Мета:Навчальна: формувати в учнів уявлення про процес утворення льоду у водоймах, про лід та його властивості;розширити знання учнів про три стани води;під час дослідів з'ясувати властивості льоду.Розвивальна: розвивати інформаційну, комунікативну, пізнавальну компетентності; експериментальні навички, спостережливість, логічне мислення, вміння виділяти головне у тексті, навички самостійної діяльності.Виховна: виховувати почуття взаємодопомоги, відповідальності за збереження свого життя та здоров'я; бажання пізнавати та любити природу; викликати цікавість до вивчення предмету
Тема. Як утворюється лід . Практична робота: лід – вода; властивості льоду.
Мета:
Навчальна: формувати в учнів уявлення про процес утворення льоду у водоймах, про лід та його властивості;розширити знання учнів про три стани води;під час дослідів з’ясувати властивості льоду.
Розвивальна: розвивати інформаційну, комунікативну, пізнавальну компетентності; експериментальні навички, спостережливість, логічне мислення, вміння виділяти головне у тексті, навички самостійної діяльності.
Виховна: виховувати почуття взаємодопомоги, відповідальності за збереження свого життя та здоров’я; бажання пізнавати та любити природу; викликати цікавість до вивчення предмету.
Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, шматки льоду , презентація «Лід. Властивості льоду», фрагмент календаря погоди на дошці; магнітна дошка, магніти, набір слів до вправи «Асоціативний кущ» у конвертах (конверти); для кожного учня: склянка з водою; паперова серветка;
Хід уроку
І Організація класу
Учитель:
Ось прийшов нам лист із неба,
Прочитати його треба. (Читає)
Білесенькі сніжиночки,
Вродились ми з води.
Легенькі, мов пушиночки
Спустилися сюди.
А коли ми встелимо
Всі стежки і доріжки,
Коли усе довкола
Прикрасимо хоч трішки,
Ось тоді у світлий час
Миколай прийде до нас.
(На великому малюнку – резиденція святого Миколая, сніжинки будуть кріпитися біля неї)
Ви ж хочете зустрітися з Миколаєм та отримати подарунки від нього?
Де ж завдання нам шукати?
Загадку треба відгадати.
Стоїть зелена і розкішна,
Зелена в неї сукня пишна.
Йде на галявину стежинка,
А там – прикрашена… (ялинка)
Отже, наші завдання – на ялинці,
В іграшці або в торбинці.
Перша сніжиночка цікава
Та, що від ялини справа,
Закружляє в той же час,
Як будуть завданя виконані в нас.
II. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
Вправа «Асоціативний кущ» - робота в малих групах. Кожна група отримує конверт зі словами до куща. Учні повинні вибрати слова, які підходять і прикріпити їх на магнітній дошці.
Група №1: Новий рік, мороз, мандарини, лід, ковзани, квіти, ластівка.
Група №2: Різдво, сніг, сніжки, лід, подарунки, трава, абрикоси.
Група №3: лід, хуртовина, бурулька, іній, паморозь, тюльпани, гриби.
Група №4: лід, снігурі, хокей, сніжинка, метелик, полуниця, колядки.
Яке слово є в кожному кущі? (слово – лід)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Вчитель:
Будемо до Миколая мандрувати по льоду.
А хто правила всі знає, щоб не потрапити в біду? (Презентація «Обережно, лід!»)
(Діти називають правила поведінки на льоду, вчитель чіпляє сніжинку біля резиденції святого Миколая)
Правила важливі повторили,
Легенькими сніжинками
Наш шлях припорошили.
Вчитель:
А тепер часу не гаймо, -
Загадки знову відгадаймо.
Друзів лід зимових має,
Кожен учень їх пізнає.
На всіх сідає,
Нікого не минає.(Сніг)
Живе - лежить,
Помре - побіжить .(Сніг)
На дворі переполох:
З неба сиплеться горох.(Град)
Град, лід, сніг – це який стан води? У якому ще стані буває вода?
