Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Леся Українка – велика українська поетеса. Інтонаційне читання вірша «Вишеньки», читання в особах“

Про матеріал
Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Леся Українка – велика українська поетеса. Інтонаційне читання вірша «Вишеньки», читання в особах“. Метою уроку є: ознайомити учнів із творчістю Лесі Українки; формувати вміння правильно, виразно, свідомо читати, давати повні відповіді на запитання; розвивати пізнавальну активність школярів, естетичні смаки, усне мовлення; збагачувати словниковий запас дітей; виховувати інтерес до творчості поетеси, любов до України, рідної мови, природи. Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.
Перегляд файлу

Українська мова

Тема: Леся Українка – велика українська поетеса. Інтонаційне читання вірша «Вишеньки», читання в особах

Мета: ознайомити учнів із творчістю Лесі Українки; формувати вміння правильно, виразно, свідомо читати, давати повні відповіді на запитання; розвивати пізнавальну активність школярів, естетичні смаки, усне мовлення; збагачувати словниковий запас дітей; виховувати інтерес до творчості поетеси, любов до України, рідної мови, природи.

Обладнання: портрет Лесі Українки; предметні малюнки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Бесіда

— Як називається держава, у якій ми живемо?

— Як називається народ, що проживає в Україні?

— Кого називають українкою, українцем?

2. Слухання вірша-добавлянки

Ми — українці — велика родина.

Мова і пісня у нас — солов’їна.

Квітне в садочках червона калина.

Рідна земля для нас всіх —... (Україна).

— З якої літери пишеться це слово? Чому?

3. Складання звукової моделі слова Україна

— Чи співпадає кількість звуків і букв у цьому слові? Чому?

4. Мовленнєва розминка

1) Робота над скоромовкою

Жив жучок між бур’янами,

Жив без тата і без мами.

Жив і жив, і не тужив —

Жовтим листям ворушив.

Жаба квакнула: «Попався!»

Жук завмер — так налякався.

2) Звукова зарядка

— Назвіть голосні у слові ваблять; початковий звук у словах діточкам, рученята, зросли, доспіли, гіллі.

— Визначте наголос і кількість складів у словах вишеньки, гіллі, червонії.

5. Продовження бесіди

— Творчість яких видатних українських поетів ми вже вивчали? Розкажіть про них.

— Які твори писав Тарас Шевченко? Як ще називали його великого поета?

— Що писав Іван Франко для дітей? Які його казки вам відомі?

— Продовжте речення: «Він — письменник, вона —..., він — поет, вона —...».

6. Словникова робота

— Прочитайте пари слів. Зверніть увагу на наголос у цих словах.

українець  український

українка  українська

— Як ви розумієте значення цих слів?

— Із якої букви написані слова?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

— Як ви вважаєте, чи легко бути поетом? Чому?

— Вірші писати важко, бо у поезії слова добираються так, щоб у кінці рядків вони звучали однаково чи подібно. Це створює особливу красу, мелодійність звучання.

— Чи може слово Українка писатися з великої букви? (Так, якщо воно буде означати власну назву.)

— Це слово може писатися з великої букви, якщо воно означає прізвище відомої української поетеси Лесі Українки.

— Сьогодні ми дізнаємося про життя і творчість великої української поетеси Лесі Українки, будемо читати її вірші.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за Букварем (с. 138)

1) Вступне слово вчителя

— Що вам відомо про Лесю Українку?

— Чи доводилося вам слухати її твори або читати самим?

— У місті Новоград-Волинському, на нашій українській землі, народилася хороша-прехороша дівчинка. Батьки назвали її Ларисою. Дівчинка росла.

Читати майбутня поетеса навчилася в чотири роки, писати — на початку шостого року. У шість років навчилася шити й вишивати. Дівчинка була веселою, любила співати, танцювати, любила також музику і навіть пробувала сама її писати. У 9 років вона написала свій перший вірш.

Ларисине прізвище Косач. Та щоб усі знали, що дівчинка родом з України, Лесина мама — відома українська письменниця Олена Пчілка — порадила підписувати вірш ім’ям Леся Українка.

Леся була зачарована українською природою, вона любила ліс, річку, поле, птахів, все живе, що було навколо неї, любила слухати розповіді старих людей про русалок. Дівчинка запам’ятала ці оповідання, а коли виросла, написала чудову казку «Лісова пісня». Вона про мавку.

Вона знала понад десять іноземних мов, любила музику, грала на фортепіано, виявляла інтерес до малювання.

Творчість Лесі Українки цікава і різноманітна. Багато її віршів присвячено дітям і створено для дітей.

2) Розглядування ілюстрації

— Хто, на вашу думку, зображений на малюнку?

3) Самостійне читання тексту «Леся Українка»

— Для кого Леся Українка написала багато віршів та казок?

4) Робота над віршем Лесі Українки «Он ярочки зелененькі...»

а) Читання вірша вчителем

б) «Сундучок-словничок»

— Як ви розумієте слово яр? (Глибока довга западина з крутими або прямовисними схилами.)

Ярочки — глибока довга западина, що виникла внаслідок вимивання ґрунту потоками води.

Перевиті — переплетені.

— Прочитайте слова парами.

яр — ярочки

стежка — стежечки

зелені — зелененькі

стрічка — стрічечки

малі — маленькі

до ріки — до річечки

— Що означають слова, які в кожній парі подані після тире?

— Як слід вимовляти такі слова?

в) Виразне читання вірша

Фізкультхвилинка

Притомилися, малята?

Час прийшов відпочивати.

Трава низенька-низенька,

Дерева високі-високі.

Вітер дерева колише-гойдає.

Пташки з вирію летять-прилітають,

А діти за парти тихенько сідають.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Продовження роботи за Букварем (с. 139) .

1) Вступне слово вчителя

— Усі діти в родині Косачів змалку привчалися до праці. Кожна дитина мала свій маленький город, квітничок. А що потрібно, щоб овочі та квіти добре росли?

— А ще Леся зі своїми братами та сестрами посадила садочок: яблуньки, груші, вишеньки. Мабуть, згадкою про той садочок і став вірш «Вишеньки».

2) Читання вчителем вірша «Вишеньки»

— Який настрій викликав у вас цей вірш?

— Про кого в ньому йдеться?

— Що привернуло увагу дівчинки й хлопчика?

— Чи змогли діти зірвати вишні? Чому?

3) Словникова робота

Ваблять — манять, приманюють, принаджують, викликають бажання, потяг.

а) Читання слів «буксиром» за вчителем

Ваблять   дівчаточко

скачуть  хлоп’яточко

простягають   рученята

доспіли   деревцем

низесенько   черешеньки

— Яке слово «зайве» у першому стовпчику?

— Що спільного у словах другого стовпчика? (Мають зменшувально-пестливе значення,.)

б) Читання анаграм

шевиньки   (вишеньки)

шечекирень   (черешеньки)

ливирос   (виросли)

сокови   (високо)

4) Самостійне читання вірша учнями

5) Відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового читання

— Чому діти не можуть дістати вишень?

— Що вони роблять для того, щоб їх дістати? Прочитайте.

— З яким запитанням діти звертаються до вишеньок?

— Прочитайте, яку відповідь дали їм вишеньки.

— Поміркуйте, чому вишеньки не доспіли б, «якби зросли низесенько».

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

А тепер нове завдання —

Оченятам тренування:

Раз — дивлюсь удалечінь.

(Протягом 30 с дивитись на об’єкт удалині.)

Два — в долоньці відпочинь.

(Перевести погляд на долоньку.)

Вправа повторюється 20 разів.

6) Робота над виразним читанням вірша

7) Гра «Диктор телебачення»

Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.

8) Гра «Букви розгубилися»

— Прочитайте вірш, вставляючи пропущені букви.

Ой в_ш_ньки-ч_реш_ньки,

черв_ні_, спіл_,

чо_о ж б_ ви так вис_ко

вир_сли на г_лл_?

9) Вивчення вірша напам’ять

VІ. Підведення підсумків уроку

— Хто така Лариса Петрівна Косач?

— Чому вона підписувала вірші ім’ям Леся Українка?

— Що вам запам’яталося про дитячі роки Лесі Українки?

— Який вірш ми вивчали?

— Що вам сподобалось на уроці?

— Поезією Лесі Українки захоплюються і дорослі, і діти. У народі вшановують пам’ять Лесі Українки. Ім’я поетеси носять театри, школи. Є музеї, пам’ятники на її честь.

— Що розповісте вдома про Лесю Українку?

doc
Додано
27 вересня 2020
Переглядів
994
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку