Українська мова
Тема: Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Кк
Мета: закріпити знання учнів про букву Кк («ка») та її звукове значення; закріплювати вміння учнів читати склади, слова, речення з новою буквою; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; ознайомити з рукописним шрифтом; розвивати зв’язне мовлення, спостережливість; виховувати старанність, інтерес до навчання, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: предметні малюнки, складова таблиця, піраміди слів.
Тип уроку: закріплення і узагальнення отриманих знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Пролунав і стих дзвінок.
Починається урок.
Всі за парти тихо всілись
І на мене подивились.
— Подаруйте, діти, мені свої гарні, милі, світлі усмішки — і почнемо урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення букви ка, її звукового позначення
— Яку букву ми вивчали на попередньому уроці?
— Які звуки вона позначає?
— Пригадайте, герой якої казки завітав до нас на минулому уроці? (колобок) Які казки ви знаєте, що дружать з буквою к («ка»)?
— Послухайте вірш, запам’ятайте слова зі звуками [к], [к’].
Знайшов півник колосок,
Змолов борошна мішок.
Спік негайно у печі
Пиріжки і калачі.
Мишенят не пригощав,
Бо жоден з них не помагав.
(Зі звуком [к]: півник, колосок, мішок, спік пиріжки, калачі; зі звуком [к’] слів немає.)
— Про героїв якої казки йдеться у вірші?
— Перекажіть цю казку.
2. Звуко-буквений аналіз слова
— Зробіть звуковий аналіз слова колосок.
Один учень виконує аналіз слова на дошці, інші діти викладають схему слова фішками на партах.
— Назвіть букви, які позначають відповідні звуки слова.
3. Гра «Утвори слово»
к — ва — с к — ла — с ві — к — но ві — но — к
— Яка буква спільна в усіх словах? Покажіть її.
4. Розучування скоромовки
Качечка кряче — каченят не баче.
Кличе качечка курчат:
«Чи не бачили качат?»
Г. Бойко
5. Робота над чистомовкою
Ку-ку-ку, ку-ку-ку!
Сидить пташка на сучку!
Ки-ки-ки, ки-ки-ки!
Посадили огірки.
Ко-ко-ко, ко-ко-ко!
Люблю свіже молоко!
6. Читання складів із буквою ка.
— Утворіть склади за променеподібною таблицею і прочитайте їх.
— Які склади можна назвати словами? Доведіть, склавши з ними речення.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
У назвах казок різних буква «ка» є,
І ви щойно всі їх згадали.
А ось подивіться — завітали сюди
Герої казок цих цікавих.
— Півник та мишенята Круть і Верть приготували для вас різні завдання.
Фізкультхвилинка
Рано півник уставав,
Голосок свій подавав:
«Ку-ку-ріку, ку-ку-ріку».
Раз знайшов він колосок
І поклав його в мішок.
До млина із ним пішов
І на борошно змолов.
І щоранку залюбки
Випікав він пиріжки.
Ой, які ж вони смачні,
І рум’яні, й запашні!
IV. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу
1. Робота зі складовою таблицею
2. Читання пірамідок слів
— Які слова на уроці ми вже читали?
3. Робота за Букварем (с. 48)
1) Читання слів: вінок, віник, вікно
— Щоб пояснити їх значення, зазирнемо до нашого «словничка-сундучка».
• Вінок — квіти, листя, гілки, сплетені в коло, яким найчастіше прикрашають голову; ще — покладають на могили, до пам’ятників.
• Віник — зв’язаний жмуток стеблин, лозин, гілок для підмітання долівки, підлоги, обмітання чого-небудь.
• Вікно — отвір у стіні приміщення для світла й повітря, а також рама з шибками, яка закриває цей отвір.
— Чим ці слова подібні?
— Чим відрізняються?
— Складіть речення зі словом: перший ряд — вінок, другий — віник, третій — вікно.
— Складіть звукові моделі цих слів.
2) Читання речень
— Назвіть слова зі звуком [к] і вкажіть його місце в слові.
— Поясніть вживання великої літери.
3) Ознайомлення з рукописним шрифтом
— Прочитайте текст.
— Скільки у ньому речень?
— Яке слово пропущене у третьому реченні?
— З якою інтонацією слід читати друге речення?
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Оченята роблять вправи:
Вліво, вправо, вліво, вправо.
Потім вгору, потім вниз
Оченятами дивись! (Водимо очима протягом 2 хв.)
4) Бесіда про калину
— Що таке калина?
— Що вам відомо про цю рослину?
Калина — кущова рослина з білими невеликими квіточками та гіркими чи кисло-солодкими ягодами, зібраними в кетяг, а також — ягоди цієї рослини.
Калина — одна з найпоширеніших рослин в Україні. Ця рослина не тільки гарна, а й корисна. Ягоди калини мають лікувальні властивості. А ще калина стала для українського народу символом дівочої краси і любові. Про калину складено багато пісень. Грона ягід зображують на малюнках, вишиванках, рушниках.
5) Опрацювання тексту «Калина»
а) Перегляд тексту учнями
— Прочитайте назву тексту.
— Як ви гадаєте, про що йтиметься в ньому?
— Скільки речень у тексті? Чому ви так вважаєте?
б) Читання тексту
в) Робота над змістом
— Що коло калини?
— Що на калині?
— У кого вінок?
6) Зіставлення звукової моделі та малюнків
— Назвіть предмети, зображені на малюнках.
— До якого слова підходить подана звуко-складова модель?
На дошці — модель до слова калина.
7) Розвиток зв’язного мовлення
— Розгляньте малюнок на розвороті.
— Кого і що ви на ньому побачили?
— Яке речення з тексту підходить до цього малюнка?
— Складіть свої речення.
Учні складають свої речення і вибірково записують їх графічно.
V. Підведення підсумків уроку
— З якою буквою були пов’язані всі завдання, отримані від наших героїв?
— Як малину перетворити на калину? (Поміняти першу літеру.)
— Що нового ви дізналися про калину? Розкажіть про це вдома дорослим.