Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Звук [ж]. Буква Жж“

Про матеріал
Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Звук [ж]. Буква Жж“. Метою уроку є: ознайомити учнів зі звуком [ж], буквою, яка його позначає; вчити правильно артикулювати звук, читати склади, слова з буквою «же»; формувати мовленнєві уміння; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати увагу, мислення, фонематичний слух. Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.
Перегляд файлу

Українська мова

Тема: Звук [ж]. Буква Жж

Мета: ознайомити учнів зі звуком [ж], буквою, яка його позначає; вчити правильно артикулювати звук, читати склади, слова з буквою «же»; формувати мовленнєві уміння; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати увагу, мислення, фонематичний слух, зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес, спостережливість; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, повагу до професії хлібороба на основі малих фольклорних жанрів.

Обладнання: предметні малюнки; таблиця з друкованими великою і малою буквою Ж.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повторення вивчених звуків і букв

Згадайте і назвіть:

усі букви, які ми вивчили;

букви, які позначають голосні звуки і позначають твердість попереднього приголосного;

букви, які позначають голосні звуки і позначають м’якість попереднього приголосного;

букву, що позначає тільки приголосний м’який звук;

букву, що не позначає жодного звука, а вказує на м’якість попереднього приголосного.

— Утворіть і прочитайте склади.

 у

л а

 и

 і

л я

— Який звук позначає літера л у першому стовпчику, у другому стовпчику?

2. Веселі читалочки

Я-я-я — лялька то була… (моя).

Я-я-я — дуже дружна в нас… (сім’я).

Я-я-я — книжка це лежить… (твоя).

Ля-ля-ля — я вже зовсім не… (маля).

Ля-ля-ля — ліс видніється… (здаля).

Ля-ля-ля — годує Ясочка… (кроля (теля)).

Як-як-як — тато у Михасика… (моряк).

3. Гра «З’єднай стрілочками»

У зайчихи  козеня

У лисички  зайченя

У кози   лисеня

4. Відгадування загадок, поєднання відгадок зі звуко-складовими моделями

Стрічок дві, один вінок —

Буква я іде в танок.

У святковому залі

Стоїть, як картинка,

Весела, зелена

Красуня… (ялинка).

Я — дерево-красень

А звуть мене… (ясен).

У пароплава на борту

Я висну в будь-яку погоду.

А тільки з’явимось в порту —

Я першим кидаюсь у воду. (Якір)

5. Читання і заучування скоромовки

— Додайте пропущені букви і прочитайте скоромовку.

кось ків сів мак,
сів так, абик.

— Які букви ви додали? Що позначає літера я в цих словах?

— У якому випадку ви використали велику букву я? Чому? (Початок речення, ім’я хлопчика.)

Учні вимовляють слова хором, виділяючи голосом звукосполучення [й’а]. Після орфоепічного промовляння діти вивчають скоромовку і тренуються в її швидкому вимовлянні.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні ми ознайомимося з новим звуком та буквою, що його позначає, навчатимемося читати слова і тексти з цією новою для вас буквою та дізнаємося багато цікавого.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота над загадкою

У воді сидить охоче,

Та не риба і не рак,

Вистромить булькаті очі,

І виспівує: «Кум-квак». (Жаба)

— Зробіть звуковий аналіз слова жаба. Назвіть хором перший звук.

Де живе жаба? (у болоті) У болоті живе не тільки жаба. Ось причаїлися ще цікаві істоти. Хто це? (вужі)

— Подивіться на вужів. Як їх відрізнити від інших змій? (За жовтими цятками на голові.)

— Зробіть звуковий аналіз слова вужі.

Учні викладають фішками на парті схему слова.

2. Артикуляція звука, спостереження за вимовою. Віднесення його до групи приголосних

Жабеня, жирафа й жук

Мають спільний перший звук.

Здогадалися який?

[ж] — шиплячий і дзвінкий.

Тобто звук [ж] – приголосний. Промовте звук [ж’]. Зверніть увагу на те, що цей звук м’який приголосний, хоча і вимовляється нечітко. Він нібито м’який наполовину.

3. Аналітико-синтетичні вправи

1) Упізнавання звуків [ж], [ж’] у мовленні

— Послухайте вірш про пригоди однієї жаби. Запам’ятайте слова зі звуком [ж].

Жабка-мама на болоті

Між озерцями ганя.

Мама-жабка вся в турботі:

Загубила жабеня.

А воно поміж латать

Попливло собі гулять.

Там побачило жука:

— Ква-ква-ква! — його гука.

([ж]: жабка, між, жабеня, поміж, жука.)

