Розробка уроку з дитячою книгою, використовуючи стратегію «6 капелюхів мислення»

Про матеріал
Метод «Шість капелюхів мислення» Едварда де Боно вчить працювати критично з текстом, послідовно порівнювати та творчо мислити, узагальнювати і класифікувати. Навчає володіти різними способами обробки інформації. Дозволяє навчитися сприймати інших та співпрацювати в команді. Цей метод дає змогу вчителеві зробити урок більш ефективним та продуктивним. Відповідно використання такого методу на уроці має нести за собою чітку, затратну підготовку та доцільно вибраний матеріал.
Перегляд файлу

Комунальний заклад «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради

 

Кафедра початкової освіти

 

 

 

 

Авторська розробка

На тему «Розробка уроку з дитячою книгою, використовуючи стратегію «6 капелюхів мислення»

 

 

 

 

 

 

 

Виконала:

Чайка Анжела Сергіївна

вчитель початкових класів

ЗЗСО №13

м. Бердянська

 

 

 

 

 

м. Бердянськ

2019

Метод «Шість капелюхів мислення» Едварда де Боно вчить працювати критично з текстом, послідовно порівнювати та творчо мислити, узагальнювати і класифікувати. Навчає володіти різними способами обробки інформації. Дозволяє навчитися сприймати інших та співпрацювати в команді. Цей метод дає змогу вчителеві зробити урок більш ефективним та продуктивним. Відповідно використання такого методу на уроці має нести за собою чітку, затратну підготовку та доцільно вибраний матеріал.

В основі теорії методу «Шість капелюхів мислення» лежить ідея паралельного мислення. Це конструктивізм мислення, при якому різні погляди не конфліктують, а співіснують. Відповідно до нового стандарту освіти учень має сам ставити і вирішувати проблеми, розуміти, для чого він вчиться, вміє знаходити інформацію, розмірковувати над нею: аналізувати, узагальнювати і систематизувати, а ще вміє спілкуватися, оцінювати себе та інших.

Мета: формувати навички свідомого сприймання тексту на слух; розвивати мовлення та критичне мислення учнів, їхні індивідуальні здібності та навички; навчити визначати власне ставлення до казкових героїв, робити висновки, узагальнювати і доводити свою думку; збагатити словниковий запас першокласників; поповнити їхні знання; прищепити почуття поваги один до одного; формувати вміння робити добрі вчинки, заохотити до навчання.

Методи і прийоми: ліберальне мислення «Методика шести капелюшків», «Мозковий штурм».

Обладнання: капелюхи (білий, червоний, чорний, жовтий, зелений, синій), книги для виставки, книжка «Кривенька качечка», набір 6 цеглинок Lego (cигнальні картки), предметні малюнки качки, відеоматеріали (фізкультхвилинка).

 

 

 

Хід уроку

I . Організація класу

Клас готовий працювати? (Так)

Гарні відповіді давати? (Так)

Вчасно руку підіймати? (Так)

Вміло в групах працювати? (Так)

Настрій на урок взяли й працювати почали!

II. Мотивація до навчання

Діти,чи знаєте ви який рекорд з швидкості читання встановила 16 – річна дівчинка з міста Києва Ірина Іванченко вона читає за хвилину 163 333 слова з повним розумінням прочитаного.

  • Діти, що потрібно робити. Щоб гарно читати?
  • А що ви полюбляєте читати найбільше ?

ІІІ. Мовленнєва розминка

 А щоб ми гарно читали нам допомагають наші оченятка. Давайте підготуємо їх за допомогою гри «Блискавка».

Веселі читайлики.

1. Гра «Блискавка»

 

 

 

 

 

 

 

2.Робота над скоромовкою

 

 

 

 

 

IV. Оголошення теми і мети уроку

1. Читання вірша разом 

Вчитель: Як хочеться, щоб у світі було більше добрих людей!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Як ви думаєте, діти, чого більше на землі – добра чи зла?
  • В чому воно проявляються?
  • Яких людей більше – добрих чи злих?

2. Вправи на вдосконалення навичок читання

Перед вами набір слів та складів з яких треба утворити прислів’я :

до пла бро За до тять бром

(За добро добром платять)

a) Читаємо хором;

б) Як ви розумієте ці слова?

Сьогодні на уроці ми будемо міркувати про добрі та погані вчинки. Будемо вдосконалювати навички читання, вчитися аналізувати, порівнювати, відчувати, фантазувати. А щоб дізнатися про кого ми будемо читати послухайте невелику підказку.

3.«Мозковий штурм» 

Має дзьоб, два крила, дві лапи, може плавати й літати. Хто це?

  • Правильно, діти, це качка. (Додаток 1)

Качка сьогодні є символом нашого уроку, оскільки вона головна героїня казки «Кривенька качечка» (Додаток 2)

Прочитавши казку ми з вами з’ясуємо :

1. Казку якого народу ми будемо вивчати? (українська народна казка)

2. Розглянемо на фотографії качку;

3. Яка тему розкривається у ній?

Похожее изображение

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Словникова робота 

Для того щоб весь зміст нам був зрозумілим, ми познайомимося з окремими словами, які будуть зустрічатися у тексті.

Починок – пряжа, намотана на веретено

Веретенце – знаряддя для прядіння

Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу

Галочко – звертання до дівчини

Іва-діва – звертання до дівчини

Полинули – полетіли

Жалували – жаліли.

Фізкультхвилинка/відеозапис

5. Первинне сприймання казки. Методика ліберального мислення

Над казкою ми будемо працювати за допомогою шести капелюхів. Давайте пригадаємо і скажемо, як ми повинні мислити одягаючи капелюх певного кольору.

Картинки по запросу 6 капелюхів мислення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Я одягаю білий капелюшок який дає нам інформацію. А казка це і є наша інформація, будьте уважні я можу передати капелюшок комусь із вас тому слідкуйте уважно.

6. Перевірка первинного сприймання (учні відповідають за допомогою  набору 6 цеглинок Lego (або сигнальних карток: зеленого та червоного кольору).

1.Дід з бабою пішли в ліс:

Зелений колір (З) – по гриби;

Червоний колір (Ч)  – по дрова;

2. Вони знайшли в лісі:

Ч – гусочку;

З – качечку;

3. Чим дід з бабою обложили гніздечко?

Ч– травою;

З – пір’ячком;

4. З чого здивувалися дід і баба?

Ч – що у них прибрана хата;

З – що у качечки уже ніжка не крива;

5. Сховавшись за клунею дід і баба помітили:

З– що багато людей у них господарюють;

Ч – що дівчина йде з водою;

6. Дід і баба:

Ч – спалили гніздечко;

З – не зізналися, що усе бачили;

7. Що зробила дівчина?

Ч – навіки залишилась у стареньких;

З – полетіла з табунчиком.

V. Робота в групах (обєднання дітей в групи за цеглинками Lego)

 

C:\Users\User\Desktop\Шесть-шляп-мышления.gif

Чорний капелюшок

– Які погані вчинки зробили герої казки?

– Дід з бабою?

– Кривенька качечка?

– Табун качок?

Жовтий капелюшок

– Діти, а які добрі позитивні вчинки зробили герої?

– Дід з бабою?

– Кривенька качечка ?

– Табун качок?

Червоний капелюшок

– Які почуття у вас виникли на початку казки?

– В середині казки ?

– В кінці казки?

Зелений капелюшок

– Діти, пофантазуйте, і придумайте свій кінець казки. Як по іншому могла вона могла закінчитися?

– Презентація груп (з місця).

VI. Підсумок уроку.

  • З якою казкою познайомилися на уроці?
  • Що сподобалося на уроці найбільше?
  • Чого навчив вас цей урок?
  • Які висновки ми можемо зробити на майбутнє?
  • Діти скажіть будь ласка, що ви можете на світі доброго зробити?

Оцінювання. (Самооцінювання)

Давайте оцінимо, як ми сьогодні працювали на уроці. Для цього приміряємо синій капелюшок. Що він вам підказує? Хто був уважним та активним? А можливо комусь треба ще трішки попрацювати?

Дякую Вам діти за чудовий урок! Ви молодці!

Висновки

Використовуючи метод «шість капелюхів мислення» можна дати змогу дитині не лише послухати, а й узагальнити, виокремити, навчити приймати рішення до тої чи іншої ситуації з різних сторін, підключати логіку, креативність, в інших ситуаціях емоції, підключити інтуіцію, відділити негатив і отримати «різнокольорове мислення». Самостійність, критичне мислення, громадянська відповідальність – саме ось ці важливі риси має на меті Нова українська школа.

 

 

Список використаних джерел:

  1.               Семінар-практикум «Шість капелюхів мислення Едварда де Боно»

https://ru.osvita.ua/school/lessons_summary/psychology/45218/

Електронні ресурси:

1. https://osvita.ua/doc/files/news/485/48586

2. https://abetkaland.in.ua/za-dobro-dobrom-kryvenka-kachechka-de-bono/

3. http://metodichka.at.ua/interactiv_upr/30shist-kapel-uhiv_de_bono.html

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

Картинки по запросу качка дикаКартинки по запросу качка дика

 

 

Додаток 2

Українська народна казка – Кривенька качечка

Був собі дід та баба, та не було у них дітей. От вони собі сумують; а далі дід і каже бабі:
– Ходімо, бабо, в ліс по грибки!
От пішли; бере баба грибки, коли дивиться – у кущику гніздечко, а в гніздечку качечка сидить.
От вона дідові:
– Дивись, діду, яка гарна качечка!
А дід каже:
– Візьмемо її додому, нехай вона у нас живе.
Стали її брати, коли дивляться, аж у неї ніжка переломлена. Вони взяли її тихенько, принесли додому, зробили їй гніздечко, обложили його пір’ячком і посадили туди качечку, а самі знов пішли по грибки.
Вертаються, аж дивляться, що в них так прибрано, хліба напечено, борщик зварений. От вони до сусідів:
– Хто це? Хто це?
Ніхто нічого не знає.
Другого дня знов пішли дід і баба по грибки. Приходять додому, аж у них і варенички зварені, і починочок стоїть на віконці. Вони знову до сусідів:
– Чи не бачили кого?
Кажуть:
– Бачили якусь дівчину, від криниці водицю несла. Така, – кажуть, – гарна, тільки трішки кривенька.
От дід і баба думали, думали: “Хто б це був?” – ніяк не згадають. А далі баба дідові й каже:
– Знаєш що, діду? Зробимо так; скажемо що йдемо по грибки, а самі заховаємось та й будемо наглядати, хто до нас понесе воду.
Так і зробили.
Стоять вони за коморою, коли дивляться, аж із їх хати виходить дівчина з коромислом: така гарна, така гарна! Тільки що кривенька трішечки. Пішла вона до криниці, а дід і баба тоді в хату; дивляться, аж у гніздечку нема качечки, тільки повно пір’ячка. Вони тоді взяли гніздечко та укинули в піч, воно там і згоріло.
Коли ж іде дівчина з водою. Ввійшла в хату, побачила діда й бабу та зараз до гніздечка – аж гніздечка нема. Вона тоді як заплаче! Дід і баба до неї, кажуть:
– Не плач, галочко! Ти будеш у нас за дочку; ми тебе будемо любити й жалувати, як рідну дитину.
А дівчина каже:
– Я довіку жила б у вас, якби ви не спалили мого гніздечка та не підглядали за мною; а тепер, – каже, – не хочу! Зробіть мені, діду, кужілочку й веретенце, я піду від вас.
Дід і баба плачуть, просять її зостатися; вона не схотіла.
От дід тоді зробив їй кужілочку й веретенце; вона взяла, сіла на дворі і пряде. Коли ж летить каченят табуночок, побачили її й співають:
– Онде наша діва,
Онде наша Іва,
На метеному дворці,
На тесаному стовпці,
Кужілочка шумить,
Веретенце дзвенить.
Скинемо по пір’ячку,
Нехай летить з нами!
А дівчина їм відказує:
– Не полечу я з вами:
Як була я в лужку,
Виломила ніжку,
А ви полинули,
Мене покинули!
От вони їй скинули по пір’ячку, а самі полетіли далі.
Коли летить другий табуночок, і ці теж:
– Онде наша діва,
Онде наша Іва,
На метеному дворці,
На тесаному стовпці,
Кужілочка шумить,
Веретенце дзвенить.
Скинемо по пір’ячку,
Нехай летить з нами!
А дівчина їм відказує:
– Не полечу я з вами:
Як була я в лужку,
Виломила ніжку,
А ви полинули,
Мене покинули!
Коли ж летить третій табуночок, побачили дівчину і зараз:
– Онде наша діва,
Онде наша Іва,
На метеному дворці,
На тесаному стовпці,
Кужілочка шумить,
Веретенце дзвенить.
Скинемо по пір’ячку,
Нехай летить з нами!
А дівчина їм відказує:
– Не полечу я з вами:
Як була я в лужку,
Виломила ніжку,
А ви полинули,
Мене покинули!
Скинули їй по пір’ячку, дівчина увертілася в пір’ячко, зробилася качечкою і полетіла з табуночком.
А дід і баба знов зостались самі собі.

 


Картинки по запросу кривенька качечкаКартинки по запросу кривеька качечка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу кривеька качечка

Картинки по запросу кривеька качечка

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Шершньова Таїсія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
10 червня 2019
Переглядів
9719
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку