Розробка уроку з музичного мистецтва для 7 класу на тему "Джаз" включає презентацію до уроку, конспект уроку та музичний матеріал. Дає можливість познайомити учнів з особливостями джазового стилю, відомими виконавцями джазу, інструментами джазу, джазовою музикою. Одночасно перевірити знання учнів.
Може бути використана вчителями музичного мистецтва та мистецтва у підготовці та проведенні змістовного уроку з використанням ММЗ, а також послужити матеріалом для створення власної презентації.
Конспект уроку у 7 класі
«Джаз»
Тема уроку:
Мета уроку:
Тип уроку:
Обладнання:
Хід уроку:
Джаз
спірічуелс, блюз, регтайм, джаз.
Розвивати інтерес до джазової музики.
комбінований.
ММК.
1. Організаційна частина. Музичне вітання:
Добрий день! Всі ми раді вас вітати!
Добрий день! Щастя, радості бажати!
Добрий день! I пісень нових співати!
Всім вам добрий день!
2. Розкриття теми уроку:
Слайд 1. Тема уроку.
Слайд 2. План уроку.
Слайд 3. На перетині 19-20 ст. зі сцен концертних залів поряд із
класичними музичними творами зазвучала абсолютно нова і незвична музика. Це був джаз . Він виник на півдні США
(м. Новому Орлеані) в наслідок взаємодії африканської та європейської культур.
Слайд 4. Що таке джаз?
Слайд 5. історія виникнення джазу.
Слайд 6. Перші виконавці джазу самотужки вчилися грати на
музичних інструментах, вони невтомно експериментували. Видатними виконавцями джазу були Бенні Гудмен. Елла Фіцджеральд, Дюк Еллінгтон, Біллі Холлідей, Бессі Сміт, Глен Міллер, Олег Лунгстрем.
Слайд 7. Своєрідним символом мистецтва джазу став Луї Армстронг
(04.08.1901 - 06.07.1971) - видатний американський трубач,
співак. У США його називали королем джазу. Народився в Новому Орлеані. Першу музичну освіту здобув у виправному
закладі для кольорових підлітків, куди потрапив за стрілянину з пугача на вулиці у Новий рік.
Там став лідером тюремного духового оркестру. Після звільнення грав у багатьох джаз-оркестрах. 3 1925р. починає сольну кар'єру. В 1950-тих роках разом з Еллою Фіцджеральд зіграв в опері Дж. Гершвіна «Поргі та Бесс». За особливо тепле звучания труби, майстерність імпровізації та особливий низький хрипкий голос отримав всесвітню славу. Пісню «Хелло, Доллі!» записав у зеніті слави.
Слайд 8. Інструменти джазу.
Починається джаз з ритму, так званого біту, що створюється ритм-
групою (ударні, контрабас, гітара, фортепіано). Джазові
інструментальні п'єси нагадують форму теми з варіаціями. Після того як
джазовий ансамбль виконав основну музичну тему, солісти-
імпровізатори по черзі виконують варіації. Інструментами-соло
переважно виступають духові - труба, тромбон, саксофон.
Слайд 9. Джазовій музиці притаманні такі характерні особливості:
Слайд 10. Найперші стилі джазу новоорлеансъкий та чикагсъкий називають диксилендом.
Згодом виникли нові стилі: свінг, бі-боп, прогресив джаз, кул-джаз,
джаз-рок, хард-боп, фрі-джаз та ін.
Слайд 11. До речі, у 19 ст. професійні музиканти не визнали джаз як серйозне
явище в музичній культурі і називали його «музикою плантацій».
Джаз був вперше визнаний у Європі. Бельгійський знавець джазу Робер Гоффен писав: «Інтелектуали Європи швидко оцінили чарівність американської музики. У чому ж причина того, що європейці зробили це раніше, ніж самі американці? Відповідь дуже проста: великий вплив справляли і справляють понині расові забобони. Сама думка про те, що раса, яку вони зневажають, створила безсмертний вид мистецтва, здавалась їм абсолютно неприйнятною.» Проте вже впродовж перших десятиліть 20 ст. джаз став міжнародним явищем, без якого не можна уявити світову музичну культуру.
Слайд 12. Музична композищя.
Слайд 13, 15, 16. Запитання для перевірки знань.
Слайд 17: Луї Армстронг: «Якщо ви, слухаючи цю музику, не
притоптуєте ногою, ви ніколи не зрозумієте, що таке джаз.»
3. Вокально-хорова робота.
Джаз в подальшому дав корені для розвитку рок-музики - нового
стилю в естрадній музиці, що з'явилась у Великобританії та США у 50-
60-х рр. та широко розповсюдилась в 60-70-х рр.
Музична композиція «Вчора» гурту «Бітлз» і є яскравим прикладом
такої музики.
Слухання пісні «Вчора» у виконанні «Бітлз».
Розучування тексту та мелоії пісні (приділяю особливу увагу точному
і виразному виконанню ритму та кантиленній мелодії).
Тінь біди в моє життя ввійшла,
Ти, як блиск проміння, відійшла.
Навіщо був той світлий день?
Тільки день.
Тільки день були ми: ти і я,
Ти моя любов і біль моя,
А нині тут самотній я?
Приспів:
Знову день прийшов, мук здолати не зумів.
Як потрібна ти лиш тепер я зрозумів.
Щастя полум’я ми віднайдем,
Світлу мить кохання повернем,
Не будеш ти вчорашнім днем.