— Отже, яка ще невеличка жива істота з’явилася ще на болоті? (Жук.)

— Яких ви знаєте жуків? Розкажіть про них. (Хрущ, колорадський жук, жук-олень, жук-носоріг тощо.)

2) Виділення слів зі звуком [ж]

— Якщо почуєте звук [ж] на початку слова — плескає перший ряд, якщо в середині слова — другий, якщо в кінці слова — третій.

Жито, сніжок, жук, дужка, стежка, жолудь, чижик, жучок, коржик, сніжинка, чиж.

3) Гра «Добери своє слово»

Самостійне добирання учнями слів зі звуками [ж] у різних позиціях — на початку, в середині, у кінці слова.

4) Гра «Один — багато» (відпрацювання орфоепічного вимовляння звуків [ж], [ж’]).

Учитель називає слово в однині, учні — у множині. Учитель слідкує за правильним вимовлянням твердого приголосного звука [ж] в кінці слів і м’якого звука [ж’] перед звуком [і].

Ніж — ножі, вуж — вужі, морж — моржі, корж — коржі.

4. Ознайомлення з буквою Ж

Приголосні звуки [ж], [ж’] на письмі позначаються великою і малою буквами Ж.

Чи відрізняються між собою велика і мала букви ж? (ні, вони мають однакову форму і відрізняються лише розміром)

— Порівняйте між собою букви Ж і Х, Ж і К.

— Що нагадує буква Ж своєю формою? До чого вона подібна?

Ось ця буква-шестиніжка:

На сніжинку схожа трішки.

Трохи схожа на жука.

Бачиш? Ось вона яка!

5. Утворення та читання складів

 

а

о

у

и

і

е

ж

жа

 

 

жи

 

 

 

аж

 

 

 

 

еж

Учні читають склади хором та індивідуально, добирають слова, у яких зустрічаються прочитані склади.

6. Читання слів із буквою Ж

— Допоможіть жукам знайти свої квіти: на квітці має бути слово, у якому є такий саме склад, що і на спині в жука.

7. «Читаночки-з’єдналочки»

Фізкультхвилинка

Трішки ми попрацювали,

Сили наші підупали.

Треба нам би відпочити —

Свої сили відновити.

Руки вгору, руки в боки,

І ще декілька підскоків.

Руки вгору, руки вниз —

До навчання знов берись.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота за Букварем (с. 102–103)

1) Розглядування малюнків (с. 102)

— Хто зображений на малюнку? (Жук, вуж, жаба, журавель)

— Де стоїть звук [ж] у слові жук? вуж? жаба? журавель?

— Як люди повинні ставитися до тварин?

2) Звуко-складовий аналіз слів жук, вуж, жаба

3) Складання звукової моделі слова журавель

Буква ж на письмі позначає приголосний звук — [ж]

4) Читання складів у Букварі, поданих аналітико-синтетичним способом

5) Читання стовпчиків слів

Хором;

«ланцюжком».

Ноги — ніжки  смуги — смужки

роги — ріжки  дуги — дужки

6) Криптограма

7) Метаграми

З «же» — у бджілки воно є,

З «ес» — жиром вмить воно стає. (Жало — сало)

З «же» по дереву повзе,

З «ес» на дереві росте. (Жук — сук)

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

8) Робота над пісенькою (с.103)

а) Розглядування малюнка

— Хто зображений на малюнку?

— Що вона робить? (Складає жито в копи.)

б) Словникова робота

— У пісеньці ви почуєте такі слова.

Жати — зрізати біля коренів стебла хлібних та інших трав’янистих рослин.

Женчики — робітники, що жнуть хлібні рослини.

Жито — рослина, зерна якої використовують для виготовлення хліба.

Серпики — знаряддя для зрізання рослин при корені, має вигляд вигнутого дугою, дрібно зазубленого ножа з короткою ручко.

в) Читання (наспівування пісеньки) учителем

г) Читання пісеньки дітьми

д) Бесіда за змістом пісеньки

— Про кого йдеться у пісеньці?

— Що вони робили?

— Чим вони жали жито?

— Які були серпики?

— Коли вони хотіли жати жито?

е) Вибіркове читання

— Якими словами в тексті описують серпики? женчиків? літечко? жито?

9) Заучування напам’ять скоромовки 

Жатка в полі жито жне,

Жатку жайвір дожене.

VІ. Підведення підсумків уроку

— З якою новою літерою ви сьогодні ознайомилися?

— Який звук вона позначає на письмі?

— Що навчилися робити?

doc
Додано
7 грудня 2019
Переглядів
2069
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку