Українська мова
Тема: Буква Ь (знак м’якшення). Позначення ним на письмі м’якості приголосних звуків
Мета: ознайомити учнів з буквою ь («знак м’якшення»), її назвою; закріпити розуміння дітьми відмінності між звуком і буквою, пояснити, що буква ь ніякого окремого звука не позначає, а вказує на м’якість приголосного; вчити читати склади, слова з буквою ь (м’який знак); удосконалювати вміння учнів робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів, збагачувати словниковий запас дітей; розвивати їхню увагу, мислення, фонематичний слух, зв’язне мовлення, спостережливість, пізнавальний інтерес; виховувати охайність, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.
Обладнання: предметні малюнки, демонстраційна картка з буквою ь.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення вивченого матеріалу
— Пригадайте, яку букву ми вивчали на минулому уроці. (Зе)
— Коли вживається велика буква З?
— Які звуки може позначати ця буква?
2. Гра «Спіймай звук»
Зозуля кувала — діточок збирала.
Зозулені черевички в полі відшукала,
Дітям дати мала.
Довго так кувала —
Рахувала нам роки.
Діток не зібрала.
— Який звук найчастіше зустрічається у вірші?
— Зозулені черевички — багаторічна трав’яниста рослина. Квітка оригінальної форми, нагадує старовинний черевичок. (Учитель демонструє рослину на картинці або на екрані.)
3. Гра «Поверни зірку» («Зоряне небо»)
Вгадайте хитре це слівце
Підказую: є в морі це,
А буває ще на сцені,
В небі ж просто незліченні! (Зірки)
— Молодці! А коли вони з’являються на небі? (Вночі) Правильно. А що ще з’являється вночі на небі? (Місяць)
— До нас по допомогу прийшов Місяць, адже вже декілька ночей він не бачив зірочок, через це йому самотньо світити в небі одному. Отже, він просить допомогти повернути зіроньки назад на небо. Допоможемо?
— Але для цього необхідно виконати таке завдання: підібрати слова-зірки, які відповідали б звуковим моделям.
4. Звуко-буквений аналіз слова
— Послухайте прислів’я. Як ви його розумієте?
Одне «зараз» краще трьох «завтра».
— Зробіть звуковий аналіз слова зараз. Позначте звуки відповідними буквами.
— Які звуки позначає буква з на початку і в кінці слова?
— Спробуйте прочитати це слово справа наліво. Що у вас вийшло?
5. Читання слів із буквою зе
На дошці надруковані променеподібні таблиці. Учні читають склади, складають із них слова.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Буква, яку ми будемо сьогодні вивчати, звука не позначає, але на м’якість попередніх приголосних звуків упливає. Назва цієї букви — м’який знак. Послухайте, як про неї пише Ганна Чубач.
В алфавіті я в кінці,
В мене усміх на лиці.
Не хизуюсь я, але…
Вам без мене буде зле.
Бо як тільки я у слові,
Слово м’якше для вимови.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота над загадкою
Літом наїдається,
А зимою висипається. (Ведмідь)
— Поділіть слово-відгадку на склади. Чи однаково вимовляються останні звуки у першому і другому складах? Чому?
— Давайте тепер надрукуємо наше слово-відгадку.
2. Проблемна ситуація
— Прочитайте записане слово (ведмід). Чи відповідає запис звучанню слова-відгадки? (Ні)
— Як ви думаєте, чому? (Варіанти відповідей учнів.)
— Так, вийшло «ведмід», у кінці звучить твердий звук [д], а треба, щоб у кінці був звук [д’], м’який. Для цього в нашій азбуці є така буква, яка сама по собі ніякого звука не позначає. Але якщо її поставити поряд з іншою, то разом вони позначатимуть не твердий, а м’який приголосний звук.
3. Ознайомлення з буквою ь (м’який знак)
Я — не шість!
Я — м’який знак.
Це повинен знати всяк.
Я — не літера нова.
Я пом’якшую слова.
— Ось так виглядає буква Ь. Це буква, але не звук.
