Македонського царя Александра — на відміну від багатьох інших властителів — було не лише прозвано Великим. Масштаби його завоювань, що включали землі, які простягалися від півострова Пелопоннес до Каспійського моря та від Лівійської пустелі до Індії та були здійснені за короткий час (приблизно 10 років ) , справили на сучасників й нащадків сильне враження та зробили його героєм багато чисельних легенд й міфів.
Багато з того, що в них розповідається — правда, багато— прикрашено, дещо — просто вигадка , однак все це дає людям уяву про непереможного полководця , мудрого правителя , гостру на розум людину.
Відділ освіти Покровської міської ради
навчально-виховний комплекс № 1
РОЗРОБКА УРОКУ
З ІСТОРІЇ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ В 6 КЛАСІ ЗА ТЕМОЮ
“ СХІДНИЙ ПОХІД АЛЕКСАНДРА МАКЕДОНСЬКОГО”
Підготувала
вчитель історії
навчально – виховного
комплексу № 1 Покровської міської
ради
Мордвинова Тетяна
Володимирівна
м. Покровськ, 2017
Клас 6
Урок
Тема . СХІДНИЙ ПОХІД АЛЕКСАНДРА
МАКЕДОНСЬКОГО .
|
|
|
|
2 4
Я вважаю, що в той час не було ні
народу, ні міста, ні людини, до
яких не дійшло б ім’я
Александра .
ПЛУТАРХ
Мета : - вивчити маршрут та деталі східного похода Александра
Македонського ;
- розширити та узагальнити знання про видатного правителя та
полководця ;
- продовжити формування умінь роботи з історичною картою ,
історичними джерелами та додатковою літературою ; складання
таблиць ;
- вчити формулювати проблему , шукати шляхи її вирішення ;
- формувати соціальну та полікультурну компетентність .
Очікувані результати : - учні зможуть розповісти про походи Александра
Македонського ;
- спробувати формулювати власну думку про
Александра Македонського – людину , правите
ля , полководця ;
- навчаться формулювати проблему , шукати
шляхи її вирішення , приймати спільні рішення .
Тип уроку : комбінований .
Обладнання : атлас « Історія Стародавнього Світу » , словник термінів та
понять , контурна карта «Східні походи Александра
Македонського» , портрет Александра Македонського , карта -
схема на дошці .
Основні поняття і терміни : імперія ,таран , діадохи , монархія
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ ТА ЗАПИС НА ДОШЦІ ЗАПИТАНЬ ,
ВІДПОВІДІ НА ЯКІ УЧНІ ХОТІЛИ Б ОТРИМАТИ В ХОДІ УРОКУ
( на ватмані позначаються маркером )
Варіанти : - ознайомитися з маршрутом та деталями походу Александра
Македонського ;
- розширити знання про Александра Македонського .
ІІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
А) Робота з сигнальними картками : «+» чи «-»
11.Учителем молодого Александра був грецький учений Аристотель
(+)
12.Імперія - ?
Б) Самооцінка
Прізвище, ім’я учня _______________________________
№з/п |
« + » |
« - » |
|||
1 |
|
|
|||
2 |
|
|
|||
3 |
|
|
|||
4 |
|
|
|||
5 |
|
|
|||
6 |
|
|
|||
7 |
|
|
|||
8 |
|
|
|||
9 |
|
|
|||
10 |
|
|
|||
11 |
|
|
|||
12 |
|
|
|||
№з/п |
« + » |
« - » |
|||
1 |
+ |
|
|||
2 |
|
+ |
|||
3 |
+ |
|
|||
4 |
|
+ |
|||
5 |
+ |
|
|||
6 |
|
+ |
|||
7 |
|
+ |
|||
8 |
+ |
|
|||
9 |
+ |
|
|||
10 |
|
+ |
|||
11 |
+ |
|
|||
12 |
держава, територія якої сформована шляхом завоювань |
||||
IV. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Учитель.
Македонського царя Александра — на відміну від багатьох інших властителів — було не лише прозвано Великим. Масштаби його завоювань, що включали землі, які простягалися від півострова Пелопоннес до Каспійського моря та від Лівійської пустелі до Індії та були здійснені за короткий час (приблизно 10 років ) , справили на сучасників й нащадків сильне враження та зробили його героєм багато чисельних легенд й міфів.
Багато з того, що в них розповідається — правда, багато— прикрашено, дещо — просто вигадка , однак все це дає людям уяву про непереможного полководця , мудрого правителя , гостру на розум людину.
Сьогодні на уроці нами буде здійснено подорож по містах та територіях, де пройшов маршрут походу кращої в той час македонськой армії. В поході нас супроводжуватимуть екскурсоводи , хроністи, які будуть записувати хід історичних подій , картографи , що допоможуть нам пройти складними шляхами Східного похода царя Александра та портретисти, що спробують за цей короткий час намалювати нам образ цієї великої людини ( на допомогу їм на кожній парті є вислови Александра Македонського). І те , як вони впораються з цією роботою, в більшій мірі буде залежати від вас . Крім того , за вашою роботою на уроці буде слідкувати експертна служба , яка в кінці уроку й спробує її
( роботу ) оцінити . На кожній парті є додатковий матеріал : словнички , контурні карти , атласи та короткі вислови Александра Македонського .
