Урок позакласного читання
Тема: Біда друзів випробовує. В. Сухомлинський
« Кінь утік…»
Мета: сприяти засвоєнню головної теми оповідання, удосконалювати вміння виразного читання та переказу тексту; залучити дітей до міркування щодо проблеми дружби, формувати уміння висловлювати власні оцінні судження про вчинки героїв; виховувати потребу справжньої дружби
Обладнання: індивідуальні папки для читання, чарівний кубик, скоромовка, прислів’я, картки зі словами
Хід уроку
І. Організаційний момент
Діти, погляньте на мене, один на одного, посміхніться. І з цих промінчиків добра, що заіскрились на ваших обличчях, ми розпочнемо урок.
Сьогодні на уроці ми виконаємо артикуляційну гімнастику, мовну розминку, познайомимося з новим твором, при цьому будемо мислити, доводити, обґрунтовувати, робити висновки.
ІІ. Вправи на вдосконалення читацьких навичок. Мовна розминка.
- Сядьте рівно. Спокійно вдихніть повітря через ніс і так само видихніть.
- Вправа « Маятник» . Напружте язик. Торкніться ним по черзі правої і лівої щоки.
- Вправа «Коник». Присмоктуємо язик до піднебіння, цокаємо голосно.
- Проартикулюйте голосні звуки без голосу.
- Читання прямих і непрямих складів із [ а, о, е, и, і. у, ї, є, ю, я]
Учні працюють з індивідуальними папками для читання:
Син – тин голос – колос сова – слова
Ніс – віз мова – нова день – пень
Діло – тіло куб – клуб тихо – лихо
- Вправи на швидкочитання. Читання складів у таблицях.
- Прочитайте повільно пошепки, голосніше швидше, голосно швидко, мовчки швидко.
Ой збирала Маргаритка маргаритки на горі
Розгубила Маргаритка маргаритки у дворі.
- Пригадайте інші скоромовки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- Сьогодні до нас на урок завітав кубик. Кубик, діти, непростий, кубик чарівний. Він доріжки прокладає, знання ваші перевіряє.
Увага! Аналізуємо завдання чарівного кубика.
- Хто це? ( В. О. Сухомлинський)
- Що ви можете сказати про нього? ( Відповіді учнів)
- Які твори написав?
- Чого навчають оповідання письменника?
2. Робота над прислів’ями ( кожен учень складає прислів’я із розсипаних слів)
* Людина без друзів, як дерево без коріння.
* Птах сильний крильми, людина друзями.
* Дружба – як скло: розіб’єш – не склеїш.
* Краще друзі хороші, ніж у кишені гроші.
- Прочитайте прислів’я. Спробуйте пояснити їх зміст.
- Якою темою їх можна об’єднати?
- Як ви розумієте слово дружба?
- Якщо заглянути у тлумачний словник, то можна прочитати, що дружба – це добрі, приязні стосунки на основі взаємної прихильності і відданості.
- Чи маєте ви таку прихильну і віддану людину?
- Яким по-вашому повинен бути справжній друг?
- Сьогодні прочитаємо оповідання В. О. Сухомлинського « Кінь утік…» і на прикладах його героїв спробуємо розібратися, що означає «дружба».
ІV. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського « Кінь утік…»
- Послухайте оповідання Кінь утік..» і скажіть:
Які почуття вас охопили?
- Як ви гадаєте, Віталик поступив правильно?
- Оцініть вчинок Петрика.
2. Підготовка до самостійного читання
Читання пірамідок слів «луною» за вчителем
це дам
кінь подив
Петрик Віталик
таємниця намалював
вогнегривий розголошуєш
3.Самостійне мовчазне читання твору.
- Розкрийте малюнок. Розпізнайте на ньому дійових осіб і складіть картку персонажів за діаграмою Ейлера.
- Що відмінного у хлопчиків? А що спільного?
V Фізкультхвилинка
- Станьте в коло. Виконаємо вправу « Ми усі одна сім’я»
Ми усі одна сім’я
Він, вона і ти і я.
Усміхнись тому, хто зліва
Усміхнись тому, хто справа.
Ти погладь того, хто зліва
Ти погладь того хто справа.
Ущипни того хто, зліва
Ущипни того хто, справа
Насвари того хто, зліва
Насвари того хто, справа
Усміхнись тому, хто зліва
Усміхнись тому, хто справа.
Ми усі одна сім’я
Він, вона і ти і я.
- Які асоціації виникають у вас зі словом друг?
- У вас є друзі? Розкажіть про них.
- Сьогодні на прикладах Віталика і Петрика ми довідались про одну із неприємних ситуацій, які бувають між однокласниками і друзями. На жаль подібні ситуації бувають дуже часто. Розглянемо деякі з них.
4. Ситуації.
До Ігоря в гості прийшов Володя.
- Що порадимо хлопчикам?
Пролунав дзвоник на перерву. Школярі взяли свої сніданки і вийшли на перерву. Біля вікна стояли Олег і Денис. У Олега смачний бутерброд. Денис стоїть і дивиться у вікно. Він забув свій сніданок.
- А як би ви вчинили в цій ситуації?
Сергій впав в калюжу, а Петрусь стоїть і сміється.
- А якби так трапилось з вашим другом?
Закінчіть речення:
Друг захворів і я…
Мій друг сказав вчителю неправду і я…
Обміркуйте і запишіть.
Дотримуйтесь цих обіцянок завжди і тоді у вас буде справжній друг, який підтримає у скрутну хвилину, допоможе вам і розділить вашу радість.
Усій країні потрібна дружба і навіть усій планеті.
Я бажаю вам, щоб ви завжди мали друзів і нехай наш шкільний зв'язок буде довгим, тривалим та добрим.
Люба дитино! До тебе це слово!
Перед тобою скарбниця чудова,
Мудрих порад невичерпне джерельце
Книгу люби і душею і серцем.
Пам’ятка
Але, щоб книжечки читати,
Не можна їх нам ображати
Сторінки загинать не слід,
На книжку ставити обід.
І ручок в неї не кладіть,
Ви краще книгу обгорніть –
Послужить довше вам вона.
Як раптом книжка розірветься,
То вам підклеїть доведеться.
Цього так, діти, не лишайте, -
Книжкам в біді допомагайте!
Ці правила прості
Запамятайте, дітки, всі.
Із радістю книжки читайте,
Цікавий світ весь пізнавайте.