Розділ Будова слова. 5 клас
Тема . Корінь – головна значуща частина слова. Спільнокореневі слова
Мета: поглибити знання учнів про корінь як значущу частину слова ; формувати вміння добирати спільнокореневі слова ; розвивати увагу, логічне мислення, показати практичне застосування теоретичних знань з мови, математики, з предмета “Пізнаємо природу”;
виховувати в учнів любов до рідної природи, рідного краю, родини
Тип уроку: бінарний урок
Обладнання: мультимедійні засоби , картки, ілюстрації, герой уроку - ГАРБУЗ
Хід уроку
Вступне слово вчителя
1. Епіграф уроку:
Де ти, літо, поділось, куди подалось?
Осінь, ось вона, осінь! Осінь, ось вона, ось!
Осінь брами свої замикала вночі,
погубила у небі журавлині ключі.
Ліна Костенко
2. ЗАГАДКА . Але осінь прийшла не одна до нас. Щоб дізнатись, кого вона привела, треба відгадати загадку.
На городі виріс дужий,
Круглий, жовтий і байдужий
До червоних помідорів,
До капусти і квасолі.
Хто цей гордий карапуз?
Здогадалися?...
Сьогодні головний герой дня – Гарбуз!
Отримуйте всі емблемки нашого уроку, закріпіть їх на одязі
Коло очікувань від уроку:
- Що ви очікуєте від уроку?
- Ти тут тому, що...
І. Перевірка теоретичних відомостей
МОЗКОВИЙ ШТУРМ
1. З яких частинок складається слово?
2. Що таке основа слова?
3. Що таке закінчення?
4. Які слова змінні, а які незмінні?
5. Що таке корінь слова?
6.Які слова називаються спільнокореневими?
7.Що таке префікс?
8.Що таке суфікс?
ІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу
1. Робота з текстом. Навчальне аудіювання
Уважно прослухайте текст. У процесі слухання випишіть із тексту спільнокореневі слова до слова гарбуз. Слідкуйте за текстом на екрані.
Ходить гарбуз по городу
Малим я думав, що гарбузи – рослини тільки українські, наші. Лише згодом я дізнався, що ростуть вони у багатьох країнах. Вони усюди свої.
На повзучих гарбузових стеблах-батогах іноді виростають такі гарбузяки й гарбузища, що лише одного такого пана доводиться у двір везти возом. А маленькі у нас так гарно звуться: гарбузеня, гарбузенятко, наче діти, чи й просто: гарбузець- молодець.
«Ходить гарбуз по городу, питається свого роду»,- вчили ми малими у школі і вірили, що наші гарбузи теж ходять, як ніхто не бачить, городами один до одного в гості. А то й на хату видереться який-небудь меткий гарбузяка.
Одне слово, гарбузи у нас були повсюди. Гарбузова каша з пшоном і молоком була для нас, дітей,звичайною їжею. А печений гарбуз – смакота!
В далекій Америці щороку відбуваються гарбузячі фестини і конкурси на найкращий гарбуз.
Післятекстове завдання
1. Визначте тип мовлення цього тексту. Які ми знаємо типи мовлення? Яке запитання ставимо до розповіді, опису, роздуму?
2. У виписаних спільнокореневих словах визначити й виділити корінь.
3.У словах гарбузеня, гарбузенятко, гарбузець виділити всі значущі частини слова
4. Дібрати синоніми до слова «гарбуз»: гарбуз, кабак, ханька(застаріле слово)
5. Скласти речення з цими словами (усно)
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчання
1. Слово вчителя
Сьогодні ми з вами повторюємо і поглиблюємо знання про будову слова, корінь, спільнокореневі слова
Корінь – головна значуща частина слова, яка містить у собі спільне лексичне значення споріднених слів.
Спільнокореневі слова творяться за допомогою префіксів та суфіксів шляхом додавання їх до кореня.
Н-д: Україна,українець, українське
ІV. Формування вмінь і навичок
1. Розподільчий диктант. Робота в парах.
Виписати у 2 колонки:
1 — форми слова; ( ЩО це таке ФОРМА слова?)
2 - спільнокореневі слова
Волошкове літо і волошкова осінь відцвіли під волошковим небом, мабуть, волошкова буде й зима. Блискавки відблискотіли, відгриміли і громи. Нема у світі нічого страшнішого за нелюдяних людей.
2.Творче завдання. Робота у групі.
У нашому тексті є такі слова : рід (родина, рідня, родичі),
стебло( стеблистий, стебельце, стеблище) ,
город (городній, городина) .
- Дібрати спільнокореневі слова.
- Поміркувати, що для нас є рід. Написати есе “Моя родина — Україна”
Вступ — 1 речення , основна частина 2-3 речення, висновок — 1 речення.
3. Дібрати прикметники до слова «гарбуз»: Гарбуз (який)?
V. Гарбузова математика.
а) З цеглинок Lego скласти гарбуз.
б) Усний рахунок «Зібрати у кошик гарбузи» - повторення таблиці множення і ділення.
в) повторення – кубик «Блума» (знаходження невідомого множника, діленого, дільника)
г) розв’язування рівнянь (робота в групах)
х + 13 = 49 х – 49 = 10
х + 6 = 14 56 – х = 25
(1 учень у групі перевіряє виконані роботи)
д) Робота над задачею:
Маса кавуна 6 кг, а гарбуза – у 4 р. більша. Яка маса кавуна і гарбуза разом?
Динамічна пауза
VI. Пізнаємо природу
- До якого царство належить гарбуз? (рослини)
- До якої групи належить? (трав. рослини)
- Це однорічна чи багаторічна рослина?
2. Цікаві факти про гарбузи (Презентація)
VІ. Підсумок уроку. Вправа « Мікрофон»
-Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
-Продовжіть вислів. Корінь – це ...
-Які слова називаються спільнокореневими? наведіть приклади.
-за допомогою вправи “Світлофор” оцініть як ви зрозуміли тему уроку
Дякую, ви всі молодці
VІІ. Домашнє завдання (згенероване QR-кодом)
Скласти казку про крутого хлопця Гарбуза (10 речень). Використати спільнокореневі слова. Намалювати малюнок “Гарбуз на нашому городі”