Українська мова
Тема: Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Пп
Мета: закріпити й узагальнити знання учнів про вивчені звуки та букви; закріплювати вміння читати склади, слова, речення з буквою Пп («пе»); удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до прекрасного.
Обладнання: предметні малюнки, складова таблиця.
Тип уроку: закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Гра «Жучок-буквоїд» (повторення вивчених букв).
— Упізнайте літери. Яких елементів у них не вистачає? Допишіть.
— Які звуки позначають ці букви?
— Яку букву ми повторили на минулому уроці?
— Які звуки вона позначає на письмі?
2. Гра «Впіймай слово»
— Послухайте вірш.
Перепілка прилетіла
І Петруся попросила:
— Почастуй моїх пташат,
Діточок-перепелят.
Насип проса і пшениці,
Я спечу їм паляниці.
— Назвіть слова зі звуками [п], [п’], вкажіть їх позицію у слові.
— У яких словах є і звук [п], і [п’]? (перепілка)
— Зробіть звуко-буквений аналіз слова перепілка.
3. Робота над загадками
— Відгадайте загадки.
Вилізають на нього опеньки,
Та не сердиться зовсім старенький. (Пень)
Красою вихваляється,
Хвостом своїм пишається.
Серед птахів панич,
Як звуть його? … (Павич.)
Цей справжнісінький дивак
Одягнувся в чорний фрак.
По крижинах походжає
І ніколи не літає. (Пінгвін.)
— Який перший звук у перших словах-відгадках? А у третьому?
— Подивіться, до якого слова підходить ця звукова схема. Доведіть.
(пінгвін)
4. Робота над чистомовкою
— А тепер промовте чистомовку.
Пу-пу-пу, пу-пу-пу!
Йду на ринок по крупу.
Па-па-па, па-па-па!
Дуже добра ця крупа!
Пи-пи-пи,пи-пи-пи!
Зварю кашу із крупи!
Пу-пу-пу, пу-пу-пу!
Миші з’їли всю крупу!
5. Робота за складовою таблицею
|
а |
о |
у |
и |
і |
вп |
впа |
|
|
|
|
кс |
|
ксо |
|
кси |
|
св |
|
|
сву |
|
|
мр |
|
|
|
|
мрі |
сн |
сна |
|
|
|
|
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні ми продовжимо читати склади, слова, речення з вивченою буквою. Попрацюємо над виразним читанням речень, складанням зв’язної розповіді.
Фізкультхвилинка
Довгоногий чорногуз у болотечку загруз.
Будем його рятувати, за хвостика витягати,
Щоб не плакав чорногуз, що в болотечку загруз.
Раз, два, три, чотири, п’ять!
Будем ніжки обмивать.
Хай летить собі на волю
І шукає кращу долю...
Ми йому допомагали,
Одночасно спочивали.
А тепер нам час сідати:
Будем далі працювати.
IV. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу
1. Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі
(сопілка, сосна, півник, ласка, калина)
— Яким словам відповідають подані моделі?
На дошці — звукові моделі слів: сосна, сопілка, півник.
2. Робота над пірамідою слів
сли ва
ма сло
к вас
ла ска
ру ка
по ра
3. Гра «Відшукай кінець»
Ридають літери в кожному рядочку:
Від слів лишилися тільки шматочки.
Кінець треба відшукати,
Щоб всі слова ті врятувати.
4. Бесіда за сюжетним малюнком
— Кого ви бачите на малюнку?
— Що роблять діти?
— Складіть речення за малюнком.
5. Читання слів у стовпчиках «луною» за вчителем, потім — «ланцюжком»
— Яка спільна частина у словах першої колонки? (спів)
— Які слова написані з великої букви? Чому? Прочитайте їх.
— Прочитайте імена хлопчиків, дівчаток.
— Прочитайте назви музичних інструментів. Які ще музичні інструменти ви знаєте?
— Скільки складів у слові піаніно?
— Назвіть у ньому букви, звуки.
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Сидять маленькі совенята.
Раз — розплющили оченята.
Подивилися навколо.
Потім — вгору і додолу.
Оченята — блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати,
А ми будемо читати.
6. Опрацювання тексту «Веселі пісні»
— Прочитайте назву тексту. Де і коли можна почути веселі пісні?
Виразне читання тексту вчителем. Колективне добирання слів — назв ознак в останньому реченні.
— Який урок був у дітей?
— Де відбувалися співи?
Гра «Бджілки»
Самостійне напівголосне читання тексту учнями.
Читання тексту ланцюжком.
— Де знаходяться діти?
— На чому грав Павлик? Поліна? Мирослава Пилипівна?
— Що робили решта дітей?
— Про що вони співали пісні?
V. Підведення підсумків уроку
— Що ми повторили на уроці?
— Які завдання вам сподобалися найбільше?
— Яке завдання виявилося для вас найскладнішим?