Розробка уроку з презентацією "Письмове додавання й віднімання багатоцифрових чисел"

Про матеріал

Мета: ознайомити учнів із прийомом письмового додавання й віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона; формувати вміння використовувати алгоритм письмового додавання та віднімання багатоцифрових чисел під час обчислення виразів, розв'язання складених задач; розвивати мислення, математичну пильність, вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, класифікувати, розмірковувати; виховувати дружні стосунки, бажання допомогти іншим, заохочувати до співробітництва взаємодопомоги.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел. 4 клас

Номер слайду 2

Любі діти! У нашому королівстві Математики трапилася велика біда. Підступна чаклунка Клякса зруйнувала будинок, в якому проживали цифри. Без нього вони забули про свої обов’язки і почали сваритися. Нам на допомогу вже прийшли троє поросят Наф-Наф, Нуф-Нуф та Ніф-Ніф. Будь ласка, допоможіть нам збудувати новий будинок. Бажаю успіхів Король Цифіріус Багатозначний.

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Перевірте правильність обчислень+ 483 – 483 255 255 738 228

Номер слайду 7

42437 + 6245 = ?48350 - 9405 = ?

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Перегляд файлу

Урок математики в 4 класі.

Тема. Письмове додавання й віднімання багатоцифрових чисел.

Мета: ознайомити учнів із прийомом письмового додавання й віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона; формувати вміння  використовувати алгоритм письмового додавання та віднімання багатоцифрових чисел  під час  обчислення виразів, розв’язання  складених   задач; розвивати мислення, математичну пильність, вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, класифікувати, розмірковувати; виховувати дружні стосунки, бажання допомогти іншим, заохочувати до співробітництва взаємодопомоги.

Цілі.

Учні знатимуть: алгоритм письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона, застосовуватимуть його під час обчислення виразів, розв’язання рівнянь і складених   задач.

Учні вмітимуть: коментувати свої дії під час виконання обчислень, складати усно план розв’язування задачі, перевіряти правильність розв’язку задачі способом складання і розв’язування обернених задач.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (по класифікації В.А. Онищука).

Обладнання: мультимедійний проектор, екран, презентація, схеми-опори, завдання для роботи в групах.

Методи, прийоми, форми роботи: стимулювання інтересу до навчання (пізнавальна гра), словесні (бесіда, пояснення, «Очікування»), наочні (демонстрація схем, презентація), частково-пошукові  (постановка проблемного питання, робота в групах, «Мозковий штурм»).

Хід уроку

І. Мотиваційний  етап.

1. Створення позитивного психологічного налаштування на урок

Знову лунає шкільний наш дзвінок,

Кличе всіх на незвичний урок.

Це час міркувань, наполегливий час.

Цікаві завдання чекають на нас.

- Усміхніться, діти, одне одному, і давайте побажаємо усім нам добра на цілий день та успіхів на уроці.

2.  Стимулювання та мотивація навчально-пізнавальної діяльності

 - Сьогодні у нас незвичайний урок. Тільки що я отримала листа, адресованого учням нашого класу із королівства Математики. Давайте разом прочитаємо його.

Любі діти!

У нашому королівстві Математики трапилася велика біда. Підступна чаклунка Клякса зруйнувала будинок, у якому проживали цифри. Без нього вони забули про свої обов’язки і почали сваритися. Нам на допомогу вже прийшло троє поросят Наф-Наф, Нуф-Нуф та Ніф-Ніф. Будь ласка, допоможіть нам збудувати новий будинок. Бажаю успіхів!

                    Король Цифіріус Багатозначний.

Слайд № 2 – 3 

- Допоможемо мешканцям королівства впоратись із роботою?

Але будинок у нас буде не звичайний, а  математичний. Допомагати нам буде ваша, діти, кмітливість та любов до математичної науки. Вашими вірними друзями під час цього будівництва повинні бути уважність, взаємодопомога, винахідливість.

2. Усні обчислення.

- Перш ніж розпочати будівництво, нам потрібно   прибрати майданчик від каміння.

Слайд № 4 – 5

Гра «Числовий безлад» (математичний диктант).

• Записати в секундах: 2 хв;

• Знайти, скільки годин складає доби.

• Чому дорівнює від 2 м?

• Знайти суму чисел: 510 і 240; 335 і 303.

• Знайти різницю чисел: 800 і 150; 930 і 310.

• Суму чисел 250 і 800 зменшити у 10 разів.

• Різницю чисел 380 і 200 збільшити у 100 разів

• Лісники заготовили на зиму півтонни жолудів. Скільки це кілограмів?

• Скільки дорівнює периметр рівностороннього трикутника, якщо довжина його сторони 15 см?

(120 с; 12 год; 5 дм; 750; 640; 650; 620; 105; 18000; 500 кг; 45 см.)

- Майданчик прибрали. Молодці!

 4. Підготовча вправа. Повторення алгоритмів письмового додавання і віднімання.

Фундамент – основа споруди, опора для стін. Він має бути міцним. Тому наші помічники просять перевірити їхні обчислення щодо кількості компонентів, необхідних для приготування розчину.

Слайд № 6

5. Постановка проблемного питання.

- А ось наступні обчислення наші поросятка виконати не можуть. Але ж і ми також ще не вивчали письмове додавання та віднімання багатоцифрових чисел.

Слайд № 7

II. Етап цілевизначення та планування.

  1. Оголошення теми і завдань уроку.

- Отже, тема уроку: «Письмове додавання й віднімання багатоцифрових чисел» (запис на дошці).

 Завдання уроку

Знати:

- Алгоритм письмового додавання та віднімання багатоцифрових чисел.

Вміти:

- Письмово додавати та віднімати багатоцифрових числа.

