Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: «Закріплення букви ь (знака м'якшення)»

Про матеріал

Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Закріплення букви ь («знака м′якшення»). Бесіда на тему « Що дає нам льон»“.

Метою уроку є: закріпити знання учнів про букву ь («знак м'якшення»), його роль в словах; удосконалювати вміння читати склади, слова з буквою ь (м'який знак), робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів; виробляти в дітей навички читання зв'язного тексту; збагачувати словниковий запас учнів.

Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.

Перегляд файлу

Українська мова

Тема: Закріплення букви ь («знака м′якшення»). Бесіда на тему « Що дає нам льон»

Мета: закріпити знання учнів про букву ь («знак м’якшення»), його роль в словах; удосконалювати вміння читати склади, слова з буквою ь (м’який знак), робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів; виробляти в дітей навички читання зв’язного тексту; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати уяву, літературно-творчі здібності, навички інтонування окличних речень, увагу, мислення, фонематичний слух, пізнавальний інтерес; виховувати естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, бажання працювати.

Обладнання: предметні малюнки, таблиці для читання.

Тип уроку: закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Які чудові очі я бачу навкруги!

А спинки — як з картинки — рівненькі і прямі.

Дівчатка, хлопці — які ви молодці!

Хвилиночка мовчання у нас на язиці!

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повторення вивченого про звуки і букви

— На які дві групи поділяються звуки в українській мові?

— Чим відрізняються голосні звуки від приголосних?

— Наведіть приклади голосних звуків.

— Наведіть приклади приголосних звуків.

— Яку букву ми вивчали на минулому уроці? (ь.)

— Що цікавого ви про неї дізналися? (Буква ь (м’який знак) звука не позначає, але впливає на м’якість попереднього приголосного.)

— Наведіть приклади слів з м’яким знаком на кінці, у середині слова.

2. Гра «Поміть різницю»

— Послухайте і скажіть, якими звуками різняться між собою слова: воро­на — ворота, дам — там, лани — лини, рис — рись, тінь — лінь, палка — бал­ка, малина — калина.

3. Розрізнення понять «звук», «буква»

— Отже, букви ми бачимо і читаємо. А яку «роботу» можемо виконувати зі звуками? (Слухати і вимовляти.)

— Давайте повторимо уривок вірша, у якому про це йдеться. Як і на минулому уроці, будете хором доповнювати рядки вірша.

Звук і буква

Звуки шапку-невидимку одягли

І в букварик непомічені ввійшли.

Хай працюють ваші вуха:

Звуки можна тільки слухать.

Букви ж можна розглядати,

Можна їх намалювати.

Звуки вимовляються,

Букви всі читаються.

4. Утворення слів

— Попрацюємо з м’яким знаком. У цьому нам допоможе Дід-Буквоїд.

(Сіль, руль, даль, міль, біль, шаль, роль, жаль, нуль)

(День, тінь, лінь, пень, кінь, синь, рань, лань)

5. Звуко-буквений аналіз слова півень

Відгадайте загадку.

На дворі і на току —

Скрізь луна :»Ку-ку-рі-ку!»

Гордо птах цей походжає,

Дуже пишний хвостик має,

Шпори, гребінець чарівний…

Що за птах цей, дітки? …(Півень).

— Молодці, це півень. Зробимо усний звуко-буквений розбір цього слова. 

— Яке слово ми розбираємо? ([півен])

— Скільки в слові складів? (Два: [пі-вен])

— На який склад падає наголос? ([пі])

— Які звуки ви чуєте? ([п], [і], [в], [е], [н])

— Полічіть їх. (5 звуків)

— Вимовте голосні звуки. ([і], [е])

— Скільки їх? (2 звуки)

— Вимовте приголосні звуки. ([п], [в], [н])

— Скільки їх? (3 звуки)

— Назвіть перший і останній звук. ([п’], [н])

— Порівняймо їх. Вони глухі чи дзвінкі? ([п] — глухий, [н] — дзвінкий) Тверді чи м’які? ([п’] — пом’якшений і [н] — м’який)

— Як на письмі позначається м’якість звука [н′]? (М’якість звука [н] на письмі позначається за допомогою букви ь.)

— Чи однакова кількість звуків і букв у слові? (Кількість звуків і букв у слові неоднакова, тому що букв більше, ніж звуків, на один.)

— Чи можна це пояснити? (Так, це можна пояснити тим, що буква ь не утворює ніякого звука, а лише пом’якшує попередній приголосний.)

— Отже, у слові півень 5 звуків і 6 букв. Воно має два склади, перший склад [п’і] — наголошений. У другому складі є ь, який пом’якшує букву н.

6. Робота над чистомовкою

Заглядала осінь до водички в синь-синь-синь,

Й плакала дрібненько цілий день-день-день.

Десь полинула за море вже теплінь — лінь-лінь.

Залишала по собі лиш тінь-тінь-тінь.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні на уроці ми будемо виконувати різні вправи з літерою…, а з якою саме, ви здогадаєтесь із загадки.

Хто абетку з вас вивчав,

Різні букви зустрічав.

Кожна з них, від А до Я,

Промовля своє ім’я.

Лиш одна із них німа.

Здогадався, певно всяк! 

Звуть цю букву… (м’який знак).

— Так, правильно! Сьогодні ми закріпимо наші знання про літеру м’який знак.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Добирання до поданих слів відповідних звукових моделей

Син

Синь

Рис

Тин

Рись

Тінь

2. Гра «Один — багато»

олень — олені

лось — лосі

дідусь — дідусі

карась — карасі

бриль — брилі

ведмідь — ведмеді

медаль — медалі

3. Гра «Заховай знак м’якшення»

— Змініть слово так, щоб буква ь «заховалася» в середину слова.

Пень — пеньок; день — деньок; Василь — Василько.

4. Гра «Утвори нове слово» (робота на картках)

Даль — (ме)… даль

руль — (пат)…руль

роль — (па)…роль

рись — (бо)…рись

мідь — (вед)…мідь

вісь — (по)…вісь

5. Метаграми

• Готуй із мене кашу, плов,

У суп насипте трішки.

Коли ж м’який припишеш знак,

Страшенна буде кішка! (Рис — рись)

• Знак м’який — мов чарівник:

Він з’явивсь, а син-то зник! (Син — синь)

Фізкультхвилинка

Руки в сторони та вгору —

На носочки піднялись.

Підніми голівку вгору —

Й на долоньки подивись.

Присідати ми почнемо,

Добре ноги розімнемо.

Раз — присіли, руки прямо.

Встали — знову все так само.

6. Читання пірамідки слів

Погляньте, це парашут. На ньому ми полетимо на чудовий ставок. Але, щоб він злетів, нам треба добре попрацювати! На ньому написаний спеціальний код, який треба вміти швидко прочитати! Давайте спробуємо його розшифрувати.

(Учні разом із учителем читають слова.)

— Ми прочитали код, але наш парашут не злетів. Як ви гадаєте, чому? Так, тому що в нього немає сили злетіти. Йому потрібний сильний швидкий поштовх повітря! І ми можемо допомогти! Давайте всі разом швидко наберемо повітря через ніс і заповнимо наші легені так, щоб плечі не піднімалися. А тепер зробимо повільний і «пружний» видих через рот. Зробили? Чудово! Раз, два, три — набрали повітря через ніс і повільно видихнули через рот. Але парашут не зміг піднятися. Тому що повітря має бути заповнене чарівним кодом, який ми щойно розгадали. Спробуймо зараз на видиху швидко прочитати код! Подивіться, як я це роблю.

Учитель читає на видиху слова.

Тепер — разом!

— Ви добре впоралися із завданням — наша кулька злетіла!!!

7. Робота над загадками. Звуко-буквений аналіз слів-відгадок

В дерев’яному кожусі

Я завжди вам прислужуся.

І дорослим, і малятам —

Всім, хто любить малювати.

Залюбки на допомогу

Я школярику прийду

І залишу слід помітний

Там, де носом проведу. (Олівець)

Без рук, без ніг, лише роги має,

Під небесами гуляє. (Місяць)

Капелюх на паличці

Несе мала Наталочка. (Парасолька)

До схід сонця встає,

Спати нам не дає. (Півень)

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

8. Робота з підручником

1) Розгляд ілюстрації

— Що та кого зображено на малюнку?

— Що вони роблять?

— Який день зображено на малюнку? (Ясний)

— Яка пора року?

2) Робота над текстом «На ставку» (с. 75)

а) Читання тексту вчителем

— Де рибалили дідусь і Василько?

б) Словникова робота

Вудка — знаряддя для ловіння риби.

Красень — гарний.

в) Бесіда за текстом

— Про кого розповідається у тексті?

— Що вони робили?

— Де знаходилось місце їх рибалки?

г) Напівголосне читання тексту учнями

д) Вибіркове читання

— Довго чекали герої, щоб піймати рибу? (Ні)

— Знайдіть це місце в тексті і прочитайте.

е) Робота над виразністю

— Подивіться на останнє речення. Чим воно відрізняється від інших? (У кінці цього речення стоїть знак оклику.)

— Як слід читати такі речення?

— Прочитайте.

9. Бесіда на тему « Що дає нам льон»

Вчора ми читали текст про дуже цікаву рослину. Відгадайте загадку.

У чистім полі він росте:

На високих ніжках,

В зелених панчішках,

Квіточки блакитні,

Оченьки привітні. (Льон)

— Отже, про що була загадка? (Про льон)

— Що це? (Рослина)

— Де вона росте? (У полі)

— Опишіть її.

— Що ви знаєте про льон?

Під час бесіди вчитель демонструє різні зразки лляної тканини, предметів, виготовлених із льону. Демонструє рослину в стадії цвітіння та зрілості (малю­нок або гербарій), за можливості — лляне волокно, нитки.

— Розкажіть, який шлях проходить льон від поля до нас.

V. Підведення підсумків уроку

— Чим відрізняється буква ь (м’який знак) від інших вивчених букв? (Вона не позначає ніякого звуку, а лише вказує на м’якість попереднього приголосного.)

Гра «Закінчи речення»

— Сьогодні на уроці ми

— Найбільше мені сподобалося...

— Я запам’ятав...

— На наступному уроці хочу навчитися...

• Звуки ми … (вимовляємо й чуємо).

• Букви ми … (бачимо, пишемо і читаємо).

doc
Додано
31 березня 2019
Переглядів
10071
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку