Українська мова
Тема: Звуки [п], [п′], буква Пп. Робота з анаграмами. Бесіда про народне свято Івана Купала
Мета: ознайомити учнів з буквою п («пе»), її звуковим значенням; вчити правильно вимовляти звук [п] та виділяти його з різних позицій у словах; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова та речення з новою буквою; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення, мислення, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, інтерес до народних традицій, свят.
Обладнання: предметні малюнки, таблиця з друкованими великою і малою буквами пе.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Гра «Слова розсипалися»
На дошці — картинки іриса, моркви, сороки, рака, поруч — букви в довільному порядку: м, о, с, р, к, в, о, к, а, і, р, и, р, а, о, с, а, к. З букв учні мають скласти слова і розмістити їх під відповідними малюнками.
— Прочитайте слова.
2. Дихальні вправи
— Пір’їнку здуємо з долоньки.
— Понюхаємо конвалію.
3. Гра «Щоб ротик був слухняним»
— Пропоную вам вирушити у подорож, сядемо на пароплав і попливемо морем.
— Ось ми допливли до пристані і кажемо: У-У-У-У.
— А тепер пересядемо на потяг і поїдемо: ЧУХ, ЧУХ, ЧУХ.
— Пересядемо на мотоцикл і поїдемо далі: Р-Р-Р-Р.
— Дуже захотілося ще й на конику поскакати: ЦОК-ЦОК-ЦОК.
— Потім пересіли на велосипеди: ДІНЬ-ДІНЬ-ДІНЬ.
4. Робота над скоромовкою
— Спробуйте з першого разу без помилок вимовити скоромовку.
Хитру сороку піймати морока,
А на сорок сорок — сорок морок.
— Який звук ви найчастіше чуєте у скоромовці? Якою буквою він позначається?
5. Гра «Подумай»
На дошці — малюнки: груша, помідор, слива, абрикос, вишня, яблуко.
— Що зайве? Чому?
— Назвіть перший звук у слові помідор.
— У назвах яких овочів зустрічається цей звук?
— Отже, з яким звуком ви ознайомитеся на уроці?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні ви ознайомитесь з новими звуками [п], [п’], дізнаєтесь, якою буквою вони позначаються на письмі, навчитеся читати слова з новою буквою, вивчите скоромовку. Пригадаєте, як слід ставитися до природи, і дізнаєтеся про одне з народних свят.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з новими звуками
1) Виділення звуків [п], [п’]
— Послухайте вірш.
У садочку у Пилипа
Виросла висока липа.
Не лінь було Пилипу
Щодня полити липу.
«Спасибі»,— до Пилипа
Лопоче листям липа.
— За що подякувала липа Пилипові?
— Назвіть слова зі звуком [п], визначте позицію звука в названих словах.
— Відгадайте загадку.
Вона — душа у кожній хаті,
Живе тоді, коли вогонь палає.
На хліб із нею ми багаті,
Теплом вона нас зігріває. (Піч)
— Який перший звук у слові-відгадці?
2. Вправа «Слухняний ротик»
1) Промовляння скоромовки вчителем.
Росте липа біля Пилипа.
2) Промовляння скоромовки учнями з нарощуванням темпу.
3) Промовляння скоромовки окремими учнями.
3. Артикуляція звуків [п], [п′] віднесення їх до приголосних
Учні кілька разів хором вимовляють звуки [п], [п’], слідкують за роботою мовного апарату. Діти встановлюють, що губи спочатку щільно притиснуті, потім різко розкриваються, випускаючи повітря з шумом назовні. Звуки вимовляються глухо, без участі голосу.
— Перешкода на шляху струменя видихуваного повітря створюється губами, повітря розриває цю перешкоду. Отже, звук [п] — приголосний.
— Порівняйте звуки [п] — [п’]. Що в них спільного і чим вони відрізняються? Вимовте спочатку твердий приголосний звук, потім — м’який.
4. Аналітико-синтетичні вправи
1) Гра «Утвори склад»
— Утворіть усі можливі склади зі звуками [п], [п’].
2) Гра «Назви звуки»
Учитель називає склад, учні називають звуки, які його утворюють.
3) Гра «Упіймай звук» (упізнавання звуків [п], [п’] у словах).
— Почувши слово зі звуком [п] або [п’], плесніть у долоні.
Річка, пенал, парасолька, буквар, підручник, зошит, папка, папір.
— У якому слові ви почули і твердий, і м’який звук? (Папір.) Назвіть слово з двома твердими приголосними звуками [п]. (Папка.)
4) Гра «Мікрофон по колу»
Учні добирають свої слова з новими звуками.
Фізкультхвилинка
Руки вгору підіймаєм,
А тоді їх опускаєм,
А тоді скоріш, скоріш
Тупай, тупай веселіш.
5. Ознайомлення з новою буквою
— Два приголосні звуки [п], [п’] на письмі позначаються буквою пе.
— Роздивіться букву пе. На що схожа велика буква пе? Послухайте, як розповідається про літеру у вірші.
Гарні хлопці-молодці
Закопали два стовпці.
Третій їм допомагав —
Перекладину поклав.
Втіха нашій дітворі:
Буква «пе» вже у дворі.
— Порівняйте букви П і Н, П і М, П і И. Що між ними спільного? Чим вони відрізняються? Яку «перекладину» має кожна з букв?
6. Читання складів з вивченою буквою
На дошці — малюнок сонечка, в середині — буква п («пе»), на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота за «Букварем» (с. 50)
1) Розглядування малюнків. Складання звуко-складових моделей слів пилка, перо, парта, визначення позиції нового звука
2) Викладення звукової моделі слова пава
3) Робота зі складовою таблицею
— Назвіть звуки, що позначають букви у червоних кружечках.
— Назвіть звуки, що позначають букви у синіх кружечках.
— Прочитайте надруковані склади.
Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.
4) Читання слів за променеподібною таблицею
5) Гра «Впізнай з першого погляду»
Читання слів з пропущеними літерами.
6) Робота з анаграмами пилка — липка
7) Гра «Відшукай паліндроми»
Паліндром — слово, яке читається однаково зліва направо та справа наліво.
На дошці — слова: око, ніс, вив, вилив, сіно.
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
А тепер нове завдання —
Оченятам тренування:
Раз — дивлюсь удалечінь.
(30 секунд дивитись на об’єкт удалині).
Два — в долоньці відпочинь.
(Перевести погляд на долоньку.)
Вправа повторюється 20 разів.
2. Продовження роботи за Букварем (с. 51)
1) Розглядування малюнка
— Кого ви бачите на малюнку?
— Що роблять дівчатка?
— Що робить хлопчик?
— Коли такі дійства можуть відбуватися?
2) Хвилинка-цікавинка
— В українського народу свято Івана Купала було колись найголовнішим літнім святом, якого всі чекали, особливо молодь. Саме в цей час розквітає природа.
Вважалося, що вогневим цвітом у Купальську ніч розквітає папороть. Люди вірили, що ця чарівна квітка відкриває всі скарби, зміцнює тіло та дух, навіть допомагає розуміти мову тварин.
На свято Івана Купала дівчата плели вінки з волошок, барвінку, любистку та інших квітів. На галявині неподалік від річки вкопували в землю велику гілку берези і прикрашали її стрічками і квітами. Навколо цього дерева водили хороводи, співали пісні. Хлопці розводили вогнище і влаштовували біля нього ігри: стрибали через багаття, перекидали через вогонь вінки.
Потім влаштовували велику вечерю обов’язково з варениками. Після неї дівчата йшли до води пускати вінки і ворожити. По тому, як пливе вінок, визначали свою долю. А купальський вогонь не згасав до самого ранку. Розходилися по домівках, умившись вранішньою росою.
3) Робота над текстом
а) Читання слів до тексту на с. 50.
б) Читання тексту вчителем, учнями.
в) Відтворення прочитаного з елементами вибіркового читання.
— Що на Івана Купала робили хлопці?
— А чим займалися дівчатка?
— Прочитайте, що співали дівчатка, опускаючи вінок у воду?
— У тексті написано тільки один рядок купальської пісні. Послухайте, про що і як співали дівчата.
На Купала нічка мала.
На Купала роса впала.
Пішли дівки по ягідки,
Молодиці по суниці. —
Наша Маринка-Купалочка
Посеред моря купалася,
Виходила й вихвалялася:
У мене личко, як яблучко!
У мене бровки чорнесенькі.
Зовсім я дівка складнесенька!
VІ. Підведення підсумків уроку
— З якими новими звуками ви ознайомилися на уроці?
— Дайте характеристику цим звукам.
— Назвіть букву, якою вони позначаються на письмі.
— Про яке свято ви дізналися?
— Коли його святкують? Розкажіть про нього вдома своїм рідним.