Учні класу отримали упереджувальне завдання : ознайомитися з текстом параграфа 40 , знайти додаткову інформацію щодо життя Александра Македонського .
Урок побудуємо таким чином : 1) виступ екскурсоводів ( робота з картами - схемами на дошці та контурними картами ) ;
2 ) синхронно з ними будуть працювати хроністи
та портретисти ;
3 ) підсумок уроку підведуть експерти
І ГРУПА « ЕКСКУРСОВОДИ »
( на карті – схемі –позначки )
ДЕРЖАВА АЛЕКСАНДРА МАКЕДОНСЬКОГО
Битва біля м. Ісс
Битва біля м. Тір
Битва при Гавгамелах
Битва біля м. Граник
ІІ ГРУПА « ХРОНОГРАФ »
Таблиця. Хронограф.
Дата (до н.е.)
|
Подія |
Результат
|
334
|
Битва при Граникі |
Відкрито шлях в Малу Азію, до грецьких міст під перським володарюванням |
333
|
Битва при м.Иссі |
Знищена частина перської армії, від держави Дарія відрізані Сирія, Фінікія и Єгипет |
332 |
Осада и взяття Тиру |
Підкорено басейн Середземного моря |
332—331 |
Підкорення Єгипту |
Забезпечено підвіз продовольства в Грецію та інші області Македонської держави |
331 |
Битва при Гавгамелах |
Повністю зломлені військові сили Дарія III |
329 |
Війна в Бактрії та Согдиані |
Знищені останні групи опору в Персії
|
327
|
Війна в Індії . Битва с Пором при Гидаспі |
Сильне ослаблення сил македонського війська
|
323
|
Смерть Александра Македонського |
Початок розпаду створеної в процесі завоювання великої держави — імперії Александра Македонського |
ІІІ ГРУПА « ПОРТРЕТИСТИ »
Характеристика особи Александра Македонського за бібліографічно – оціночним варіантом
№ |
Якості |
Александр |
1 |
Походження |
|
2 |
Сила характеру |
|
3 |
Прагнення до влади |
|
4 |
Розумові здібності |
|
5 |
Хист державного діяча |
|
6 |
Послідовність в діях |
|
7 |
Авторитет в країні , світі |
|
8 |
Його оцінка сучасниками та нащадками |
|
ІV ГРУПА « ЕКСПЕРТИ »
V.ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКА :
- Що нового ви взяли для себе з уроку ?
- Перегляд фрагменту з фільму “ Александр ”.
- Оцінка учнем власної роботи .
Прізвище, ім’я учня _______________________________
показники |
завжди |
звичайно |
іноді |
ніколи |
Я добре співпрацював зі своїми товаришами |
|
|
|
|
Я намагався зрозуміти та виконати спільні завдання |
|
|
|
|
Я завжди брав участь в обговоренні завдання |
|
|
|
|
Я висловлював нові ідеї та вносив конструктивні пропозиції |
|
|
|
|
Я запрошував інших до роботи та підбадьорював однокласників під час творчого пошуку |
|
|
|
|
Vl . ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ :
1. Прочитати № 40 ,
а) написати твір ( 0,5 сторінки ) за темою : « Якби я був
Александром …»;
б) підготувати презентацію – проект
ДОДАТКИ
Словник
ВИСЛОВИ АЛЕКСАНДРА МАКЕДОНСЬКОГО
Коли цар Філіпп II , його батько , отримував перемоги , Александр спочатку зрадів , а потім з сумом говорив …
( Батько завоює все , що можна , і я вже не зможу здійснити нічого великого й визначного .)
Александр , коли слухав позивача , завжди закривав одне вухо. Коли його спитали , нащо це робиться, то він відповідав…
(Інше вухо я залишаю , щоб слухати звинуваченого .)
Коли Александр в присутності батька зміг підкорити непокірного коня Буцефала, що не вдалося нікому з людей при дворі , то цар сказав ...
(Шукай , сину мій, царство по собі , Македонія дуже мала для тебе !)
Александр високо оцінив свого учителя Аристотеля й коли порівнювали його з батьком , то відмічав ...
(Філіппу я забов"язаний тим , що живу, а Аристотелю тим , що живу гідно .)
Коли Александра спитали , чому свого учителя — філософа Аристотеля — він поважає більше, ніж батька , то царевич відповів …
(Батько виховав моє тіло, спустив мене з неба на землю, а Аристотель виховав мою душу, піднявши з землі на небо.)
В юнацтві Александр прочитав твір про існування багатьох світів й засмучено вигукнув …
(А я не керую навіть цим світом !)
Зустрівшись з філософом Діогеном, Александр розповів йому про своє бажання завоювати весь світ , на що Діоген відповів …
(Ти прагнеш завоювати те , що мені й задарма не потрібно .)
Коли Александр відвідав Діогена, то спитав філософа, чи є у того якесь прохання і отримав відповідь …
(Посуньтеся трохи в сторону: ти закриваєш мені сонце.)
Згадуючи про Діогене, Александр казав ...
(Якби я не був Александром , то прагнув би бути Діогеном.)
Перед походом на Схід Александр подарував свої володіння й гроші друзям ; на їх питання , що ж він залишає собі, молодий цар відповів коротко…
(Надії !)
1