На данному уроці формуємо в учнів уміння визначати рід іменників; розвиваємо мовлення школярів, пам'ять, увагу; збагачуємо словниковий запас; виховувємо бажання вивчати рідну мову.
Тема: Вправи на визначення роду іменників
Мета: формувати в учнів уміння визначати рід іменників; розвивати мовлення школярів, пам’ять, увагу; збагачувати словниковий запас; виховувати бажання вивчати рідну мову.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 269, с. 111)
— Прочитайте записаний текст.
— Що цікавого дізналися з тексту?
— Який рід мають виділені іменники?
— Які слова допомогли вам визначити рід іменників?
Запашний колосок.
Буде з мене мука
Й паляниця м’яка. (Пшениця)
— Пшениця — злакова рослина, із зерна якої виготовляють біле борошно, крупу.
Пшениця (висока, густа, золота, озима, тверда, високоврожайна).
— Надпишіть їх рід.
— Які слова допомогли визначити чоловічий рід іменника?
— Які слова допомогли визначити жіночий рід іменника?
— Які слова допомогли визначити середній рід іменника?
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
— Сьогодні на уроці ми вправлятимемось у визначенні роду іменників.
ІV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за вправою 271 (с. 113)
— Хто є героєм вірша?
— Що ви можете сказати про його вдачу?
— Яке слово підказує вам, що він любить свою маму?
— Складіть і запишіть три речення про свою матусю.
— Прочитайте вірш із вправи 271 кілька разів.
— Спробуйте повторити його, не підглядаючи у підручник.
— Запишіть вірш з пам’яті.
Перевірка написаного. Виправлення помилок.
— До якого роду належать виділені іменники?
3. Гра «Музичні слова»
— Доберіть «музичні іменники». Запишіть їх. Визначте їх рід.
Дорога (ж. р.), ремінь (ч. р.), місто (с. р.), фартух (ч. р.), парасолька (ж. р.), лялька (ж. р.), сіно (с. р.).
Фізкультхвилинка
4. Вибіркове списування (вправа 272, с. 113)
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
— Чи можна назвати Петруся допитливим хлопчиком? Чому?
— Випишіть виділені іменники за зразком на с. 113.
Ч. р.: (він, мій) хлопчик, тато, кінь.
Ж. р.: (вона, моя) смуга, зірка, мить.
С. р.: (воно, моє) поле, небо, зернятко.
— Знайдіть у тексті власні іменники. Поясніть їх правопис.
5. Робота в парах (вправа 273, с. 114)
— Прочитайте текст, уставляючи слова з довідки.
— Спишіть утворений текст. Визначте рід уписаних іменників.
Перевірка виконаної роботи.
6. Гра «Ланцюжок»
Учитель (учень) називає будь-який іменник чоловічого роду, наприклад дім. Гравці з кожної із трьох команд по черзі мають швидко дібрати іменник такого самого роду, що починається останнім звуком попереднього слова. Наприклад, 1-ша команда — мак, 2-га команда — корабель, 3-тя команда — лід. У разі помилки або затримки вчитель викликає учня з іншої команди, який поновлює «розірваний» ланцюжок. За кожне правильно назване слово команда одержує один бал. Переможцем стає команда, яка набрала більше балів.
7. Розгадування логогрифа «Лінивому не розгадать ніколи»
Лінивому не розгадать ніколи,
Кмітливому на відповідь — хвилина.
А буде наша загадка така:
Три букви означають те, що й поле.
Додай знак м’якшення — і вже тварина
З родини оленів, струнка й прудка.
Що це таке? (Лан — лань)
Д. Білоус
— Виконайте фонетичний розбір слів-відгадок.
— Визначте рід.
— Побудуйте розповіді про них, поясніть правопис.
V. Підсумок уроку
— Якого роду бувають іменники?
— Які слова допомагають визначити рід іменників?
— Що цікавого почули на уроці? У чому зазнали труднощів?
VІ. Домашнє завдання
Вправа 274, с. 114.