Розробка уроку з англійської мови на тему : «Годинник. Розпорядок дня» ( 3 клас )
Тема: Годинник. Розпорядок дня.
Мета: формувати навички вживання нових лексичних одиниць у мовленні, вміння читати, розуміти, вимовляти та використовувати ЛО з теми;
розвивати фонематичний слух, здібності учнів до комунікації, вміння спілкуватися іноземною мовою;
виховувати позитивне ставлення до іноземної мови, почуття раціонального використання часу, вміння бути організованими та активними, розширювати кругозір учнів.
Обладнання: підручник для 3 класу ( О. Карп’юк ), робочі зошити, макет годинника, тематичні картки, аудіододаток до підручника.
Хід уроку
Т: Good morning, children
Ps: Good morning, teacher
T: I’m glad to see you today. Sit down, please. How are you?
Ps: We are fine, thank you.
T: Who is on duty today?
P: I am.
T: Who is absent?
P: All are present (……)
T: Dear children, the topic of our lesson is “A Pupil’s Routine”. Today we’ll continue our conversation about our school and our everyday activities. We’ll also remember how to know the time and tell about it in English.
а) повторення ЛО теми ( гра з м’ячем ( T-Ps );
в) фонетична зарядка
T: Listen, repeat and read:
I: : teacher, reading, season, clean, please;
: bag , blackboard, Maths, Saturday;
: summer, colour, Sunday, Monday, sum;
: farm, father, art, after.
с) хорове повторення вірша
T: Let’s recite the poem “A Good Rule”
Mind the clock
And keep the rule:
Always come
In time to school ( див. Додаток )
II. Основна частина
1. Бесіда
Пояснення вчителем (годинник)
T: On the face of the clock there are 12 numbers-вчитель демонструє модель годинника. Порахуємо поділки на годиннику (1-12)(хором)
A small hand points the hours,a big hand points the minutes. There are 24 hours in a day.
T-Ps: What time is it now?
Ps: It’s …… o’ clock.
2. Робота з картками на дошці ( робота в групах )
1 група
Match ( поєднай )
It’s five o’clock
It’s six o’clock
It’s four o’clock
2 група
Draw the hands (намалюй стрілки)
It’s ten o’clock
It’s nine o’clock
It’s six o’clock
плакат );
а) бесіда з учнями перед прослуховуванням:
- Whom can you see on the picture?
- Where are the children?
b) прослуховування тексту ( ex. 1(p.60));
c) визначення рівня розуміння тексту:
true/false
1)T: Listen and show the green card and say “yes” if the sentence is true and show the red card and say “no” if the sentence is false.
2) T-Ps:
Answer the questions:
T: We have two teams : the team of clocks and the teams of days of the
weeks. Ask each other “What day is it today?” and “What time is it?”
T: Let’s listen and sing the song.
T: Open your books on page 68 and read and translate the text ( one by one)
( робота в групах )
T: You have some pictures and parts of the sentences. Your task is to make up sentences according to the sentences and read them showing the pictures. ( див. додаток)
T: You see the word-combinations on the topic on the blackboard.
Put them in the correct order.
T: Open your copybooks, write down the date and do the exercise using the CD.
III. Заключна частина уроку
( Скласти розповідь про свій робочий день)
T: Your homework is to make up a story about your working day.
Бесіда T-Ps:
T.: I liked your work today . Did you like our today’s lesson? What did you learn to speak about today?