-  Розв’язувати рівняння, задачі на додавання та віднімання багатоцифрових чисел

2. Прийом «Очікування».

- Ознайомившись із планом уроку, прошу висловлювати свої очікування.

Я очікую … нових знань,

– міркувати,

– розв’язувати,

– складати,

– правильно обчислювати,

– злагоджено працювати.

IІI.     Етап цілереалізації.

1. Сприйняття й первинне усвідомлення учнями нового матеріалу.

а)  Розв’язування прикладів (запис на дошці)

             42437                48350

               6245                                     9405

   48682                 38945

Пояснення. Записуємо одиниці під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями, тисячі під тисячами. Додавати починаємо з одиниць. До 7 од. додати 5 од., буде 12 од. — це 1 дес. та 2 од. Одну одиницю записуємо, а десяток запам’ятовуємо і т. д.

Аналогічна робота проводиться над прикладами на віднімання.

Учні роблять висновок: письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел виконують так само, як додавання і віднімання трицифрових чисел.

б) Первинне закріплення.

- Фундамент готовий.

Слайд № 8

- Нам потрібно зводити стіни. Це робота не  проста і довготривала. Наше завдання – не припускатися помилок,  бо стіни будуть нерівними і хиткими.

а) Завдання 391(1) (фронтально з коментуванням)

+  45374         5478            – 82346 

      8406           2349                 5478 

     53780           3129              76868  

  2. Осмислення учнями знань.     

1.Завдання 391(2) (самостійно по варіантам)

+  3575             75431            +  54068           54068

  75431                3575                  4306               4306

  79006              71856                58374              49762

3.Фізкультхвилинка.

4. Узагальнення й систематизація знань.

1. Розв’язування рівнянь (з коментуванням).

а) «Мозковий штурм» (Повторення математичної термінології).

- Що отримаємо, якщо ми від суми віднімемо доданок?

- Що одержимо, коли до різниці додамо від’ємник?

- Що отримаємо, коли добуток поділимо на множник?

- А якщо частку помножимо на дільник?

- Що означає збільшити в кілька разів? Зменшити?

- Як дізнатися, що одне число більше або менше другого?

б) Розв’язування рівнянь.

- Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок.

х + 34 013 = 764 354

х = 764 354 – 34 013

х = 730 341

730 341 + 34 013 = 764 354

  764354         +  730341

      34013              34013

     730341            764354

- Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно до від’ємника додати різницю.

х – 20 244 = 45 645

х = 20 244 + 45 645

х = 65 889

65 889 – 20 244 = 45645

+ 20244         – 65889

   45645            20244

    65889           45645

- Отже, ми добре вправлялися у розв’язуванні прикладів та рівнянь, застосовуючи алгоритм письмового додавання та віднімання багатоцифрових чисел. Тому стіни нашої споруди вийшли міцні та рівні. Подивіться уважно на наш будинок. Що у ньому не вистачає?  (Даху)

Слайд № 9

2.Робота над задачею (Завдання 392).

а) Ознайомлення зі змістом задачі

- Ознайомтеся зі змістом задачі, повторіть її за скороченим записом. Складіть план розв’язання задачі на основі її аналізу від питання до даних.

Було — ?

Вивезли — 7250 кг

Залишилося — ?, на 3240 кг менше

б) Розв’язування задачі за поданим планом:

1 дія. Скільки кг картоплі залишилось в овочесховищі?

2 дія. Скільки кг картоплі було в овочесховищі спочатку?

1) 7250 – 3240 = 4010 (кг) — картоплі залишилося;

2) 7250 + 4010 = 11 260 (кг);

7250 + (7250 – 3240) = 11 260 (кг) — картоплі було в овочесховищі.

в) Творча робота над задачею.

- Змініть умову задачі так, щоб першою дією розв’язання було додавання.

- Складіть задачу, обернену до даної.

- Наша споруда добудована. Але ж це має бути математичний будиночок для цифр. Тому залишилося зробити його дизайн.

Слайд № 10

  1. Робота в групах.

Завдання для 1 групи

- Запиши цифрами   6, 8, 2, 1, 0  найбільше і найменше п’ятицифрове число. Знайди їх суму. (86210, 10268    86210+10268=96478)

 

 

Завдання для 2 групи

- Запиши цифрами   7, 8, 3, 1, 0  найбільше і найменше п’ятицифрове число. Знайди їх суму. (87310, 10378    87310+10378 =97688)

Завдання для 3 групи

- Запиши цифрами   5, 7, 3, 1, 0  найбільше і найменше п’ятицифрове число. Знайди їх суму. (75310, 10357    75310+10357  =85667)

VII.  Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. Гра «Мікрофон».

- Будинок споруджено. Запрошуємо цифри до нової оселі!

Слайд № 11

- Які знання допомогли нам у будівництві?

- Що дізналися про додавання і віднімання багатоцифрових чисел?

- Яке завдання запам’яталося і сподобалося найбільше?

- Де було важко працювати? Як ви думаєте чому?

- Що треба зробити, щоб далі вам працювалося легко?

- Навіщо ми з вами вивчали цю тему? І де знадобляться ці вміння в житті?

  1. Прийом «Продовж думку».

Мій найбільший успіх на уроці – це … .

Найбільші труднощі я відчув, коли … .

Я тепер умію … .

Домашнє завдання (диференційоване).

  1. Виконати завдання 395; 396 (с. 65).
  2. Творче завдання: 1 варіант – скласти задачу на знаходження суми (письмове додавання багатоцифрових чисел); 2 варіант – скласти задачу на знаходження остачі (письмове віднімання багатоцифрових чисел).

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Полонець Людмила Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
25 березня 2018
Переглядів
2413
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку