матеріал
Даниа розробка допомагає поглибити знання учнів про орфограму й орфо¬графічну помилку; ознайомити учнів з орфограмою «Ненаголошені голосні [е], [и] в коренях слів, що перевіряються наголосом»; формувати вміння правильно писати слова з ненаголошеними [е], [и] в коренях слів, перевіряти правильність написаного за допомогою пра¬вил; розвивати орфографічну пильність, правописні навички, пам’ять, уміння обґрунтовувати вибір потрібної літери у слові; прищеплювати любов до образного слова
Перегляд файлу

УРОК № 50

ДАТА :

Тема:

Ненаголошені е, и в корені слова.

Мета:

поглибити знання учнів про орфограму й орфо­графічну помилку; ознайомити учнів з орфограмою «Ненаголошені голосні [е], [и] в коренях слів, що перевіряються наголосом»; формувати вміння правиль­но писати слова з ненаголошеними [е], [и] в коренях слів, перевіряти правильність написаного за допомогою пра­вил; розвивати орфографічну пильність, правописні навички, пам’ять, уміння об­ґрунтовувати вибір потрібної літери у слові; прищеплювати любов до  образного слова.   

Тип уроку:

поглиблення та засвоєння нових знань.

Обладнання:

презентація, підручник.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ.  Оголошення теми і мети уроку. Актуалізація опорних знань учнів.

Робота в парах.Мовне конструювання.

Зібрати слова в речення, пояснити їх лексичне значення. З яким навчальним матеріалом повязаний даний вислів?

Не кажи, навчуся, не вмію,  кажи, а. (Не кажи: «Не вмію», а кажи: «Навчуся»).

  1. Перевірка домашнього завдання.
  2. Пояснювальне письмо.

Перепишіть речення. Вставте пропущені букви, поясніть їх правопис. У правописі яких слів виникли труднощі?

1.Гілки д…рев мокро бл…щали, зволожені по-в…сняному (О. Гончар). 2. Кр…ло зорі рум’янить тучі у голубій дал…ч…ні (В. Сосюра). 3. Схололі в хмарах крап…льки води п…рлинами котилися в сади (М. Бажан). 4. Під в…селкою у голубіні голуби л…тять (В. Лучук). 5. У небі віт…р куч…рявий колише темную блакить, і на землі гойдає трави, і зат…хає, й знов шумить (М. Рильський).

III. Повідомлення теми і мети уроку.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота з теоретичним матеріалом підручника.

2. Колективне складання таблиці з теоретичним матеріалом, щоб краще запам’ятати основні правила правопису ненаголошених е та и.

3. Теоретичний матеріал для учнів

1. У складах із ненаголошеними е та и пишемо ту саму літеру, що й під наголосом: вели́кий, величе́зний, бовели́ч; держу́, бо оде́ржати; клекоті́ти, бо кле́кіт; несу́, бо прине́сений; шепоті́ти, бо ше́піт; блища́ти, боблиск; вишне́вий, бо ви́шня; трима́ти, бо отри́мувати; широ́кий, бо ши́роко.

2. Е пишемо:

а) у групах -ере-, -еле-: бе́рег, де́рево, передмі́стя, сере́дній; оже́ледь, пелена́, се́лезень, ше́лест;

б) у суфіксах -ен-(я), -єн-, -ен’н’-, -енк-, -еньк-, -ер-(о), -есеньк-, -ечк-, -тель: козеня́, дору́чений, повідо́млення, Юхи́менко, ру́ченька, се́меро, мале́сенький, кни́жечка, вихова́тель;

в) коли е при зміні слова випадає або вставляється:

сі́чень, бо сі́чня; ві́тер, бо ві́тру; мі́тел, бо мітла́; справедли́вий, бо пра́вда; хло́пець, бо хло́пця.

3. И пишемо:

а) у групах -ри-, -ли- між приголосними у відкритих ненаголошених складах: брині́ти, гримі́ти, дрижа́ти, крива́вий, крини́ця, криши́ти, стримі́ти, трива́ти, триво́га; глита́ти, блища́ти, але дріма́ти, тріща́ти;

б) інколи ненаголошений и в групах -ри-, -ли- перевіряється наголосом: криши́ти (кри́хта, кри́шка), трима́ти (стри́мувати); блища́ти (бли́скавка).

Там, де застосувати визначені правила написання ненаголошених е, и не можна (апельси́н, лева́да, кише́ня, лемі́ш, мину́лий, лимо́н, пирі́г та ин.), треба звертатися до орфографічного словника.

Робота із тлумачним словником.

Орфограма. Орфографічний словник.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Закріплення вивченого матеріалу, формування умінь та навичок.

Пояснювальне письмо.

4. Розкрити  зміст прислів’їв та приказок, пояснити  орфограми

1. Вік живи вік учись.2. Вчення світ, а невчення тьма. 3. Чого навчився, того за плечима не носять. 4. Здобудеш освіту – побачиш більше світу. 5. Вчитися ніколи не пізно.6. Знання красить, а незнання смішить. 7. З усіх скарбів знання найцінніше, тому що воно не може бути ні вкраденим, ні загубленим, ані знищеним. 8. Учитись ніколи не пізно. 9. Терпіння дає уміння.

5. Завдання з ключем. Вибірково-розподільний диктант.

Запишіть слова у дві колонки: у першу – з ненаголошеним е, у другу – з ненаголошеним и.