Учитель дописує до слова ведмід букву ь. Пропонує учням прочитати утворене слово.
— На що схожа буква ь (знак м’якшення, або м’який знак)?
— Послухайте, як про це сказано у вірші.
Підняли ми букву Р
І поставили отак: ь.
Що ми маємо тепер?
— М’який знак.
4. Гра «Впіймай слово з «ь»
Знак цей дивний, безголосий, але користь він приносить.
Хто сердитий і твердий, зробить добрим знак м’який.
Там, де колосився лан, пронеслась красуня — лань.
В тих краях, де росте рис, проживає хитра рись.
Добувають в шахті сіль і везуть до міст і сіл.
Букву цю не пропускай і писать не забувай.
— Виконайте звуковий аналіз слів: рис — рись, лан — лань.
Фізкультхвилинка
Руки в сторону та вгору —
На носочки піднялись.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивіться.
Руки в сторони розводим,
Опускаєм плавно вниз,
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз присіли — руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали.
Нахил вліво — раз, два, три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись.
Ось розминці вже кінець.
Хто ж старався — молодець!
5. Виділення місця в слові, де стоїть ь (м’який знак)
Півень, горобець, ведмідь —
Знак м’який в кінці стоїть.
Журавель, дельфін і рись —
Знак м’який! Не помились.
6. Гра «Хто більше?»
Добирання слів з м’яким знаком.
— Отже, яку роботу виконує буква ь? (Позначає м’якість приголосних на письмі.)
— Послухайте, як про це сказано у вірші. Вивчіть напам’ять.
М’який знак
Я сам-один завжди мовчу,
Без приголосних не звучу.
Та на письмі, це знає всяк,
Бува потрібен м’який знак.
7. Розрізнення понять «звук», «буква»
— Ми з вами визначили «роботу» букви ь. А яку «роботу» виконують інші букви, які ми вже вивчили? (Позначають на письмі голосні або приголосні звуки.)
— Отже, звуки ми чуємо, вимовляємо, а букви бачимо, читаємо. Це різні поняття! Послухайте, як добре про це сказала у своєму вірші Н. Становська.
Звук і буква
Звуки шапку-невидимку одягли
І в букварик непомічені ввійшли.
Хай працюють ваші вуха:
Звуки можна тільки слухать.
Букви ж можна розглядати,
Можна їх намалювати.
Звуки вимовляються,
Букви всі читаються.
— А тепер послухайте вірш іще раз і скажіть, які дії можна виконувати зі звуками. (Їх можна слухати, вимовляти.) А букви? (Можна розглядати, малювати, читати.)
— Зараз я ще раз прочитаю цей вірш, тільки деякі слова пропущу, а ви хором їх доповните.
Учитель читає вірш Н. Становської «Звук і буква», пропускаючи слова.
8. Заучування фрази
Буква ь звука не позначає, але впливає на м’якість попереднього приголосного.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота за Букварем (с. 74)
1) Розгляд малюнків та аналіз звукових моделей слів
2) Читання складів та зіставлення звукових значень (твердий/м’який)
3) Читання стопчиків слів
• Хором;
• ланцюжком.
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
4) Робота над текстом «Льон»
а) Читання тексту вчителем
б) Словникова робота
Польова — та, що росте в полі.
в) Напівголосне читання тексту учнями
г) Вибіркове читання
— Про що розповідається в тексті? (У тексті розповідається про рослину.)
— Як називається ця рослина? (Ця рослина називається льон.)
— Де вона росте? (Вона росте в полі.)
— Що є на квітці? (На ній є квітки.)
— Якого кольору квітки? (Квіти на ній сині-сині.)
VІ. Підведення підсумків уроку
— З якою буквою ми сьогодні ознайомилися? (Ми ознайомилися з буквою ь (м’який знак).)
— Які звуки вона позначає на письмі? (Буква ь (м’який знак) звука не позначає, але впливає на м’якість попереднього приголосного.)
— Яку роботу виконує ця буква?
— Яка ще буква може позначати м’якість приголосних?
— Яку роботу можна виконувати зі звуками?
— Що можна робити з буквами?