Розробка уроку для 5 класу "Правила вживання апострофа".
Мета: повторити й систематизувати знання, здобуті в початкових класах, та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; формувати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, визначати головне, робити висновки; розвивати навички самостійної та групової роботи; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.
Українська мова
5 клас
Тема. Правила вживання апострофа.
Мета: повторити й систематизувати знання, здобуті в початкових класах, та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; формувати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, визначати головне, робити висновки; розвивати навички самостійної та групової роботи; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.
Тип уроку: урок формування і вдосконалення умінь і навичок
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Робота з картками.
Картка 1
Знайдіть слова з йо і запишіть їх.
Ма...нез, прац...витий, ранн...ою, баталь...н, сер...зний, дз...бик, міль...н, га...к, кра...вий.
Складіть речення із словосполученнями.
Прийшов до н...го; кол...орові нитки; у сусідн...му будинку.
Картка 2
Запишіть слова з йо та ьо у два стовпчики.
Кл...ш, дз...бати, зна...митися, просл…зитись, багат...х, кол...ри, міль...н, бо...вий.
Над яким розділом мовознавства ми зараз працюємо?
Що вивчає фонетика?
Що вивчає орфоепія?
Що називається орфографією?
З якою орфограмою ми познайомилися на минулому уроці?
Розповісти правило вживання буквосполучення йо
Коли ми пишемо буквосполучення ьо?
Чи виникли труднощі під час виконання д/з?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
На які групи поділяються приголосні звуки?
Які звуки не мають парних м’яких?
Назвіть губні приголосні
ІV. Мотивація, повідомлення теми, мети й завдань уроку
Вступне слово вчителя.
А я такий же, як знак розділовий
Простий і відомий шкільній дітворі.
Оце лиш в словах української мови
Сумлінно пишусь не внизу, а вгорі.
Твердість вимови вчу позначати,
Роздільно навчаю також читати.
Ось спробуй писати слово «ім’я» –
Факт, що зразу потрібним стану і я!
Спробуйте сформулювати мету сьогоднішнього уроку. Чого ви очікуєте від уроку?
V. Вивчення нового матеріалу
жираф’ячий,
черв’як, арф’яр, зв’язок свято, духмяний
Звірте свої міркування з матеріалом підручника «Правила вживання апострофа»(за підручником).
Буряк, багрянець, здоров’я, Лук’янович, врятувати, реп’ях, кар’єрист, прислів’я, зекономити, гравюра, мільярд, комп’ютер, кар’єра, Мюнхен, Святослав.
Записати фонетичною транскрипцією: буряк, здоров’я, кар’єра.
Подвір’я – повітря, міжгір’я – порядок, м’ята – тьмяний,
вялити – цвях, зв’язати – свято.
Мова - душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб.
Птицю пізнати по пір'ю, а людину по мові.
Кожне слово пахне, мов листочок м’яти.
Хто не любить своєї рідної мови, не заслуговує на ім’я людини.
Я дуже люблю народну українську мову, звучну, барвисту й таку м’яку.
Фізкультхвилинка
Св..ятослав, В..ячеслав, П..єр.
Міжгір..я, р..яд, повітр..я.
Зв..язок, цв..яшок, тьм..яний.
Риб..ячий, черв..як, мавп..ячий.
Р..ябка, р..ядно, бур..ян.
VІ. Осмислення, узагальнення і систематизація знань
[вйун] - в'юн; [вийізд] - виїзд; [сімйа] - сім'я; [т'м'аний] - тьмяний; [хомйак] - хом'як.
Метод «Незакінчене речення»
VІІІ. Домашнє завдання