З..рно, вер..с, л..ман, м..далі, ваз..лін, ш..рокі, вер..сень, п..ніцилін, кр..латої, м..сколиз, чер..да, трен..р, пш..ниця, велос..пед, бр..ніти, н..потріб, вес..ло, ц..ферблат, гл..бочінь, з..рном, б..режу, п..ньок, м..тро.

Ключ. У кожному слові підкресліть останню букву - прочитаєте народну мудрість.

Фізкультхвилинка.

6. Словниковий диктант.

Виписати приклади до правопису е у кореневому буквосполученні ере,-еле-.

Шелест, перина, меливо, черешня, берег, джерело, береза, ожеледь, мережа, пелена.

7. Пояснювальний диктант.

Пояснити лексичне значення слів та правопис ненаголошених е, и.

Клинок, кленок. Динька, деньки. Гриби, греби. Ісус Христос, хрест.

8. Тести.

Середній рівень

1. Букву и  на місці пропуску треба писати в слові

А книж…чка Б горл…чка В лож…чка Г дон…чка

2. Букву и  на місці пропуску треба писати в слові

А вул….чка Б кач…чка В боч…чка Г чаш…чка

3. Букву е  на місці пропуску треба писати в слові

А печ…во Б вар…во В мар…во Г міс…во

4. Букву е на місці пропуску треба писати в слові

А зат…рати Б вит…раєш В ст….рати Г вит…рти

5. Букву и  на місці пропуску треба писати в слові

А наб…рають Б виб…руть В підб…ри Г заб…реш

6. Букву е на місці пропуску треба писати в слові

А з…мовий Б в…сіяний В кол…сковий Г пот…хеньку

Достатній рівень

7.Букву и  на місці пропуску треба писати в обох словах рядка

А тр…вога, пал…чка Б л…мон, мавп…нявко В пом…рати, горл…чко

Г вел…чезний, в…юшечок

8. Букву и  на місці пропуску треба писати в обох словах рядка

А поб…ратися, зар…во Б сп…тати, кош…ня В згар…ще, бр..хня

Г др….жати, л…ман

9. Букву и  на місці пропуску треба писати в обох словах рядка

А добр…во, кр…мизний Б зас…нати, к…рапатий В скр…піти, дзв…ніти

Г поз…чати, сем…ро

10. Букву е на місці пропуску треба  писати в обох словах рядка

А  м…лькати, х…мерний Б прост..лю, вогн…ще В очищ…ння, д…плом

Г п…рукар, дол….нька

11. Букву е на місці пропуску треба писати в обох словах рядка

А хр…бет, ш…потіти Б ос…ледець, сп…нити В тр…мтіти, кош…чок

Г кош…ня, вогн…ще

12. Букву е на місці пропуску треба писати в обох словах рядка

А пом…рати, т…рновий Б пром…нистий, ш…піт В кош…нятко, нов…нов….на

Г дал…чінь, сх….литися

Високий рівень

13. Вкажіть, у якому рядку на місці пропущеної літери слід писати и.

А. С…мпатія, л…мон,  с…стема, ас…метрія, ц…ферблат.

Б. Єг…пет, Пар..ж, с…лует, к…но, в…кінг.

В. Р..нг,к…ргиз, ж…раф, б…лет, ц…клон.

Г. В…мпел, г…гант, в…траж, к…моно.

14. Вкажіть, у якому рядку у всіх словах пропущено літеру е.

А.П…ч..ніг, х…тренький, мат…мат…ка, тр…вога, к…п’яток.

Б. Бр…ніти, бл..щати, л…ман, м…лькати, к…сіль.

В.Д…таль, д…р…вце, тихе…нько, к…рувати, д…путат.

Г.Зах…сник, майст…р, ч…пурний, д…сяток, тр…н…р.

15. Вкажіть, у якому рядку допущена орфографічна помилка.

А. Весна, озеро, веселий, вершина, велич.

Б.Число, вишнева, тихенько, зима, восени.

В. Травень, вітер, палець, праведний, кориневий.

Г. Лебединий, дитина, сидіти, бриніти, гриміти.

9. Робота в групах

Мовний аналіз тексту

Прислів’я та приказки допомагають людям зрозуміти важливість знань і освіти. Людина повинна вчитися і розвиватися протягом всього життя. Адже чим більше знань, тим більше можливостей, тим цікавіше життя. Постійне навчання і саморозвиток допомагають людині підвищити свою самооцінку, надати впевненості в своїх силах і досягти успіху в улюбленій справі. Знання відкривають вікно в чудовий світ, в якому ми живемо. Вчитися ніколи не пізно, головне – бажання.

Завдання.

1.Визначте, до якого стилю і типу належить  текст.

2.Сформулюйте тему й основну думку тексту, назвіть ключові слова, що виражають його ідею.

3. Пояснити лексичне значення незрозумілих слів.

4. Пояснити орфограму у словах «вчитися», «відкривають», «впевненості».

5. Визначити засоби зв’язку речень у тексті.

VІ. Підсумок уроку.

Сьогодні на уроці я …

дізнався…

зрозумів…

навчився…

найбільший мій успіх- це…

найбільші труднощі я відчув…

хочу дізнатися….

VІІ. Домашнє завдання.

 § 22. Вправа 170.

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Козієва Віталіна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
25 січня 2019
Переглядів
45682
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку