Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Звуки [р], [р′], буква Рр“.
Метою уроку є: ознайомити учнів з буквою Рр («ер»), її звуковим значенням [р], [р']; ознайомити з артикуляцією нових звуків; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою.
Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.
Українська мова
Тема: Звуки [р], [р′], буква Рр
Мета: ознайомити учнів з буквою Рр («ер»), її звуковим значенням [р], [р’]; ознайомити з артикуляцією нових звуків; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; збагачувати словниковий запас; розвивати вміння виконувати звуковий та звуко-буквений аналіз слів; розвивати артикуляційний апарат, мовлення, мислення; виховувати у дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.
Обладнання: предметні малюнки до загадок, звуко-складові моделі; таблиця для читання складів; таблиця з друкованими великою і малою літерами Рр.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Стали, дітки, підтягнулись.
Одне одному всміхнулись.
Сіли всі рівненько,
Попрацюємо гарненько.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення вивчених звуків і букв
— Подивіться на літери, надруковані на дошці. Назвіть їх.
А В И К І Л М О Н У С
Учитель слідкує за правильним називанням літер.
— Назвіть окремо букви голосних звуків, приголосних звуків.
— Утворіть усі можливі склади з літерою К і наступною буквою, що позначає голосний звук. (Ка, ки, кі, ко, ку.)
— Пригадайте слова з цими складами. (Калина, сливки, кішка, корова, кукурудза.) У якому складі вимовляється м’який приголосний [к’]?
2. Гра «Впіймай звук [к]»
— Послухайте вірші, назвіть слова зі звуком [к].
Там у полі, на баштані,
Сидить красень у каптані.
Свої круглі він боки
Миє в росах залюбки.
А боки — немов сміються:
Так рябі і зостаються.
Оцей, діти, чепурун —
Звичайнісінький... (кавун).
КОНИК-МУЗИКА
Коник скрипочку трима,
В затишку квіток дріма.
Тільки піднесе смичок —
Квіти підуть у танок.
— Побудуйте звукові схеми слів коник і кавун.
— Назвіть букви і звуки. Порівняйте звукові схеми цих слів. Що помітили? (Вони однакові.) Який склад наголошений у слові коник? у слові кавун?
Віконце для допитливих
Хто «співає» крилами? Хто «слухає» ногами? Це коник. Його відразу не побачиш, але цвірчання почути можна. «Співає» він крильцями. При їх терті виникає ця музика. «Співають» тільки самці. А чують цю музику і самці і самки. Їхні вуха знаходяться на передніх ніжках, у щілинках.
3. Читання складів та слів
ви са во му кі ско смі
вона мова сом слон клас млин
4. Гра «Букви заблукали»
На дошці надруковані слова з пропущеними буквами. Учні мають їх уставити.
В..ник, кол..ска, ка..ина, в..лик.
5. Гра «Слово в слові»
— Пошукайте нові слова в слові калинові.
(Лин, нова, вона, вони, вінок, віник, нива.)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Відгадайте загадку.
• Має клешні й довгі вуса.
Я і сам його боюся:
Він щипає, мов гусак,
Ну, а звуть щипаку... (рак).
— А ось, де може жити рак, ви скажете, відгадавши таку загадку.
• Наче скло прозоре,
В’ється синя стрічка,
То біжить у море
Безупинна... (річка).
— Назвіть перший звук у словах-відгадках.
— Отже, з яким звуком ви ознайомитесь на уроці?
— Так, сьогодні ви ознайомитесь з новими звуками і буквою, яка їх позначає на письмі, будете вчитися читати нові склади, слова, вивчите скоромовку. А на уроці ви повинні бути уважними і старанними, щоб виконати всі завдання.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Виділення звуків [р], [р′]
Дірявим ситом із ріки
рак носить воду на грядки.
— Назвіть слова зі звуками [р], [р′]. Визначте їх позицію в названих словах.
2. Робота над скоромовкою
Учні повільно, а потім швидко вчаться промовляти скоромовку.
Три барани на траві стрибали.
Три барани на трубі гарно грали.
— Який звук найчастіше чується в скоромовці? ([р])
3. Артикуляція звуків [р], [р′], віднесення їх до приголосних
— Кілька разів вимовте звуки [р], [р’] і прослідкуйте за «роботою» язика. Під час вимовляння звука [р] кінчик язика дрижить біля верхніх зубів. А під час вимовляння звука [р’] язик піднімається ближче до піднебіння і вібрує вже майже весь, тобто перешкода для видихуваного повітря значно збільшується.
Висновок: звуки, за вимовою яких ми спостерігали, приголосні: [р] — твердий, а [р’] — м’який.
4. Аналітико-синтетичні вправи
1) Гра «Утвори склад»
— Утворіть всі можливі склади зі звуками [р], [р′].
2) Гра «Назви звуки»
Учитель називає склад, учні називають звуки, що його утворили.
3) Гра «Відшукай кінець»
Ридають літери в кожному рядочку:
Від слів лишилися тільки шматочки.
Кінець треба відшукати,
Щоб всі слова ті врятувати.
5. Гра «Назви овочі зі звуками [р], [р’]»
Огірок, помідор, картопля, ріпа, буряк, морква, редиска, кріп, петрушка...
Фізкультхвилинка
Ра-ра-ра! Ра-ра-ра! —
У нас розпочалася гра.
Ри-ри-ри! Ри-ри-ри! —
Нумо, руки догори.
Вліво, вправо нахилились,
Низько до землі вклонились...
Присідай і випрямляйся,
Разом з нами дружно грайся.
Раз-два! Відпочили?
До роботи дружно сіли.
6. Ознайомлення з новою буквою
— В українській мові звуки [р], [р’] позначаються буквою «ер». Порівняйте велику і малу букви «ер». Чим вони схожі і чим відрізняються? На що схожа буква «ер»?
Равлик лізе на стеблинку,
Сам несе свою хатинку.
В нього ріжки коротенькі
І чутливі, мов антени.
Налякався і завмер —
Схожий став на букву «ер».
7. Читання складів з вивченою буквою
На дошці — малюнок сонечка, в середині буква р («ер»), на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота за Букварем (с. 54–55)
1) Розглядування малюнків. Складання звуко-складових моделей слів редиска, равлик, визначення позиції нового звука
2) Відгадування загадки, викладення звукової моделі слова сорока
Біла латка, чорна латка по дереву скаче.
3) Робота зі складовою таблицею
— Назвіть звуки, що позначають букви у червоних кружечках.
— Назвіть звуки, що позначають букви у синіх кружечках.
— Прочитайте надруковані склади.
— Які склади пропущені?
Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.
4) Читання слів за променеподібною таблицею
5) Словниково-логічні вправи
Утворення і читання слів із запропонованих складів.
6) Читання слів у колонках
— Прочитайте слова зі складом ра, ро, ру.
— Порівняйте кожну пару слів.
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Широко розплющу очі,
Роздивлюся все охоче.
(Учні максимально широко розплющують очі.)
Потім мружусь, наче киця,
І заплющую очиці!
(Учні міцно заплющують очі.)
Вправа повторюється 20 разів.
2. Продовження роботи за Букварем (с. 55)
1) Гра «Слухняний ротик». Робота над скоромовкою
а) Мовчазне читання.
б) Читання хором з нарощуванням темпу.
в) Заучування скоромовки.
г) Промовляння скоромовки окремими учнями.
2) Логічна вправа «Хто у кого»
VІ. Підведення підсумків уроку
— Яку букву вивчили на уроці?
— Які звуки вона може позначати?
— Коли ви були маленькі, у багатьох з вас вимова звуків [р], [р′] викликала труднощі, як і у героя вірша К. Дяченка «Важка літера».
Боря «ер»
Не вимовляє.
Йому мама
Підсобляє:
— Каже: «Риба,
Ріпа, брама,
Марка, хмарка,
Зебра, грак».
Та у Борі
Знов не так:
Риба — «либа»,
Ріпа — «ліпа»,
«Малка», «хмалка»,
«Зебла», «глак»...
Аж червоний
Весь. Бідак.
Мама встала:
— Ех ти, «Боля»!
Він як скочить
На стілець:
— І не Боля я,
А — Бо-ря!!!
Ну, нарешті...
Молодець!