вчити учнів змінювати прикметники за числами у сполученні з іменниками; вдосконалювати вміння ставити питання від іменника до прикметника; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати любов до української мови.
Тема: Змінювання прикметників за числами у сполученні з іменниками
Мета: вчити учнів змінювати прикметники за числами у сполученні з іменниками; вдосконалювати вміння ставити питання від іменника до прикметника; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати любов до української мови.
Обладнання: предметні малюнки, прислів’я, м’яка іграшка - ведмедик.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
І. Організація початку уроку
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Гарно будем працювати,
Щоб мову рідну добре знати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Сьогодні ми з вами вирушаємо на пошуки мовних скарбів. А хто нам буде допомагати ви дізнаєтесь відгадавши загадку.
1. Відгадування загадки.
Я в барлозі взимку спав,
Мед із вуликів збирав.
Вайлуватий та м’який.
Відгадайте, хто такий?( Ведмідь)
- Сьогодні до нас на урок, завітав ось цей вайлуватий Ведмедик.
- Я бажаю вам, щоб гарний настрій допоміг нам працювати і не залишив вас до кінця уроку.
2. Каліграфічна хвилинка.
- Давайте каліграфічно правильно запишемо назву нашого гостя.
Вв ві ведмідь
- Підберіть прикметник до іменника Ведмедик.
Ведмедик (який?) вайлуватий.
3. Перевірка домашнього завдання
- Вдома вам требо було провідміняти іменники
- Які частини мови ви знаєте?(Іменник, прикметник, дієслово)
- Яка частина мови називається іменником?(Іменник – частина мови, що називає предмет. Відповідає на питання (хто?)- назви істот, на питання (що?) – назви неістот).
- Яка частина мови називається прикметником? ( Частина мови, що називає ознаки предмета і відповідає на питання який? яка? яке? які?)
ІІІ. Повідомлення теми й завдань уроку.
- Сьогодні ми з вами вирушаємо на пошуки мовних скарбів Під час подорожі ми закріпимо уміння змінювати прикметники за числами, встановлювати зв’язок з іменниками та редагувати текст. Згадаємо красу і багатство української мови
ІV. Первинне сприймання нового матеріалу.
1. Виконання вправи 332 с. 139
- Прочитайте вірш. Спишіть.
- Підкресліть прикметники. Визначте число.
Фізкультхвилинка
2. Словникова робота.
3. Виконання вправи 333 с. 139
- Прочитайте текст, розкриваючи дужки та вставляючи пропущені закінчення.
- Спишіть перший абзац, розкриваючи дужки. Позначте закінчення прикметників, визначте число.
- Діти, давайте пригадаємо що таке звертання? (Звертання — це слово або декілька слів, що називають особу чи предмет, до якого звернена мова)
- Як позначаємо на письмі?
- Підкресліть звертання.
V. Закріплення нового матеріалу.
1. Поетична хвилинка.
- Наша мова дуже багата. Нею можна висловити найскладніші думки, найтонші почуття і переживання, передати враження про побачене, почуте, прочитане.
Про красу і багатство української мови пишуть українські поети
Мово українська, мово моя мила!
Ти уся із співу, весняних дібров.
Ясна — як усмішка, чиста — як сльозинка.
Ти моє найбільше щастя і любов.
Я до тебе, мово, так горнуся щиро.
У слова вслухаюсь різні і прості.
Мово моя, мово — найдивніше диво.
Ти моя молитва в радості й журбі.
Я тебе, кохана, в душу увібрала
Разом з материнським щедрим молоком,
А іще з піснями, що їх так співала
Матінка, схилившись над моїм чолом.
Мово, моя мово — мовонька шовкова,
У вінку біленькім — світла і легка.
Ти для мене завжди бажана й святкова
І меж без тебе на землі нема.
- Давайте, ми з вами, будемо цінувати красу нашої рідної української мови. Будемо відноситися до неї з повагою з любов’ю. Бо наша мова найкраща.
2. Виконання вправи 334 с. 140
- Прочитайте текст «Спілкуймося красно».
- Спишіть текст. Зробіть аналіз прикметника веселий.
- Доберіть антоніми до поданих слів, визначте закінчення.
Сумний – ______________
Гарячий – ______________
Високий – ______________
Майбутній – ____________
Усний – ________________
Широкі – _______________
- Візьміть з першого дібраного антоніма першу букву, з другого – другу, з третього – третю. Утворіть пропущене слово.
У ____________ –сила. (розумі)
- Як ви розумієте це прислів’я?
VІ. Підсумок уроку.
- Які завдання ми виконували на уроці?
- Чи змінюються прикметники за родами?
- Яке закінчення мають прикметники чоловічого роду?(Жіночого?Середнього?)
- Доберіть прикметник до іменника пиріг, вишня, автомобіль.
VІІ. Повідомлення домашнього завдання.
- с. 140 впр 335
- Спишіть другий абзац вправи 333, уставляючи пропущені закінчення.