Розробка уроку української мови для учнів 3 класу на тему "Вимова і правопис слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками"
Мета уроку:
формувати вміння вимови та правопису слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками; формувати в учнів уявлення про утворення і різницю дзвінких і глухих приголосних;
розвивати навики розрізняти глухі та дзвінкі приголосні;
розвивати увагу до слова, мовну догадку;
виховувати бажання вивчати рідну мову, любов до природи, розширювати пізнавальний інтерес, світогляд учнів.
Урок української мови у 3 класі
Тема уроку. Вимова і правопис слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками.
Мета уроку:
формувати вміння вимови та правопису слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками; формувати в учнів уявлення про утворення і різницю дзвінких і глухих приголосних;
розвивати навики розрізняти глухі та дзвінкі приголосні;
розвивати увагу до слова, мовну догадку;
виховувати бажання вивчати рідну мову, любов до природи, розширювати пізнавальний інтерес, світогляд учнів.
Наочність: презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Стали всі рівненько,
До гостей повернулися,
Привіталися, посміхнулися
Сідайте, будь ласка.
Ще один важливий крок
Зробимо за цей урок.
Глибше вивчимо ми мову —
Солов'їну і чудову.
Тож часу не гаймо
І урок розпочинаймо!
- Сьогодні на уроці ми:
Слухаємо уважно!
Міркуємо швидко!
Відповідаємо чітко!
Пишемо гарно!
II. Актуалізація опорних знань
1.Повторення вивченого.
- Як годиться для порядку, все повторимо спочатку.
- Яку тему ми вивчали на минулому уроці?
- Чи у всіх словах ненаголошені [е][и] можна перевірити наголосом?
- Як же дізнатися правильне написання таких слів?
2. Перевірка виконання дом. завд.
Вдома ви виконували вправу 189
— Прочитайте народні прикмети. Які пропущені букви вставили?
— Які перевірні слова дібрали?
— Які інші народні прикмети, пов’язані з явищами природи, ви знаєте? Розкажіть.
А зараз зошити свої відкривайте
І під нахилом тримаєте
Сидіть рівно, не нахиляйтесь,
А я погляну, як ви стараєтесь
(Записуємо число, класна робота)
3. Каліграфічна хвилинка
М м Мм Мо ом ор оп во
Моє тобі побажання — будь людиною.
4. Словниковий диктант .
Всі працюють в зошитах, один учень біля дошки.
(Вчитель описує якийсь предмет, діти відгадують його і записують відгадку в зошит).
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про вимову й правопис слів із
дзвінкими та глухими приголосними звуками.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Бесіда
— Пригадайте, всі звуки в українській мові поділяються на ..
Робота з таблицею.
Розгляньте таблицю, що на с 85. Що ми тут бачимо?
МОВНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ВПРАВА 190.
- Вимовте звуки позначені поданими буквами та буквосполученнями. Виясніть, які зовсім вимовляються без голосу, а в яких чуємо і голос?
Який висновок можемо зробити?
Деякі дзвінкі та глухі приголосні звуки утворюють пари.
Назвіть парні дзвінкі й глухі приголосні.
Тому дзвінкі звуки треба вимовляти особливо старанно, щоб їхнє місце не зайняв глухий звук.
Запам’ятайте! В українській мові у кінці слів і складів дзвінкі
приголосні треба вимовляти дзвінко.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
5. Робота в групах
- Кожна група отримує картки з прислів'ями.
- Вставте потрібні літери і поясніть прислів'я.
Щоб ри..ку їсти, треба у воду лі..ти.
Дружба, як дзеркало: розіб’єш – не ..кладеш.
До доброї криниці сте..ка утоптана.
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
— Прочитайте заголовок тексту. Про кого йтиметься в тексті?
Це текст розповідь чи опис?
Повідомлення про шишкаря
- Скільки глухих приголосних звуків заховалося в слові шишкар? Який дзвінкий є парним до зкуку [ш]?
- Із правила ми пам’ятаємо, що дзвінкі приголосні потрібно вимовляти як? (Дзвінко)
- Зараз граємо у гру. Я говорю речення, але не називаю звук останнього слова. Його назвете ви!.
Гра «Закінчи слово»
Є у лісі білий гри.. (б).
Петрик захворів на гри.. (п).
Киця має гострий зу.. (б).
На сніданок буде су.. (п).
Я піду гуляти те.. (ж).
Хлопці, м’ячик цей не ва.. (ш).
Влітку ми підем на пля.. (ж).
- Щоб чітко та дзвінко вимовляти дзвінкі приголосні, потрібно тренувати наш мовний апарат.
Мовна розминка
Вітер в лісі як шумить? Шшшш
Пішов дощик: кап, кап, кап, кап.
А тепер тихо цццц.
Бо зараз у нас фізкультхвилинка.
Фізкультхвилинка
- Діти, ви запам’ятали правило вимови дзвінких приголосних, але дуже часто виникають сумніви, яку ж літеру писати у слові.
Це перевірити дуже просто. Потрібно змінити слово так, щоб після нашого приголосного став голосний звук. Наприклад:
Зуб – зубок
Сніг – сніговий, снігом.
Виконання вправи на закріплення.
VІ. Підсумок уроку СЛАЙД
Наш урок завершується. І, якщо ви дотримувалися нашого девізу, були уважні і старанні, то зможете відповісти на такі питання.
Питання на екрані
- Прочитайте слова, правильно вимовляючи дзвінкі приголосні в кінці слів та перед глухими в середині слів. (Читають хором)
Голубка зуб низько солодкий дід ліжко картуз друг різкий
На уроці ми міркували швидко?
А відповідали точно?
Виставлення оцінок
VІІ. Домашнє завдання
Вправа 193, с. 86.
1