Вчитель:
Що ж, трудилися не марно,
Сніжинки кружляють у небі гарно
(Прикріплюються сніжинки над будинком святого Миколая)
Ця сніжинка – не остання,
Є ще в підручнику завдання.
Робота з підручником стор 64-65. – читають самостійно напівголосно до позначки «виконай завдання».
Бесіда за прочитаним:
Вчитель:
Щоб було веселіше гратись,
І на санчатах кожен зміг добратись,
Ми до хатини святого Миколая
Сніжинками пухнастими шлях прокладаєм!
Змерзли ручки, змерзли ніжки,
Відпочити треба трішки!
Веселі сестрички- сніжинки
Ждуть для вас фізкультхвилинки!
Фізкультхвилинка
Вчитель:
Із ялинки завдання
Знов беру я навмання.
Щоб могли сніжинки
Нам шлях засипати,
Треба нам швиденько
Дослідниками стати.
А зараз ми станемо дослідниками і проведемо досліди і встановимо властивості льоду.
Але спочатку я нагадаю вам правила техніки безпеки:
Робота в дослідницькій лабораторії (Відео «Властивості снігу і льоду»)
Дослід 1
Якого кольору лід? (безбарвний, але, якщо льоду багато, то він набуває синюватого відтінку)
У вас на столі є шматок гірської породи – граніт. Порівняйте лід і граніт на прозорість.
Висновок: лід безбарвний, прозорий, це вода у твердому стані.
Дослід 2
Втопіть лід у воду пальчиком. Що відбувається (лід не тоне)
Висновок: лід не тоне, бо легший за воду.
Дослід 3
Візьміть шматочок льоду і з силою киньте його на підлогу.
Що сталося?
Отже, що ви можете сказати про його крихкість?
Висновок: Лід крихкий
Вчитель:
Добре досліди пройшли,
Що ліл – вода ви довели.
Знову сніжинка у небі кружляє,
І тихо лягає, де дім Миколая. (знову кріпимо сніжинку)
Ну, а вас сюрприз чекає,
Кінозал роботу вже розпочинає!
(перегляд мультфільму «Лунтик і його друзі. Лід»)
А тепер давайте обговоримо побачене і пограємо у гру.
Гра «Сніжколови» В кого я кидаю сніжку, той дає відповідь на запитання
№1 – Чому баба Капа не дозволяла Лунтику і Кузі йти кататися на лід? (бо була відлига і лід підтанув)
№2 – Які властивості льоду ви побачили у мультику? (лід не тоне, прозорий, крихкий)
№3 – Чому лід не потонув, коли Лунтик провалився під лід? (лід не тоне, бо легший за воду)
№4 – Як утворюється лід на ставку?
№5 - Що таке лід? (Замерзла вода)
№6 – Чи можна гратися на льоду без дозволу?
№7 – Чи правильно вчинили герої мультика, коли пішли на озеро?
№8 – Чи існує життя у водоймах взимку?
№9 – В чому небезпека льоду?
№10 – В чому користь льоду?
ІV Підсумок уроку
Ми трудилися не марно,
Усі шляхи позасипали гарно.
І тепер в святковий час
Їде Миколай до нас.
(Під музику заходить святий Миколай з торбиною)
Миколай
Друзі! Радий бачить вас
У такий святковий час!
Багато ви завдань зробили,
Сніжинок гарних натрусили.
І тому для вас на свято
Ласощів привіз багато.
Для кожного маю в торбинці
Найкращі у світі гостинці.
А хто без кінця бешкетує,
Тим чортик лиш різки дарує.
(Дарує подарунки всім дітям)
Вчитель:
Ми у Бога завжди просим не цукерок і не грошей,
А здоров'я мамі й тату, миру, щастя в нашу хату,
Миру, щастя всій родині, усій нашій Україні!
Зі святом!